Logo
0 800 30 11 77

Як лікувати кон'юнктивіт?

Як лікувати кон'юнктивіт?
Читати 18 хвилин | Створено: 6 листопада 2024 | Оновлено: 6 листопада 2024 | 2771 2771
Кон'юнктивіт є одним з найпоширеніших захворювань очей, які піддаються лікуванню за допомогою медикаментозної терапії. На лікуванні кон'юнктивіту в дорослих спеціалізується офтальмолог.

Що таке кон'юнктивіт?

Кон'юнктивіт (рожеве око) — це запалення кон'юнктиви, тонкої прозорої слизової оболонки ока, що вистилає очне яблуко і повіку. У нормі кон'юнктива забезпечує комфортне ковзання повік під час кліпання (завдяки зволоженню), захищає очі від потрапляння патогенних мікроорганізмів і чужорідних частинок.

Який вигляд має кон'юнктивіт?

Поставте своє питання Офтальмологу
«ОН Клінік»

Під час кон'юнктивіту дрібні кровоносні судини слизової оболонки ока набрякають і подразнюються, що робить їх помітнішими і надає білку ока червонуватого або рожевого відтінку. Почервоніння часто супроводжується сльозотечею та прозорими або гнійними виділеннями, через які повіки можуть склеюватися, особливо вранці. Іноді очі стають блискучими або набряклими, а ділянка навколо них може виглядати подразненою і злегка опухлою. Який вигляд мають очі за кон'юнктивіту, можна побачити на фото.

Кон'юнктивіт

Кон'юнктивіт

Які симптоми кон'юнктивіту?

Ознаки кон'юнктивіту залежать від причини захворювання очей і форми перебігу запального процесу. За гострого кон'юнктивіту симптоми виникають раптово та є яскраво вираженими. Хронічний кон'юнктивіт діагностується за запального процесу, який триває понад чотири тижні, характеризується періодами загострення і ремісій.

Кон'юнктивіт починається з розширення кровоносних судин у слизовій оболонці ока, почервоніння білка ока (склери) або внутрішньої поверхні повіки. Інші симптоми кон'юнктивіту:

  • свербіж, печіння або подразнення одного чи обох очей;
  • підвищена чутливість до світла;
  • надмірна сухість очей;
  • відчуття піску або стороннього тіла в оці;
  • припухлість і набряк повік;
  • візуально видима тонка плівка на білку ока;
  • затуманення зору.

Для кон'юнктивіту на одному або обох очах властиві патологічні виділення зеленого, жовтого або білого кольору, що мають густішу консистенцію, ніж слізна рідина. Гній під час кон'юнктивіту може накопичуватися в куточках очей, призводячи до утворення щільних кірочок на віях і повіках.

Температура при кон'юнктивіті зазвичай залишається в межах норми або незначно підвищується. Однак за поширення запального процесу та розвитку інших захворювань очей (кератиту або увеїту) або повік (блефарокон'юнктивіту) можливе підвищення температури до високих значень, аж до 39ºС.

За підозри на запалення кон'юнктиви, виділення гною з ока або сльозотечі необхідна консультація офтальмолога. Лікар визначить причину червоних очей, поставить діагноз і підбере курс медикаментозної терапії (наприклад, краплі від кон'юнктивіту).

Чому виникає кон'юнктивіт?

Кон'юнктивіт з'являється за потрапляння в око інфекції, механічної травми слизової оболонки, алергії. Розрізняють інфекційні та неінфекційні причини кон'юнктивіту. Фактори, що підвищують ризик запалення кон'юнктиви:

  • контакт з людиною, інфікованою бактеріальною або вірусною інфекцією;
  • вплив хімікатів або алергенів;
  • використання контактних лінз (особливо тривалого носіння);
  • недостатня або неправильна гігієна рук;
  • наявність алергії або атопічного дерматиту в анамнезі.

Фактором ризику запалення кон'юнктиви може бути пора року. Наприклад, алергічний кон'юнктивіт більш поширений навесні та влітку, оскільки в зазначені сезони активно цвітуть рослини, виділяючи в повітря велику кількість пилку — одного з основних подразників для очей. Також у теплу пору року збільшується кількість інших алергенів, включно з пилом і спорами цвілі, які можуть спричиняти або посилювати симптоми кон'юнктивіту в чутливих людей.

Інфекційні причини кон'юнктивіту

До розвитку інфекційного кон'юнктивіту можуть призвести бактерії, віруси, грибки та паразити. Патогенні мікроорганізми можуть потрапити в очі під час контакту з зараженою людиною, спільного використання косметики або контактних лінз.

Вірусний кон'юнктивіт

Вірусний кон'юнктивіт є найпоширенішим видом гострого (короткочасного) запалення слизової оболонки ока. У більшості випадків розвивається аденовірусний кон'юнктивіт, який вважається найбільш заразним (ризик передачі інфекції під час контакту зі здоровою людиною оцінюють у 10-50%). Інкубаційний період (час від зараження до появи перших симптомів) при інфікуванні аденовірусами становить 5-14 днів.

До розвитку кон'юнктивіту також можуть призвести віруси герпесу або Коксакі (ентеровіруси), контагіозний молюск, коронавірус, параміксовіруси (спричиняють кір та епідемічний паротит). Можливі симптоми вірусного кон'юнктивіту:

  • запалення та збільшення лімфатичних вузлів перед вухом або під щелепною кісткою;
  • підвищена температура тіла;
  • нежить, кашель, біль у горлі;
  • рясна сльозотеча.

За герпесвірусного кон'юнктивіту можуть з'являтися рідкі водянисті виділення з очей. Зазвичай віруси вражають одне око, викликаючи одностороннє запалення, яке поширюється на друге око протягом 24-48 годин.

Бактеріальний кон'юнктивіт

Бактеріальний кон'юнктивіт зазвичай вражає дітей, найбільша захворюваність спостерігається в період з грудня по квітень через поширеність респіраторних захворювань. Бактерії, які можуть спричинити кон'юнктивіт:

  • стафілококи;
  • стрептококи;
  • гемофільна паличка;
  • моракселла катараліс;
  • коринебактерії;
  • синьогнійна паличка;
  • менінгококи.

Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), включно з хламідіозом, гонореєю і сифілісом, можуть спричинити кон'юнктивіт у дітей за інфікування очей дитини під час проходження через родові шляхи. Симптомами бактеріального запалення слизової оболонки є виражений набряк кон'юнктиви та повіки, гіперемія (почервоніння), рясні гнійні або слизові виділення з очей. За неправильного або несвоєчасного лікування можуть з'явитися інфільтрати (скупчення рідини і клітин) і розвинутися перфорація (витікання рідини з ока) рогівки.

Грибковий кон'юнктивіт

Грибковий кон'юнктивіт розвивається за контакту слизової оболонки очей із забрудненою водою або з патогенами з навколишнього середовища. Грибки, які можуть спричинити рожеве око:

  • фузаріуми;
  • аспергіли;
  • кандиди;
  • криптококи;
  • гриби роду Coccidioides;
  • пеніцили.

До грибкового ураження слизової оболонки ока можуть призвести диморфні (наприклад, Histoplasma capsulatum, Blastomyces dermatitidis) і мікроаскові (наприклад, Pseudallescheria) гриби. Діагностика грибкового кон'юнктивіту часто ускладнена через неспецифічну симптоматику.

Паразитарний кон'юнктивіт

До запалення слизової оболонки ока можуть призвести паразити, зокрема акантамеби, мікроспоридії, дизентерійні амеби, трипаносоми, лейшманії, лямблії, токсоплазми. Симптоми паразитарного кон'юнктивіту можуть включати появу плям або ліній у полі зору, почервоніння та свербіж шкіри навколо очей, погіршення зору.

Неінфекційні причини кон'юнктивіту

Почервоніння одного чи обох очей може бути спричинене неінфекційними причинами, включно з алергічними реакціями, механічними та хімічними ушкодженнями очей.

Види кон'юнктивіту

Тип

Характеристика

Алергічний кон'юнктивіт

 

Розвивається у відповідь на алергени (пилок, шерсть, кліщів та пил), викликаючи вивільнення гістаміну. При кон'юнктивіті можуть виникати інші симптоми алергії: нежить, чхання, свербіж. Вплив алергенів призводить до розширення судин у кон'юнктиві та набряку, що робить слизову більш чутливою. Для лікування алергічного кон'юнктивіту зазвичай призначають антигістамінні краплі.

Травматичний кон'юнктивіт

Виникає через механічне або хімічне пошкодження кон'юнктиви (наприклад, потрапляння стороннього тіла в око, опіку). В результаті виникає запалення та мікроушкодження тканини, знижується бар'єрна функція кон'юнктиви, що збільшує ризик інфекції.

Штучний кон'юнктивіт

Зазвичай запалення викликається штучно (наприклад, при спеціальному використанні подразників). Також штучний кон'юнктивіт може розвинутись при неправильному знятті контактних лінз або синдромі «виловлювання» слизу з ока – рідкісної патології, яка виникає після повторних травм кон'юнктиви при старанних спробах прибрати слиз із кон'юнктивального мішка.

Фолікулярний кон'юнктивіт

 

Характеризується утворенням множинних фолікулів, що нагадують маленькі, округлі освіти, що піднімаються, які розташовуються на внутрішній поверхні століття. Зазвичай вони мають блідий колір, часто з'являються у великій кількості, надаючи кон'юнктиві зернистого вигляду. Патологічні зміни обумовлені реакцією лімфатичних вузлів на інфекцію чи запалення, що призводить до накопичення клітин та рідини.

Гігантський папілярний кон'юнктивіт

Найчастіше пов'язані з носінням контактних лінз, що призводить до накопичення білків і клітин з їхньої поверхні, викликаючи роздратування і запалення. Кон'юнктивіт може виникнути за наявності очних протезів, відкритих швів або сторонніх тіл, порушення поверхні рогівки.

Неалергічний еозинофільний кон'юнктивіт

Зазвичай діагностується у жінок середнього віку, що супроводжується надмірною сухістю очей. Захворювання пов'язане з підвищеною кількістю еозинофілів у кон'юнктиві, що може призводити до запалення та дискомфорту.

Дерев'янистий кон'юнктивіт

Характеризується утворенням фібриноподібних псевдомембран, що мають деревоподібну текстуру. Патологічні зміни виникають на обох сторонах кон'юнктиви, можуть бути спровоковані незначними травмами або системними подіями, включаючи лихоманку та тривалий прийом антифібринолітиків. Крім запалення очей, хвороба може призвести до ураження верхніх та нижніх дихальних шляхів, середнього вуха, нирок та статевих органів.

Лімбічний кератокон'юнктивіт

Вражає верхній лімб, верхню бульбарну та тарзальну кон'юнктиву, частіше зустрічається у жінок середнього віку з гіпертиреозом. Причинами можуть бути папілярний кон'юнктивіт, травма, нестача слізної рідини та механічне пошкодження.

Психосоматика може відігравати важливу роль у розвитку кон'юнктивіту, оскільки емоційний стрес і напруга можуть спричиняти або посилювати запальні процеси в організмі. Почуття тривоги або пригніченості може знижувати імунну відповідь, роблячи очі більш сприйнятливими до інфекцій і запалень. Крім того, звичка терти або щипати очі під час стресових ситуацій може механічно травмувати кон'юнктиву, спричиняючи її запалення.

Як діагностують кон'юнктивіт?

За появи свербежу, печіння або почервоніння очей, сльозотечі та чутливості до світла необхідно звернутися до офтальмолога. Лікар проаналізує симптоми, збере особистий анамнез пацієнта, ставлячи запитання про перенесені захворювання та операції, використання контактних лінз. Діагностика кон'юнктивіту може включати:

  • фізикальний огляд. Є першим етапом діагностики кон'юнктивіту і допомагає лікарю отримати загальне уявлення про стан очей пацієнта. Лікар оцінює наявність симптомів, включно з почервонінням, набряком повік і виділеннями. Огляд дає змогу не тільки попередньо виявити тип кон'юнктивіту, а й виключити інші очні патології (наприклад, кератит, увеїт, блефарит);
  • огляд із використанням щілинної лампи. Дає можливість детально дослідити структури ока під багаторазовим збільшенням. Зазначений метод дає змогу побачити зміни в кон'юнктиві, рогівці та слізних залозах, включно з почервонінням, набряком, наявністю виразок або чужорідних тіл. Крім того, щілинна лампа може використовуватися для проведення флюоресцеїнової проби, яка допомагає виявити пошкодження рогівки, що особливо важливо за наявності інфекцій або травм.

Лікар також може взяти мазок з ока для проведення лабораторного дослідження, яке допомагає виявити наявність патогенних мікроорганізмів, включно з бактеріями, вірусами, грибками і паразитами. Мазок з ока береться за допомогою стерильного ватного тампона або спеціального інструменту, яким лікар обережно проводить по кон'юнктиві.

Методи лікування кон'юнктивіту

Вилікувати кон'юнктивіт допоможе офтальмолог після визначення причини, типу і концентрації патогенів на слизовій оболонці ока. Способи лікування кон'юнктивіту:

  • вірусний. Для лікування вірусного кон'юнктивіту, спричиненого вірусом герпесу або статевими інфекціями, призначають краплі для придушення розмноження вірусів і посилення імунної відповіді організму. Вони часто містять речовини, які блокують вірусні ферменти, що уповільнює поширення інфекції;
  • бактеріальний. Краплі від бактеріального кон'юнктивіту працюють, вбиваючи або пригнічуючи ріст бактерій, що допомагає усунути інфекцію і сприяє зниженню запалення і виділень з очей. Дія антибіотиків при кон'юнктивіті спрямована на блокування білків, необхідних бактеріям для розмноження, що сприяє швидкому поліпшенню стану;
  • грибковий. Краплі в очі від кон'юнктивіту усувають грибкові інфекції, впливаючи на клітинну стінку грибків і порушуючи їхню структуру. Препарати ефективні в разі запального процесу, спричиненого будь-якими грибками (включно з кандидами) і допомагають позбутися тривалого запалення;
  • паразитарний. Діють на паразитів, руйнуючи їхні клітини та запобігаючи подальшому розмноженню.

Для лікування алергічного кон'юнктивіту призначають антигістамінні та судинозвужувальні засоби. Антигістамінні препарати блокують вивільнення гістаміну, зменшуючи алергічну реакцію. Дія лікарських засобів спрямована на стабілізацію клітинних мембран, що знижує симптоми алергічного кон'юнктивіту. Судинозвужувальні препарати допомагають зменшити почервоніння очей, викликаючи звуження кровоносних судин на поверхні кон'юнктиви.

Штучні сльози за кон'юнктивіту призначають для зволоження слизової оболонки ока, допомагаючи зменшити сухість, подразнення і відчуття чужорідного тіла. Вони створюють захисну плівку на поверхні ока, знижуючи дискомфорт і сприяючи загоєнню, особливо за запалення або пошкодження рогівки. Препарат також полегшує «вимивання» алергенів і подразнювальних частинок, прискорюючи процес відновлення.

Як лікувати кон'юнктивіт у домашніх умовах?

Лікувати кон'юнктивіт у домашніх умовах можна за допомогою призначених лікарем засобів. Інші способи для лікування кон'юнктивіту вдома:

  • теплі компреси. Допомагають розм'якшити і видалити патологічні виділення з очей, що особливо корисно за бактеріальної інфекції, коли повіки можуть злипатися. Тепло покращує кровообіг, прискорюючи процес відновлення тканин і зменшуючи відчуття дискомфорту;
  • холодні компреси. Застосовуються для зменшення свербежу, набряку і почервоніння, що особливо корисно за алергічного або вірусного кон'юнктивіту. Холод звужує кровоносні судини, знижуючи приплив запальних клітин до ураженої ділянки і полегшуючи симптоми.

Компреси можна прикладати по кілька разів на день, тип, частота і тривалість процедур залежить від причини запального процесу. Якщо очі червоні, не можна робити процедури, які не були узгоджені або призначені лікарем.

Особливості лікування кон'юнктивіту в дітей

Кон'юнктивіт у немовляти розвивається під час передачі інфекції від матері під час пологів або під час контакту із зараженою людиною після народження. Дитячі краплі від кон'юнктивіту містять м'які антисептичні або протизапальні компоненти, які допомагають зняти почервоніння, свербіж і набряк очей. Залежно від типу кон'юнктивіту краплі для дітей можуть мати антибактеріальну, противірусну або антигістамінну дію, сприяючи знищенню інфекції або зменшенню алергічної реакції.

Скільки лікують кон'юнктивіт?

Кон'юнктивіт триває від кількох днів до двох-трьох тижнів залежно від причини запального процесу. Наприклад, бактеріальний кон'юнктивіт триває до 10 днів, вірусний — до двох тижнів.

Що не можна робити за кон'юнктивіту?

За кон'юнктивіту важливо уникати дій, які можуть посилити запалення або призвести до поширення інфекції. Не рекомендується терти або торкатися очей, оскільки зазначені дії можуть посилити подразнення і збільшити площу запалення. Слід використовувати лише особисті рушники та подушки, щоб мінімізувати ризик передачі інфекції іншим людям.

Використання контактних лінз і декоративної косметики для очей під час кон'юнктивіту може посилити подразнення і запалення, оскільки вони можуть затримувати бактерії або віруси на поверхні очей. Лінзи створюють додаткове тертя і обмежують доступ кисню до рогівки, сповільнюючи загоєння і підвищуючи ризик ускладнень. Косметика для очей, особливо туш і тіні, може містити компоненти, які викликають більше подразнення.

Які ускладнення кон'юнктивіту?

За неправильного або несвоєчасного лікування бактеріального, гнійного або алергічного кон'юнктивіту можуть розвинутися наслідки. Можливі ускладнення запалення кон'юнктиви:

  • постійні болі в очах і сльозотеча;
  • надмірна сухість очей;
  • запалення рогівки (кератит);
  • виразки або рецидивні ерозії рогівки;
  • запалення судинної оболонки ока (увеїт).

Також на тлі тривалого і прогресуючого запалення, спричиненого хламідіями, у пацієнтів з кон'юнктивітом може виникнути трахома. Хвороба призводить до розвитку запального процесу в сполучній оболонці ока. За відсутності лікування трахома може призвести до незворотної втрати зору (сліпоти).

Профілактика кон'юнктивіту

Запобігти алергічному кон'юнктивіту допоможе уникнення алергенів (наприклад, пилку, пилу). Інші способи профілактики кон'юнктивіту:

  • часте миття рук під теплою проточною водою з милом;
  • відмова від дотику до очей брудними руками;
  • регулярне прання рушників і постільної білизни;
  • відмова від використання косметики та лінз спільно з іншою людиною.

Підтримати здоров'я очей допоможе захист очей від механічного пошкодження (наприклад, за допомогою носіння каски під час роботи та шолома під час занять екстремальними видами спорту). Для запобігання кон'юнктивіту в новонародженого незабаром після народження дитині на очі наносять антибактеріальні мазі.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Офтальмологія в ОН Клінік Біла Церква

Як лікувати кон'юнктивіт? - Ждан Варвара Вікторівна
Ждан Варвара Вікторівна
ОН Клінік Біла Церква
вул. Ярослава Мудрого, 5/13
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00
Сб: 8:00 - 18:00
Нд: 10:00 - 16:00

Популярні питання

1. Чи заразний кон'юнктивіт?

Кон'юнктивіт заразний, якщо до розвитку запального процесу призвели патогенні мікроорганізми. Кон'юнктивіт передається під час прямого або непрямого (наприклад, через контактні лінзи або рушник) контакту з виділеннями з очей інфікованої людини.

2. Чим промивати око при кон'юнктивіті?

За кон'юнктивіту очі можна промивати теплою водою, яка допомагає видалити гнійні та слизові виділення, очистити кон'юнктивальний мішок, а також видалити скоринки з повік і вій. Для промивання необхідно закип'ятити воду, охолодити її до комфортної температури, змочити водою стерильний ватний тампон або диск. Важливо виконувати процедуру обережно, починаючи з внутрішнього куточка ока і рухаючись до зовнішнього, щоб уникнути поширення інфекції.

3. Як швидко вилікувати кон'юнктивіт?

Вилікувати бактеріальний, грибковий або паразитарний кон'юнктивіт швидко може бути складно, оскільки для знищення патогенних мікроорганізмів потрібен час. Тривалість лікування кератокон'юнктивіту залежить від поширеності та глибини запального процесу, причини захворювання, наявності ускладнень.

4. Як зняти запалення ока в домашніх умовах?

Якщо почервоніли або почали сльозитися очі, не можна робити примочки або компреси в домашніх умовах до постановки діагнозу офтальмологом. Залежно від причини сльозотечі лікар може призначити зволожувальні, антибактеріальні або антигістамінні засоби, які можна застосовувати вдома. Самолікування може призвести до поширення інфекції, появи або посилення больового синдрому.

5. Як відрізнити вірусний кон'юнктивіт від бактеріального?

Вірусний кон'юнктивіт зазвичай починається з одного ока, викликаючи почервоніння, сльозотечу і відчуття піску в очах, а потім може перейти на друге око. Також запалення слизової оболонки ока вірусної природи часто супроводжується іншими ознаками застуди, включно з нежиттю, кашлем і болем у горлі. Бактеріальний кон'юнктивіт проявляється рясними, густими, жовтувато-зеленими виділеннями, які можуть спричиняти злипання повік.

Рейтинг статті:
Як лікувати кон'юнктивіт?
Лікар-офтальмолог. Перша категорія.
Як лікувати кон'юнктивіт?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Алла 5 днів тому
Вітаю, чому червоні очі? Кон'юнктивіту чи іншого захворювання очей не маю, офтальмолог підтвердив. Чи може бути причиною тривале сидіння за комп'ютером?
Відповісти
Доброго дня, червоні очі можуть бути викликані тривалим сидінням за комп'ютером, що призводить до втоми очей і зниження їх зволоженості, викликаючи почервоніння та дискомфорт. Також причинами можуть бути нестача сну, алергія чи роздратування. Якщо почервоніння зберігається, потрібно робити перерви під час роботи за комп'ютером та використовувати штучні сльози для зволоження.
Світлана 3 тижні тому
Здрастуйте, чому закисають очі у дитини? Що робити, щоб очистити очі та запобігти закисанню в майбутньому?
Відповісти
Доброго дня, закисання очей у дитини часто відбувається через кон'юнктивіт, непрохідність слізного каналу або алергію, що викликає запалення та скупчення виділень. Щоб очистити очі, можна обережно промивати їх теплою кип'яченою водою за допомогою стерильного ватного диска, починаючи з внутрішнього куточка ока. Для запобігання повторному закисанню важливо дотримуватися гігієни рук, уникати тертя очей і регулярно прати особисті рушники дитини.
Наталя 1 місяць тому
Доброго вечора, два-три дні тому в мене запалився зовнішній куточок ока. Що може бути причиною та як вилікувати хворобу?
Відповісти
Доброго вечора, запалення зовнішнього куточка ока може бути викликане бактеріальною або вірусною інфекцією, алергічною реакцією або впливом дратівливих факторів, включаючи пил або косметику. Для лікування важливо підтримувати гігієну, уникати тертя очей та за необхідності використовувати теплі компреси для зменшення запалення.
Ольга 1 місяць тому
Вітаю, приблизно три дні тому у мене почервоніло ліве око, з'явилися зелені виділення і свербіж в області повік. Я звернулася до офтальмолога, який діагностував кон'юнктивіт та призначив антибактеріальні препарати. Однак я хотіла б уточнити, як вилікувати кон'юктивіт за один день у домашніх умовах?
Відповісти
Доброго дня, вилікувати кон'юнктивіт за один день неможливо, тому що антибактеріальним препаратам потрібен час, щоб зупинити ріст і знищити бактерії. Антибіотики діють, блокуючи процеси, необхідні бактеріям для розмноження, поступово зменшують запалення та виділення.
Інна 1 місяць тому
Доброго дня, раніше у мене не було жодних проблем з очима, проте вчора я виявила, що око червоне, ріже і сльозиться, що робити? Що може спричинити симптоми?
Відповісти
Вітаю, почервоніння, ріжучий біль та сльозотеча можуть бути ознаками кон'юнктивіту, алергічної реакції, очної інфекції або потрапляння стороннього тіла. Важливо промити очі чистою теплою водою, уникати тертя і при необхідності використовувати штучні сльози для полегшення симптомів. За відсутності покращення стану необхідно проконсультуватися з окулістом.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.