Що робити, коли болить горло?

Щоб горло перестало боліти, одні п'ють гарячий чай, інші - тепле молоко з медом, а деякі вирішують приймати антибіотики, не проконсультувавшись з лікарем. В статті розбираємося, як насправді варто чинити, чому ще може боліти горло і коли треба йти до лікаря.
Ні морозиво, ні холодну воду не відносять до причин болю в горлі. У більшості випадків виною цьому віруси, які призводять до ГРВІ (наприклад, риновіруси, коронавірус). Інша менш поширена, але більш небезпечна причина болю в горлі - бактеріальна інфекція, викликана бета-гемолітичним стрептококом групи А (БГСА). Вона зустрічається приблизно у 10% дорослих з болем в горлі. І вірусна, і бактеріальна інфекція можуть призвести до запалення глотки (фарингіту) і мигдалин (тонзиліту). Якщо запалене і те й інше, говорять про фаринготонзиліт. На практиці «тонзиліт» і «фарингіт» нерідко використовують як синоніми, так як провести чітку клінічну відмінність між ними буває досить складно.
Іноді біль в горлі зовсім не пов'язаний з інфекцією і виникає при алергічному риніті, рефлюксній хворобі, через паління (в тому числі пасивне) або занадто сухе повітря в квартирі.
Залежить від того, в чому причина болю, чи сильно болить і чи є інші симптоми. З ГРВІ організм зазвичай справляється самостійно. Хвороба проходить через 5-10 днів, і якщо симптоми не заважають жити, можна обійтися без ліків. Якщо горло сильно болить, то допомогти можуть безрецептурні знеболювальні, в тому числі нестероїдні протизапальні засоби. Наприклад, парацетамол або ібупрофен. Спробувати зменшити біль в горлі можна і за допомогою льодяників та інших засобів місцевої дії, але існує не так багато досліджень, які доводять їх ефективність.
Крім того, варто перевірити вологість повітря в квартирі, і якщо вона занадто низька - нижче 30-50%, саме час ввімкнути зволожувач повітря. Також при болю в горлі лікарі радять уникати тютюнового диму, він може посилити неприємні відчуття.
Чи допоможе від болю в горлі гарячий чай точно ніхто не знає. Багато хто вважає, що їжа і напої певної температури можуть допомогти полегшити біль в горлі, але даних, щоб підтвердити їх ефективність, не вистачає. При цьому такі заходи цілком безпечні, а ще допомагають отримати необхідну рідину і калорії, тому лікарі зазвичай радять їсти заморожені або підігріті їжу і напої. Це можуть бути морозиво, фруктовий лід, гарячий суп, чай або молоко. Мед теж може стати в нагоді. Він, як і льодяники, обволікає слизову оболонку горла, тимчасово зменшуючи біль в горлі.
Антибіотики можна приймати тільки якщо їх призначив лікар. Справа в тому, що антибіотики не допоможуть, якщо біль в горлі викликаний вірусною інфекцією (а так буває в більшості випадків), і не допоможуть запобігти бактеріальним ускладненням. Більш того, приймати їх при ГРВІ може бути небезпечно - пацієнт тим самим піддає себе необгрунтованому ризику розвитку небажаних реакцій (від діареї до висипу і більш серйозних алергічних реакцій).
Лікар призначає антибіотики, якщо біль в горлі викликаний бактеріальною інфекцією. Відрізнити вірусну інфекцію від бактеріальної буває непросто - зробити це може тільки фахівець. А іноді для цього потрібні лабораторні дослідження.
Чи ходити на роботу з хворим горлом залежить від самопочуття. Сон і відпочинок допомагають при ГРВІ, але якщо в цілому стан нормальний, можна повертатися до справ. Якщо ж горло сильно болить і є інші симптоми, то краще побути вдома.
При ГРВІ люди зазвичай залишаються заразними до двох тижнів, але вважається, що найбільш небезпечні з цієї точки зору дні з другого по п'ятий. Щоб уберегти колег від вірусу, потрібно вміти правильно чхати і кашляти. Рот і ніс потрібно закрити паперовою хусткою, потім відразу її викинути і вимити руки. Якщо хустки немає, треба чхати або кашляти в згин ліктя. Інакше дрібні частинки слини та інших рідин з вірусами розлетяться в різні боки.
Щоб уберегтися від ГРВІ - найчастішої причини болю в горлі, потрібно:
Якщо через тиждень не стало краще, біль в горлі не проходить або полегшити його не допомагають ніякі засоби - саме час проконсультуватися з лікарем. Потрібно зробити це якомога швидше, якщо є такі симптоми:
Консультація лікаря обов'язково потрібна, якщо у людини ослаблена імунна система через прийом ліків або, наприклад, ВІЛ.