Лікування пневмонії (запалення легенів) у Білій Церкві
Пневмонія — це інфекційне захворювання, що супроводжується запаленням легеневої тканини з переважним ураженням альвеол (пухирців на кінцях бронхів). Записатися на консультацію до пульмонолога для діагностики та лікування пневмонії в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна цілодобово.
Причини запалення легенів
До запалення легенів більшою мірою схильні люди з ослабленим імунітетом внаслідок перенесених респіраторних захворювань або інфекцій, операцій або хіміотерапії, цукрового діабету. Можливі причини пневмонії:
- бактерії. Найпоширенішою причиною запалення легень є Streptococcus pneumoniae — бактерія, яка зазвичай живе у верхніх дихальних шляхах. Легку форму бактеріальної пневмонії також можуть спричиняти бактерії роду Mycoplasma pneumoniae або Chlamydophila pneumoniae, важку — Legionella pneumophila;
- віруси. Вірусну пневмонію може спричинити SARS-CoV-2 (коронавірус), що часто протікає у важкій формі, а також віруси грипу, респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), перебіг яких зазвичай проходить у легкій формі;
- грибки. Грибкова пневмонія може виникати через контакт із зараженим ґрунтом або пташиним послідом. Пневмоцистна пневмонія, спричинена Pneumocystis jirovecii, має важку форму, частіше виникає в людей з ослабленою системою на тлі вживання імуносупресорів, ВІЛ або СНІД.
Запалення легенів може поширюватися повітряно-крапельним або побутовим шляхом, при цьому, бактеріальні та вірусні типи пневмонії заразні, грибкові — ні. Інкубаційний період пневмонії варіюється залежно від типу збудника — перші симптоми можуть проявитися в період від доби до шести днів.
Симптоми пневмонії
Симптоми запалення легенів варіюються залежно від типу збудника, віку та загального стану здоров'я пацієнта. Можливі симптоми пневмонії:
- кашель (при запаленні легень кашель спочатку сухий, а пізніше мокрий, рідше — гавкаючий);
- мокротиння (колір мокротиння за пневмонії зелений або зеленувато-жовтий, рідше — з домішками крові);
- болі в грудях (грудна клітка за пневмонії болить під час глибокого дихання, кашлю та чхання);
- прискорене поверхневе дихання (під час пневмонії в легенях збирається рідина, що провокує набряк);
- лихоманка (температура за пневмонії може доходити до 39°C і вище);
- підвищене потовиділення, озноб;
- нудота, блювота або діарея;
- зниження працездатності, втрата апетиту.
Сатурація при пневмонії (показник насиченості крові киснем) знижується до 95% і менше. Симптоми ковідної пневмонії можуть включати аритмію (порушення частоти серцебиття), мігрені, виражені м'язові та суглобові болі. У літніх людей у віці від 65 років про запалення легенів може свідчити знижена температура тіла, сплутаність свідомості та зміни в психічному стані.
Види пневмонії
Запалення легенів ділиться на види залежно від причини інфікування, форми перебігу, обширності та локалізації ураження. Класифікація пневмоній:
- типова пневмонія. Для типової бактеріальної пневмонії характерний гострий перебіг хвороби та раптове виникнення симптомів;
- атипова пневмонія. «Ходяча» пневмонія є легкою формою бактеріального, вірусного, грибкового або комбінованого типу хвороби. Часто атипова пневмонія безсимптомна або має ознаки, схожі із застудою;
- інтерстиціальна пневмонія. Вірусна інтерстиціальна пневмонія має гострий характер, симптоми захворювання прогресують протягом 7-14 днів. Інтерстиціальний тип пневмонії характерний для людей старше 40 років.
Позалікарняна пневмонія, яка діагностується в разі зараження за межами стаціонару, зазвичай протікає в легкій формі. Внутрішньолікарняна пневмонія, зараження якою відбувається на стаціонарному лікуванні, через антибактеріальну стійкість збудника часто протікає важче.
