Logo
0 800 30 11 77
Читати 1 хвилину

Чим небезпечний вірус Коксакі (турецький грип)?

Чим небезпечний вірус Коксакі (турецький грип)?
Читати 1 хвилину | Створено: 23 серпня 2024 | Оновлено: 23 серпня 2024 | 3377 3377
1

Що таке вірус Коксакі?

Вірус Коксакі (хвороба «рука-нога-рот») — це захворювання з групи ентеровірусів, що розмножуються в шлунково-кишковому тракті (ШКТ). Ентеровірусами є гострі інфекції травної системи, спричинені РНК-вірусами, які тривалий час можуть зберігатися у водному середовищі. Турецький грип стійкий до навколишнього середовища (при +4°С вірус залишається заразним кілька тижнів). Назва хвороби походить від міста Коксакі в США, де її було виявлено вперше. Джерелом інфекції є людина. Інкубаційний період вірусу Коксакі становить від двох до 10 днів, часто інфікування відбувається під час подорожей іншими країнами. 

2

Які симптоми вірусу Коксакі?

Симптоми зараження вірусом Коксакі різняться і залежать від типу збудника хвороби. Виділяють дві категорії вірусів Коксакі: тип А і тип В. Віруси типу А вражають слизові оболонки та шкірні покриви. Тип В спричиняє запальні процеси в серцевому м'язі та оболонці серця, плеврі, підшлунковій залозі та печінці. Основною ознакою турецького грипу вважається поява водянистих виразок або висипань у вигляді червоних плям на руках, ногах і слизовій рота. Симптоми вірусу Коксакі:

Симптоми інфекції зазвичай минають після 10 днів. Висипання при вірусі Коксакі супроводжуються свербінням і лущенням. У разі виявлення перших виразок у роті, на руках або ногах необхідно записатися на прийом до сімейного лікаря, який поставить точний діагноз і призначить схему лікування. 

Поставте своє питання Інфекціоністу
«ОН Клінік»

3

Як передається вірус Коксакі?

Турецький грип передається контактно-побутовим шляхом і належить до категорії хвороб брудних рук. Заразитися можна через забруднені побутові предмети, поверхні, немиті овочі та фрукти, воду. Вірус Коксакі передається також повітряно-крапельним (під час кашлю, чхання або розмови) і фекально-оральним шляхом (через немиті після туалету руки).

4

Чи хворіють дорослі на вірус Коксакі?

Вірус Коксакі у дорослих трапляється рідше, ніж у дітей, і протікає зазвичай у легкій формі. Симптоми нагадують грип, проте додається шкірний висип і розлад випорожнень. Коксакі у дорослого виражається незначною лихоманкою, м'язовою слабкістю і головним болем. Потім виникає сверблячий висип на слизовій горла і рота, долонях, ліктях, колінах, стопах, сідницях або геніталіях.

Зазвичай турецький грип минає через 10 днів, але ознаки вірусу можуть залишатися ще деякий час. Інфекція найнебезпечніша для літніх людей з ослабленим імунітетом і пацієнтів з раковими захворюваннями.

5

Як хворіють на вірус Коксакі діти?

Вірус Коксакі у дітей зустрічається у віці від одного року до 10 років. Немовлята рідко піддаються турецькому грипу через вроджений імунітет, який передається від матері, проте ризик зараження залишається. В інфікованих двотижневих немовлят вірус протікає у важкій формі і може викликати печінкову недостатність. Коксакі у дитини старше 10 років і дорослих виникає рідко. Симптоми вірусу Коксакі у дітей:

  • підвищена температура (до 39°С);
  • головний біль;
  • слабкість;
  • ломота в м'язах;
  • розлад випорожнень.

Турецький грип у дітей проявляється висипаннями на тілі у вигляді червоних плям діаметром до двох міліметрів. Висип під час Коксакі здебільшого локалізується на долонях, ступнях і навколо рота. Під час інфекції може також спостерігатися нудота і блювота в дитини, біль у горлі та запах ацетону з рота (підвищення рівня кетонових тіл у крові). На фото можна побачити, як виглядає турецький грип у дитини.

