Що таке алергія на холод?
Алергія на холод (холодовий дерматит або холодова кропив'янка) — це алергічна реакція організму на вплив низьких температур (наприклад, холодного повітря, предметів, поверхонь, рідин або продуктів харчування). У десятій редакції Міжнародної класифікації захворювань (МКХ-10) алергії на холод відповідає код L50.2, у МКХ-11-EB01.1.
Чому виникає холодовий дерматит?
Поставте своє питання Дерматологу «ОН Клінік»
Холодовий дерматит, при якому внаслідок впливу низької температури виробляється гістамін (біологічно активна сполука, що вивільняється клітинами організму у відповідь на алергічну реакцію або запалення), може виникнути у будь-якої людини. Причини холодового дерматиту можуть включати:
- інфекційні захворювання (наприклад, пневмонію, сифіліс, мононуклеоз, вітряну віспу, краснуху, гепатит);
- генні мутації;
- онкологічні захворювання (наприклад, лімфолейкоз, лімфосаркому);
- алергічний ринокон'юнктивіт (алергію на холод, викликану ринокон'юнктивітом, може доповнювати нежить та сльозотеча);
- кріоглобулінемію (захворювання, при якому загострена реакція на холод виникає через присутність у крові змінених імуноглобулінів — кріоглобулінів);
- бронхіальну астму;
- дермографізм (кропив'янку, що виникає при травмі або тиску на шкіру);
- укуси комах.
Хоча алергія на холод іноді має спадкову форму, у більшості випадків сімейний анамнез захворювання відсутній. Під час обстежень не завжди вдається встановити точні причини холодового дерматиту. Детальніше про причини його появи розповість Вікторія Темиз, алерголог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Помилково вважається, що холодова кропив'янка виникає виключно взимку за низької температури повітря. Проте насправді даний стан може бути спричинений купанням у холодній воді, вживанням холодних напоїв або перебуванням у кімнаті з кондиціонером. Щоправда, в останньому випадку йдеться швидше про промислові приміщення, адже для появи реакції температура навколишнього середовища зазвичай має опуститися щонайменше до 4°С».
Які симптоми алергії на холод?
Симптоми холодового дерматиту виникають внслідок впливу низьких температур на шкіру. Симптоми алергії на холод можуть включати:
- набряк шкіри при контакті з холодними предметами;
- висипання від холоду;
- набряк губ при споживанні холодної їжі чи напоїв;
- сухість шкірних покривів (наприклад, шкіра може швидко ставати сухою на холодному вітрі чи морозі);
- задишку, хрипи;
- зоровий дискомфорт, печіння в очах, набрякання та почервоніння повік (симптоми алергії на холод, яка поширюється на органи зору);
- набряки язика та горла, що супроводжуються утрудненням диханням;
- болі в суглобах;
- лихоманку;
- головний біль.
Ознаки алергії зазвичай проявляються через кілька хвилин після дії холоду і, як правило, минають протягом однієї-двох годин. Алергічні реакції можуть бути більш вираженими при повному впливі холоду на шкірні покриви (наприклад, при плаванні в холодній воді), а також у міру нагрівання охолодженої шкіри.
Набута алергія на холод виникає без сімейного анамнезу захворювання. Сімейна холодова алергія, симптоми якої можуть проявитися протягом 0,5-48 годин після дії холоду та тривати до двох діб, передається по спадковості. Одним із найбільш небезпечних проявів алергії на холод є анафілаксія (важка, швидка, загрозлива для життя людини алергічна реакція), яка може супроводжуватися втратою свідомості, прискореним серцебиттям, численними набряками та шоком. Внаслідок впливу холоду волосся також стає сухим і ламким. Про вплив температури повітря на волосся розповість Наталія Рожкова, трихолог медичного центру «ОН Клінік Суми»:
«Причиною сухості і ламкості волосся може стати те, що воно не отримує або не має достатньо вологи. Тому пасма втрачають блиск і тьмяніють. Спровокувати сухість волосся може також низька або, навпаки, занадто висока температура повітря. І хоча сухість волосся пов'язана із впливом холоду, дана реакція в організмі не має алергічного походження і характерна навіть для людей, не схильних до холодового дерматиту».
Як виглядає висипання при алергії на холод?
Алергія на холод виглядає як пухирі, що сверблять. Можливе почервоніння та припухлість ділянки шкіри, яка зазнала впливу холоду. Кропив'янка від морозу зазвичай з'являється після закінчення впливу холодного повітря, коли температура шкіри підвищується. Про вплив морозу на шкіру розповість Оксана Томинець, дерматолог медичного центру «ОН Клінік Ужгород» :
«Холодне повітря та різкий зимовий вітер виводять зі шкіри вологу. В результаті вона стає сухою і може свербіти. Крім сухості (ксерозу), холодова алергія може викликати лущення, почервоніння, тріскання, подразнення, поколювання, печіння та огрубіння епідермісу. Симптоми ксерозу варіюються від легких до тяжких залежно від гостроти реакції організму та чутливості шкіри. Полегшити їх прояв можна за допомогою зволожуючих кремів, проте вибирати оптимальний засіб потрібно після консультації з лікарем».
Алергія на холод у дітей
Алергія на холод може виникнути у будь-якому віці. Порівняно з дорослими, діти з холодовою алергією більш схильні до анафілаксії (зокрема, після купання в прохолодній воді).
Як діагностують холодовий дерматит?
У разі виникнення алергії на холод необхідно записатися на прийом до дерматолога або алерголога. Діагностика холодового дерматиту може включати:
- фізикальний огляд;
- збирання анамнезу;
- тест з кубиком льоду (алергопроби). До шкіри приблизно п'ять хвилин прикладають кубик льоду. Результат алергопроби вважається позитивним, якщо симптоми алергії на холод (наприклад, висипання на руках) з'являються через кілька хвилин після припинення контакту з льодом.
Лабораторні аналізи крові дозволяють виявити інші можливі супутні запалення та інфекції. При діагностиці алергії, що виникає від холоду, важливо виключити вірусну кропив'янку та алергічні реакції на продукти харчування, ліки, тепло, сонячне випромінювання, вібрації чи укуси комах.
Як лікують алергію на холод?
Терапія холодової алергії спрямована на усунення симптомів та запобігання рецидивам захворювання. Методи лікування алергії на холод можуть включати:
- антигістамінні препарати (блокують вивільнення гістаміну, який запускає алергічні реакції);
- уникнення впливу холоду;
- антиастматичні засоби;
- десенсибілізацію (поступовий контрольований вплив на шкіру низьких температур, що допомагає пом'якшити реакцію організму на холод чи мороз);
- адренергічні препарати (призначаються при тяжких формах алергії).
Також необхідно лікувати супутні вірусні захворювання, виявлені під час діагностики (наприклад, цитомегаловірус або вірус простого герпесу), які можуть посилювати симптоми алергії на холод. Для терапії бактеріальних інфекцій призначаються антибіотики.
Чим лікувати холодову кропив'янку в домашніх умовах?
Лікувати алергію на холод у домашніх умовах можна, приймаючи медикаменти, призначені лікарем, а також уникаючи контакту шкіри з алергенами (наприклад, холодним повітрям, рідинами та предметами). Дерматолог може порекомендувати пацієнтові носити із собою автоін'єктори з препаратами для швидкого зняття симптомів анафілактичного шоку, якщо існує ризик загострення алергічних реакцій.
Які мазі допомагають при алергії на мороз?
Для зняття шкірних реакцій (наприклад, свербежу, висипу, лущення або почервоніння шкіри) при алергії на мороз можна користуватися мазями на основі кортикостероїдів (стероїдних гормонів, що виробляються в корі надниркових залоз, які також можуть виготовлятися в лабораторіях). Перед використанням мазей від холодового дерматиту потрібно проконсультуватися з дерматологом, оскільки безконтрольне застосування медикаментів може спровокувати коливання гормонального фону.
Що не можна робити за наявності холодового дерматиту?
При алергії на холод у дітей та дорослих не можна допускати переохолодження організму, подразнення шкіри та тривалого впливу низьких температур (зокрема, прохолодного вітру чи води). Також не можна вживати холодні напої та продукти. Крім цього, не варто застосовувати таблетки та мазі для лікування алергії на холод без попередньої консультації дерматолога. Самолікування народними методами (наприклад, розтиранням шкіри спиртом, зануренням змерзлих рук у гарячу воду) може спричинити появу побічних ефектів (наприклад, набряку та некрозу шкіри, термічного опіку).
Чим небезпечна алергія на холод?
Одним із найбільш небезпечних ускладнень алергії на холод є анафілаксія, ризик виникнення якої збільшується після дії холоду на великі ділянки шкіри. Симптоми анафілаксії можуть включати:
- раптову слабкість;
- утруднене дихання;
- обширні набряки;
- слабкий пульс;
- запаморочення;
- судоми;
- блювання;
- втрату свідомості.
При анафілактичному шоку (найважчій стадії анафілаксії) артеріальний тиск падає до критично низького рівня. Анафілаксія є невідкладним станом, за якого потрібна негайна медична допомога.
Чи можна запобігти холодовому дерматиту?
Гарантованого способу запобігти алергії на холод немає, оскільки причини виникнення патології вивчені недостатньо. Способи профілактики холодового дерматиту:
- захист шкіри від різких перепадів температури (носіння теплих рукавиць, шапки та куртки холодної весни, восени та взимку);
- контроль температури води та дотримання обережності при купанні;
- відмова від прийому ліків, не призначених лікарем.
Також необхідно своєчасно лікувати захворювання (наприклад, патології серця та судин, системний червоний вовчак, хворобу Шегрена, екзему, псоріаз), які можуть підвищити ризик загострень та рецидивів холодового дерматиту. Ще одним методом профілактики є виняток із раціону охолоджених страв та напоїв при схильності до алергії на холодну їжу. Докладніше про харчування розповість Тетяна Хіміч, алерголог та клінічний імунолог медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Запобігти холодовій кропивниці на 100% неможливо. Але, якщо у вас міцний імунітет, найімовірніше, алергія на холод проявлятиметься у легшій формі. Важливо, щоб організм отримував достатню кількість води, адже холод сприяє її виведенню з організму. Крім того, раціон повинен бути багатий на вітаміни і мінерали. Щоб визначити їхній рівень в організмі, потрібно здати відповідні аналізи та звернутися до лікаря за консультацією. Лікар розшифрує результати лабораторних досліджень, виявить проблеми та при необхідності призначить вітамінний комплекс або порекомендує коригування раціону».
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дерматологія в ОН Клінік Суми
Популярні питання
У відповідь на холод імунна система виробляє біологічно активну сполуку гістамін. Гістамін взаємодіє з нервовими клітинами шкіри (нейронами). Активація нейронних рецепторів провокує свербіж та чухання. Чухання тимчасово полегшує свербіж, але може пошкодити шкіру, спричиняючи інтенсивніший свербіж.
Порогова температура повітря, за якої необхідно захищати шкіру від холоду рукавичками та іншими предметами одягу, визначається індивідуально. Для оцінки реакції на холод проводяться тести, під час яких на шкіру впливають повітрям із заздалегідь відомою температурою. Під час дослідження було встановлено, що діапазон порогових температур у різних пацієнтів становив від +11 до +23°C.
Для запобігання контакту шкіри обличчя з холодним повітрям можна скористатися додатковими предметами одягу (наприклад, шапкою з шарфом, що закриває обличчя, або термобалаклавою). Товщина і склад тканин підбираються з урахуванням погодних умов (опадів, швидкості вітру, температури і вологості повітря). Також необхідно подбати про захист очей за допомогою спеціальних кремів, оскільки холодова алергія може проявитися на повіках. За погодженням із дерматологом перед виходом на вулицю можна наносити захисний крем не тільки на повіки, а й на інші вразливі ділянки шкіри (ніс, щоки).
Перебування на вулиці без головного убору в холодну погоду за наявності гіперчутливості до низьких температур супроводжується підвищеним ризиком загострень патології (симптоми алергії на холод часто проявляються на обличчі, руках або ногах). Саме по собі переохолодження не викликає захворювань, але воно може послабити імунітет та зробити організм вразливішим до інфекцій. Холод може порушувати циркуляцію крові, знижувати активність імунних клітин (зокрема, лейкоцитів), а також погіршувати функцію слизових оболонок, які є першою лінією захисту від мікробів. Внаслідок переохолодження, коли організм ослаблений, виникають вірусні (наприклад, грип або ГРВІ) і бактеріальні (наприклад, риносинусит або отит) інфекції.
Холодова алергія проявляється почервонінням, сухістю і розтріскуванням шкірних покривів. Ознаками обмороження є:
- зміна відтінку шкіри (від холоду вона може світлішати, червоніти або ставати фіолетовою);
- болючість і дискомфорт (поколювання) у ділянці обмороження;
- лущення шкірних покривів (шкіра лущиться від морозу через зневоднення);
- поява заповнених рідиною пухирів (приблизно через добу після низькотемпературного впливу);
- часткове або повне порушення чутливості (оніміння).
На важких стадіях обморожена шкіра може почорніти, що означає відмирання тканин (некроз). Найгостріше на холод реагує шкіра в ділянці кистей, стоп, пальців, обличчя, носа і вух. При обмороженні потрібна медична допомога.