Що таке викидень?
Викидень — це мимовільне переривання вагітності на терміні до 20-22 тижнів. На даному етапі маса тіла та ступінь розвитку не дозволяють плоду вижити поза організмом матері.
Як виглядає викидень?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
На ранніх термінах (до 12 тижнів) викидень зазвичай виглядає як рясна кровотеча з великими згустками крові та щільними фрагментами тканини сірувато-рожевого кольору. Іноді при викидні виходить ціле плодове яйце — «бульбашка» розміром від одного до трьох сантиметрів, наповнена рідиною.
На пізніх термінах (після 12 тижнів) можливе виділення оформленого ембріона або плода, оточеного оболонками та плацентою. Кровотеча також рясна і може супроводжуватися болями, схожими на родові.
Чому відбувається викидень на ранніх термінах вагітності?
У 50% випадках причиною викидня у вагітних на ранніх термінах є хромосомні аномалії, що виникають при заплідненні через помилки у розподілі статевих клітин. Ембріон отримує тяжкі генетичні порушення, несумісні з життям, його розвиток зупиняється на ранньому терміні (3-4 тижні) і відбувається мимовільний викидень. Інші причини викидня на ранньому терміні:
- тяжкі інфекційні захворювання (токсоплазмоз, хламідіоз, краснуха, оперізуючий лишай);
- аутоімунні порушення (антифосфоліпідний синдром, системний червоний вовчак);
- аномалії розвитку матки (дворога матка, внутрішньоматкова перегородка);
- запальні захворювання органів малого таза (оофорит, аднексит, ендометрит);
- патології матки (ендометріоз, міома, гіпоплазія ендометрію);
- ендокринні порушення (цукровий діабет, гіпотиреоз, ожиріння);
- сильні стреси та емоційне виснаження;
- шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю та наркотиків);
- вплив несприятливих чинників довкілля (радіації, важких металів, пестицидів);
- травми живота;
- тромбофілія (схильність до утворення тромбів).
Ризик мимовільного викидня на ранньому терміні підвищується у жінок віком від 35 років. З віком збільшується ймовірність хромосомних аномалій через зниження якості яйцеклітин. Також викидень на ранніх термінах може відбуватися через нестачу прогестерону (гормону, необхідного для підтримки вагітності).
Що може спричинити викидень на пізніх термінах вагітності?
Викликати викидень на великому терміні (після 14-16 тижнів) може патологічне скорочення шийки матки (істміко-цервікальна недостатність). Шийка передчасно розм'якшується і розкривається під тиском плода, що росте. Плідне яйце, а потім плід і плодові оболонки починають опускатися в цервікальний канал, що призводить до підтікання навколоплідних вод і мимовільного аборту. Інші причини пізнього викидня:
- передчасне відшарування плаценти;
- передлежання плаценти (низьке розташування, що перекриває внутрішній зів шийки матки);
- порушення кровопостачання у плаценті (тромбоз, інфаркт плаценти);
- хоріоамніт (інфікування плодових оболонок та навколоплідних вод);
- тяжкий гестоз (ускладнення вагітності, що супроводжується нудотою та блюванням, високим артеріальним тиском, підвищеною концентрацією білка в сечі);
- аномалії розвитку матки (дворога матка, внутрішньоматкова перегородка);
- аутоімунні захворювання (антифосфоліпідний синдром, системний червоний вовчак);
- інфекційні хвороби (гонорея, сифіліс, герпесвірусна інфекція);
- запальні патології репродуктивних органів (ендометрит, цервіцит);
- великі пухлини матки (міоми, фіброми), що деформують порожнину органу та порушують імплантацію плаценти;
- травми живота;
- шкідливі звички (куріння, вживання наркотиків та алкоголю).
Причиною пізнього викидня може бути резус-конфлікт — імунна реакція організму жінки з негативним резус-фактором на резус-позитивні клітини плода. Якщо за попередніх вагітностей, пологів або абортів жінка не отримала антирезусний імуноглобулін, її імунна система могла виробити антитіла. Вони проникають через плаценту і руйнують еритроцити плода, що може викликати викидень.
Як відбувається викидень?
Перед викиднем відбувається відшарування плодового яйця, ембріона або плода від стінки матки, що призводить до пошкодження кровоносних судин та маткової кровотечі. Потім в організмі жінки знижується рівень прогестерону та підвищується тонус м'язового шару матки (міометрію), внаслідок чого орган починає активно та болісно скорочуватися. Далі розкривається шийка матки та вміст органу (плодове яйце або плід з плацентою) виводиться через піхву.
Чи можна не помітити викидень на ранньому терміні?
На ранньому терміні викидень можна не помітити. Жінка може сприйняти мимовільний аборт на терміні до чотирьох-п'яти тижнів за очікувану менструацію (ряснішу і болючішу, ніж зазвичай), особливо якщо вона не знала про вагітність, а затримка менструації не викликала занепокоєння.
Скільки кровить після викидня?
Тривалість кровотечі після мимовільного аборту залежить від терміну вагітності. На ранніх термінах (до 12 тижнів) після викидня кровить в середньому п'ять-сім днів, поступово виділення зменшуються. Мажучі коричневі виділення можуть зберігатися до 10-14 днів, що залежить від індивідуальних особливостей організму жінки.
На пізніх термінах вагітності (від 13 до 22 тижнів) тривалість кровотечі може збільшитись до двох-трьох тижнів через більшу травматизацію матки. Більш тривала і рясна кровотеча може свідчити про розвиток ускладнень: неповний викидень (затримка елементів плодового яйця), інфікування порожнини матки або запальний процес.
Що робити при підозрі на викидень?
Зрозуміти, що в тебе викидень можна за появою кров'янистих виділень з піхви, які поступово посилюються. Інші ознаки викидня, що починається:
- виділення з кров'ю щільних сірувато-рожевих фрагментів;
- тягнучі або переймоподібні болі внизу живота, попереку, стегнах;
- відчуття тиску на пряму кишку;
- загальне нездужання, запаморочення, озноб;
- різке зникнення симптомів вагітності (нудоти, нагрубання грудей).
При появі симптомів мимовільного аборту потрібно невідкладно викликати швидку допомогу. Не рекомендується приймати знеболювальні, спазмолітики, гемостатики та інші препарати без призначення лікаря та прикладати до живота тепло. До приїзду бригади швидкої бажано лежати та не використовувати тампони.
Що робити після викидня в домашніх умовах?
Після викидня необхідно протягом декількох днів дотримуватися постільного режиму для зниження навантаження на матку та мінімізації ризику великої кровотечі. Додаткові рекомендації, яких бажано дотримуватись після викидня в домашніх умовах:
- відмовитися від статевого життя щонайменше на два тижні;
- не використовувати тампони та не проводити спринцювання;
- відмовитися від куріння та алкоголю;
- уникати стресів;
- відстежувати запах, колір та інтенсивність виділень;
- стежити за температурою тіла та артеріальним тиском;
- подбати про повноцінне харчування з достатнім вмістом білка, заліза, вітамінів;
- регулярно приймати препарати (гормони, антибіотики, залізо), які призначені лікарем.
Через півтора-два тижні необхідно пройти контрольний огляд у гінеколога, який дозволить переконатися у відсутності ускладнень (запалення, інфекції). Для виключення затримки залишків плодового яйця після викидня лікар призначить УЗД матки.
Після викидня може розвинутися депресія, особливо якщо вагітність була довгоочікуваною. Жінка може відчувати провину, тривогу, дратівливість, апатію. Важливо дозволити собі прожити горе, обговорювати почуття з близькими, приймати підтримку партнера. Корисними є також дихальні практики, медитація, нові захоплення. При виражених ознаках депресії рекомендується звернутися до психотерапевта.
Які аналізи треба здати після викидня?
