Logo
0 800 30 11 77
Читати 7 хвилин

Чи можна приймати протерміновані ліки?

Чи можна приймати протерміновані ліки?
Читати 7 хвилин | Створено: 2 грудня 2024 | Оновлено: 2 грудня 2024 | 5485 5485
1. Що таке термін придатності ліків? 2. Як дізнатися термін придатності ліків? 3. Чи можна пити протерміновані таблетки? 4. Чи можна використовувати протерміновану мазь? 5. Чи можна використовувати протерміновані очні краплі? 6. Чи можна використовувати протерміновані ліки в ампулах? 7. Чи можна використовувати розчин для лінз після закінчення терміну придатності? 8. Чи можна пити протерміновані вітаміни? 9. Чи можна пити протерміновані антибіотики? 10. Чи можна пити таблетки в останній місяць терміну придатності? 11. Чому не можна вживати протерміновані ліки? 12. Що буде, якщо випити протерміновану таблетку? 13. Що буде, якщо використовувати протерміновану мазь? 14. Як правильно зберігати ліки? 15. Як зберігати ліки влітку? 16. Чи можна зберігати таблетки за мінусової температури? 17. Чи можна зберігати таблетки без блістера? 18. Скільки можна зберігати відкриту ампулу з ліками? 19. Скільки можна зберігати половину таблетки? 20. Що має бути в домашній аптечці? 21. Що робити з протермінованими ліками? 22. Як утилізовувати протерміновані ліки?
1

Що таке термін придатності ліків?

Термін придатності ліків — це період часу, протягом якого виробник гарантує повну ефективність і безпеку медичного препарату при дотриманні правил зберігання і вживання. Його встановлюють на стадії фармацевтичної розробки експериментально: під час зберігання протягом певного часу в умовах і упаковці, регламентованих нормативною документацією.

2

Як дізнатися термін придатності ліків?

Термін придатності ліків, зокрема вітамінів і харчових добавок, зазначається виробниками на упаковках. Також остання дата, до якої можна використовувати медикаментозний препарат, вказується на кожній ампулі, блістерах таблеток і капсул, флаконах, супозиторіях (свічках).

На упакуваннях лікарських препаратів обов'язково вказуються умови їх зберігання. Якщо їх не дотримуватися, препарат стане непридатним для застосування значно раніше зазначеного терміну.

Поставте своє питання Терапевту
«ОН Клінік»

3

Чи можна пити протерміновані таблетки?

Ліки піддаються впливу зовнішніх чинників (температури, сонячного світла, вологи), які можуть призводити до хімічних реакцій, наприклад, окислення, розкладання, руйнування деяких властивостей препаратів. Приймати таблетки після закінчення терміну придатності не рекомендується через ризик змін їхнього фізико-хімічного складу, що може вплинути на його терапевтичну дію.

Категорично заборонено після завершення терміну придатності вживати препарати, які лікар виписав на постійній основі (наприклад, протисудомних, антикоагулянтів, що куперують напади ішемії або стенокардії, антиаритмічних, антитромбозних). Життєво важливі протерміновані препарати втрачають свою ефективність і за недостатньої дози можуть завдати шкоди організму, а в деяких випадках спричинити небезпечні для життя стани (наприклад, гіпертонічний криз, серцевий напад або судомний синдром).

По закінченню терміну придатності таблетки можуть втратити свої властивості, а також викликати побічні ефекти: нудоту, блювоту, розлад травлення, запаморочення, зорові порушення. Також важливо не приймати таблетки, якщо помітні зміни в їхньому кольорі, текстурі або формі.

4

Чи можна використовувати протерміновану мазь?

Мазь — це лікарський засіб зовнішнього застосування, який проникає в глибокі шари шкіри, може потрапити в кровотік і вплинути на роботу внутрішніх органів. Лікарський крем або мазь використовувати після закінчення терміну придатності не рекомендується. Протермінований засіб може викликати алергічну реакцію, подразнення і запалення шкірного покриву.

Також варто звернути увагу на зберігання мазей. Деякі засоби потрібно зберігати тільки в холодильнику. Не можна використовувати препарат, якщо він змінив свою консистенцію, колір або запах.

5

Чи можна використовувати протерміновані очні краплі?

Очні краплі мають у складі консерванти, які після закінчення терміну придатності втрачають свої властивості, що сприяє розмноженню бактерій у препараті. Використовувати протерміновані офтальмологічні препарати категорично не можна, оскільки їх застосування може спровокувати інфікування та запалення очей.

6

Чи можна використовувати протерміновані ліки в ампулах?

Розчини для ін'єкцій з вичерпаним терміном придатності використовувати не можна, оскільки в них можуть утворитися токсичні речовини. Також ліки в ампулах не варто застосовувати, якщо вони змінили свій колір або в них з'явився каламутний осад, навіть за збереження терміну придатності.

7

Чи можна використовувати розчин для лінз після закінчення терміну придатності?

Розчин для лінз — це рідина, яка використовується для очищення і дезінфекції контактних лінз. Використовувати його після закінчення терміну придатності не можна, оскільки він втрачає свої активні протимікробні властивості. Протермінований розчин для лінз не забезпечить якісний догляд за лінзами і може спровокувати подразнення і запалення очей, а також занесення інфекції та розвиток офтальмологічних захворювань (наприклад, кон'юнктивіту, блефариту).

8

Чи можна пити протерміновані вітаміни?

Вітаміни — це низькомолекулярні органічні сполуки, які схильні до швидкого розкладання. На момент закінчення терміну придатності у вітамінних препаратах залишиться дуже мало активних речовин, що надають терапевтичний ефект.

Вживання протермінованих вітамінів неефективний. Крім того, непридатні вітамінні препарати (особливо кальцієві або залізовмісні) можуть спричинити негативну реакцію шлунково-кишкового тракту — спровокувати отруєння, що супроводжується нудотою, блювотою, ознобом, важкістю або болем у животі.

9

Чи можна пити протерміновані антибіотики?

Антибіотики застосовуються для усунення збудника інфекції. По завершенню терміну придатності протимікробний препарат може втратити свою ефективність, що небезпечно поширенням інфекції організмом, посиленням симптомів захворювання і виробленням стійкості патогенних мікроорганізмів до антибіотиків.

Антибактеріальні препарати в рідкій лікарській формі (наприклад, у суспензії) необхідно використовувати строго за інструкцією. Готову суспензію потрібно зберігати в холодильнику і використовувати протягом 10 днів. Приймати протерміновані антибіотики в рідкій формі небезпечно через зміну їхнього хімічного складу та розмноження бактерій.

10

Чи можна пити таблетки в останній місяць терміну придатності?

Лікарський препарат можна пити протягом заявленого виробником терміну придатності. Пити таблетки в останній місяць терміну придатності можна, оскільки вони зберігають свою ефективність і є безпечними.

11

Чому не можна вживати протерміновані ліки?

Приймати ліки, у яких закінчився термін придатності, не можна через наслідки, які вони можуть спровокувати. Можливі наслідки прийому протермінованих ліків:

  • препарат не матиме терапевтичного ефекту, тому захворювання прогресуватиме;
  • у ліках можуть розмножуватися патогенні бактерії (через руйнування консерванту), що може призвести до інфікування;
  • отруєння токсичними речовинами через зміни хімічних властивостей препарату.

Інсулін (застосовується при цукровому діабеті) і нітрогліцерин (антиангінальний препарат) — це два препарати, які швидко руйнуються після закінчення терміну придатності. Неправильні дози ліків можуть спричинити стани, що потребують невідкладної медичної допомоги (серцевий напад, гіпоглікемічна кома).

12

Що буде, якщо випити протерміновану таблетку?

Якщо ліки було випито, важливо стежити за своїм самопочуттям. При розладі травлення (наприклад, діареї або блювоті), болю в животі, ознобу потрібно звернутися за консультацією до терапевта.

13

Що буде, якщо використовувати протерміновану мазь?

Активні інгредієнти лікувальної мазі з часом можуть втрачати свої властивості, що значно знижує їхню користь, тобто використання простроченої мазі буде марним. Крім того, застосування зовнішніх засобів після закінчення терміну придатності може спричинити алергічні реакції, подразнення і запалення шкірного покриву.

14

Як правильно зберігати ліки?

Дотримання правил зберігання ліків дає гарантію, що вони матимуть максимальний терапевтичний ефект для організму і будуть ефективними до закінчення терміну придатності. Зберігати лікарські засоби необхідно відповідно до рекомендацій виробника, які завжди вказані на упаковці та в інструкції до препарату. Правила зберігання ліків:

  • зберігайте ліки за температури повітря, зазначеної в інструкції (якщо фармацевт не рекомендував тримати препарат у холодильнику, то його треба зберігати в сухому і прохолодному місці);
  • виключіть потрапляння сонячних променів на лікарські препарати (зберігайте в темному місці, не залишайте в машині);
  • тримайте флакони щільно закритими.

Сухе і прохолодне місце — це шафа або тумбочка, які знаходяться далеко від джерел тепла (наприклад, батареї, приладів, що нагріваються, сонячного світла). Важливо зберігати ліки в недоступному для дітей і домашніх тварин місці.

15

Як зберігати ліки влітку?

Більшість лікарських засобів у домашній аптечці передбачають зберігання за кімнатної температури (від 15 до 25°C). Влітку фактором ризику для ліків є висока температура повітря в приміщенні. За високої температури влітку ліки можна тримати на внутрішній частині дверцят холодильника.

16

Чи можна зберігати таблетки за мінусової температури?

Під час зберігання таблеток необхідно дотримуватися температурного режиму, який зазначений в інструкції до препарату. Переохолодження, заморожування або навпаки нагрівання ліків може спровокувати зміни їхніх фізико-хімічних властивостей. Температурні режими зберігання таблеток:

  • +2...+8°C (відповідає температурі на полиці холодильника);
  • +8...+15°C (прохолодне місце, відповідає температурі в дверцятах холодильника);
  • +15...+25°C (кімнатна температура);
  • +2...+30°C (універсальний режим, дотримується як під час зберігання в холодильнику, так і за кімнатної температури).

Відхилення від умов зберігання, зазначених в інструкції лікарського препарату, допускаються одноразово і тільки на короткостроковий період (не більше 24 годин). Якщо в інструкції не вказано, що препарат можна заморожувати, то зберігати його при мінусовій температурі категорично не можна.

17

Чи можна зберігати таблетки без блістера?

Таблетки треба зберігати в заявленій виробником упаковці. Якщо таблетки продаються у блістері, то зберігати їх необхідно у блістері, що забезпечить належну якість ліків. Блістер захищає таблетки від впливу повітря та вологи. За його відсутності хімічний склад препарату може змінитися і втратити свою ефективність. Крім того, на блістері вказано термін придатності препарату — за відсутності упакування його можна забути.

18

Скільки можна зберігати відкриту ампулу з ліками?

Ліки в ампулах розраховані на одне використання (містять одну рекомендовану дозу), тому її не варто зберігати відкритою. Якщо за призначенням лікаря вміст ампули потрібно розділити на два рази, бажано препарат набрати в шприц (так він буде перебувати в герметичній ємності). Відкриту ампулу, як правило, зберігають на дверцятах холодильника не більше 24 годин. Конкретні умови і терміни зберігання препаратів для ін'єкцій необхідно уточнювати у лікаря.

19

Скільки можна зберігати половину таблетки?

Ділити таблетку на кілька прийомів потрібно тільки за призначенням лікаря. Деякі таблетовані препарати вкриті спеціальною оболонкою, яка захищає діючу речовину від агресивного середовища шлунка. Ділити можна таблетки, які не вкриті спеціальною захисною оболонкою (її наявність завжди вказується на упакуванні). Половину таблетки потрібно зберігати в тому ж блістері, що й цілі таблетки, не більше 24 годин.

20

Що має бути в домашній аптечці?

Домашня аптечка повинна містити ліки та медичні вироби, які необхідні для надання першої допомоги в разі травм і надзвичайних ситуацій. Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров'я України, до домашньої аптечки бажано покласти:

  • засоби для обробки та дезінфекції шкіри та слизових оболонок (антисептик, перекис водню, розчин йоду);
  • медичні вироби (стерильні рукавички, атравматичні ножиці, захисні маски);
  • засоби для зупинки кровотечі та пов'язки (турнікети, стерильні бинти, лейкопластирі);
  • жарознижувальні та знеболювальні препарати;
  • антигістамінні засоби;
  • сорбенти (можуть знадобитися в разі харчового отруєння).

