Logo
0 800 30 11 77
Читати 9 хвилин

Протизаплідний пластир як метод гормональної контрацепції

Протизаплідний пластир як метод гормональної контрацепції
Читати 9 хвилин | Створено: 18 серпня 2014 | Оновлено: 9 вересня 2024 | 37153 37153
1. Що таке протизаплідний пластир? 2. Як працює протизаплідний пластир? 3. Наскільки ефективний пластир у запобіганні вагітності? 4. Кому підійде протизаплідний пластир? 5. Кому протипоказаний протизаплідний пластир? 6. Які переваги використання протизаплідного пластиру? 7. Які недоліки використання протизаплідного пластиру? 8. Як користуватися протизаплідним пластиром? 9. Куди клеїти протизаплідний пластир? 10. Як швидко починає діяти протизаплідний пластир? 11. Коли необхідно міняти протизаплідний пластир? 12. Що робити, якщо я забула змінити протизаплідний пластир? 13. Що може впливати на ефективність гормонального пластиру? 14. Чи йдуть місячні під час використання гормонального пластиру? 15. Чи можна набрати вагу під час використання протизаплідного пластиру? 16. Чи захищає протизаплідний пластир від ЗПСШ? 17. Чи легко завагітніти після використання протизаплідного пластиру? 18. Які побічні ефекти протизаплідного пластиру?
1

Що таке протизаплідний пластир?

Протизаплідний пластир — це метод гормональної контрацепції, який являє собою тонкий, невеликий, липкий пластир, що наклеюється на шкіру. Контрацептивний пластир виділяє синтетичні гормони (естроген і прогестин), які проникають і всмоктуються через шкіру в кров.

2

Як працює протизаплідний пластир?

Пластир для контрацепції містить синтетичні гормони, які в невеликих дозах вивільняються в кровотік через шкіру. Гормони надходять в організм постійно впродовж тижня, забезпечуючи стійкий рівень, який необхідний, щоб не завагітніти. Протизаплідний пластир працює таким чином:

  • запобігання овуляції. Основний механізм дії гормонального пластиру полягає в пригніченні овуляції. Естроген і прогестин блокують виділення гормонів гіпофіза, які стимулюють дозрівання яйцеклітини та її вихід з яєчника. Без овуляції яйцеклітина не потрапляє в маткові труби, а запліднення стає неможливим;
  • зміна цервікального слизу. Прогестин у складі трансдермального протизаплідного пластиру сприяє збільшенню в'язкості цервікального слизу (слизу, що виробляється шийкою матки). В'язкий слиз ускладнює проникнення сперматозоїдів у матку, що знижує ймовірність запліднення яйцеклітини.

Гормони в естрогеновому пластирі також викликають зміни у внутрішній слизовій оболонці матки (ендометрії). Під їхнім впливом ендометрій стає тоншим, що робить його менш придатним для імплантації заплідненої яйцеклітини. Це знижує ймовірність «закріплення» ембріона і розвиток вагітності навіть за запліднення яйцеклітини.

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

3

Наскільки ефективний пластир у запобіганні вагітності?

Протизаплідний пластир вважається надійним методом контрацепції, оскільки забезпечує постійне вивільнення гормонів, які ефективно пригнічують овуляцію і роблять запліднення малоймовірним. Під час визначення ефективності контрацептивів виділяють «звичайне» (typical use) та «ідеальне» (perfect use) використання.

За ідеального використання пластиру (наприклад, своєчасної заміни, дотримання правил застосування) надійність контрацепції оцінюють у 99%. За звичайного використання протизаплідний пластир ефективний на 92-93% За порушень правил застосування гормонального пластиру вагітність настає приблизно в семи-восьми випадках на кожні 100 разів використання засобу контрацепції.

4

Кому підійде протизаплідний пластир?

Контрацептивний пластир можна використовувати для запобігання вагітності жінкам, які шукають зручний та ефективний метод контрацепції, що не потребує щоденного приймання протизаплідних таблеток. Пластир допоможе запобігти вагітності без презерватива і таблеток. Однак гормональний пластир можна використовувати замість презервативів тільки за постійного статевого партнера, оскільки зазначений метод контрацепції не захищає від ЗПСШ.