Залежно від ступеня ураження виділяється одностороння або двостороння пневмонія. У разі запалення обмеженої ділянки однієї легені діагностується вогнищева пневмонія. У разі ураження кількох сегментів обох легень лікар підтверджує полісегментарну пневмонію.
Стадії пневмонії
Незалежно від виду запалення легень виділяють чотири стадії захворювання. Стадії пневмонії:
- приплив або застій (настає протягом 24 годин після зараження і триває до 72 годин);
- червоне опеченіння (настає через 48-72 години і триває близько 2-4 днів);
- сіре опеченіння (настає на 4-6 день і триває 4-8 днів);
- розв'язання (відбувається протягом 8-10 днів).
На кожному з етапів спостерігаються структурні зміни легень. На початковій стадії спостерігається почервоніння, на пізніх — сухість, зернистість і безповітряність, властиві структурі печінки. На завершальній стадії легені очищаються та відновлюються, проте залишковий набряк може провокувати хронічні захворювання легень (звуження дихальних шляхів, плевральні спайки).
Діагностика пневмонії в Білій Церкві
Діагностикою пневмонії займається пульмонолог — лікар збирає анамнез, проводить зовнішній і фізикальний огляд. Для виключення інших захворювань зі схожою симптоматикою (бронхіальної астми, хронічної обструктивної хвороби легень) лікар може призначити обстеження та аналізи. Можливі аналізи в разі запалення легенів:
- загальний і біохімічний аналіз крові;
- аналіз мокротиння або бронхоальвеолярний змив;
- гістологічний аналіз (зішкріб слизової).
Додатково пульмонолог може провести пульсоксиметрію (вимірювання рівня кисню в крові), призначити рентген грудної клітки, тест на антибіотикорезистентність (стійкість організму до певних антибіотиків). Для діагностики інтерстиціальної пневмонії лікар може використовувати КТ (комп'ютерну томографію).
Лікування гострої пневмонії в Білій Церкві
Гостре запалення легенів потребує медикаментозного лікування, дотримання постільного режиму, легкої дієти та рясного пиття. Медикаментозне лікування гострої терапії може включати:
- антибіотики вузького або широкого спектра (за бактеріальної форми);
- противірусні препарати (за вірусної форми);
- антимікотичні препарати (за грибкової форми);
- симптоматичні препарати (жарознижувальні, протизапальні, мокроторазріджувальні та бронхорозширювальні засоби);
- вітаміни та імуномодулятори.
Для полегшення дихання лікар може призначити інгаляції через небулайзер. За відсутності позитивних результатів протягом 48 годин лікар може змінювати терапевтичний курс до отримання відповідної реакції організму.
Лікування затяжної пневмонії в Білій Церкві
Затяжна пневмонія може лікуватися за допомогою антибіотиків, відхаркувальних засобів і бронхолітиків. У разі непрохідності бронхів у разі уповільненого запалення легенів пульмонолог може використовувати позиційний дренаж або бронхоальвеолярний лаваж для очищення і санації бронхіального дерева. У разі безтемпературної пневмонії лікар може призначити масаж грудної клітки, дихальну гімнастику.
Лікування інтерстиціальної пневмонії в Білій Церкві
Для інтерстиціального запалення легень специфічного лікування не існує. Лікувати інтерстиціальну пневмонію лікар може за допомогою підтримуючої терапії, застосування антибіотиків і стероїдів, механічної вентиляції легенів в умовах стаціонару. У разі неефективності консервативних методів лікар може призначити радикальну терапію.
Записатися на прийом до пульмонолога для діагностики та лікування пневмонії в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за вказаним на сайті телефоном або через форму запису на прийом. Дізнатися вартість обстеження і лікування запалення легенів можна на нашому сайті або за телефоном.
Название | Цена |
Консультація пульмонолога | 600 грн |
Вартість пульмонології у Білій Церкві
Пульмонолог у Білій Церкві за адресою:
Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі