Лікування плевриту в Білій Церкві
Плеврит — запалення оболонки (плеври), яка оточує легені та запобігає їхньому тертю об стінки грудної порожнини в процесі дихання. Плеврит небезпечний через ризик розвитку емпієми плеври (скупчення гною в плевральній порожнині) і фібротораксу (важкого рубцювання й утворення спайок у плевральному просторі, що призводить до здавлення легень).
Пройти діагностику та лікування запалення плеври в Білій Церкві можна в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до пульмонолога ведеться цілодобово.
Причини плевриту
Запалення плеври може мати інфекційну та неінфекційну природу. Інфекційна форма захворювання виникає внаслідок ураження тканин плеври бактеріями, вірусами або грибками на тлі пневмонії, туберкульозу, гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Фактори, які здатні спровокувати неінфекційний легеневий плеврит:
- аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, склеродермія);
- токсичне ураження легень, спричинене постійним вдиханням шкідливих речовин (азбестоз, силікоз);
- операції в ділянці грудної клітки;
- рак легенів і плеври;
- тромби в легеневій артерії (тромбоемболія);
- скупчення гною в легенях (абсцес);
- травми в ділянці грудної клітки (одиночний або множинні переломи ребер);
- тривалий прийом лікарських засобів (інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту, цитостатиків, антиаритміків).
Інфекційний плеврит заразний: бактерії, віруси і грибки, що його викликали, можуть поширюватися повітряно-крапельним шляхом. Запалення плеври неінфекційної природи не передається від однієї людини до іншої.
Симптоми плевриту
У разі плевриту може турбувати біль у грудях, що посилюється під час глибоких вдихів, чхання, кашлю і розмови. Больові відчуття часто поширюються на шию, плечі, спину або живіт. Біль при плевриті має колючо-ріжучий характер. Інші можливі симптоми плевриту:
- прискорене і утруднене дихання (задишка);
- сильний кашель;
- відчуття тяжкості або здавлювання в грудях;
- поверхневе дихання без глибоких вдихів;
- підвищена стомлюваність.
Зазвичай при інфекційному плевриті температура тримається на рівні 38-39°С довше п'яти днів. Неінфекційний плеврит може протікати без підвищеної температури тіла.
Види плевриту
Реактивний плеврит розвивається внаслідок інших захворювань, переважно інфекційного характеру (пневмонії, туберкульозу). За поширеністю запалення плеври буває одностороннім і двостороннім. Перший тип захворювання вражає один бік грудної клітки, а другий — обидва. Види плевриту за характером запалення:
- сухий (фібринозний) плеврит — супроводжується утворенням на поверхні плеври сухого нальоту, що складається з білка фібрину. Кашель за сухого плевриту задушливий, подразнюючий і болісний, часто посилюється під час вдиху і рухів;
- випітний (ексудативний) плеврит — характеризується накопиченням у плевральній порожнині рідини (ексудату). За складом ексудат може бути гнійним, серозним (прозорим із невеликою кількістю білка), геморагічним (зі слідами крові) і гільозним (із домішками лімфатичної рідини). Кашель за мокрого плевриту зазвичай вологий і може супроводжуватися виділенням мокротиння.
Запалення, за якого спостерігається потовщення листків плеври й утворення спайок між ними, називають адгезивним плевритом. У разі виявлення в тканинах плеври вогнищ окостеніння у пацієнта діагностують панцирний плеврит. У разі скупчення ексудату тільки в одній невеликій ділянці плеври ставлять діагноз «осумкований плеврит».
Діагностика плевриту в Білій Церкві
Для діагностики плевриту пульмонолог аналізує симптоми пацієнта і проводить фізикальний огляд. Лікар оцінює глибину дихання і прослуховує легені через стетоскоп для виявлення шумів. Потім пульмонолог пальпує грудну клітку, перевіряючи, чи з'являться у пацієнта больові відчуття під час фізичного впливу.
Після фізикального огляду лікар ставить попередній діагноз, для підтвердження якого можуть призначатися лабораторні аналізи та інструментальні дослідження. Виявити ознаки запалення в організмі допомагає загальний аналіз крові. Виключити проблеми з серцем, здатні викликати біль у грудях, дає змогу електрокардіограма. Під час діагностики ексудативного плевриту може знадобитися УЗД легень, за допомогою якого можна визначити місця скупчення рідини й оцінити її обсяг.
Лікування сухого плевриту в Білій Церкві
Для лікування бактеріального фібринозного плевриту використовують антибіотики. У разі вірусного запалення призначають противірусні лікарські засоби, а в разі грибкового — антимікотики. У разі сухого кашлю лікар може прописати муколітики.
Зняти запалення і набряк, зменшити біль під час дихання можуть допомогти нестероїдні протизапальні засоби. За хронічного сухого плевриту лікар може призначити кортикостероїди, які мають посилений протизапальний ефект, знижують частоту рецидивів і запобігають утворенню спайок між плевральними листками.
Лікування вологого (ексудативного) плевриту в Білій Церкві
Лікування двостороннього ексудативного плевриту підбирається залежно від причини захворювання. Бактеріальний гнійний плеврит лікар може лікувати антибіотиками, вірусний — противірусними засобами, а грибковий — антигрибковими препаратами. За вологого кашлю лікар може рекомендувати відхаркувальні засоби. За наявності великої кількості ексудату можуть призначатися сечогінні препарати для зменшення об'єму рідини, що скупчилася.
Для зниження гострого запалення можуть застосовувати кортикостероїди, для зняття болю, нормалізації температури тіла — нестероїдні протизапальні препарати та анальгетики. Після зменшення гострого запалення для запобігання спайковому процесу та відновлення дихальної функції лікар може рекомендувати дихальну гімнастику.
Записатися на консультацію пульмонолога і терапію плевриту в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Консультація пульмонолога | 600 грн |
Вартість пульмонології у Білій Церкві
Пульмонолог у Білій Церкві за адресою:
Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі