Що таке гіалуронова кислота?
Гіалуронова кислота (Hyaluronic acid, гіалуронат) — це натуральний полісахарид, який є в організмі. Гіалуронат є компонентом міжклітинної рідини. Синтетична гіалуронова кислота виготовляється в лабораторних умовах шляхом ферментації бактерій та злаків. Саме синтетичний гіалуронат натрію використовується в медицині та косметології.
Навіщо потрібна гіалуронова кислота в організмі?
Поставте своє питання Дерматологу «ОН Клінік»
Гіалуронова кислота відповідає за утримання вологи в тканинах, бере участь у процесі поділу клітин та регенерації, може впливати на міграцію клітин, включно з лімфоцитами та киснем у крові. В епідермісі вона входить до складу природних зволожуючих факторів шкіри. Наявна в суглобах гіалуронова кислота сприяє зменшенню тертя та підтримує плавність рухів, оскільки відповідає за в'язкість синовіальної рідини, що є компонентом суглобового хряща.
Як змінюється рівень гіалуронової кислоти в організмі із віком?
Концентрація гіалуронової кислоти в організмі з віком знижується, що призводить до природного старіння тканин через порушення гідратації. Тому hyaluronic acid широко досліджувалась і була розроблена як активний інгредієнт у сироватках, зволожуючих кремах та інших косметичних та медичних продуктах.
Чим відрізняється низькомолекулярна гіалуронова кислота від високомолекулярної?
По молекулярній масі розрізняють низькомолекулярну та високомолекулярну гіалуронову кислоту. Низькомолекулярна гіалуронова кислота має найменшу молекулу, завдяки чому може досягати глибоких шарів епідермісу. Вона зволожує шкіру, але не може надовго утримувати вологу через занадто малі молекули, зате транспортує необхідні вітаміни та мікроелементи.
Високомолекулярна гіалуронова кислота характеризується високою молекулярною вагою, через що не здатна проникати вглиб дерми, тому діє виключно на її поверхні. Вона зміцнює захисний бар'єр шкіри, запобігаючи втраті вологи, а також захищає шкіру від шкідливих зовнішніх факторів. Високомолекулярна гіалуронова кислота повільно розпадається — саме її застосовують у контурній пластиці, ін'єкціях у суглоби, естетичній корекції інтимних ділянок та інших косметологічних і лікувальних процедурах.
Як гіалуронова кислота впливає на шкіру?
Гіалуронова кислота є одним із головних активних компонентів, який допомагає глибоко зволожувати шкіру та утримувати вологу в клітинах епідермісу. Вплив гіалуронової кислоти на шкіру:
- покращує тонус та еластичність;
- зменшує видимість дрібних зморшок;
- вирівнює текстуру;
- заспокоює подразнення та знижує чутливість;
- зміцнює гідроліпідний бар'єр;
- усуває темні кола під очима;
- надає природного блиску.
Крім того, гіалуронова кислота має антиоксидантну дію: допомагає захистити шкіру від вільних радикалів та негативного впливу навколишнього середовища, наприклад, забрудненого повітря та ультрафіолетового випромінювання. Також вона сприяє регенерації шкіри — стимулює клітинну активність та синтез колагену, сприяє загоєнню ран та мікропошкоджень дерми.
Як використовувати гіалуронову кислоту для догляду за шкірою?
Для досягнення оздоровлюючого ефекту для шкіри важливо підбирати якісні продукти з гіалуроновою кислотою та правильно їх використовувати. Загальні правила користування косметичними засобами (сироватками, кремами, гелями) з гіалуроновою кислотою:
- Перед нанесенням засобів з гіалуроновою кислотою, необхідно ретельно очистити обличчя, щоб речовина проникла в дерму і ввібралася. Видалити забруднення, шкірне сало та залишки косметики допоможуть спеціальні засоби для вмивання, вибирати які необхідно з огляду на тип шкіри.
- Гіалуронова кислота краще «працює» на вологій шкірі. Тому її потрібно наносити зразу після очищення і не чекати повного висихання обличчя. Сироватки з гіалуроновою кислотою потрібно наносити невелику кількість, розподіляючи по шкірі поплескуючими легкими рухами.
- Після нанесення сироватки важливо «запечатати» вологу в шкірі за допомогою крему, який створить захисний бар'єр і запобігає випаровуванню води.
Щоб побачити стійкий результат, засоби з гіалуроновою кислотою необхідно використовувати регулярно. Щоденне нанесення сироваток чи кремів допомагає підтримувати шкіру зволоженою, запобігаючи появі сухості та дрібних зморшок.
Чи підходить гіалуронова кислота для всіх типів шкіри?
Гіалуронова кислота підходить для догляду за будь-яким типом шкіри, у тому числі проблемною, чутливою та схильною до алергічних реакцій. Її можна використовувати у складі різних сироваток, кремів, масок та ін'єкцій.
Чи допомагає гіалуронова кислота від прищів?
Гіалуронова кислота має виражену протизапальну дію, тому ефективна проти прищів. Також вона використовується як інгредієнт філерів, які застосовуються для лікування постакне (відновлюють або приховують шрами після висипу вугрів).
Як використовують гіалуронову кислоту в ін'єкційній косметології?
Основною функцією гіалуронової кислоти в косметології є зв'язування молекул води та утримування їх у шарах шкіри, забезпечуючи глибоке зволоження та збереження молодості. Застосування гіалуронової кислоти в ін'єкційній косметології:
- контурна пластика (введення філерів для заповнення недостатнього обсягу);
- мезотерапія (уколи мезококтейлів у шкіру обличчя або волосистої частини голови з метою омолодження або для лікування дерматологічних захворювань);
- біоревіталізація, біорепарація (ін'єкції гіалуронової кислоти для зволоження шкіри обличчя, рук, ділянки декольте).
Препарати гіалуронової кислоти використовуються для корекції об'ємів обличчя: скульптурування вилиць та овалу обличчя, заповнення носогубних складок, мімічних зморшок, заломів на чолі. Ін'єкції використовуються для усунення вікових змін шкіри, роблячи її більш пружною та еластичною.
Гіалуронова кислота використовується для збільшення об'єму губ та усунення їх асиметрії. Також дозволяє скоригувати підборіддя та асиметрію рис обличчя, наприклад, западання щік.
Гіалуронова кислота використовується для контурної пластики інтимних ділянок, покращуючи їх естетичний вигляд. Актуальна при птозі та в'ялості статевих губ, родових та післяопераційних дефектах.
Як впливає гіалуронова кислота на волосся?
Гіалуронова кислота є одним із ефективних компонентів для догляду за волоссям. Вона сприяє зволоженню шкіри голови, відновленню структури волосин, роблячи їх міцнішими, гладкішими і блискучими.
Гіалуронова кислота входить до складу мезококтейлів, які застосовуються при мезотерапії волосся — ін'єкційній процедурі, спрямованій на нормалізацію стану шкіри голови та зміцнення волосяних фолікулів. Уколи гіалуронової кислоти застосовуються для лікування надмірної сухості чи, навпаки, підвищеної жирності шкіри голови. Також мезотерапія проводиться при лікуванні дерматологічних захворювань, наприклад, себореї, при якій порушено роботу сальних залоз.
При надмірній сухості, лупі, свербінні шкіри голови, а також випадінні та ламкості волосся рекомендовано огляд трихолога. Лікар призначить косметичні засоби, які допоможуть впоратися із проблемою, а за потреби може рекомендувати ін'єкційні процедури.
Як гіалуронова кислота використовується для лікування суглобових захворювань?
Внутрішньосуглобові ін'єкції з гіалуроновою кислотою — це малоінвазивний спосіб лікування суглобових захворювань (артритів та остеоартрозів колінних та тазостегнових суглобів). Уколи з гіалуронатом застосовуються в ортопедії, хірургії та ревматології та вводяться безпосередньо в суглоб.
Уколи гіалуронової кислоти в коліно можуть призначатися при гонартрозі колінного суглоба. Введений препарат схожий за складом із синовіальною (суглобовою) рідиною і виконує роль мастила, допомагаючи зменшити біль та набряк, відновити рухливість суглоба.
Чим корисна гіалуронова кислота для очей?
З віком або через зовнішні впливи, наприклад, ультрафіолетове випромінювання, тривалу роботи за комп'ютером, забруднене повітря, може пошкодитися слізна плівка рогівки ока і з'явитися сухість, дискомфорт або печіння в очах. Для усунення сухості очей можуть застосовуватися краплі з гіалуроновою кислотою, які знімають запалення та зволожують очне яблуко. Гіалуронова кислота ефективно впливає і на рогівку, стимулюючи процеси поділу клітин та сприяючи загоєнню мікроскопічних пошкоджень.
Які бувають форми гіалуронової кислоти?
Препарати з гіалуронатом бувають рецептурні та безрецептурні. Форми гіалуронової кислоти:
- пероральні засоби (пігулки, капсули, біодобавки, рідкі склади);
- зовнішні косметичні засоби для догляду за шкірою (гелі, креми, сироватки);
- очні краплі для зволоження слизової оболонки;
- підшкірні чи підслизові ін'єкції (у вигляді філерів);
- внутрішньосуглобові уколи.
Гіалуронова кислота є поширеним інгредієнтом гелів, кремів або лубрикантів для лікування сухості піхви, особливо у жінок в період менопаузи. Також вона може використовуватись в урології. Наприклад, гіалуронову кислоту можуть призначати для лікування болю в сечовому міхурі, спричиненому циститом.
Як приймати гіалуронову кислоту?
