Logo
0 800 30 11 77

Чому розвивається гестоз (пізній токсикоз) у вагітних?

Чому розвивається гестоз (пізній токсикоз) у вагітних?
Читати 1 хвилину | Створено: 31 січня 2025 | Оновлено: 31 січня 2025 | 1183 1183
Гестоз (пізній токсикоз) на пізніх термінах вагітності може становити загрозу здоров'ю майбутньої матері та дитини. За появи ознак пізнього токсикозу необхідно звернутися до гінеколога.

Що таке токсикоз?

Токсикоз — стан при вагітності, пов'язаний з адаптацією організму жінки до зростання та розвитку плода. Токсикоз при вагітності проявляється у вигляді нудоти, блювання, відрази до їжі або запахів. Токсикоз на ранніх термінах вагітності виникає через гормональні зміни та зростання рівня гормону ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини). Зазвичай токсикоз минає у міру розвитку плода та не завдає шкоди організму майбутньої матері.

Якого тижня починається токсикоз у вагітних?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Токсикоз зазвичай починається на п'ятому-шостому тижнях вагітності, у деяких жінок нудота може з'являтися вже на четвертому тижні. Початок токсикозу пов'язаний із різким збільшенням в організмі гормонів ХГЛ та естрогену. Найбільш яскраво виражені симптоми токсикозу спостерігаються на сьомому-дев'ятому тижнях вагітності. Якщо токсикоз з'являється у другому та третьому триместрах вагітності, необхідно записатися на консультацію до гінеколога та обстежитись.

Скільки триває токсикоз?

У нормі токсикоз триває до другого триместру вагітності (12-14 тижнів). У деяких жінок симптоми токсикозу можуть зберігатись до 16-20 тижнів. Якщо токсикоз з'являється на пізніх термінах вагітності, необхідно обов'язково звернутися до лікаря та визначити причину нездужання. Пізній токсикоз у другому та третьому триместрах потребує медичного спостереження та лікування.

Що таке гестоз (пізній токсикоз)?

Гестоз (пізній токсикоз) — це ускладнення при вагітності, пов'язане з порушенням роботи серцево-судинної, нервової та сечовидільної систем організму. Гестоз може бути пізнім та раннім. Гестоз на ранніх термінах вагітності може виникнути на 16-20 тижнях. Найчастіше гестоз розвивається після 20 тижня вагітності та може становити загрозу для здоров'я майбутньої матері та плода.

Які причини розвитку гестозу?

Пізній токсикоз може розвиватися через неправильне формування судин плаценти та порушення кровотоку. Інші причини гестозу при вагітності:

  • хронічні захворювання (цукровий діабет, гіпертонія);
  • ожиріння;
  • анемія (зниження гемоглобіну в крові);
  • багатоплідна вагітність;
  • резус-конфлікт (несумісність матері та плода за резус-фактором крові);
  • захворювання нирок (пієлонефрит, ниркова недостатність);
  • порушення обміну речовин;
  • спадкова схильність.

Ймовірність розвитку гестозу вища під час першої вагітності. До групи ризику належать жінки молодші 18 та старше 35 років. Також ризик появи гестозу збільшується при курінні та вживанні алкоголю під час вагітності.

Які симптоми гестозу у вагітних?

Ознаками пізнього токсикозу є нудота та блювання. Інші симптоми пізнього токсикозу:

  • підвищений артеріальний тиск;
  • набряки ніг, рук та обличчя;
  • головні болі та запаморочення;
  • потемніння в очах;
  • слабкість.

При гестозі можлива поява білка в сечі, що може виявлятися як її помутніння. Тяжкий гестоз може супроводжуватися судомами та втратою свідомості.

Чим небезпечний пізній токсикоз для вагітної?

Пізній токсикоз небезпечний розвитком гіпертонічного кризу та ниркової недостатності у вагітної. Інші можливі ускладнення гестозу:

  • порушення роботи печінки;
  • кровотечі;
  • гостра дихальна недостатність;
  • набряк мозку.

Гестоз може спричинити розвиток еклампсії — ускладнення вагітності, яке супроводжується судомами та втратою свідомості. Гестоз найбільш небезпечний у третьому триместрі вагітності на 28-32 тижні, оскільки може спричинити передчасні пологи.

Як впливає гестоз на дитину?

Гестоз при вагітності може негативно впливати на дитину та спричиняти затримку розвитку плода. Можливі наслідки гестозу для дитини:

  • кисневе голодування;
  • порушення розвитку внутрішніх органів;
  • порушення розвитку нервової системи;
  • недостатня вага;
  • передчасні пологи.

Гострий гестоз може спричинити відшарування плаценти та смерть плода. Також може знадобитися екстрений кесарів розтин, щоб врятувати життя матері та дитини.

Як визначити гестоз під час вагітності?

Визначити гестоз під час вагітності може гінеколог після обстеження. Лікар вислухає скарги, збере анамнез та призначить додаткові методи дослідження. Діагностика гестозу включає:

При необхідності гінеколог може скерувати на кардіотокографію (контроль серцебиття плода). Також лікар може рекомендувати консультацію кардіолога чи нефролога.

Як лікують гестоз під час вагітності?

Терапія гестозу залежить від тяжкості симптомів, терміну вагітності та загального стану здоров’я майбутньої матері. Лікування гестозу у вагітних може включати призначення лікарем:

  • препаратів, які знижують артеріальний тиск;
  • діуретиків;
  • вітамінів та мінералів;
  • препаратів магнію.

Також лікар може рекомендувати обмеження фізичного навантаження чи постільний режим. При тяжкій формі гестозу та загрозі життю майбутньої матері чи дитини можлива госпіталізація.

Дієта при гестозі

Здорове харчування при вагітності має бути збалансованим, містити достатню кількість вітамінів та мінералів. Принципи дієти при гестозі:

  • зниження споживання солі (для запобігання набряклості);
  • підвищення білка в раціоні (вживання м'яса та риби);
  • обмеження швидких вуглеводів (випічки та солодощів);
  • вживання корисних жирів (оливкової, лляної олії);
  • дотримання питного режиму (близько півтори літри води на добу).

Вагітній з гестозом необхідно контролювати кількість випитої рідини, щоб не перевантажувати нирки. Раціон повинен містити достатню кількість клітковини (для запобігання закрепів та геморою у вагітних). Також рекомендується відмовитися від кави, міцного чаю та газованих напоїв, щоб не подразнювати слизову оболонку шлунка та кишківника.

Чи можна запобігти гестозу під час вагітності?

Щоб запобігти гестозу під час вагітності, необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря та вести здоровий спосіб життя. Профілактика гестозу включає:

  • правильне харчування;
  • помірні фізичні навантаження;
  • уникнення стресів;
  • контроль ваги та артеріального тиску;
  • відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю).

При вагітності рекомендується проходити планові огляди в гінеколога не менше одного разу на місяць. Також необхідно робити контрольне УЗД кожного триместру вагітності, щоб вчасно виявити можливі ускладнення для майбутньої матері та плода.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Ужгород

Чому розвивається гестоз (пізній токсикоз) у вагітних? - Шмаргович Надія Степанівна
Шмаргович Надія Степанівна
ОН Клінік Ужгород
вул. Д. Богуславського, 4
Графік роботи:
Пн - Пт: 08:00 - 20:00;
Сб - Нд: 9:00 - 17:00

Гінекологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Чим відрізняється гестоз від прееклампсії?

Гестоз може бути слабовираженим і мати симптоматику у вигляді нудоти та слабкості. Прееклампсія є важкою формою гестозу, яка проявляється у вигляді високого тиску, судом і запаморочень. 

2. На що схожа нудота під час вагітності?

Нудота під час вагітності схожа на нездужання при харчовому отруєнні. Нудота може супроводжуватися блювотою і посилюватися під час стресу і втоми. Може виникати непереносимість продуктів або деяких запахів.

3. Що допомагає від нудоти під час вагітності?

Від нудоти під час вагітності допомагає виключення з раціону жирної, смаженої та гострої їжі. Рекомендується вживати невеликі порції їжі кожні дві-чотири години та пити достатньо рідини (не менше ніж півтора літра води на добу). Також лікар може призначити таблетки від нудоти під час вагітності.

4. Яка норма тиску під час вагітності в третьому триместрі?

Норма тиску під час вагітності в третьому триместрі становить 110-130/70-85 мм рт. ст. У разі підвищеного або зниженого тиску під час вагітності рекомендується консультація кардіолога.

5. Чому буває післяпологовий гестоз?

Післяпологовий гестоз може виникнути внаслідок судинних і гормональних порушень. Причинами післяпологового гестозу можуть бути гіпертонія, ниркова недостатність або цукровий діабет.

Рейтинг статті:
Чому розвивається гестоз (пізній токсикоз) у вагітних?
Лікар акушер-гінеколог. Вища категорія.
Чому розвивається гестоз (пізній токсикоз) у вагітних?
Стаття перевірена: Пузако Наталія Геннадіївна
Лікар-гінеколог, дитячий лікар-гінеколог. Перша категорія.

Консультація лікаря-гінеколога по лікуванню гестозу

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Марія 1 місяць тому
Добрий день. Скажіть, будь ласка, з чим може бути пов’язаний сильний набір ваги під час вагітності?
Відповісти
Добрий день. Сильний набір ваги під час вагітності може бути пов’язаний з неправильним харчуванням або гормональними порушеннями. Для визначення причини набору ваги необхідно проконсультуватися з дієтологом або ендокринологом.
Аня 1 місяць тому
Здрастуйте. Поясніть, чому сильно набрякають ноги на дев’ятому місяці вагітності?
Відповісти
Здрастуйте. Сильні набряки під час вагітності у третьому триместрі можуть бути пов’язані з пізнім токсикозом, порушенням функції нирок або серцево-судинними захворюваннями. Точну причину може визначити лікар після обстеження.
Аліса 1 місяць тому
Добрий вечір. Скажіть, будь ласка, чому може нудити на 35-38 тижнях вагітності?
Відповісти
Добрий вечір. Нудота на 35-38 тижнях вагітності може бути симптомом гестозу. При сильній нудоті та блюванні на пізніх термінах вагітності необхідно негайно звернутися до лікаря, щоб виключити ризики для здоров’я майбутньої матері та дитини.
Ірина 1 місяць тому
Добрий день. Чому може з’являтися блювання жовчю під час вагітності у третьому триместрі?
Відповісти
Добрий день. Блювання жовчю у третьому триместрі вагітності може бути пов’язане з порушенням функції жовчного міхура або підвищеною кислотністю шлунка. Для визначення причини блювання рекомендується звернутися до гастроентеролога.
Вікторія 1 місяць тому
Здрастуйте. Чи небезпечне постійне відчуття нудоти без блювання під час вагітності?
Відповісти
Здрастуйте. Постійне відчуття нудоти без блювання у першому триместрі вагітності зазвичай не несе небезпеки та пов’язане з гормональною перебудовою організму. Якщо нудота не припиняється після 20-го тижня вагітності, рекомендується звернутися до гінеколога.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.