За наявності діабету, захворювань серця, нирок, печінки та жовчного міхура перед використанням контрацептиву необхідно проконсультуватися з лікарем. Інші випадки, за яких потрібна консультація гінеколога перед застосуванням пластиру:

  • недавні пологи, викидень або аборт;
  • грудне вигодовування (лактація);
  • виявлення ущільнень у грудях;
  • прийом препаратів від епілепсії;
  • високий рівень холестерину і тригліцеридів;
  • нерегулярні місячні;
  • захворювання шкіри (наприклад, екзема чи псоріаз).

Протизаплідний пластир може бути не рекомендований за депресії, оскільки гормональні коливання, спричинені його використанням, можуть посилити симптоми або викликати емоційну нестабільність. Прогестин і естроген, що входять до складу пластиру, можуть впливати на настрій і психічний стан, що важливо враховувати за наявності депресивних розладів.

5

Кому протипоказаний протизаплідний пластир?

Контрацептивний пластир не рекомендується використовувати жінкам з вагінальними кровотечами невідомого походження. Інші протипоказання до застосування протизаплідних пластирів:

  • жінки старше 35 років (особливо якщо вони курять);
  • тромбози (згустки крові в судинах) в анамнезі;
  • неконтрольований цукровий діабет;
  • перенесений серцевий напад (інфаркт) або інсульт;
  • мігрені з аурою в анамнезі;
  • високий артеріальний тиск (гіпертонія);
  • рак грудей, матки або печінки в анамнезі;
  • маса тіла понад 90 кг;
  • жовтяниця під час вагітності або при прийомі інших гормональних контрацептивів.

Підвищена чутливість до компонентів пластиру є протипоказанням, бо вона може спричинити алергічні реакції (наприклад, подразнення шкіри, висипання). За прийому лікарських засобів або трав'яних добавок перед використанням протизаплідних пластирів або таблеток необхідна консультація гінеколога.

6

Які переваги використання протизаплідного пластиру?

Серед наявних варіантів запобігання небажаній вагітності пластир є одним з найефективніших засобів жіночої контрацепції. Плюси протизаплідного пластиру:

  • забезпечення стабільної дози гормонів щодня;
  • відсутність необхідності сприяння партнера у використанні контрацепції;
  • зручність у застосуванні (пластир легко наклеїти і замінити);
  • відсутність довгострокового впливу на фертильність (за відмови від використання пластиру завагітніти можна протягом одного-двох місяців);
  • легкість у використанні порівняно з протизаплідними таблетками;
  • відсутність порушень сексуальної спонтанності (немає необхідності зупинятися та надягати презерватив або інший контрацептив безпосередньо перед статевим актом);
  • коротші та мізерні виділення під час місячних у жінок з нерегулярними менструаціями;
  • зменшення симптомів акне, менструальних болів і передменструального синдрому.

Протизаплідний пластир підходить жінкам, у яких виникають кров'янисті виділення під час використання пігулок, оскільки він забезпечує безперервне надходження гормонів протягом дня, а не одноразову дозу, як під час перорального прийому контрацептивів. Постійний потік гормонів допомагає підтримувати стабільний гормональний рівень, що знижує ризик появи міжменструальних кровотеч.

7

Які недоліки використання протизаплідного пластиру?

Одним з недоліків протизаплідного пластиру є ціна: контрацептив дорожчий за презервативи або внутрішньоматкову спіраль (з розрахунку за тривалістю використання). Інші мінуси протизаплідного пластиру:

  • у більшості випадків пластир важко «приховати», його може бути видно на тілі (особливо навесні або влітку);
  • не захищає від венеричних захворювань;
  • для купівлі пластиру необхідний рецепт від лікаря;
  • менш ефективний для людей з індексом маси тіла понад 30;
  • пластир потрібно міняти щотижня;
  • незначно підвищує ризик утворення тромбів (через більший вміст естрогену, ніж інші контрацептиви).

Шкіра під пластиром і навколо нього може подразнюватися через тривалий контакт з клейкою поверхнею, яка може спричинити механічне подразнення або алергічну реакцію. Постійний вплив пластиру на шкіру може також перешкоджати нормальному «диханню» шкіри і потовиділенню, що може призвести до почервоніння, свербіння або висипань.

8

Як користуватися протизаплідним пластиром?

Перед застосуванням пластиру важливо проконсультуватися з гінекологом для виключення протипоказань до використання контрацептиву. Етапи використання протизаплідного пластиру:

  1. Перевірте термін придатності та цілісність упаковки. Прострочений або пошкоджений пластир може втратити свої властивості, що знизить ефективність контрацептиву. Також підвищується ризик алергічних реакцій і подразнень шкіри.
  2. Перед першим використанням уважно ознайомтеся з інструкцією до контрацептиву. Вивчення інструкції до пластиру допоможе зрозуміти, як правильно застосовувати контрацептив, дізнатися про можливі побічні ефекти і протипоказання, а також ознайомитися з рекомендаціями з використання (можуть відрізнятися залежно від виду і виробника протизаплідного пластиру).
  3. Виберіть чисту, суху та неушкоджену ділянку шкіри, уникаючи ділянок з волоссям або схильних до подразнення. Переконайтеся, що перед наклеюванням пластиру на шкіру не наносили олійки, креми або лосьйони, оскільки їх використання може знизити адгезію (прилипання) контрацептиву.
  4. Обережно відкрийте фольгований пакет, зніміть половину захисної плівки з пластиру, намагаючись не торкатися клейової поверхні пальцями. Щільно приклейте пластир на обрану ділянку шкіри, зніміть плівку, що залишилася, притисніть верхню частину контрацептива долонею на 10 секунд. Розгладьте пластир, щоб уникнути утворення складок або бульбашок. Переконайтеся, що він міцно тримається на місці.
  5. Носіть пластир рівно сім днів, після чого зніміть його і наклейте новий на іншу ділянку шкіри, уникаючи повторного використання на тому ж місці, щоб запобігти подразненню.
  6. Повторюйте процес щотижня протягом трьох тижнів, потім зробіть семиденну перерву без пластиру, під час якої зазвичай починатиметься менструація. Після перерви повторіть новий цикл із черговим пластиром (наклеювати пластир потрібно рівно через тиждень, навіть якщо місячні тривають).

За наявності кількох статевих партнерів краще використовувати не тільки протизаплідний пластир, а й презервативи. Використання декількох засобів з естрогенами і прогестинами (наприклад, гормонального кільця та пластиру) зазвичай не рекомендується.

9

Куди клеїти протизаплідний пластир?

Перед застосуванням пластиру необхідно прочитати інструкцію, оскільки деякі виробники вказують, куди кріпити контрацептив. Основні місця, куди зазвичай можна клеїти протизаплідний пластир:

  • нижня частина спини;
  • у ділянці живота (вище лобка, але нижче пупка);
  • верхня частина руки;
  • у ділянці лопаток.

Протизаплідний пластир не можна розміщувати біля грудей, оскільки шкіра в ділянці молочних залоз може бути більш чутливою до гормонального впливу, що може збільшити ризик побічних ефектів. Тканини грудей також більш сприйнятливі до впливу естрогену, що може підвищувати ймовірність розвитку гормонально залежних змін.

Крім того, наклеювання пластиру на пошкоджену шкіру (порізи, подряпини, відкриті рани) або почервонілі ділянки не рекомендується через ризик виникнення додаткового подразнення, запалення або інфекції. Пошкоджена шкіра може не забезпечувати необхідний контакт для надійного прикріплення пластиру, знижуючи рівномірність і ефективність виділення гормонів, послаблюючи його контрацептивну дію.

10

Як швидко починає діяти протизаплідний пластир?

Протизаплідний пластир починає виділяти гормони відразу після прикріплення. Однак протягом першого тижня застосування контрацептиву рекомендується використовувати резервний спосіб контрацепції, оскільки організму потрібен час, щоб рівень гормонів досяг достатньої концентрації для надійного запобігання овуляції.

Використовувати протизаплідні таблетки перед сексом неефективно, для контрацепції протягом одного тижня краще надати перевагу контрацептивам, які можна застосувати разово. Запобігти вагітності можна за допомогою жіночих і чоловічих презервативів, вагінальної діафрагми, контрацептивних свічок або ковпачків.

11

Коли необхідно міняти протизаплідний пластир?

Протизаплідний пластир потрібно міняти щотижня протягом 21 дня. Через три тижні потрібно зробити перерву на сім днів, після чого відновити використання контрацептиву. Під час перерви застосовувати інші засоби контрацепції не потрібно.

12

Що робити, якщо я забула змінити протизаплідний пластир?

Якщо жінка забула змінити пластир, необхідно наклеїти новий якомога швидше, щоб запобігти настанню вагітності. Дії жінки після несвоєчасної заміни протизаплідного пластиру:

  • минуло менше 48 годин. Досить наклеїти новий пластир, резервний спосіб контрацепції не потрібен;
  • минуло більше 48 годин. Необхідно замінити пластир і впродовж тижня паралельно застосовувати інший метод контрацепції.

Після незахищеного статевого акту (без гормонального пластиру або іншого контрацептиву) жінка може використовувати екстрену контрацепцію, однак її застосування може вплинути на ефективність пластиру. Також рекомендується здати тест на вагітність і пройти огляд у гінеколога для виключення вагітності.

13

Що може впливати на ефективність гормонального пластиру?

На ефективність гормонального пластиру можуть впливати кілька чинників, включно з неправильним прикріпленням або пошкодженням пластиру, надлишковою вагою та прийомом лікарських препаратів. При недостатньо надійному прикріпленні пластиру контрацептив не може забезпечувати достатнє вивільнення гормонів, що знижує його здатність запобігати вагітності.

У жінок з надмірною вагою ефективність пластиру може бути знижена через можливі зміни в розподілі та метаболізмі гормонів. Крім того, деякі ліки (наприклад, протисудомні препарати або антибіотики) можуть взаємодіяти з гормонами пластиру, зменшуючи його контрацептивну ефективність.

14

Чи йдуть місячні під час використання гормонального пластиру?

За правильного використання контрацептиву місячні припадають на кожен четвертий тиждень. Однак кількість і тривалість виділень може варіюватися. Мізерні виділення або відсутність менструацій не є причиною для тривоги і також можуть бути варіантом норми.

15

Чи можна набрати вагу під час використання протизаплідного пластиру?

Незначна зміна маси тіла є одним з рідкісних побічних ефектів пластиру. Набір ваги може бути спричинений затримкою рідини в організмі, змінами в апетиті або метаболізмі (обміні речовин) через гормони, що містяться в пластирі. Однак сам по собі пластир не здатний призвести до збільшення жирової маси.

16

Чи захищає протизаплідний пластир від ЗПСШ?

Протизаплідний пластир не захищає від ЗПСШ. Для захисту від венеричних захворювань допоможуть тільки презервативи, які створюють фізичний бар'єр, запобігаючи контакту з інфекційними агентами та їх передачі. Презервативи захищають від більшості статевих інфекцій, включно з хламідіозом, гонореєю, герпесом, ВІЛ, адже вони повністю покривають статеві органи і запобігають контакту з виділеннями, що містять патогенні мікроорганізми. Тому замінити презервативи пластиром можна тільки під час заняття сексом з постійним статевим партнером.

17

Чи легко завагітніти після використання протизаплідного пластиру?

Після припинення використання протизаплідного пластиру завагітніти зазвичай нескладно, оскільки він не порушує фертильність у довгостроковій перспективі. Щойно пластир видаляють, гормональний баланс в організмі та овуляція відновлюються. У більшості жінок нормальний менструальний цикл і фертильність відновлюються впродовж одного-двох місяців, що дає змогу планувати вагітність відразу після припинення використання контрацептива.

18

Які побічні ефекти протизаплідного пластиру?

Під час використання протизаплідного пластиру побічні ефекти можуть виникати через гормональні зміни в організмі, які можуть впливати на настрій, шкіру та менструальний цикл. Можливі побічні ефекти пластирів від вагітності:

  • нерегулярні місячні;
  • нудота або блювання;
  • підвищена чутливість грудей;
  • головний біль (у перші кілька тижнів);
  • різкі перепади настрою;
  • акне та подразнення шкіри;
  • м'язові спазми;
  • постійна втома;
  • атипові вагінальні виділення;
  • затримка рідини та збільшення ваги;
  • болі в животі та діарея;
  • кров'янисті виділення в середині циклу;
  • запаморочення;
  • менструальні болі (дисменорея).

Контрацептивний пластир може підвищувати артеріальний тиск, збільшувати ймовірність порушення згортання крові, серцевого нападу (інфаркту) або інсульту, захворювань жовчного міхура. Деякі дослідження показують, що порівняно з оральними контрацептивами трансдермальний пластир збільшує рівень естрогену в крові, підвищуючи ризик утворення тромбів.

Побічні ефекти від використання протизаплідного пластиру часто є тимчасовими, тому що організм адаптується до зміни гормонального фону. У більшості випадків побічні ефекти минають протягом двох місяців.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Миколаїв

Протизаплідний пластир як метод гормональної контрацепції - Войхевич Анастасія Анатоліївна
Войхевич Анастасія Анатоліївна
ОН Клінік Миколаїв
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00
Рейтинг статті:
Протизаплідний пластир як метод гормональної контрацепції
Лікар-гінеколог. Друга категорія.
Протизаплідний пластир як метод гормональної контрацепції
Акушер-гінеколог. Перша категорія.

Консультація лікаря-гінеколога по вибору методу контрацепції

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Ліза 14 годин тому
Здрастуйте, близько трьох років ми з моїм хлопцем використовували виключно бар'єрну контрацепцію. Однак зараз я хотіла б змінити засіб контрацепції на більш зручний у застосуванні. Скажіть, чим замінити презервативи? Чим пластир зручніший за презерватив?
Відповісти
Добрий день, щоб замінити презервативи, можна розглянути гормональні методи контрацепції, включаючи контрацептивний пластир, таблетки, вагінальне кільце або внутрішньоматкову систему. Протизаплідний пластир зручніший за презерватив, оскільки його потрібно міняти лише раз на тиждень, що позбавляє необхідності використовувати засіб перед кожним статевим актом. Він забезпечує безперервний захист, незалежно від частоти сексуальних контактів, і зводить до мінімуму ризик неправильного використання. На відміну від презерватива, пластир не перериває інтимний момент і не потребує постійного контролю під час сексу.
Катерина 2 тижні тому
Добрий день, я довго обирала між трьома видами контрацепції: протизаплідним пластиром, КОКами і внутрішньоматковою системою. Лікар порекомендував пластир Evra / Евра. Скажіть, як правильно зберігати контрацептив?
Відповісти
Доброго дня, контрацептивні пластирі слід зберігати в оригінальному упакуванні, щоб захистити їх від вологи та світла, які можуть вплинути на їхню ефективність. Температура зберігання має бути не вищою за 30 °С, оскільки високі температури можуть зруйнувати активні компоненти пластиру. Пластирі не повинні перебувати в холодильнику або морозильній камері, оскільки холод може пошкодити адгезивні властивості пластиру, що знизить його ефективність. Також важливо зберігати пластирі в недоступному для дітей місці, щоб уникнути випадкового використання або пошкодження упаковки.
Ігор 3 тижні тому
Добрий вечір, чи існує протизаплідний пластир для чоловіків? Якщо так, то як він діє? Які взагалі бувають засоби контрацепції, які може використовувати чоловік?
Відповісти
Добрий вечір, протизаплідні пластирі для чоловіків наразі не існують. Однак ведуться дослідження зі створення схожих за принципом дії засобів. Основні методи контрацепції для чоловіків включають презервативи, які створюють бар'єр для сперматозоїдів, і вазектомію (хірургічну процедуру, спрямовану на перев'язку або видалення фрагмента сім'явиносних проток). Також розробляються гормональні препарати, що знижують кількість активних сперматозоїдів, але вони поки що не набули широкого поширення.
Інна 4 тижні тому
Здрастуйте, мені всього 19 років, раніше в мене не було сексу. Нещодавно в мене з'явився хлопець, тож я почала думати, що робити, щоб не завагітніти (хлопцю не подобається секс із презервативом). Скажіть, що краще: протизаплідні таблетки чи пластир?
Відповісти
Добрий день, протизаплідні таблетки і контрацептивний пластир забезпечують надійний захист від небажаної вагітності, але розрізняються за способом застосування і можливими побічними ефектами. Таблетки вимагають суворого щоденного прийому в один і той самий час, що може бути незручним для жінок з нерегулярним графіком. Контрацептивний пластир змінюється раз на тиждень, що знижує ймовірність помилок під час використання. Однак він може викликати подразнення шкіри в місці наклеювання, а його ефективність може знижуватися за підвищеної маси тіла.
Алла 1 місяць тому
Добрий день, мені подобається принцип дії протизаплідного пластиру, а також те, що його не потрібно міняти щодня. Раніше я використовувала комбіновані оральні контрацептиви, що було вкрай незручно. Підкажіть, скільки коштує протизаплідний пластир?
Відповісти
Доброго дня, вартість протизаплідного пластиру варіюється залежно від виробника. В одній упаковці міститься три пластиру, тобто контрацепцію потрібно купувати один раз на місяць, що робить використання більш зручним.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.