Лікування бронхіту в Білій Церкві
Бронхіт — запальне захворювання дихальних шляхів, під час якого уражаються бронхи, що відповідають за проведення повітря в легені. Внаслідок запалення порушується їхня нормальна функція, що призводить до набряку слизової та підвищеного вироблення слизу. Найчастіше захворювання починається або загострюється в холодну пору року.
Пройти діагностику та лікування бронхіту в дорослих у Білій Церкві можна в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до пульмонолога ведеться цілодобово.
Причини бронхіту
Захворювання виникає внаслідок різних чинників, які призводять до запалення бронхів. Основні причини бронхіту включають вірусні та бактеріальні інфекції, паління, забруднене повітря, а також хронічні захворювання дихальних шляхів (бронхіальна астма, кістозний фіброз легень, інтерстиціальні патології легень).
Збудники бронхіту можуть бути вірусної (у 95% випадків захворювання), бактеріальної або грибкової природи. Найпоширенішими хвороботворними агентами є респіраторні віруси, тому особливо часто розвивається бронхіт після застуди, ангіни або грипу. Бактеріальний бронхіт виникає рідко, але він може призводити до тяжчих наслідків.
Нерідко захворювання діагностується у людей, які давно і багато курять. Бронхіт курця — хронічне запалення бронхів, спричинене тривалим впливом тютюнового диму на дихальні шляхи. Крім того, хронічні алергічні реакції або робота в шкідливих умовах можуть призвести до розвитку астматичного бронхіту.
Симптоми бронхіту
За гострого початку бронхіту сухий кашель часто є першою ознакою, який з часом переходить у продуктивний із виділенням мокротиння. Інші симптоми бронхіту:
- відчуття здавлювання, «закладеності» грудей;
- хрипи або свистячий звук під час дихання, що пов'язано зі звуженням (обструкцією) бронхів;
- біль у горлі;
- рясне виділення рідкого секрету з дихальних шляхів. Мокротиння при бронхіті може бути прозорим, білуватим, слизовим або гнійним;
- дискомфорт у грудях. Болі в бронхах виникають під час глибокого вдиху або кашлю;
- відчуття нестачі повітря, яке виникає через запалення і звуження бронхів. Задишка при бронхіті найчастіше з'являється під час фізичної активності, але у важких випадках може турбувати і в стані спокою;
- підвищена температура. Температура при бронхіті зазвичай підвищується до 37-39°C, особливо при гострому або бактеріальному запаленні, а при хронічних формах у літніх пацієнтів буває бронхіт без температури;
- нежить, закладеність носа (не завжди);
- ломота в тілі, відчуття «розбитості», втоми, слабкості.
Показник рівня насичення крові киснем (сатурація) може знижуватися через запалення і звуження бронхів, що ускладнює дихання. Сатурація за бронхіту важких форм може опускатися значно нижче за норму, що призводить до задишки і кисневого голодування (гіпоксії) організму.
Види бронхіту
Бронхіт проявляється в гострій або хронічній формі, залежно від тривалості та частоти повторюваних епізодів захворювання. Гострий бронхіт — тимчасове запалення бронхів, найчастіше спричинене вірусними інфекціями, яке триває до двох-трьох тижнів і супроводжується кашлем, виділенням мокротиння та загальним нездужанням.
Хронічний бронхіт — тривалий запальний процес, який характеризується постійним мокрим кашлем понад три місяці на рік упродовж щонайменше двох років. Найчастіше він пов'язаний із довготривалим впливом тютюнового диму, пилу або хімікатів. Частий бронхіт у дорослого може свідчити про хронічне запалення дихальних шляхів або вплив подразнювальних чинників.
Основна відмінність між гострою та хронічною формою полягає в тривалості: перша минає за кілька тижнів, тоді як друга може тривати роками з періодичними загостреннями. Характер кашлю за бронхіту часто залежить від форми захворювання: за гострої форми кашель може бути нападоподібним, а за хронічної — затяжним і виснажливим. У разі хронічного запального процесу кашель зазвичай посилюється вранці й може повторюватися протягом дня під час впливу подразнювальних чинників (холодного повітря або диму).
Існує кілька специфічних форм захворювання, які відрізняються одна від одної причиною виникнення і лікуються по-різному. Основні види бронхіту:
- алергічний — розвивається внаслідок впливу пилку рослин, пилу, плісняви, шерсті тварин або інших алергенів, що потрапляють у дихальні шляхи;
- обструктивний бронхіт — запалення зі звуженням бронхів, яке спричиняє утруднене дихання та напади задухи;
- необструктивний бронхіт — ураження бронхів без значного звуження їхнього просвіту, але запалення спричиняє кашель з мокротою;
- грибковий — виникає внаслідок зараження бронхів грибами (аспергілами або кандидами);
- астматичний бронхіт — супроводжується спазмом бронхів, симптоми схожі з проявами астми;
- катаральний бронхіт — запалення слизової бронхів із виділенням великої кількості слизу без гнійного компонента;
- гнійний бронхіт — характеризується відкашлюванням жовтого або зеленуватого мокротиння, що вказує на важку бактеріальну інфекцію.
Бувають і змішані форми запалення бронхів, коли в одному захворюванні поєднуються ознаки кількох видів. Наприклад, гострий запальний процес може протікати з елементами обструкції, особливо у людей з патологіями дихальних шляхів. Також нерідкі випадки, коли хронічний загострений бронхіт набуває рис гнійного або катарального запалення. Гібридні форми вимагають персоналізованого підходу до діагностики та лікування, оскільки симптоми можуть накладатися й ускладнювати перебіг хвороби.
Діагностика бронхіту в Білій Церкві
Діагностика бронхіту починається зі збору анамнезу та фізикального огляду. Пульмонолог аналізує інформацію про симптоми, тривалість хвороби та можливі фактори ризику.
Прослуховування бронхів і легенів за допомогою стетоскопа проводиться для виявлення хрипів або інших змін. Щоб точно визначити бронхіт, лікар може призначити дослідження:
- рентгенографію грудної клітки (у разі кашлю, що триває довше восьми тижнів). Допомагає виключити пневмонію, туберкульоз та інші захворювання легень, а також візуалізувати стан бронхів;
- спірометрію. Дозволяє оцінити функцію легенів, перевіряє наявність ознак астми або руйнування легеневих альвеол (емфіземи);
- посів мокротиння. Визначає збудника (віруси, бактерії або грибки);
- аналіз крові. Виявляє ознаки запалення або інфекції — підвищену кількість лейкоцитів або С-реактивного білка.
Для визначення рівня кисню в крові та виявлення гіпоксії за важких форм захворювання і за задишки використовується пульсоксиметрія. Сатурація вимірюється спеціальним приладом, який кріпиться на палець руки або ноги.
Лікування гострого бронхіту в Білій Церкві
Медикаментозне лікування гострого бронхіту спрямоване на усунення симптомів і полегшення стану пацієнта. Лікар може призначити:
- муколітики та відхаркувальні засоби для розрідження мокротиння і полегшення його виділення;
- противірусні препарати за вірусного бронхіту або антибіотики за бактеріального;
- бронходилататори для розширення дихальних шляхів і полегшення дихання в разі обструктивних форм;
- протизапальні препарати, наприклад, кортикостероїди, для зняття запалення;
- протикашльові засоби, якщо сильний кашель заважає хворому заснути.
Грибковий бронхіт лікується фунгіцидами, які підбираються залежно від типу збудника. У разі алергічних форм можуть призначатися антигістамінні засоби і в деяких випадках — імунотерапія.
Крім медикаментів, пацієнтам рекомендують постільний режим, рясне пиття та інгаляції для поліпшення відходження мокротиння. Лікування бронхіту в дорослих може включати фізіотерапію і дихальні вправи для прискорення одужання.
Лікування хронічного бронхіту в Білій Церкві
Хронічний бронхіт лікуванню піддається досить складно, але можна значно знизити частоту його загострень. Контроль запального процесу забезпечується періодичними курсами інгаляційних кортикостероїдів. Для розширення бронхів, полегшення дихання і зменшення кашлю за бронхіту лікар може призначити бронхолітики (бронходилататори) тривалої дії. Лікування від бронхіту може доповнити регулярна дихальна гімнастика, яка допомагає збільшити об'єм легенів і полегшити виведення мокротиння.
У разі загостреного бронхіту можуть застосовуватися муколітики, бронхолітики та кортикостероїди зі швидким ефектом. У разі бактеріального запалення призначають антибіотики, а грибкові інфекції лікують протигрибковими препаратами. У разі хронічного процесу, спричиненого алергією, може бути використана антигістамінна терапія.
Небезпечний бронхіт можливістю розвитку серйозних наслідків, якщо його залишити без своєчасного лікування. У вигляді ускладнень можуть виникнути бронхоектази (патологічне розширення бронхів з накопиченням слизу і гною), пневмонія, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) або серцева недостатність через постійну гіпоксію.
Записатися на консультацію пульмонолога для діагностики та лікування бронхіту в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Консультація пульмонолога | 600 грн |
Вартість пульмонології у Білій Церкві
Пульмонолог у Білій Церкві за адресою:
Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі