Гемангіома на шкірі - що це і чому виникає

Гемангіома на шкірі - що це і чому виникає
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 20 May 2021 | Перегляди 19101
Гемангіома - це вроджений дефект шкіри, який видно відразу після народження або він з'являється впродовж перших місяців життя.

Також гемангіома може з'явитися і в дорослому віці, але набагато рідше ніж у дитячому. Гемангіома може утворитися на будь-якій ділянці тіла, найбільш часто формується в області голови та шиї, рідше - на кінцівках і тулубі.

Що таке гемангіома?

Гемангіома - це судинне утворення на шкірі червоного або червоно-синього кольору, має опуклу форму, може рости та досягати великих розмірів. За натискання утворення змінює колір, стає ледь помітним, але через кілька секунд повертає своє забарвлення.

Гемангіома може проявляти себе непередбачувано. Швидке зростання гемангіоми може вражати здорові сусідні тканини, тим самим створювати косметичний дефект і завдавати дискомфорт. За локалізації гемангіом на вушній раковині, носовій перегородці або ротовій порожнині можуть виникнути проблеми з функціональністю цих органів (порушення слуху, зору, дихання). Опукла гемангіома може кровоточити та інфікуватися внаслідок випадкового пошкодження гострим предметом (наприклад, одягом або нігтями). Тому судинні новоутворення на шкірі вимагають уваги та відстеження їх стану у дерматолога.

Види гемангіом

Залежно від будови гемангіоми поділяють на такі види:

 • капілярні (прості);
 • кавернозні;
 • комбіновані.

Капілярна гемангіома шкіри являє собою густу мережу капілярів поверх шкіри. Капілярна гемангіома має горбисту поверхню, чітко виражені кордони, червоний або насичено червоний колір, її називають «винною плями». Кавернозна гемангіома являє собою підшкірне вузлувате утворення з м'якою консистенцією. Кавернозна гемангіома утворюється внаслідок переповнення кров'ю хворих капілярів і розриву їх стінок. Комбінована гемангіома поєднує підшкірний і простий види гемангіом.

Гемангіоми здатні викликати ряд ускладнень:

 • гемангіома на обличчі великих розмірів заважає роботі мімічних м'язів;
 • гемангіома в області очей може призвести до порушення зору;
 • гемангіома на губі може призвести до деформації губ, зубів, ротової порожнини;
 • гемангіома всередині вушної раковини може призводити до деформації вуха, зниження слуху;
 • гемангіома в області носа провокує деформацію носової перегородки, утруднює дихання.

Якщо новоутворення розташоване в ротовій порожнині, гортані, області вух, носа, очей, то доцільно буде лікування гемангіоми, щоб уникнути ускладнень.

Гемангиоматоз - це захворювання, яке характеризується наявністю множинних дрібних гемангіом на шкірі. У дітей гемангиоматоз часто супроводжується наявністю гемангіом на внутрішніх органах. Якщо новоутворення виявили на органах шлунково-кишкового тракту (печінці, нирках), то варто спостерігатися у лікаря на постійній основі до повної регресії пухлини та дотримуватися спеціальної дієти. Дієта за гемангіоми печінки виключає вживання в їжу смаженого, жирного, гострого, шоколаду, вершків і газованих напоїв.

Причини появи гемангіоми на шкірі

Причини гемангіоми на шкірі до кінця не вивчені. Дитячі гемангіоми утворюються з кількох причин:

 • порушення формування судин на етапі розвитку ембріона;
 • недостатнє надходження кисню в тканини плода;
 • спадковість і генетичні аномалії;
 • мала вага за народження, недоношеність, багатоплідна вагітність;
 • інфекційні захворювання матері, перенесені під час вагітності;
 • алкогольна або нікотинова інтоксикація плода.

Причинами появи гемангіом на шкірі у дорослої людини є нездоровий спосіб життя і наявність хронічних захворювань. У цьому випадку обов'язкова консультація дерматолога. Адже будь-яке новоутворення небезпечне розвитком онкологічного захворювання. Тому за гемангіоми у дорослого лікар може призначити додаткові дослідження (наприклад, УЗД з доплерографією, КТ, МРТ) та аналізи крові.

Як лікувати гемангиому на шкірі?

Гемангіома - це пухлина, яка може зникнути самостійно. Якщо судинне утворення розташоване не в області обличчя і шиї і не відзначається швидке зростання, то воно не потребує лікування. Видалення гемангіом на шкірі потрібно в тому випадку, якщо утворення викликає дискомфорт, а також за медичними показаннями:

 • швидке зростання пухлини та загроза розвитку злоякісного утворення;
 • порушення функціональності органів (якщо пухлина розташована на столітті, мовою, губі, носової перегородки і т.д);
 • є ризик кровотечі, інфікування;
 • порушення циркуляції крові.

Наслідки від гемангіоми без спостереження і своєчасного лікування можуть бути небезпечні для здоров'я і життя людини. Хірургічне видалення гемангіоми - це основний метод лікування. У пріоритеті малоінвазивні методики: лазерна і радіохвильова хірургія. Радіохвильове видалення гемангіоми на шкірі є процедурою, яка без сліду видаляє дефект, не залишає рубців і шрамів.

Популярні питання

1. Чи видаляють гемангіоми під час вагітності?

Незважаючи на безпеку процедури, видалення гемангіоми радіохвильовим методом під час вагітності та годування груддю від процедури варто відмовитися. Слід лише спостерігати гемангіому під час вагітності.

2. Скільки не можна засмагати після видалення гемангіоми на шкірі?

Протягом одного місяця після видалення гемангіоми на шкірі слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 • уникати водних і теплових процедур (ванна, басейн, сауна);
 • варто відмовитися від засмаги під сонцем або в солярії.

А чи можна засмагати з гемангіомою шкіри? Хоч гемангіома і вважається доброякісним утворенням, але вплив ультрафіолету для неї вкрай небажаний. Тому засмагати з гемангіомою шкіри можна, лише прикривши її одягом.

3. Чи можна лікувати гемангіому народними засобами?

Ефективність народної медицини абсолютно не доведена, вона може не тільки не поліпшити ситуацію, а й посилити проблему, спровокувати зростання новоутворень. Гемангіому можна сплутати з іншими пухлинами та завдати непоправної шкоди своєму здоров'ю. Тому лікування гемангіом краще довірити фахівцям - дерматологу і хірургу.

Рейтинг статті:
2.6 з 5 на основі 5 оцінок
Гемангіома на шкірі - що це і чому виникає
Лікар-дерматовенеролог, трихолог. Вища категорія. Стаж роботи понад 25 років.

Задайте своє питання дерматологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: