Logo
0 800 30 11 77

Чому за вагітності виникає токсикоз і як з ним упоратися

Чому за вагітності виникає токсикоз і як з ним упоратися
Читати 8 хвилин | Створено: 3 серпня 2022 | Оновлено: 11 жовтня 2022 | 964892 964892
Токсикоз (нудота та блювання у вагітних) трапляється у 80% жінок і вважається частиною нормальної вагітності. У 2% жінок симптоми токсикозу бувають важкими та потребують лікування.

Коли починається токсикоз

Зазвичай токсикоз з'являється на 6-му тижні вагітності та проходить до 16-го. Нудота і блювання можуть виникати в будь-який час доби і є варіантом норми, попри те, що викликають у жінок дискомфорт та нездужання.

Нетипово, якщо токсикоз настає після 22 тижня. Пізній токсикоз може бути пов'язаний зі зростанням плода та його тиском на органи травлення, але також може свідчити про розвиток прееклампсії. Прееклампсія – це стан за вагітності, який характеризується підвищенням артеріального тиску та рівня білка у сечі. Якщо при вагітності набрякають кінцівки, виникають нудота, біль у підребер'ї чи порушення зору, потрібно обов'язково звернутися до гінеколога.

Симптоми токсикозу у вагітних

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Типові симптоми токсикозу вагітних – це нудота та блювання. Як правило, нудота триває кілька годин на день, а блювання виникає не більше трьох разів.

Симптоми токсикозу у вагітних

Симптоми токсикозу у вагітних

Постійне блювання, яке не дозволяє нормально їсти, а також втрата ваги у вагітної свідчать про надмірну нудоту.

Легка, помірна та надмірна нудота та блювання у вагітних

Легка та помірна нудота та блювання у вагітних

Надмірна нудота та блювання у вагітних

Зазвичай проходить до 16-го тижня

Триває до 20 тижнів вагітності або довше

Нудота іноді супроводжується блюванням

Часта нудота і блювання частіше трьох разів на день

Незначне зниження апетиту під час нудоти

Неможливість повноцінно харчуватися та пити через напади нудоти та блювання

Вага не знижується та/або трохи додається

Жінка втрачає 1 кг на тиждень або більше

Немає симптомів зневоднення, частота сечовипускань не зменшується

З'являються симптоми зневоднення: рідкісні сечовипускання, темна сеча, суха шкіра, запаморочення

Сильний токсикоз під час вагітності може призвести до зневоднення та до того, що плід недоотримає поживні речовини. Симптоми надмірного блювання можна полегшити медикаментозно або за допомогою корекції способу життя, тому важливо своєчасно звертатися до гінеколога.

Причини токсикозу

Токсикоз може бути пов'язаний зі зміною гормонального фону. Ймовірні причини токсикозу у вагітних:

  1. Збільшення рівня ХГЛ. Після зачаття організм жінки швидко та у великих кількостях виробляє ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини): від 6 мМО/мл у перші дні після зачаття до 210 000 мМО/мл на 12 тижні вагітності. Такий різкий гормональний стрибок може спричиняти нудоту та блювання. Наприкінці першого триместру рівень ХГЛ знижується, і симптоми токсикозу поступово припиняються.
  2. Зміни у роботі шлунково-кишкового тракту. Під час вагітності верхні відділи шлунково-кишкового тракту можуть працювати повільніше через вплив гормонів естрогену та прогестерону, що провокує нудоту.
  3. Дисбаланс вітамінів та мікроелементів. З токсикозом вагітних може бути пов'язаний дисбаланс калію та магнію в організмі, нестача вітаміну В6 та низький рівень цукру в крові.

Жінки, чиї близькі родички страждали від нудоти під час вагітності, теж ризикують зіткнутися із цими симптомами.

Фактори, які підвищують ризик виникнення нудоти та блювання під час вагітності:

  • виношування двійні;
  • перша вагітність;
  • схильність до захитування, морської хвороби;
  • у минулому — відчуття нудоти під час приймання контрацептивів, які містять естроген;
  • схильність до головного болю та мігрені;
  • стрес;
  • індекс маси тіла 30 чи більше.

Жінки, які мали токсикоз під час попередньої вагітності, з більшою ймовірністю відчуватимуть нудоту під час наступної.

Чим небезпечний токсикоз

Легкий токсикоз вагітних вважається безпечним. За результатами американського дослідження 2016 року за участі 797 жінок, помірна нудота пов'язана з нижчим ризиком спонтанного аборту (викидня). Вагітність без токсикозу – теж варіант норми й не ознака того, що з організмом жінки чи плоду щось не так.