Добова норма гіалуронової кислоти може змінюватись в залежності від лікарської форми та мети її застосування. Середня доза гіалуронової кислоти у таблетках зазвичай становить 150 мг. Приймати їх потрібно під час або після їди, бажано у першій половині дня. Тривалість використання індивідуальна, у середньому становить від півтори до двох місяців.
Препарати з гіалуроновою кислотою треба приймати за призначенням лікаря. Надлишок гіалуронової кислоти в організмі може викликати висипання, свербіж та набряки через накопичення зайвої рідини. Крім того, гіалуронат не можна приймати при інфекційних та аутоімунних захворюваннях, оскільки вони здатні спровокувати посилення симптомів та поширення патологічних клітин зі здорових тканин.
Чи можна отримати гіалуронову кислоту із продуктів харчування?
Гіалуронова кислота міститься в деяких продуктах харчування, наприклад, м'ясі та кістковому бульйоні. Допомогти стимулювати вироблення гіалуронової кислоти в організмі можуть продукти, багаті на вітамін С — цитрусові, ягоди, зелень. Також для синтезу гіалуронової кислоти корисні продукти, багаті на магній — темно-зелені листові овочі, горіхи, бобові, авокадо, банани.
Чи можна гіалуронову кислоту при ГВ та вагітності?
Гіалуронова кислота є безпечною при правильному використанні, алергічні реакції виникають дуже рідко. Але немає достатньо достовірної інформації, чи безпечно використовувати гіалуронову кислоту під час вагітності або при грудному вигодовуванні. Рішення про призначення біодобавок з гіалуроновою кислотою приймає лікар, який спостерігає за вагітною.
Чи є протипоказання до вживання гіалуронової кислоти?
Перед вживанням гіалуронової кислоти треба проконсультуватися з лікарем. Незважаючи на те, що речовина є безпечною та легко засвоюється організмом, ймовірна індивідуальна непереносимість компонента. Протипоказання до підшкірних та внутрішньосуглобових ін'єкцій гіалуронової кислоти:
- алергічні реакції на речовину;
- вагітність та лактація;
- шкірні захворювання (екзема, псоріаз, герпес);
- проблеми зі згортанням крові
- схильність до утворення келоїдних та атрофічних рубців.
Косметологічні ін'єкції не роблять у період запальних захворювань та при загостренні хронічних патологій. Також процедуру треба відкласти під час місячних.
Які побічні ефекти можливі під час використання гіалуронової кислоти?
Гіалуронова кислота вважається безпечним компонентом для зволоження шкіри. Але, як і будь-який інший продукт, вона може викликати подразнення або алергічну реакцію, що супроводжується свербінням, почервонінням або печінням шкіри. Тому перед використанням рекомендується провести тест на чутливість або проконсультуватись з дерматологом.
Гіалуронат може спричинити небажані наслідки при неправильному використанні. Наприклад, висока концентрація гіалуронової кислоти у доглядовій косметиці (понад 2%) або її багатошарове нанесення може порушити водний баланс шкіри, що проявлятиметься у вигляді набряків на обличчі.
Ін'єкційні процедури з використанням гіалуронової кислоти також можуть викликати тимчасові набряки, почервоніння та запалення у місцях введення. Побічні ефекти зазвичай минають впродовж кількох днів, за умови їх збереження понад три дні рекомендовано записатися на консультацію до дерматолога. При неправильному введенні філерів на основі гіалуронової кислоти можливі нерівномірні розподіли препарату під шкірою, що може призвести до появи горбиків або асиметрії на обличчі.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дерматологія в ОН Клінік Миколаїв


Дерматологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Гіалуронова кислота і ретинол служать для досягнення абсолютно різних цілей. Гіалуронат необхідний для відновлення й утримання вологи, ретинол — відлущує і стимулює вироблення шкірою колагену.
Ретинол не підходить для певних станів шкіри, від його використання краще утриматися людям із псоріазом, екземою або розацеа, оскільки він може викликати подразнення і запалення. Крім того, ретинол не підходить для сухої шкіри, оскільки він зменшує природне вироблення шкірного жиру і прискорює оновлення клітин шкіри. Гіалуронова кислота підходить для будь-якого типу шкіри, вона не викликає подразнень і підтримує зволоження.
У більшості випадків омолоджувальний ефект після курсу ін'єкцій гіалуроновою кислотою зберігається протягом шести місяців. Ефект контурної пластики за допомогою гіалуронату може протриматися до 12 місяців.
Гіалуронову кислоту краще приймати в першій половині дня. Приймання біодобавок з гіалуронатом ввечері може викликати ранкову набряклість.
Онкологія в анамнезі є протипоказанням до ін'єкцій гіалуронової кислоти в косметичних цілях. Перед застосуванням важливо проконсультуватися з онкологом про безпеку використання препаратів гіалуронату.