Після викидня треба перевірити рівень ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини) — гормону, що виробляється оболонками ембріона і підтримує вагітність. При ранньому викидні рівень ХГЛ зазвичай знижується впродовж одного-двох тижнів, при пізнішому — близько трьох-чотирьох тижнів. Підвищений рівень ХГЛ після викидня може свідчити про затримку залишків плодового яйця у матці. Інші аналізи, які можуть призначатися після викидня:
- загальний та біохімічний аналізи крові;
- загальний аналіз сечі;
- тест на рівень статевих гормонів (прогестерону, естрогенів, андрогенів);
- коагулограма (оцінка згортання крові);
- аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, трихомоніаз, сифіліс);
- TORCH-комплекс (токсоплазмоз, краснуха, герпес, цитомегаловірус);
- тест на аутоімунні маркери (антикардіоліпінові антитіла, антитіла до β2-глікопротеїну I, вовчаковий антикоагулянт).
При викидні на пізньому терміні може знадобитися гістологічне дослідження абортивного матеріалу. Результати гістології допомагають встановити причину мимовільного переривання вагітності та за необхідності спланувати лікування.
Коли відновлюється цикл після викидня?
У середньому перші місячні після викидня настають протягом чотирьох-шостих тижнів — зразу після загоєння слизової оболонки матки та нормалізації гормонального фону. Але регулярний цикл після викидня відновлюється близько двох-шести місяців. Впродовж зазначеного періоду можливі затримки, зміни тривалості та рясності менструацій.
Як зміцнити матку після викидня?
Для відновлення матки після мимовільного аборту зазвичай потрібна корекція способу життя та медикаментозна терапія. Корекція способу життя включає відмову від шкідливих звичок (вживання алкоголю, куріння), збалансоване харчування, нормалізацію режиму сну, статевий спокій, обмеження фізичних навантажень та стресів. Медикаментозне лікування після викидня може включати:
- утеротоніки — для виведення залишків плодового яйця або ембріона з порожнини матки при неповному викидні;
- протизапальні засоби — для зняття запалення за наявності його ознак;
- антибіотики — для профілактики інфекцій;
- спазмолітики — для зниження болю та тонусу матки після викидня;
- гормональні препарати — для відновлення гормонального фону та нормалізації менструального циклу;
- препарати заліза — для компенсації крововтрати та профілактики залізодефіцитної анемії;
- вітаміни групи B — для підтримки процесів кровотворення та клітинного обміну речовин.
Зміцнити матку після викидня допомагають також вправи Кегеля — ритмічні напруження та розслаблення м'язів тазового дна, спрямовані на поліпшення кровообігу та м'язового тонусу. Але виконувати їх можна тільки після повного відновлення організму та з дозволу лікаря, оскільки раннє фізичне навантаження може уповільнити загоєння тканин.
Через скільки після викидня можна займатися сексом?
Після мимовільного аборту рекомендується виключити статеві контакти на один-два тижні — до повного припинення кровотечі та загоєння слизової оболонки матки. Більш точні терміни визначає гінеколог на підставі УЗД та загального стану здоров'я жінки.
Коли можна вагітніти після викидня?
Вагітніти після викидня можна не раніше, ніж через два-три місяці. Для зниження ризику повторного самовільного аборту необхідно, щоб нормалізувався гормональний фон і загоїлася слизова матки. В окремих випадках лікар може рекомендувати відкласти вагітність після викидня до шести місяців, особливо якщо мимовільний аборт стався на пізньому терміні або супроводжувався ускладненнями (інфекцією, запаленням).
Як уникнути викидня?
Щоб уникнути викидня на ранніх термінах, важливо планувати вагітність, заздалегідь пройшовши гінекологічне обстеження, а при необхідності й лікування гормональних порушень, інфекційних та запальних захворювань репродуктивних органів. Інші методи профілактики мимовільного аборту:
- відмова від куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин;
- виключення надмірних фізичних навантажень та піднімання тягарів;
- обмеження стресів;
- нормалізація режиму сну;
- контроль маси тіла;
- уникнення перегріву (відвідування саун та лазень, прийому гарячого душу та ванни, тривалого перебування на сонці);
- обмеження статевого життя (за наявності тривожних симптомів або за рекомендацією лікаря);
- уникнення контакту з людьми, у яких діагностовано інфекційні захворювання (кір, краснуха, грип, COVID-19);
- збалансоване харчування з достатнім вмістом вітамінів та мінералів;
- регулярний контроль хронічних патологій (артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, гіпертиреозу).
Щоб уникнути викидня, рекомендується відмовитися від самолікування будь-яких захворювань. Допускається прийом препаратів, призначених лікарем з урахуванням терміну вагітності, співвідношення потенційної шкоди та користі для матері та плода.
При виявленні небезпеки мимовільного аборту гінеколог може призначити підтримуючу терапію. Препарати для збереження вагітності при загрозі викидня можуть включати:
- гормональні лікарські засоби — допомагають підтримувати нормальний рівень прогестерону, необхідний для збереження вагітності;
- спазмолітики — зменшують скорочення матки та полегшують больовий синдром;
- седативні препарати — сприяють зниженню рівня стресу;
- препарати магнію — допомагають розслабити маткову мускулатуру та підтримують нормальне функціонування м'язової і нервової систем;
- лікарські засоби, що покращують кровообіг у матці та плаценті — сприяють нормальному надходженню кисню та поживних речовин до ембріона.
Також при загрозі викидня лікар може призначити вітаміни (Е, С, групи B). Вони покращують мікроциркуляцію крові, підтримують гормональний баланс, знижують ризик відшарування плодового яйця та сприяють нормальному розвитку ембріона.
Для зниження тонусу матки та усунення больового синдрому при загрозі викидня гінеколог може прописати свічки з прогестероном чи спазмолітиками. Супозиторії швидко всмоктуються і мають швидку локальну дію, що дозволяє знизити навантаження на шлунково-кишковий тракт.
Що таке загроза викидня?
Загроза викидня — стан, при якому існує ризик мимовільного переривання вагітності на терміні до 20-22 тижнів. Симптоми загрози переривання вагітності:
- тягнучі або переймоподібні болі в попереку або внизу живота;
- підвищений тонус матки;
- мажуть кров'янисті виділення з піхви;
- відчуття тиску на пряму кишку або сечовий міхур;
- загальне нездужання, слабкість, запаморочення;
- підтікання навколоплідних вод при терміні понад 22 тижні.
Загроза викидня не означає, що переривання вагітності неминуче. При своєчасному зверненні по медичну допомогу вагітність можна зберегти.
Чи видно на УЗД загрозу викидня?
Загрозу викидня можна діагностувати за УЗД. Ознаки загрози мимовільного переривання вагітності на ультразвуковому дослідженні:
- деформація плодового яйця;
- підвищений тонус матки;
- порушення кровообігу в ділянці плодового яйця;
- відшарування плодового яйця або ембріона від стінки матки;
- нерівномірна ехогенність ендометрію;
- укорочення чи відкриття шийки матки.
За наявності вищеперелічених ознак загрози викидня у жінки сприятливим прогностичним фактором вважається фіксація серцебиття ембріона на УЗД. Своєчасно розпочате лікування підвищує ймовірність збереження вагітності.
Які виділення при загрозі викидня?
При загрозі викидня можливі кров'янисті виділення з піхви — світло-рожеві, коричневі або червоні. Вони можуть бути нерегулярними або постійними, помірними або мізерними, як правило, без згустків. Кров при вагітності утворюється через часткове відшарування плодового яйця або порушення мікроциркуляції в матці і вимагає негайного звернення до лікаря.
Що не можна робити при загрозі викидня?
