Що таке вазектомія?
Вазектомія (вазорезекція) — хірургічна процедура, що передбачає розтин і перев'язування сім'явиносних проток для запобігання потраплянню сперматозоїдів в еякулят (сперму). Операція є радикальним методом контрацепції для чоловіків, тому її часто називають хірургічною стерилізацією. Вазектомія дає змогу назавжди зробити чоловіка безплідним.
Вазектомія
Вазорезекцію слід відрізняти від кастрації чоловіків. Під час перев'язки сім'явиносних протоків яєчка зберігають свою ендокринну функцію, продовжуючи виробляти сперматозоїди. Кастрація (орхіектомія) передбачає видалення яєчок. Вазектомія використовується виключно як спосіб контрацепції для чоловіків, спрямований на запобігання вагітності. Каструвати чоловіка часто доводиться за медичними показаннями — для зниження вироблення тестостерону, лікування раку яєчок, висічення некротичних (відмерлих) тканин.
Кому показана вазектомія?
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Вазектомія підходить для чоловіка, який перебуває у стосунках, за умови, що обидва партнери не бажають мати дітей і не хочуть використовувати інші методи контрацепції. Інші показання до вазектомії:
- наявність у жінки-партнера захворювань, за яких вагітність може становити загрозу для її здоров'я;
- алергія на презервативи;
- непереносимість гормональних засобів контрацепції;
- наявність в одного або обох партнерів серйозних генетичних патологій, які може успадкувати дитина.
Стерилізація зазвичай проводиться після отримання письмової згоди пацієнта. Чоловік, який вирішив стати безплідним, має підписати документ про те, що він ознайомлений з наслідками процедури та складністю відновлення фертильності (здатності до зачаття) після неї.
Чи ефективна вазектомія на 100%?
Порівняно з іншими контрацептивами для чоловіків (презервативами, гормонами, перерваним статевим актом), хірургічна стерилізація вважається найефективнішим методом запобігання небажаній вагітності. Вазектомія працює в 99,9% випадків. Мимовільне зрощення сім'явиносних проток після процедури трапляється рідко — в одному з десяти тисяч випадків.
Види вазектомії
Вазорезекція буває двох видів: традиційна і мікрохірургічна (безскальпельна). Під час традиційної процедури в мошонці скальпелем роблять невеликі надрізи для отримання доступу до сім'явиносних проток. Після перев'язки сім'яних канатиків на розрізи накладають шви.
Безскальпельна вазорезекція є способом стерилізації чоловіків без відкритої операції. Лікар намацує сім'явивідну протоку і фіксує її затискачем. Потім робить у мошонці мікроотвір, через який розрізає та перев'язує сім'яний канатик. Мікрохірургічна вазектомія виконується без накладання швів. Вона менш травматична, ніж традиційна стерилізація, не викликає кровотеч і гематом.
На стадії тестування перебуває методика, що передбачає введення в сім'явивідну протоку внутрішньосудинного пристрою (чоловічої спіралі), який запобігає проходженню сперматозоїдів. Вважається, що процедура зможе стати щадним аналогом класичної вазектомії, що не потребує порушення цілісності сім'яних канальців.
Як підготуватися до вазектомії?
Перед операцією необхідно записатися на консультацію хірурга. Лікар вивчить анамнез і для виключення протипоказань до операції призначить додаткові дослідження. Методи лабораторної та інструментальної діагностики перед вазектомією:
- клінічні аналізи крові та сечі;
- тест на групу крові та резус-фактор;
- коагулограма;
- біохімічне дослідження крові;
- аналізи на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), сифіліс, гепатити В і С;
- тест на COVID-19;
- електрокардіограма (ЕКГ).
За два тижні до операції під контролем лікаря слід припинити приймання антикоагулянтів (препаратів, що розріджують кров), безрецептурних вітамінів і харчових добавок. Чоловічу стерилізацію шляхом вазектомії проводять натще після восьмигодинного голодування. Протягом двох годин до операції не можна пити. Перед процедурою слід прийняти легкий негарячий душ і видалити волосяний покрив з мошонки.
Як робиться вазектомія?
Вазектомія робиться під анестезією, яка вводиться внутрішньовенно. Пацієнт занурюється в стан медикаментозного сну, що супроводжується зниженням чутливості до зовнішніх подразників, але не впливає на роботу серця і дихальної системи. Схема, за якою проходить вазектомія:
- Після початку дії анестезії в мошонці виконують надріз для отримання доступу до сім'яного канатика.
- Виведену назовні сім'явивідну протоку перетинають і ретельно перев'язують з обох кінців.
- Аналогічні дії виконують з другим сім'яним канатиком.
- Операційні рани закривають саморозсмоктувальними швами.
Вазорезекція — більш щадний метод контрацепції, ніж стерилізація жінок шляхом перев'язки маткових труб. Вазектомію роблять з мінімальними хірургічними розрізами, і відновлення після неї проходить швидше. Зазначені аспекти оперативної контрацепції рекомендується врахувати парам, які обирають між вазектомією або перев'язкою труб.
Скільки триває операція вазектомії?
Операція вазектомії проходить у медичному центрі та зазвичай триває одну годину. Впродовж доби після операції пацієнт перебуває в стаціонарі під контролем медиків.
Як проходить відновлення після вазектомії?
Відновлення після вазектомії триває в середньому близько семи днів. Для усунення набряку та синців рекомендується періодично прикладати до геніталій компрес з льодом і три-чотири дні носити пахово-калитковий бандаж, а для зняття болю — приймати анальгетики. Протягом тижня слід уникати фізичного навантаження, відмовитися від занять спортом і статевих актів. Повернутися до роботи, яка не пов'язана з важкою фізичною працею, можна через два-три дні після процедури.
Коли можна займатися сексом після вазектомії?
Займатися сексом можна приблизно через тиждень після вазорезекції. За виникнення больових відчуттів під час статевого акту краще відкласти інтимну близькість ще на кілька днів.
Чи оборотна вазектомія?
Вазектомія оборотна, проте успішність операції з відновлення прохідності сім'явиносних проток залежить від терміну, що минув з моменту їх перев'язки. Способи проведення реверсивної або зворотної вазектомії:
- вазовазостомія — передбачає видалення рубцевої тканини з обох кінців сім'явивідної протоки та подальше їх зшивання разом;
- вазоепідидидимостомія — супроводжується з'єднанням сім'явивідної протоки безпосередньо з придатком яєчка.
За проведення зворотної операції впродовж трьох років після вазектомії ймовірність успішного відновлення прохідності сім'явиносних проток становить 95-97%, а шанси на зачаття дорівнюють 75-76%. Оборотна вазектомія, проведена через 15 років після стерилізації, тільки в 70% випадків забезпечує відновлення прохідності проток і в 30% випадків — настання вагітності. Тому не рекомендується використовувати вазектомію як спосіб тимчасової контрацепції.
Можливі ускладнення після вазектомії
Вазектомія не завдає шкоди організму, оскільки не впливає на вироблення тестостерону, лібідо, ерекцію та еякуляцію. Процедура не збільшує ризик раку простати та яєчок. Побічні ефекти після вазектомії трапляються рідко. Можливі негативні наслідки вазектомії:
- гематома (скупчення згустків крові в м'яких тканинах через значне пошкодження кровоносних судин);
- сперматоцеле (кіста придатка яєчка);
- орхіт (запальне ураження яєчка);
- гідроцеле (скупчення рідини між оболонками яєчка);
- епідидиміт (запалення придатка яєчка).
Близько одного-двох відсотків чоловіків стикаються з хронічним больовим синдромом у мошонці після хірургічної стерилізації. Почервоніння шкіри в зоні проведення операції та підвищена температура тіла можуть свідчити про проникнення інфекції в рану.
Протипоказання до вазектомії
Вазорезекцію не роблять чоловікам із гострими інфекційними захворюваннями та хронічними патологіями в стадії загострення. Інші протипоказання до вазектомії:
- серцева та ниркова недостатності;
- інфаркт або інсульт в анамнезі;
- порушення згортання крові (коагулопатії);
- прийом антикоагулянтів;
- пахова грижа;
- цукровий діабет;
- тривожний і депресивний розлади;
- злоякісні пухлини будь-якої локалізації.
Вазектомію не проводять за наявності в зоні мошонки симптомів дерматологічних захворювань (свербіння, почервоніння, відкритих ран). Операція буде відкладена до повного одужання чоловіка.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Урологія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Завагітніти після вазектомії можна, займаючись вагінальним сексом без контрацепції впродовж перших двох-трьох місяців після процедури. Також існує невеликий ризик зачати дитину після чоловічої стерилізації за мимовільного відновлення цілісності сім'явиносних проток. Однак подібні ситуації трапляються рідко — в середньому один випадок на десять тисяч операцій. Вазектомія на 99,9% дає змогу запобігти небажаній вагітності.
Вазектомія — операція для чоловіка, щоб не мати дітей, у результаті якої пацієнт стає безплідним. Однак процедура не захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Для запобігання інфікуванню під час вагінальних, оральних, анальних статевих актів з новими партнерами слід використовувати презервативи.
Ціна вазектомії залежить від типу процедури (традиційна або мікрохірургічна). Дізнатися вартість операції можна за телефоном або на сайті медичного центру «ОН Клінік Харків».
Вазорезекція або вазектомія не забезпечує негайного захисту від зачаття. Протягом двох-трьох місяців після процедури, поки сперма «очищається» від сперматозоїдів, для запобігання небажаній вагітності слід використовувати інші методи контрацепції.
Кількість сперматозоїдів в еякуляті зменшується поступово — впродовж двох-трьох місяців з моменту проведення вазектомії. Зазвичай статеві клітини перестають виявлятися в сім'яній рідині після 15-20 еякуляцій. Через 8-16 тижнів після стерилізації чоловікові слід здати сперму на аналіз (зробити спермограму) та переконатися, що вона більше не містить сперматозоїдів. Отримавши негативний результат лабораторної діагностики, можна безпечно займатися сексом без контрацептивів.
Сперма, що виділяється після хірургічної стерилізації, не містить сперматозоїдів, оскільки вони більше не можуть проходити через перерізані та заблоковані сім'явиносні протоки. Сперматозоїди, як і раніше, продукуються в яєчках стерилізованого чоловіка, проте одразу ж розщеплюються та засвоюються організмом. Поступово кількість статевих клітин, що виробляються яєчками, знижується.