Процес блювання, коли у жінки напружуються м'язи черевної порожнини, також не шкодить плоду: амніотична рідина пом'якшує тиск на нього.

Небезпечним для жінки та плоду буває надмірне блювання, яке не дозволяє нормально пити і їсти. Через відсутність повноцінного харчування та зневоднення вагітна втрачає вагу. Плід недоотримує корисні речовини й може народитися з недостатньою вагою.

Щоб уникнути недоїдання та зневоднення, лікарі складають план лікування, який може включати спеціальну дієту, приймання ліків, дотримання режиму дня. Зазвичай всі зусилля спрямовані на те, щоб допомогти жінці не втрачати вагу. За коректно призначеної терапії наслідки блювання у матері не позначаються на здоров'ї новонародженого.

Як позбутися токсикозу

У більшості жінок нудота та блювання проходять самостійно до кінця першого або початку другого триместру. Способи полегшити токсикоз:

  • уникнення тригерів нудоти й блювання — подразнюючих запахів і смаків, миготливих вогнів, довгих поїздок у транспорті, тісного одягу, певних марок зубної пасти;
  • часті перекушування, відсутність голоду;
  • зміна режиму приймання деяких препаратів. Препарати заліза можуть провокувати денну нудоту, тому їх варто приймати перед сном;
  • гарний відпочинок, повноцінний сон;
  • приємний мікроклімат у квартирі – свіже повітря, оптимальна вологість;
  • запах цитрусових та м'яти.

За сильного токсикозу може знадобитися медикаментозне лікування за призначенням лікаря.

Якщо блювання часте, то кислий шлунковий сік може пошкодити зубну емаль. Правила догляду за ротовою порожниною за частого блювання:

  • не чистити зуби одразу після блювання — у цей час поверхня зубів демінералізована, тому є ризик пошкодити емаль;
  • прополоскати рот розчином соди (1 чайна ложка на склянку води) — це допоможе нейтралізувати кислоту;
  • використовувати фторовмісні ополіскувачі для ротової порожнини.

Цих же правил варто дотримуватись після вживання їжі або напоїв з високим вмістом кислот (цитрусові, кислі сорти яблук) або цукру (солодкі напої та десерти).

Що їсти за токсикозу, щоб не нудило

Немає продуктів, які точно викликають нудоту у вагітних жінок або точно запобігають їй, тому потрібно відстежувати реакцію організму на різну їжу.

Сніданок варто з'їсти не встаючи з ліжка (саме після підйому багато жінок відчувають позиви до блювання). Сухофрукти, горіхи, крекери або інший перекус допоможе підняти рівень цукру в крові та запобігти нудоті.

Правила харчування за токсикозу:

  • харчуватися малими порціями. 5-6 невеликих прийомів їжі на день краще, ніж три великі;
  • включити до раціону трохи імбиру (наприклад, у вигляді холодних напоїв або чаю). Імбир допомагає знизити інтенсивність нудоти та блювання;
  • відмовитися від гострих та жирних страв. У дні, коли нудота особливо дошкуляє, можна спробувати харчуватися за системою BRATT (англійське скорочення від “банани, рис, яблучне пюре, тости, чай”);
  • вживати білок з кожним прийманням їжі, наприклад, нежирне м'ясо, рибу, молочні продукти, горіхи, арахіс.

Воду, компоти, чай, каву теж краще пити невеликими порціями — велика кількість рідини може викликати напад нудоти.

Лікування токсикозу

Зменшити ризик токсикозу можна ще на етапі планування вагітності, якщо за три місяці до зачаття розпочати приймання пренатальних вітамінів (за призначенням лікаря).

Якщо нудота і блювання сильні, часті та заважають вести нормальний спосіб життя, слід записатися на прийом до гінеколога. Лікар може направити жінку на УЗД органів малого тазу, аналізи крові чи інші аналізи залежно від клінічної картини. При діагностиці токсикозу важливо переконатися, що напади пов'язані з вагітністю та не є симптомами отруєння, апендициту, хвороб шлунка, печінки, підшлункової залози.

Лікування токсикозу може включати приймання таких препаратів:

  • добавки з вітаміном В6;
  • регідруючі розчини;
  • антигістамінні;
  • антациди — допомагають знизити агресивність кислот у шлунку;
  • протиблювотні — існують таблетки від токсикозу, які безпечні і для жінки, і для плоду.

Приймати будь-які, навіть безрецептурні, препарати без узгодження з лікарем не можна.

У разі надмірного блювання, втрати ваги та зневоднення вагітній жінці може знадобитися стаціонарне лікування з внутрішньовенним введенням регідруючих та поживних речовин.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Кропивницький

Чому за вагітності виникає токсикоз і як з ним упоратися - Смирна Ірина Григорівна
Смирна Ірина Григорівна
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Популярні питання

1. Як відрізнити токсикоз від отруєння?

Токсикоз у вагітних супроводжується нудотою, блюванням та загальним нездужанням. При отруєнні бувають діарея, температура 38 градусів чи вище, біль у животі.

Симптоми, з якими слід терміново звернутися до лікаря:

  • блювота має коричневий колір або містить кров;
  • відчуття сильної втоми, розбитості, запаморочення, розгубленості;
  • прискорене серцебиття.

Також нудота та блювання у вагітних можуть бути ознаками апендициту, захворювань шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура.

2. Чи може бути токсикоз з перервами?

Нудота та блювання зазвичай проходять до 16-го тижня вагітності. Іноді токсикоз з'являється знову в третьому триместрі. Зазвичай це пов'язано з тим, що плід став досить великим і тисне на шлунок чи кишківник жінки.

3. Чому токсикоз не припиняється після аборту?

Нудота за вагітності пов'язана зі зміною гормонального фону в організмі жінки. Після аборту гормональний фон поступово відновлюється, тому токсикоз може зникнути не відразу. Нудота, блювання та інші симптоми вагітності зазвичай проходять через три дні після аборту. Чутливість грудей може зберігатися довше – до 10 днів.

Рейтинг статті:
Чому за вагітності виникає токсикоз і як з ним упоратися
Лікар-гінеколог. Перша категорія.
Чому за вагітності виникає токсикоз і як з ним упоратися
Лікар-гінеколог. Перша категорія.

Консультація лікаря-гінеколога по лікуванню токсикозу

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Руслана 2 роки тому
Під час першої вагітності у мене іноді була нудота вранці, але швидко минала. Тепер у мене вечірній токсикоз по кілька разів на тиждень. Це нормально? Зазвичай усіх нудить вранці.
Відповісти
Нудота і блювота у вагітних можуть з'являтися в будь-який час доби, і це вважається варіантом вагітності, що нормально протікає. Можливо, є чинники, які провокують вашу нудоту: певні продукти, запахи, втома або, може, стресові ситуації. Якщо вам вдасться встановити такий зв'язок, постарайтеся уникати тригерів нудоти.
Женя 2 роки тому
Здрастуйте. Я на 13-му тижні і мене постійно нудить і буває блювота, це дуже стомлює( Як справлятися з токсикозом?
Відповісти
Добрий день. Симптоми токсикозу можна полегшити, якщо уникати провокувальних чинників (різкі запахи, смаки, рухи), харчуватися дрібно, але повноцінно (мати достатньо білка в раціоні), пити достатньо води. Напої з імбиром допоможуть впоратися з нападами. Якщо нудота заважає вам жити звичним життям, якщо ви не можете повноцінно харчуватися і пити, обов'язково проконсультуйтеся з гінекологом. За необхідності лікар підбере безпечні таблетки від нудоти для вагітних.
Ніна 2 роки тому
Чула, що токсикоз якось пов'язаний зі статтю дитини. Це правда? Токсикоз — це на хлопчика чи на дівчинку?
Відповісти
Прямого зв'язку між цими явищами немає. Хоча, за статистикою, серед жінок, у яких під час вагітності виникає нудота, трохи більше тих, хто виношує дівчинку. Причини такого феномена достеменно невідомі. Також від токсикозу частіше страждають жінки з багатоплідною вагітністю. Ймовірно, це пов'язано з тим, що їхній організм зазнає більшого гормонального навантаження.
Марина 2 роки тому
Це нормально, що у мене немає токсикозу під час вагітності? Термін 12 тижнів.
Відповісти
Нудота і блювота справді трапляються у більшості вагітних хоча б зрідка протягом першого триместру. Однак це не обов'язкова «складова» вагітності й не означає, що в жінки або плода є якісь проблеми. Токсикоз без блювоти (коли жінку мутить, але не нудить) теж вважається варіантом вагітності, що нормально протікає. Лікаря слід повідомити, якщо нудота і блювота з'являються після 22-го тижня вагітності.
Юлія 2 роки тому
Чи буває токсикоз до затримки? Мене нудить вранці, але до місячних ще кілька днів...
Відповісти
Нудота і блювота у вагітних можуть з'явитися з 4-го тижня після зачаття. Якщо у жінки нерегулярний або довгий менструальний цикл, то симптоми токсикозу можуть проявитися до передбачуваної дати менструації. Для встановлення вагітності на ранніх термінах варто звернутися до гінеколога, здати кров на ХГЛ і зробити УЗД.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.