При загрозі викидня не можна займатися фізичною активністю (виконувати спортивні вправи, піднімати важкі предмети, довго ходити, сидіти, стояти). Перенапруга може посилити тонус матки та спровокувати відшарування плодового яйця (ембріона, плода). Інші дії, яких рекомендується уникати при загрозі мимовільного викидня:
- статеві контакти;
- вживання алкоголю та куріння;
- робота з токсичними речовинами;
- гарячий душ чи ванна;
- відвідування лазень та саун;
- носіння тісного одягу та взуття на підборах;
- сильне напруження при дефекації;
- тривале перебування на сонці;
- переохолодження;
- стрес та емоційне перенапруга;
- порушення режиму сну.
Не рекомендується приймати лікарські засоби, трав'яні збори, біологічно активні добавки (БАДи) без попередньої консультації з гінекологом. Деякі з них можуть бути протипоказані при загрозі мимовільного аборту. Також важливо не пропускати прийоми препаратів, призначених лікарем, зниження ймовірності викидня.
Як дізнатися, що загроза викидня минула?
Зрозуміти, що загроза викидня минула, можна за зникненням характерних симптомів: болі внизу живота і в попереку, кров'янистих виділень з піхви, гіпертонусу матки та загальної слабкості. Для підтвердження стабілізації стану проводять УЗД. Якщо плодове яйце правильно розташоване в матці і не деформовано, відшарування, гематоми та порушення кровотоку відсутні, серцебиття ембріона зберігається, лікар робить висновок, що вагітність розвивається нормально і ризику викидня на поточний момент немає.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Одеса (Центр)


Гінекологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
У разі загрози викидня правильно лежати переважно на боці (в ідеалі — на лівому) для зниження тонусу і поліпшення кровопостачання матки. Під ноги можна підкласти подушку або валик для мінімізації ризику венозного застою. Положення на спині, особливо в другій половині вагітності, небажане, оскільки матка може здавлювати нижню порожнисту вену і порушувати кровотік. Щоб уникнути напруження м'язів живота і підвищення внутрішньочеревного тиску, важливо не робити різких рухів.
Відновити організм після викидня допомагають відмова від шкідливих звичок, утримання від статевого життя, збалансоване харчування і виключення інтенсивного фізичного навантаження. Важливо регулярно проходити огляди в гінеколога, вживати призначені лікарем препарати та за необхідності отримати психологічну підтримку для усунення або профілактики депресії.
Чистку (вишкрібання) після викидня проводять не у всіх випадках. Рішення про необхідність процедури приймає лікар на підставі УЗД органів малого таза. Якщо плодове яйце повністю вийшло і порожнина матки скоротилася, хірургічне втручання не потрібне. У разі виявлення залишків плідного яйця, згустків крові або ознак запалення показано вишкрібання для профілактики ускладнень (великої кровотечі, ендометриту, спайкового процесу, безпліддя).
Викидень можна відрізнити від місячних за характером виділень і болю. У разі мимовільного аборту маткова кровотеча зазвичай рясніша, ніж під час менструації, з виділенням великих згустків і щільних сірувато-рожевих фрагментів тканини. На ранніх термінах (до 12 тижнів) може вийти ціле плідне яйце (напівпрозорий міхур з рідиною), а на пізніх (до 22 тижнів) — оформлений ембріон або плід, оточений оболонками. Симптомом викидня є яскраво-червона кров, яка під час місячних темніша. Больові відчуття під час менструації часто ниючі або тягнучі, локалізовані в нижній частині живота і попереку. Біль під час викидня різкий, переймоподібний і може віддавати в стегна.
У понад 87% випадків жінкам після викидня вдається повторно завагітніти і виносити дитину. Мимовільний аборт не є безпосередньою причиною нездатності жіночого організму до зачаття і дітородіння. Безпліддя після викидня може стати наслідком ускладнень: запалення в порожнині матки, важких гормональних порушень, інфекцій, травм ендометрія під час вишкрібання. Жінкам, у яких протягом 6-12 місяців після викидня не виходить завагітніти за регулярного статевого життя без контрацепції, необхідно звернутися до гінеколога для обстеження.