Вітрянка у дитини: що потрібно знати батькам

Вітрянка у дитини: що потрібно знати батькам
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 17 January 2022 | Перегляди 37280
Дрібні червоні пухирі на тілі у дитини, які постійно сверблять, викликають занепокоєння батьків. А раптом вітрянка?

Цілком імовірно. Але боятися цього захворювання не варто. Навпаки, вважається, що діти переносять його набагато краще, ніж дорослі, тому перехворіти краще в дитинстві. Але чи правда це і як розпізнати вітрянку у дитини? Розбираємося разом з лікарями дитячих відділень медичних центрів «ОН Клінік».

Як можна заразитися вітрянкою

Вітряна віспа, або вітрянка, — дуже заразне інфекційне захворювання, викликане вірусом Varicella Zoster. Для хвороби характерна поява висипань, що супроводжуються свербінням. У середньому 250–500 папул з'являються по всьому тілу, причому у важких випадках навіть у роті, на очах, в анусі та на геніталіях.

Оскільки 90% випадків захворювання на вітрянку припадають на дітей, її часто називають дитячим захворюванням. Хоча захворіти можуть і дорослі, які в дитинстві не хворіли на вітряну віспу.

Про можливі шляхи зараження вітряною віспою розповідає Чвертка Ольга Олександрівна, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Полтава»:

«Заразитися на вітрянку досить просто, і практично завжди до цього призводить близький контакт з хворою людиною. Вірус може поширюватися через слину, чхання і кашель, а також через контакт із рідиною з пухирів. Найчастіше хворіють діти до 12 років, які активно контактують з однолітками в дитячому садку і школі».

Інкубаційний період може тривати від 10 до 21 дня. При цьому носій стає заразним для оточення ще за кілька днів до появи висипу.

Як розпізнати вітрянку у дитини

Звичайно, визначальна ознака того, що дитина захворіла на вітрянку, — це поява характерного висипання. Однак перші симптоми хвороби з'являються ще до утворення червоних папул. Ось що говорить Перелигіна Тетяна Сергіївна, лікар-педіатр медцентру «ОН Клінік Харків» (м. Пушкінська):

«Перші сигнали про активність вірусу організм дитини починає подавати за кілька днів до висипання. Найімовірніше, ваш малюк буде відчувати загальне нездужання, у нього погіршиться апетит. Також можливий кашель і підвищення температури тіла до 38-39°. У новонароджених початок вітрянки часто супроводжується поганим годуванням, плаксивістю, метушливістю, тож ви відразу помітите, що дитина неспокійна».

Звісно, подібні симптоми характерні навіть для ГРВІ, тому до утворення папул ви навряд чи дізнаєтеся про вітряну віспу.

Як протікає вітрянка у дітей

Після появи нездужання може пройти 2–3 дні до виникнення висипу. Зазвичай червоні сверблячі папули з'являються спочатку на тулубі, животі, волосистій частині голови й обличчі, а потім поширюються по всьому тілу. При цьому протягом хвороби висип проходить кілька стадій розвитку:

 • Спочатку з'являються невеликі червоні шишки, які також називаються папулами.
 • Потім на місці шишок утворюються пухирі, наповнені рідиною.
 • Коли пухирі лопаються, рідина просочується і на тілі утворюються відкриті виразки.
 • В процесі загоєння виразки покриваються сухою кіркою і з часом відпадають.

Жаркова Тетяна Сергіївна, дитячий лікар-інфекціоніст медичного центру «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту), зазначає:

«Оскільки утворення папул проходить хвилеподібно і за час хвороби може пройти 3–5 хвиль висипань, часто на тілі дитини можна одночасно побачити і шишки, і пухирі, і відкриті виразки, і струпи. При цьому малюк залишається заразним для оточення доти, доки всі виразки не покриються сухою кіркою».

Коли потрібно показати дитину лікарю

Якщо ви підозрюєте, що дитина захворіла на вітряну віспу, потрібно обов'язково звернутися до педіатра, навіть якщо висип здається незначним. Також необхідно повідомити лікаря про наявність будь-яких додаткових симптомів: лихоманка, висип на одному або обох очах, прискорене серцебиття, утруднене дихання, кашель, блювота, сильна сонливість, скутість м'язів шиї та інше. Вони можуть свідчити про ускладнення захворювання.

Як лікувати вітрянку у дитини

Лікування вітрянки переважно симптоматичне. Ось що з цього приводу говорить Кирильчук Тетяна Григорівна, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:

«Оскільки вітряна віспа — це вірус, антибіотики не призначаються. Зазвичай ми призначаємо засоби місцевого застосування і антигістамінні препарати, щоб зняти свербіж. Також батькам рекомендують не відправляти дитину в школу або дитячий садок, щоб уникнути спалаху захворюваності серед дітей. Дорослим, які контактують з дитиною, також краще залишатися вдома».

Батьки можуть самостійно полегшити стан дитини в домашніх умовах. У цьому допоможуть:

 • Теплі ванни. У воду можна додавати подрібнений овес, який заспокоює шкіру.
 • Легкий м'який одяг. Він не подразнює і без того сверблячу шкіру дитини, а також допомагає знизити пітливість.
 • Рясне пиття. Поїть дитину водою, вона допоможе уникнути зневоднення організму і швидше впоратися з вірусом.

Книженко Ольга Василівна, дитячий лікар-інфекціоніст медцентру «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту), попереджає:

«Слідкуйте, щоб дитина не розчісувала висип. У відкриті ранки може потрапити бактеріальна інфекція, що призведе до ускладнення вітрянки та появи шрамів».

Які ускладнення може мати вітрянка

Якщо дитина загалом здорова, то вітряна віспа зазвичай проходить типово: з висипом, температурою до 37,9° і нездужанням. Ускладнення виникають в одному випадку з 50 і найчастіше стосуються дітей з ослабленим імунітетом. У дитини є ризик отримати ускладнення після вітрянки, якщо вона:

 • має злоякісну пухлину;

 • проходить хімієтерапію через рак;

 • лікується кортикостероїдами;

 • має вроджений імунодефіцит;

 • хворіє на ВІЛ.

Так, серед дітей із лейкемією смертність від вітрянки становить 7%. Найпоширеніші ускладнення від вітряної віспи — це:

 • вітрянкова пневмонія — зазвичай з'являється через 3–4 дні після перших висипів;

 • енцефаліт;

 • атаксія — часткове або повне порушення координації. Зазвичай з'являється через 2–3 тижні після початку вітрянки;

 • вторинні бактеріальні захворювання, наприклад, імпетиго (шкірне захворювання, при якому виникають гнійники), фасціїт (запалення фасції — оболонки, що покриває судини, м'язи, внутрішні органи), остеомієліт (гнійно-некротичне ураження кістки, кісткового мозку та навколишніх тканин);

 • оперізувальний герпес;

 • середній отит.

Зазвичай важко хворіють на вітрянку новонароджені. Щоб уникнути ускладнень, слід терміново звернутися за консультацією до педіатра або інфекціоніста, якщо різко посилилися симптоми, піднялася температура, папули почервоніли та стали гарячими або якщо у дитини зневоднення.

Що робити, якщо дорослий заразився вітрянкою

Вітрянка у дорослих зазвичай розвивається так само, як і у дітей, і проходить протягом одного-двох тижнів. Лікування вітрянки у дорослих симптоматичне: можливо, знадобляться креми, антигістамінні препарати або знеболювальне, щоб зняти свербіж та дискомфорт від симптомів вітрянки. Під час хвороби варто пити багато води, відпочивати та не контактувати з людьми із групи ризику, щоб не заразити їх.

Однак дорослі, а особливо вагітні й ті, у кого ослаблений імунітет, можуть хворіти на вітрянку у більш тяжкій формі, ніж здорові діти. У цьому випадку хворому можуть призначити противірусні препарати. Людині з вітрянкою слід терміново звернутися до лікаря, якщо:

 • симптоми різко погіршилися;

 • шкіра навколо папул почервоніла та стала гарячою;

 • є зневоднення;

 • вітрянка з'явилася на тлі ослабленого імунітету (наприклад, під час хімієтерапії).

Найкращим способом профілактики вітрянки у дорослих вважається вакцинація, і її призначають людям із групи ризику:

 • медпрацівникам;

 • тим, хто постійно контактує з людьми з ослабленою імунною системою (наприклад, тими, хто переніс трансплантацію органів або хворіє на ВІЛ);

 • вчителям та вихователям;

 • мандрівникам.

Жінки дітородного віку без імунітету до вітрянки також належать до групи ризику, однак вони мають обмеженням щодо вакцинації. Якщо жінка вагітна або найближчим часом збирається завагітніти, щеплення від вітрянки їй робити не слід.

Людина, яка не хворіла на вітряну віспу, але вже контактувала з хворим, теж може зробити щеплення протягом трьох-чотирьох днів після контакту.

Вірус вітряної віспи залишається в організмі й зазвичай формує імунітет від повторного зараження вітрянкою. Але у дорослих зі зниженим імунітетом він може активуватися повторно і викликати оперізувальний лишай (герпес). Зазвичай цей висип проходить самостійно, але викликає сильні болі й може мати серйозні наслідки. Часте ускладнення — постгерпетична невралгія, тобто ураження периферичних нервів. Важливо також розуміти, що люди з оперізувальним лишаєм можуть заразити оточуючих вітрянкою.

Чи можна запобігти вітрянці

Щоб уникнути захворювання на вітряну віспу, лікарі рекомендують пройти імунізацію. Вакцина від вітряної віспи захищає людину від вірусу в 98% випадків, а в інших 2% робить перебіг хвороби легшим і прискорює одужання.

Як приклад можна розглянути досвід США: там масова вакцинація проти вітрянки почалася 1995 року. З того часу захворюваність знизилася майже на 90%, а смертність – на 66%.

Вакцинація проходить у два етапи: перше введення вакцини здійснюється дітям у 12-15 місяців, а друге — в 4–6 років. Діти старшого віку, що не були вакциновані й не перехворіли на вітрянку, також можуть пройти імунізацію. Для цього зверніться до свого педіатра, який складе індивідуальний графік вакцинації.

А ваша дитина хворіла на вітрянку?

Популярні питання

1. Скільки триває карантин із вітрянкою?

Хворий перебуває на карантині, поки заразний. Заразною людину вважають з моменту перших висипань і ще п'ять днів після появи останніх висипань. Крім того, всі ранки на тілі повинні покритися сухою шкіркою.

2. Що краще використовувати за вітрянки — каламін чи фукорцин?

Фукорцин та каламін використовують для різних цілей. Фукорцином, як і зеленкою, позначають нові папули на шкірі. Так відстежують, коли висипка припиниться, і хворий піде на поправку. А засобами з каламіном змащують шкіру, щоб зменшити свербіж. Лікарі повсюдно рекомендують каламін під час вітрянки, хоча зазначають, що доказів його ефективності мало. Перед використанням каламіну необхідно проконсультуватися з педіатром, щоб він підібрав правильне дозування для дитини.

3. Чим прозорим (безбарвним) можна мазати папули вітрянки?

Висипку від вітрянки можна не мазати. Зеленкою папули позначають, щоб відстежити, коли перестануть з'являтися нові висипання — це означатиме, що хвороба відступає. При вітрянці важливо не розчісувати ранки, щоб не занести інфекцію, а зняти свербіж зеленка не допоможе. Зі свербежем дають раду антигістамінні препарати — варто запитати у педіатра, що саме можна приймати дитині.

4. Чи можна митися під час вітрянки?

Під час вітрянки можна митися та приймати ванну, але краще робити це швидко. Вода має бути теплою або прохолодною, а мило м'яким. Не варто терти шкіру мочалкою. Тіло краще не витирати, а промокати рушником — так, щоб не зірвати пухирі або засохлу шкірку.

Рейтинг статті:
4.63 з 5 на основі 8 оцінок
Вітрянка у дитини: що потрібно знати батькам
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія. Стаж роботи 13 років.

Задайте своє питання інфекціоністу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: