Що таке бронхи?
Бронхи — елементи дихальної системи, що зв'язують трахею та легені. Основна функція бронхів полягає в транспортуванні повітря з трахеї до легень і назад. Внутрішня поверхня бронхів вистелена війчастим епітелієм і слизовою оболонкою, які допомагають очищати повітря від пилу, мікробів та інших забруднень. Слизова оболонка зволожує і зігріває повітря, що надходить у легені, сприяючи комфортному газообміну.
Де знаходяться бронхи?
Поставте своє питання Терапевту «ОН Клінік»
Бронхи розташовані в легенях. Виділяють два головні бронхи (лівий і правий), від яких відходять дрібні відгалуження — вторинні (часткові) і третинні (сегментарні) бронхи, а також бронхіоли, що закінчуються альвеолами. Разом вони утворюють бронхіальне дерево, що пронизує всі легені.
Що таке бронхіт?
Бронхіт — запальне захворювання бронхів. Внаслідок запального процесу слизова оболонка набрякає та подразнюється, що призводить до скупчення слизу всередині бронхів. У результаті легеням стає складніше насичувати кров киснем і видаляти з неї вуглекислий газ.
Які причини бронхіту?
У 95% випадків збудниками бронхіту є віруси. Бактерії та грибки стають причинами бронхіту не більше, ніж у п'яти відсотках клінічних випадків. Фактори, що сприяють розвитку запального процесу в бронхах:
- часті застудні захворювання;
- куріння (зокрема й пасивне);
- вдихання забрудненого промисловими викидами, пилом, хімічними парами повітря;
- бронхіальна астма.
Запалення бронхів може з'явитися як реакція на алергени, присутні в повітрі. Наявність у сімейному анамнезі хронічних захворювань дихальних шляхів також може підвищити ризик розвитку запального процесу в бронхах.
Види бронхіту
За характером перебігу запалення бронхів може бути гострим і хронічним. Гострий бронхіт найчастіше минає протягом двох тижнів. Хронічний бронхіт діагностують у пацієнтів, у яких кашель з мокротинням триває сумарно від трьох місяців на рік впродовж щонайменше двох років.
Види запалення бронхів за причиною появи | |
Вид | Характеристика |
Вірусний бронхіт | Виникає внаслідок зараження людини вірусами (аденовірусом, риновірусом, респіраторно-синцитіальним вірусом, коронавірусом, вірусом грипу). |
Бактеріальний бронхіт | Розвивається під впливом бактерій (стрептокока, мікоплазми, хламідій, кашлюкової палички). Бактеріальна інфекція може спричинити скупчення гною в бронхах, провокуючи розвиток гнійного бронхіту. |
Грибковий бронхіт | Є результатом проникнення в бронхи грибів (аспергіли та кандиди). |
Алергічний бронхіт | Виникає через попадання в дихальні шляхи алергенів (пилки рослин, пилу, плісняви, шерсті тварин). |
Астматичний бронхіт | Розвивається на фоні бронхіальної астми, пов'язаної з затрудненням дихання через звуження дихальних шляхів. |
Токсичний (хімічний) бронхіт | Викликаний впливом на дихальні шляхи токсичних речовин та подразників (диму, парів хімічних речовин, забрудненого повітря). До цього різновиду захворювання відноситься також бронхіт курця, спровокований тютюновим димом. |
За впливом запального процесу на стан дихальних шляхів захворювання класифікують на обструктивне та необструктивне. Обструктивний бронхіт характеризується значним звуженням (обструкцією) дихальних шляхів, що ускладнює рух повітря в легені та з легень. Необструктивний бронхіт протікає без істотного звуження дихальних шляхів.
Як зрозуміти, що в тебе бронхіт?
Основним симптомом бронхіту є кашель, який зазвичай посилюється вночі та рано вранці. Кашель може супроводжуватися жорстким диханням (хрипами та свистячими звуками). Хрипи при бронхіті бувають сухими та вологими. Сухі хрипи характерні для ранньої стадії захворювання, до скупчення великої кількості слизу в бронхах, а вологі з'являються на пізньому етапі, коли під час кашлю відходить мокротиння.
За вірусного бронхіту мокротиння зазвичай рідке, прозоре або білувате. Коричневе, зелене та жовтувате мокротиння вказують на наявність у бронхах бактеріальної інфекції. Мокротиння різного колькору зазвичай мають кашоподібну консистенцію, а їхній відтінок зумовлений скупченням у слизу лейкоцитів і мертвих бактерій. Мокротиння з кров'ю при бронхіті може з'явитися через механічне пошкодження судин у бронхах під час сильного кашлю. Домішки крові можуть також стати ознакою легеневої емболії (стану, за якого згусток крові блокує артерію легені).
За токсичного та алергічного запалення пацієнт може відчувати, як печуть легені. Больові відчуття, якими проявляється бронхіт, локалізуються в грудній клітці або за грудиною і зумовлені сильним подразненням слизової оболонки.
Часто бронхи болять через інтенсивний кашель. Запалення може зробити дихання болючим, особливо під час глибоких вдихів. У деяких випадках захворювання може викликати відчуття стиснення або тиску в грудях. Інші симптоми, які дають змогу зрозуміти, що в тебе бронхіт:
- задишка;
- посилення кашлю під час фізичної активності;
- підвищена температура тіла;
- озноб;
- осиплість голосу через постійний кашель;
- системна слабкість і швидка стомлюваність.
Додатковими ознаками бронхіту можуть стати закладеність носа, нежить і біль у горлі, що є наслідками ураження верхніх дихальних шляхів вірусами і бактеріями. До симптомів бронхіту в дорослого відносять також головний біль, спричинений інтенсивним кашлем.
Який кашель при бронхіті?
На самому початку захворювання у пацієнта з'являється дратівливий сухий кашель без виділення мокротиння. Сухий кашель при бронхіті може супроводжуватися болем або першінням у горлі через пересихання слизової оболонки. Через чотири-п'ять днів бронхіальний кашель стає вологим з відходженням слизового мокротиння.
У рідкісних випадках бронхіт протікає без кашлю. З подібним явищем можуть зіткнутися люди, у яких ослаблений кашльовий рефлекс (літні, пацієнти після інсульту, хірургічних операцій на грудній клітці та черевній порожнині, люди з надмірною вагою). Також кашель слабко виражений або відсутній при хронічному запаленні бронхів у ремісії.
Яка температура при бронхіті?
За гострого вірусного бронхіту температура зазвичай піднімається до 37,5-38,5°C. Температура, що перевищує 38,5°C, часто є симптомом гострого бактеріального бронхіту.
Алергічний і астматичний бронхіти можуть протікати без підвищеної температури тіла. Симптомом хронічного бронхіту в стадії загострення є температура 37,0-37,5°C.
Як відрізнити бронхіт від пневмонії?
Бронхіт вражає бронхи, що з'єднують легені з трахеями. Через запалення бронхи наповнюються слизом, якого організм намагається позбутися, тому в пацієнта з'являється сильний кашель.
Пневмонія супроводжується запальним процесом безпосередньо в тканинах легень. Слиз накопичується в альвеолах (дрібних мішечках, у яких відбувається повітрообмін), тому людині стає складно дихати. Запалення легенів, на відміну від ураження бронхів, майже завжди супроводжується температурою вище 38-38,5°C.
Чи заразний бронхіт?
Бронхіт не заразний, під час тісного контакту з хворим неможливо інфікуватися запаленням бронхів. Від людини до людини передається не бронхіт, а його потенційні збудники (віруси, бактерії, грибки). Заразитися ними можна під час розмови, рукостискання, обіймів, користування спільним з інфікованою людиною посудом.
Однак інфікування вірусами і бактеріями, що викликають запалення бронхів, не означає, що людина обов'язково захворіє на бронхіт. У неї може розвинутися грип або ГРВІ (залежно від типу збудника) без запального процесу в бронхах.
Як діагностують бронхіт?
На первинному прийомі терапевт вивчає анамнез, аналізує скарги пацієнта, а потім прослуховує легені з бронхами через стетоскоп для виявлення хрипів. Для підтвердження діагнозу лікар може призначити інструментальні та лабораторні дослідження. Методи діагностики запалення бронхів:
- загальний аналіз крові. Допомагає виявити підвищений рівень лейкоцитів (білих кров'яних клітин) і збільшену швидкість осідання еритроцитів (червоних кров'яних тілець), які є маркерами запалення;
- бактеріологічне дослідження мокротиння. Дозволяє визначити наявність бактеріальної інфекції та підібрати для лікування найбільш ефективний антибіотик;
- рентгенографія грудної клітки. Рентген за бронхіту дає змогу візуалізувати легеневу тканину і бронхи, надаючи можливість виключити серйозніші захворювання (пневмонію, туберкульоз);
- спірометрія. Спрямована на оцінку функції легень шляхом вимірювання об'єму вдихуваного повітря і швидкості дихання. Періодично призначається пацієнтам із хронічним запаленням бронхів.
Для оцінки сатурації (ступеня насичення крові киснем) і виявлення гіпоксії (кисневого голодування) за важких форм захворювання може призначатися пульсоксиметрія. Сатурацію під час бронхіту вимірюють спеціальним приладом (пульсоксиметром), який прикріплюють до пальця або мочки вуха. У разі запалення бронхів, що протікає в легкій формі, сатурація становить зазвичай 95-100%, а за загострення хронічної форми захворювання — 85-95%. Постійне зниження ступеня насичення крові киснем вказує на наявність хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).
Як лікувати бронхіт?
Препарати для лікування бронхіту підбираються залежно від типу збудника. Лікувати гострий бронхіт, викликаний бактеріями, потрібно антибіотиками. Ліками від грибкового бронхіту є антимікотичні препарати. Терапія найпоширенішого вірусного запалення бронхів може включати прийом противірусних засобів. Список допоміжних ліків від бронхіту:
- муколітики. Забезпечують перехід сухого кашлю у вологий. Відхаркувальні засоби за бронхіту розріджують мокротиння і стимулюють його виведення з дихальних шляхів;
- бронхолітики. Сприяють зняттю бронхоспазму. Бронхолітики за бронхіту розширюють звужені дихальні шляхи і полегшують дихання;
- кортикостероїди. Застосовуються як протизапальні препарати за бронхіту, що дають змогу зменшити набряк слизової оболонки;
- антигістаміни. Допомагають лікувати у дорослих бронхіт, спровокований алергенами.
Муколітики, бронхолітики, кортикостероїди мають різні форми випуску. За легкої форми захворювання призначають сиропи й таблетки від бронхіту. За середньотяжкого і важкого запалення, коли потрібен швидкий ефект, лікарі рекомендують уколи під час бронхіту, оскільки вони забезпечують потрапляння лікарських засобів одразу в кровотік. Для прискорення кровотоку і розрідження слизу в разі бронхіту можуть використовуватися зігрівальні мазі, які наносять на ділянку грудної клітки.
Одним з ефективних методів лікування запалення бронхів є інгаляції. Препарати для інгаляцій у разі бронхіту містять муколітики, бронхолітики та протизапальні засоби. Під час процедури лікарські речовини потрапляють прямо в легені, що прискорює їхню дію і знижує навантаження на організм. Небулайзери та інгалятори за бронхіту часто використовують для дітей і літніх людей, які погано реагують на прийом пероральних препаратів.
Чи допомагають антибіотики при бронхіті?
Оскільки гостре запалення бронхів найчастіше спричиняють віруси, антибіотики за бронхіту призначають рідко. Антибіотик показаний у разі пневмонії та бронхіту, спровокованого бактеріальною інфекцією.
Ознаками бактеріального запалення бронхів є висока температура тіла (понад 38,5°C), що не реагує на жарознижувальні препарати, і виділення гнійного мокротиння. За наявності перерахованих симптомів лікар може призначити пацієнтові бакпосів мокротиння, а після підтвердження діагнозу прописати антибіотик у разі бронхіту.
Як лікувати бронхіт вдома?
Неускладнений легкий і середньотяжкий бронхіт можна лікувати в домашніх умовах без госпіталізації. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря й уникати використання народних методів лікування бронхіту з недоведеною ефективністю. Трави та ефірні олії в неправильному дозуванні можуть викликати алергічну реакцію, посилювати обструкцію (звуження) дихальних шляхів і погіршувати стан пацієнта.
На додаток до медикаментозної терапії допускається полоскання горла сольовим розчином. Процедура допомагає позбутися слизу, що покриває глотку. За закладеності носа і нежитю можна використовувати назальний спрей з морською водою, що дає змогу очистити носові ходи від виділень і зволожити слизову оболонку.
Лікувати бронхіт вдома допомагає дотримання правильного питного режиму. Для розрідження мокротиння слід випивати від восьми до 12 склянок води. Однак людям, які мають хронічні захворювання нирок, слід попередньо проконсультуватися з лікарем щодо допустимого добового обсягу споживання рідини.
Позбутися слизу в дихальних шляхах допомагає вдихання водяної пари. Однак не рекомендується робити інгаляції за бронхіту в домашніх умовах над каструлею, накрившись з головою рушником. Пара може виявитися занадто гарячою й обпекти дихальні шляхи. Краще ненадовго увімкнути гарячий душ, дозволивши ванній кімнаті наповнитися парою, і подихати нею кілька хвилин.
Як лікувати бронхіт у дітей?
Бронхіт у дітей зазвичай виникає на тлі ГРВІ та грипу. Бактерії та грибки викликають бронхіт у дитини значно рідше. За гострих бронхітів у дітей нападоподібний кашель триває два-три тижні, а за хронічних — від кількох тижнів до кількох місяців.
Крім кашлю, ознаками бронхіту в дітей є виділення мокротиння, хрипи під час дихання і дискомфорт у ділянці грудної клітки. Обструктивний бронхіт у дітей призводить до недостатнього надходження кисню в легені та задишки. За появи перерахованих симптомів слід записатися на консультацію педіатра.
Лікування підбирається залежно від причини, що викликала запалення бронхів. За бактеріального бронхіту показані антибіотики для дітей. Запалення, спровоковане вірусами, лікують противірусними засобами. Терапія захворювання грибкової природи включає курс антимікотичних препаратів.
Для лікування бронхіту в дітей застосовують також бронхолітики, муколітики, протизапальні засоби. Дітям молодшого віку, які не можуть проковтнути таблетку, найчастіше прописують сиропи від бронхіту, мазі зі зігрівальним ефектом, ін'єкційні препарати. Дітям старшого віку, крім сиропів і уколів, можуть призначати інгаляції при бронхіті.
Без попередньої консультації з педіатром не рекомендується ставити дітям гірчичники при бронхіті. Вони можуть залишити опіки на тонкій шкірі, а також спровокувати стрімке збільшення температури тіла у пацієнтів з лихоманкою.
Методи лікування хронічного бронхіту
Повністю вилікувати хронічний бронхіт не завжди можливо, проте є шанс значно скоротити частоту рецидивів. Для усунення патологічного звуження бронхів, полегшення дихання та зниження інтенсивності кашлю може знадобитися курс бронхолітиків тривалої дії. Для контролю запалення в дихальних шляхах можуть періодично призначатися інгаляційні кортикостероїди. Щоденна дихальна гімнастика за бронхітів зміцнює дихальну мускулатуру, збільшує місткість легень і покращує відходження мокротиння.
За загострення бронхіту призначають муколітики, бронхолітики та кортикостероїди швидкої дії. За приєднання бактеріальної інфекції пацієнту показані антибіотики. Супутню грибкову інфекцію лікують антимікотичними засобами. За рецидивів запалення на тлі алергії потрібен курс антигістамінів.
Скільки лікується бронхіт?
Тривалість лікування гострого бронхіту зазвичай становить близько двох тижнів. Іноді більшість симптомів зникає за 10-14 днів, а кашель триває до трьох тижнів. За збереження кашлю впродовж трьох і більше тижнів рекомендується записатися на консультацію до пульмонолога для виключення інших захворювань нижніх дихальних шляхів (пневмонії, хронічної обструктивної хвороби легень, астми).
Чи може бронхіт минути сам?
Гостре запалення бронхів, спричинене вірусною інфекцією, може минути самостійно без лікування. Більшості вірусів неможливо позбутися за допомогою фармакологічних препаратів, тому з часом організм сам справляється з інфекцією, і її клінічні ознаки поступово зникають протягом кількох тижнів.
Для полегшення симптомів і прискорення одужання важливо уникати фізичного напруження, пити багато рідини та підтримувати оптимальну вологість повітря в приміщенні. Щоб уникнути переходу захворювання в хронічну форму і розвитку ускладнень за бронхіту, рекомендується приймати фармакологічні препарати (бронхолітики, муколітики, протизапальні засоби).
Що не можна робити при бронхіті?
Пацієнтам з запаленням бронхів не рекомендується палити та перебувати поруч з курцями. Тютюновий дим подразнює дихальні шляхи й посилює запалення. Краще відмовитися від алкоголю, оскільки він може знижувати ефективність ліків і послаблювати імунну систему, сповільнюючи процес одужання.
За бронхіту не можна робити важку фізичну роботу і відвідувати інтенсивні спортивні тренування. Надмірне навантаження на організм може призвести до утруднення дихання і посилення симптомів.
Не варто пригнічувати кашель, оскільки він допомагає очистити дихальні шляхи від слизу. Також не рекомендується ігнорувати спеціальний питний режим. Рясне пиття допомагає розріджувати мокротиння, полегшуючи його відходження.
Можливі ускладнення бронхіту
Одним з найчастіших наслідків запалення бронхів є хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ). Вона характеризується хронічним обмеженням об'єму вдихуваного повітря і порушенням його руху в легенях. Інші можливі ускладнення бронхіту:
- пневмонія;
- бронхіальна астма;
- бронхоектаз (стійке розширення однієї або декількох ділянок бронхів, зумовлене руйнуванням їхніх стінок);
- синусит (запалення придаткових пазух носа);
- отит (запальне захворювання вуха).
У важких випадках у пацієнта може розвинутися дихальна недостатність — патологічний стан, що супроводжується порушенням газового складу крові. Через порушення функції легень рівень кисню в крові стає критично низьким, а концентрація вуглекислого газу — надмірно високою.
Профілактика бронхіту
Значно знижує ризик запалення бронхів відмова від куріння. Щоб уникнути вдихання тютюнового диму, рекомендується також уникати перебування в оточенні людей, які палять. Інші методи профілактики бронхіту:
- зміцнення імунної системи (збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи, восьмигодинний сон);
- регулярна гігієна рук (миття з милом під проточною водою);
- обмеження контактів із хворими на грип та ГРВІ;
- щоденне провітрювання і своєчасне вологе прибирання в оселі для усунення побутового пилу та алергенів;
- використання зволожувачів для підтримки вологості повітря в межах 40-60%;
- уникнення перебування в умовах забрудненого повітря без засобів індивідуального захисту (масок, респіраторів).
Своєчасна вакцинація в осінньо-зимовий період проти грипу, коронавірусу, пневмококової інфекції, кашлюку може захистити від інфікування вірусами та бактеріями, здатними викликати запалення бронхів. Під час сезонних епідемій рекомендується дотримуватися карантинних заходів і носити в громадських місцях захисну медичну маску.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Терапія в ОН Клінік Дніпро
Популярні питання
За запалення бронхів рекомендується споживати багато води. Також можна пити трав'яні чаї з медом, фруктові соки, легкі курячі та овочеві бульйони. Напої мають бути теплими, оскільки холодна рідина є подразником для слизових оболонок.
Прискоренню одужання сприяє відмова від паління, інгаляції, рясне тепле пиття для розрідження мокротиння, полоскання горла водно-сольовим розчином для зняття запалення і болю. Для регідратації слизової оболонки дихальних шляхів можна використовувати кімнатний зволожувач повітря. Прискорити лікування допомагає і зміцнення імунної системи завдяки раціональному харчуванню та додатковому прийому вітамінно-мінеральних комплексів.
За застарілого запалення лікувати бронхи слід інгаляційними бронхолітиками та кортикостероїдами для полегшення дихання і зменшення запалення. Для швидкого виведення слизу можуть знадобитися ін'єкційні або інгаляційні муколітики. Запобігти рецидиву дасть змогу сезонна вакцинація проти грипу, коронавірусу і пневмокока.
У небулайзер за бронхіту заливають готові розчини для інгаляцій. До їхнього складу можуть входити бронхолітики, муколітики, кортикостероїди, регідратанти слизової оболонки органів дихання.
За один день позбутися бронхіту неможливо. Захворювання викликане запальним процесом, на зупинку й усунення наслідків якого потрібен час. У середньому лікування бронхіту триває близько 14 днів. Іноді кашель, що з'явився під час бронхіту, лікувати доводиться довше — близько трьох тижнів.