Logo
0 800 30 11 77

Що таке TORCH-інфекції та як на них перевіритися?

Що таке TORCH-інфекції та як на них перевіритися?
Читати: 12 хв | Оновлено: 18 березня 2025 | 601 601
TORCH-інфекції належать до групи захворювань, що передаються жінкою дитині під час вагітності або пологів. Рання діагностика та лікування інфекцій дасть змогу попередити розвиток ускладнень у новонародженого.

Що таке TORCH-інфекції?

Інфекції TORCH (торч) —  це група інфекційних захворювань, які можуть передаватися від матері до дитини внутрішньоутробно. Внаслідок інфікування можуть розвиватися різні патології під час вагітності, що підвищує ризик вроджених дефектів плода. 

Які захворювання належать до групи TORCH-інфекцій?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

До переліку TORCH-інфекцій належать чотири основні захворювання. Розшифрування абревіатури TORCH латиницею:

  • T — токсоплазмоз (toxoplasmosis);
  • O — інші інфекції (others);
  • R — краснуха (rubella);
  • C — цитомегаловірусна інфекція (cytomegalovirus);
  • H — герпес (herpes simplex virus).

До групи «інші» TORCH-інфекцій належать гепатити В і С, сифіліс, хламідіоз, гонококова інфекція, листеріоз, ВІЛ-інфекція, вітряна віспа, ентеровірусна інфекція При первинному зараженні під час вагітності збудники інфекцій можуть негативно впливати на всі органи і системи плода, підвищуючи ризик передчасних пологів, викидня і вроджених аномалій розвитку.

Токсоплазмоз

Токсоплазмоз — це інфекція, яка викликана внутрішньоклітинним найпростішим організмом Toxoplasma gondii. Збудник потрапляє у шлунково-кишковий тракт, проникаючи у клітини слизової оболонки кишківника, де починає активно розмножуватися. Паразити розносяться кровотоком та лімфою по всьому організму, вражаючи різні органи та тканини (печінку, селезінку, очі, лімфатичну, нервову, серцево-судинну, м'язову системи). Шляхи зараження токсоплазмозом :

  • контакт із випорожненнями заражених тварин;
  • вживання недостатньо термічно обробленого м'яса, сирих мідій, устриць, молюсків;
  • пиття зараженої води, непастеризованого козячого молока;
  • переливання інфікованої крові.

Токсоплазмоз може протікати у гострій та хронічній формі. Найбільш схильні до ризику зараження люди з ослабленим імунітетом. Особливо небезпечна інфекція для вагітних. На ранніх термінах можливий викидень, мертвонародження. При інфікуванні на пізніх термінах токсоплазмоз може передатися від матері до дитини через плаценту, що може спровокувати передчасні пологи, вроджені патології.

Вроджений токсоплазмоз може призвести до розумової відсталості, затримки розвитку дитини. Інфекція може спровокувати ураження головного мозку (гідроцефалію), очей (чутливість до світла, сліпоту). У дитини можуть виникнути судоми, м'язова слабкість, порушення координації.

Краснуха

Краснуха — це інфекційне вірусне захворювання, збудником якого є РНК-геномний вірус сімейства Togaviridae. Інфекція проявляється у вигляді дрібного блідо-рожевого висипу по всьому тілу. Краснуха передається повітряно-краплинним шляхом при прямому контакті із зараженою людиною або через плацентарний кровотік від матері до дитини.

У інфікованої вагітної жінки на ранніх термінах підвищується ризик викидня, мертвонародження. Внутрішньоутробне зараження плода може призвести до пошкодження тканин, кровоносних судин, розвитку гіпоксії, ураження центральної нервової системи, печінки, селезінки. Синдром вродженої краснухи може спричинити патології очей (катаракту, інфантильну глаукому), нейросенсорну приглухуватість, порок серця, відставання у розвитку.

Цитомегаловірус

Цитомегаловірус — це рід вірусів, який належить до сімейства герпевірусів (Herpesviridae). Збудником цитомегаловірусної інфекції (ЦМВ) є вірус герпесу п'ятого типу. Цитомегаловірус особливо небезпечний при імунодефіцитних станах під час вагітності. Інфекція вражає імунну, травну, дихальну, сечовидільну системи, головний мозок. Шляхи інфікування цитомегаловірусом:

  • повітряно-краплинний;
  • контактний (через побутові предмети — посуд, рушники);
  • статевим шляхом (під час незахищеного сексу);
  • парентеральний (через кров при переливанні крові, трансплантації органів).

Дитина може бути інфікована цитомегаловірусом у період вагітності через плаценту або під час пологів. Також інфікування дитини може відбутися через заражене вірусом грудне молоко матері.

Вроджена ЦМВ-інфекція може спричинити внутрішньоутробну затримку росту та розвитку, низьку вагу дитини при народженні. Інфекція вражає центральну нервову систему, що призводить до мікроцефалії (аномально маленької голови), гідроцефалії (скупчення рідини у тканинах головного мозку). У дитини можуть бути діагностовані патології печінки (гепатит) та селезінки (гепатоспленомегалія), головного мозку (енцефаліт), легенів (пневмонія). У новонароджених може розвиватися нейросенсорна приглухуватість, порушення зору (хоріоретиніт), розумова відсталість.

Вірус простого герпесу

Вірус простого герпесу (ВПГ) — це вид вірусів сімейства герпесвірусів (Herpesviridae) типів ВПГ-1 та ВПГ-2 (HSV-2), який провокує рецидивну інфекцію. ВПГ проявляється у вигляді болючих пухирцевих висипань і виразок, які періодично з'являються навколо рота, у ротовій порожнині, вушних раковинах, на губах, повіках (ВПГ-1), в ділянці геніталій (ВПГ-2). Шкіра в зараженому місці набрякає і червоніє, що супроводжується свербінням та печінням.

Вірус простого герпесу першого типу передається повітряно-краплинним шляхом при оральному контакті з інфікованою людиною (при поцілунках), через предмети особистої гігієни (рушники), від матері до дитини через плаценту або під час пологів. ВПГ-2 передається статевим шляхом. Інфікування новонародженого може трапитися під час пологів, що призводить до розвитку неонатального герпесу. Вроджена герпетична інфекція може спричинити ураження центральної нервової системи, патологій головного мозку, печінки, легень, затримки розвитку дитини.

Інші інфекції

Інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, хламідіоз, сифіліс, гепатити В і С), можуть призвести до викидня, мертвонародження, передчасних пологів. Підвищується ризик вроджених патологій у дитини.

Чому TORCH-інфекції небезпечні під час вагітності?

Первинне зараження TORCH-інфекціями при вагітності є особливо небезпечним. Організм жінки не виробив захисні антитіла, що сприяє поширенню вірусу організмом та інфікуванню плода, імунна система якого ще не готова до боротьби.

Для TORCH-інфекцій характерний безсимптомний перебіг. Віруси долають плацентарний бар'єр, який у нормі захищає плід від інфекцій. Особливо небезпечне зараження у першому триместрі вагітності, коли закладаються основні органи та системи плода. Інфікування може призвести до вроджених патологій. Підвищується ризик ускладнень вагітності (внутрішньоутробна зупинка розвитку плода, викидня, передчасних пологів).

Чим небезпечні TORCH-інфекції для новонароджених?

TORCH-інфекції є небезпечними для новонароджених, оскільки можуть призвести до різних вроджених дефектів та захворювань. Ризики інфікування TORCH-інфекціями у дітей:

  • ураження центральної нервової системи (зменшення розмірів голови, накопичення рідини в головному мозку, церебральний параліч);
  • захворювання очей (хоріоретиніт, катаракта та глаукома);
  • порушення слуху (часткова чи повна втрата слуху);
  • патології внутрішніх органів (печінки, селезінки, серця, легень).

Інфікування може спричинити деформацію кісток та суглобів, порушення будови органів травлення у новонародженого. Підвищується ризик затримки психічного та розумового розвитку у дитини, психомоторних порушень.

У яких випадках призначають аналіз TORCH-інфекції?

Аналіз на TORCH-інфекції рекомендується здавати на етапі планування вагітності. Аналіз може виявити наявність активних інфекцій, які підлягають лікуванню до зачаття задля мінімізації ризику ускладнень вагітності та інфікування плода. Показання до діагностики на TORCH-інфекції:

  • вагітність (при оформленні на облік). За результатами аналізу крові на TORCH-інфекції під час вагітності можна визначити наявність або відсутність антитіл до основних інфекцій, що дає змогу вжити необхідні заходи на ранніх термінах для зниження ризику ускладнень;
  • відсутність імунітету, коли організм не здатний забезпечити специфічну імунну відповідь проти збудників після перенесеної інфекції або вакцинації. Здати аналіз на TORCH-інфекції необхідно на 24-26 та 34-36 тижнях вагітності;
  • симптоми, що вказують на можливу інфекцію (збільшення лімфатичних вузлів, висипання, підвищення температури тіла);
  • ознаки внутрішньоутробної інфекції у плода (затримка розвитку);
  • імунодефіцитний стан (схильність до інфекцій, аутоімунних порушень, онкозахворювань).

Скринінгове обстеження на TORCH-інфекції призначається після викидня, внутрішньоутробної загибелі плода. При підозрі у новонародженого вроджених інфекції та вад розвитку лікар також призначить здати кров на TORCH-інфекції.

Як здати аналіз на TORCH-інфекції?

При плануванні вагітності необхідно записатися на консультацію до гінеколога. Після огляду лікар призначить тест на TORCH-інфекції, за результатами якого можуть бути виявлені специфічні антитіла (IgG) до цитомегаловірусу, токсоплазми, вірусу краснухи та герпесвірусної інфекції. Для аналізу на антитіла беруть венозну кров. При обстеженні дитини кров для аналізу на TORCH-інфекції беруть з п'яти.

Як підготуватись до аналізу на TORCH-інфекції?

Спеціального підготування до здавання аналізу на TORCH-інфекції немає. Важливою умовою є здавання крові на TORCH-інфекції натще. За один-два дні до дослідження рекомендується відмовитися від гострої, жирної та смаженої їжі. Перед здачею біоматеріалу необхідно повідомити лікаря про вживання лікарських препаратів, якщо ви їх приймаєте. У деяких випадках може бути рекомендовано тимчасово припинити прийом.

Що означають позитивні результати аналізу на TORCH-інфекції?

Розшифрування аналізу крові на TORCH-інфекції робить лікар. Результат аналізу на TORCH-інфекції може бути як позитивним, так і негативним, що вказує на наявність або відсутність антитіл IgG та IgM (імуноглобулінів) до кожної інфекції групи TORCH. Також у результаті вказується кількісне значення імуноглобулінів. Імуноглобуліни виявляються на різних стадіях захворювання, завдяки чому лікар може визначити період інфікування, спрогнозувати ризики перебігу захворювання та призначити лікування.

При первинному контакті з інфекцією в організмі починають вироблятися антитіла IgG. Протягом життя рівень імуноглобулінів змінюється, що може бути пов'язане із повторним впливом інфекції. В результаті кількість захисних антитіл IgG збільшується, що перешкоджає новому зараженню. Позитивний результат аналізу на TORCH-інфекції з виявленням антитіл IgG свідчить про наявність імунітету до певної інфекції групи TORCH і не є показанням до лікування інфекційного захворювання.

Імуноглобуліни IgМ також виробляються при першому контакті з інфекцією. Їхня кількість поступово знижується з перебігом захворювання до повного зникнення. Позитивний результат IgМ гемотесту TORCH-інфекції свідчить про гострий процес інфікування.

Наявність у результатах аналізу обох видів антитіл до будь-якої з TORCH-інфекції вказує на реактивацію (повторне загострення) захворювання у тяжкій формі. На підтвердження активного зараження лікар може призначити додаткові дослідження.

Чи лікують TORCH-інфекції під час вагітності?

Лікування TORCH-інфекції під час вагітності залежить від типу збудника, періоду зараження та тяжкості симптомів. Терапія обирається лікарем індивідуально та здійснюється під його контролем.

Для лікування TORCH-інфекції лікар може призначити прийом противірусних та протипаразитарних препаратів. При комплексній медикаментозній терапії можуть бути показані імуномодулятори. За потреби лікар може призначити жарознижувальні, протизапальні, знеболювальні засоби. При лікуванні TORCH-інфекцій, збудником яких є бактерія (наприклад, при сифілісі, листериозі), лікар може призначити антибіотики.

Методи профілактики TORCH-інфекцій

Профілактика TORCH-інфекцій полягає у своєчасній діагностиці захворювань у майбутньої мами, що дає змогу виключити ризик можливих ускладнень під час вагітності. Методи профілактики TORCH-інфекцій у дорослих:

  • дотримання правил особистої гігієни (миття рук з милом після контакту з тваринами, м'ясом);
  • відмова від вживання сирої, недовареної їжі;
  • своєчасна вакцинація:
  • виключення контакту з фекаліями тварин;
  • захищений секс (використання презервативів під час статевого акту знижує ризик зараження статевими інфекціями).

Важливою мірою профілактики є вакцинація від вірусу краснухи та гепатиту В. Якщо імунізація не була проведена раніше, необхідно вакцинуватись перед вагітністю. Дотримання заходів профілактики дозволяє запобігти розвитку захворювання та знижує ризик інфікування, що сприяє збереженню здоров'я майбутньої мами та дитини.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Кропивницький

Що таке TORCH-інфекції та як на них перевіритися? - Смирна Ірина Григорівна
Смирна Ірина Григорівна
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Гінекологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Які симптоми TORCH-інфекції у новонароджених?

Симптоматика внутрішньоутробних інфекцій залежить від типу патології та періоду інфікування. Загальні симптоми TORCH-інфекції у новонароджених включають низьку масу тіла, маленьку голову дитини, жовтяницю, проблеми зі слухом і зором, висип на шкірі у вигляді червоних або синюшних плям, збільшення печінки і селезінки, судоми.

2. Який лікар лікує TORCH-інфекції?

Діагностикою та лікуванням TORCH-інфекцій займається інфекціоніст. У разі виявлення TORCH-інфекції у вагітної підбором тактики лікування займається гінеколог. Лікар може призначити додаткове обстеження для уточнення діагнозу. Діагностикою та лікуванням TORCH-інфекцій у новонароджених займається неонатолог. У разі підозри на вроджені дефекти може знадобитися консультація генетика. У разі ураження центральної нервової системи у новонародженого необхідна консультація невролога.

3. Як можна заразитися TORCH-інфекціями?

Збудники TORCH-інфекцій потрапляють в організм здорової людини повітряно-крапельним, контактно-побутовим і статевим шляхами. Передача інфекції може відбутися від інфікованої людини. Передача TORCH-інфекцій новонародженому відбувається від матері внутрішньоутробно (через плаценту), під час природних пологів (під час проходження через пологові шляхи) або після пологів (під час грудного вигодовування).

4. Чи потрібно чоловікові здавати аналіз на TORCH-інфекції?

Чоловік може бути носієм TORCH-інфекції, яку може передати партнерці. Тому аналіз на TORCH-інфекції рекомендується здавати чоловікам на етапі підготовки до зачаття. В інфікованої жінки зростає ризик ускладнень під час вагітності (викидень, мертвонародження). Тест на TORCH-інфекції може бути частиною обстеження в разі безпліддя.

5. Чи можна побачити внутрішньоутробну інфекцію на УЗД?

Внутрішньоутробну інфекцію не завжди можна діагностувати на УЗД. Однак на УЗД лікар може виявити зміни в розвитку плода, які можуть бути ознаками TORCH-інфекції у вагітної. Для уточнення діагнозу внутрішньоутробної інфекції призначаються додаткові обстеження, зокрема лабораторні аналізи.

Рейтинг статті:
Що таке TORCH-інфекції та як на них перевіритися?
Лікар-гінеколог. Перша категорія.
Що таке TORCH-інфекції та як на них перевіритися?
Лікар-гінеколог. Перша категорія.

Консультація лікаря-гінеколога по лікуванню TORCH-інфекцій під час вагітності

Схожі статті:

Коментарі

Ксенія 3 тижні тому
Добрий день. У мене з'явився герпес на піднебінні. Наскільки це небезпечно під час вагітності?
Відповісти
Доброго дня. Вірус простого герпесу першого типу може проявлятися у вигляді хворобливих пухирцевих висипань і виразок у ротовій порожнині. Найбільшу небезпеку під час вагітності становить первинне інфікування. Для діагностики причин висипань у роті слід звернутися до лікаря.
Лідія 4 тижні тому
Добрий день. Чи може цитомегаловірус проявлятися в роті?
Відповісти
Доброго дня. Цитомегаловірус є інфекційним захворюванням, яке може вражати внутрішні органи, очі, травну, імунну, дихальну системи організму. Цитомегаловірусна інфекція може спричиняти виразки або ерозії на слизовій оболонці рота, включно з язиком, яснами та внутрішньою поверхнею щік. Для виявлення причин ураження слизової оболонки рота необхідно звернутися до лікаря.
Ольга 1 місяць тому
Добрий день. Чи може і після ГРВІ розвиватися внутрішньоутробна інфекція?
Відповісти
Здрастуйте. ГРВІ викликає запальний процес в організмі вагітної жінки. Ослаблена імунна система стає більш сприйнятливою до інших інфекцій. За перших симптомів ГРВІ під час вагітності необхідно звернутися до лікаря, який оцінить загальний стан і призначить лікування, що дасть змогу знизити ризик ускладнень ГРВІ під час вагітності.
Марина 1 місяць тому
Добрий день. Що означає позитивний результат IgG на краснуху під час вагітності?
Відповісти
Доброго дня. Позитивний результат IgG на вірус краснухи свідчить про наявність імунітету до інфекції. Наявність антитіл IgG у вагітної жінки забезпечує захист плода від можливого інфікування.
Анастасія 1 місяць тому
Добрий день. Які симптоми можуть вказувати на токсоплазмоз?
Відповісти
Здрастуйте. Токсоплазмоз часто протікає безсимптомно або з незначними проявами. На наявність інфекції можуть вказувати симптоми: підвищення температури тіла, м'язовий біль, безболісне збільшення лімфатичних вузлів, біль у горлі. Для виявлення інфекції необхідно здати аналіз крові на наявність антитіл до збудника.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.