Завжди при собі необхідно мати лікарські препарати, які лікар призначив в індивідуальному порядку (наприклад, антигіперзитивні, антитромбозні, антикоагулянти та інші кардіологічні засоби). У домашній аптечці обов'язково має бути термометр для вимірювання температури тіла. Гіпертонікам треба придбати тонометр, у разі цукрового діабету — глюкометр.

Для зберігання медикаментів удома найкраще підходить пластиковий або картонний контейнер зі щільною кришкою, який стоятиме в темному, сухому і прохолодному місці. Періодично необхідно стежити за термінами придатності ліків і оновлювати їх.

21

Що робити з протермінованими ліками?

Безпечний спосіб позбутися протермінованих або непотрібних ліків — принести їх до пункту приймання медикаментів. Спеціальні контейнери для збору протермінованої аптечної продукції можуть бути при лікарнях, поліклініках або аптеках. Викидати в сміттєвий бак ліки не рекомендується, оскільки хімічний склад може завдати шкоди навколишньому середовищу. Також не можна змивати медикаменти в унітазі або раковині, щоб не засмічувати каналізацію.

Протерміновані ліки необхідно утилізувати. Згідно зі ст. 23 Закону України «Про лікарські засоби», неякісні ліки, включно з тими, термін придатності яких закінчився, підлягають утилізації та знищенню. Правила утилізації та знищення медичних препаратів на території України затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я від 24.04.2015 №242 «Про затвердження Правил утилізації та знищення лікарських засобів».

22

Як утилізовувати протерміновані ліки?

Самостійно утилізовувати медичні препарати не рекомендується, оскільки можна нашкодити ґрунту, воді та здоров'ю (через випаровування хімічних речовин). Утилізація невикористаних медикаментів проводиться шляхом високотемпературного спалювання на спеціалізованих підприємствах.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Терапія в ОН Клінік Харків Палац Спорту

Чи можна приймати протерміновані ліки? - Демченко Наталія Петрівна
Демченко Наталія Петрівна
ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00
Рейтинг статті:
Чи можна приймати протерміновані ліки?
Лікар-терапевт. Вища категорія.
Чи можна приймати протерміновані ліки?
Стаття перевірена: Орлова Олена Миколаївна
Лікар-терапевт, ендокринолог. Вища категорія.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Анна 3 тижні тому
Добрий день! Як зберігати мазь Вишневського?
Відповісти
Добрий день. Відповідно до інструкції мазь Вишневського необхідно зберігати за температури від восьми до 15°C (у холодильнику), у захищеному від сонячних променів місці та подалі від джерела вологи. Термін придатності мазі — п’ять років, при дотриманні умов її зберігання і збереження герметичності алюмінієвого тюбика.
Віолетта 4 тижні тому
Доброго дня. Який термін придатності йоду?
Відповісти
Доброго дня. Термін придатності йоду — три роки, як зазначено на флаконі. Після закінчення терміну придатності пари спирту і йоду випаруються з розчину і він втратить свої антисептичні властивості. Використання простроченого йоду марне.
Руслана 1 місяць тому
Добрий день. Чи можна використовувати прострочену зеленку?
Відповісти
Добрий день. Прострочена зеленка втрачає свої дезінфікуючі властивості після закінчення терміну придатності, тому її використання марне. Крім того, з часом з ліків випаровується спирт і речовина змінює свій хімічний склад, через що на шкірі можуть виникнути опік і подразнення.
Катерина 1 місяць тому
Добрий день. Як правильно зберігати перекис водню?
Відповісти
Добрий день. Перекис водню потрібно зберігати в темному, сухому місці, подалі від потрапляння прямих сонячних променів. Температура зберігання препарату до 30°C. Зверніть увагу, що термін придатності розкритого флакона перекису водню відрізняється. До розкриття ліки можуть зберігатися три роки, після розкриття — використовуватися не більше ніж шість місяців, оскільки вони втрачають свої дезінфікуючі властивості.
Діма 1 місяць тому
Добрий день. Що буде, якщо випити прострочену таблетку від алергії?
Відповісти
Добрий день. Якщо випити прострочену таблетку від алергії, вона може не подіяти і не надати бажаного терапевтичного ефекту. Тому під час впливу тригера можуть з'явитися симптоми алергічної реакції.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.