Вірус Коксакі у дитини

Вірус Коксакі у дитини

Дитина може відмовлятися від вживання їжі через біль у горлі та свербіж, яким часто супроводжується вірус Коксакі. При підозрі на інфекцію потрібно звернутися за консультацією до педіатра для уточнення діагнозу.

6

Як починається вірус Коксакі?

Вірус Коксакі починається з проникнення в організм людини, вражаючи лімфатичну тканину за добу. Спочатку вірус розмножується в мигдаликах і лімфовузлах шлунково-кишкового тракту, потім інфекція вражає інші органи (скелетні м'язи, мозок, шкіру, підшлункову залозу і печінку). Температура піднімається через кілька годин після зараження вірусом. Висип на тілі з'являється на другий-третій день після температури. На сьомий день виробляються нейтралізуючі антитіла. Вірус Коксакі триває в середньому 10 діб.

7

Чи може бути вірус Коксакі без температури?

Вірус Коксакі без температури може бути при атиповій формі захворювання. Іноді інфекція супроводжується симптомами, схожими на грип (відчуттям втоми, температурою 37,5-39°С, болем у горлі). Температура за Коксакі тримається близько трьох днів, не знижуючись, потім нормалізується. Іноді виникає фульмінантна форма (швидке прогресування, що викликає критичний стан протягом 24-48 годин).

8

Як часто можна хворіти на Коксакі?

Інкубаційний період Коксакі становить 10 днів. Вірус Коксакі заразний особливо в перший тиждень симптомів. Вірус зберігається в дихальних шляхах до трьох тижнів і виділяється з фекаліями близько двох місяців, але за цей період стає менш заразним. Імунітет до інфекції не виробляється — існує ризик повторного зараження. Повторне інфікування хворобою Коксакі переноситься легше. Найчастіше хворіють на вірус влітку та восени.

9

Як виглядає горло при Коксакі?

За наявності вірусу Коксакі горло вкривається пухирцями з рідиною (везикулами), які лопають за кілька днів, залишаючи після себе білий наліт. Через виражений біль у ротовій порожнині виникають труднощі при ковтанні слини та їжі. Локалізація везикул залежить від форм турецького грипу — пухирці можуть розташовуватися на слизовій щік, м'якого піднебіння, піднебінних мигдаликів та іноді на слизовій язика. Форми вірусу Коксакі:

  • грипоподібна форма;
  • ентеровірусна екзантема;
  • герпетична ангіна;
  • геморагічний кон'юнктивіт;
  • кишкова форма;
  • поліомієлітоподібна форма;
  • серозний менінгіт.

При Коксакі спостерігається першіння в горлі, ущільнення і збільшення лімфатичних вузлів, що спричиняють дискомфорт у роті. Біль у горлі минає протягом інкубаційного періоду вірусу. Лікування захворювання залежатиме від його форми протікання. 

10

Чи можна самостійно діагностувати вірус Коксакі?

Вірус Коксакі зазвичай протікає в легкій формі і минає самостійно (лихоманка протягом двох-чотирьох днів, висип — від трьох до 10 днів). Самостійно діагностувати Коксакі складно через схожість симптомів інфекції з іншими хворобами (грип, ангіна, ГРВІ). Діагностикою вірусу Коксакі займається лікар-інфекціоніст або сімейний лікар, який проводить візуальний огляд пацієнта, збирає анамнез і може призначити здати аналізи на вірус Коксакі.

11

Як лікують вірус Коксакі?

Медикаментозне лікування призначають залежно від симптомів, які супроводжують хворобу Коксакі. Основні препарати:

  • жарознижувальні;
  • антигістамінні;
  • антисептики для горла;
  • противірусні;
  • протиблювотні;
  • сорбенти (у разі інтоксикації);
  • імуномодулятори (для підвищення активності імунної системи).

Лікування вірусу Коксакі спрямоване на контроль температури і підтримання водного балансу організму. Для усунення симптомів зневоднення, які виникають під час діареї та блювоти, потрібно пити велику кількість рідини. За перших ознак погіршення самопочуття варто звертатися по медичну допомогу. 

На сьогодні вакцини від інфекції Коксакі немає, тому найкращим способом захисту є дотримання гігієни. Профілактичні заходи для захисту від вірусу:

Також не варто торкатися обличчя немитими руками. Поверхні необхідно утримувати в чистоті, провітрювати приміщення і проводити щоденне вологе прибирання з використанням мийних засобів. При інфікуванні Коксакі рекомендується збалансоване дробове харчування без гарячих, жирних, солоних та смажених страв.

12

Чим змащувати висип при вірусі Коксакі?

Зазвичай виразки при турецькому грипі не потребують особливого догляду і минають самостійно. Висип при Коксакі може свербіти та лущитися. При виникненні дискомфорту можна обробляти висипання антисептичними засобами (метиленовим синім або кремом з іонами срібла). У разі сильного свербежу лікар може призначити протиалергічні препарати. Щоб уникнути роздряпування виразок і появи інфекції, також необхідно підстригати нігті та утримувати їх у чистому вигляді.

13

Чим небезпечний вірус Коксакі?

Вірус Коксакі небезпечний швидкістю поширення. Хвороба швидко розмножується в колективних місцях (офісах, школах, дитячих садках). Люди найбільш заразні в перший тиждень інфікування. Небезпеку становлять можливі ускладнення, які найчастіше викликає тип В вірусу. Ускладнення після Коксакі:

  • інфекційний міокардит;
  • серозний (асептичний) менінгіт;
  • енцефаліт;
  • плеврит;
  • панкреатит.

За наявності ускладнень вірусу Коксакі слід негайно звернутися по медичну допомогу. Самолікування може бути небезпечним для життя.

14

Які симптоми ускладнень вірусу Коксакі?

Ускладнення після вірусу Коксакі виникають рідко. В групі ризику перебувають літні люди зі зниженим імунітетом або хронічними хворобами. Симптоми ускладнень Коксакі:

  • блідість шкірних покривів;
  • посиніння шкіри (ціаноз);
  • ригідність потиличних м'язів;
  • відмова від їжі (понад два дні);
  • сильний головний біль;
  • лихоманка й озноб;
  • висока температура (понад три дні).

При турецькому грипі також спостерігається зневоднення через часте блювання та діарею. У рідкісних випадках ігнорування симптомів ускладнень вірусу Коксакі може призвести до смерті.

15

Чим небезпечний вірус Коксакі для вагітних?

Вірус Коксакі під час вагітності створює ризик викидня або передчасних пологів, може викликати вроджені вади розвитку серцево-судинної, сечостатевої та травної систем плода. Інфікована жінка може передати хворобу новонародженому в утробі, під час або після пологів. 

16

Чому злазять нігті після Коксакі?

Турецький грип може провокувати тимчасову втрату нігтів на руках і ногах (оніхомадезис). Оніхомадезис — це патологія, при якій нігтьова пластина відшаровується через припинення активності в матриксі нігтя. Розвивається через 28-56 днів після ящуру, який викликається інфекцією вірусу Коксакі. Також нігті після Коксакі можуть виглядати сіро-білими. Лікування оніхомадезису не потрібне — патологія минає самостійно.

17

Чи можна гуляти на вулиці при наявності Коксакі?

Гуляти за наявності Коксакі не рекомендується протягом 10 днів (інкубаційний період вірусу) через можливе зараження оточуючих. При легкій формі інфекції та хорошому самопочутті можна гуляти, але краще уникати місць із великим скупченням людей (громадський транспорт, школи, магазини, масові заходи).

18

Чи можна купатися за наявності Коксакі?

Купатися з Коксакі можна через два-три дні після інфікування, проте варто уникати громадських водойм і басейнів. Інфекція передається оральним шляхом. Діти під час купання заковтують воду, облизують надувний матрац та іграшки, збільшуючи ймовірність інфікування.

19

Як відрізнити скарлатину від Коксакі?

Скарлатина — бактеріальна хвороба, яка проявляється яскраво-червоним висипом без пухирців, що покриває більшу частину тіла (обличчя, шию, груди, тулуб, руки і ноги). Захворювання частіше зустрічається у дітей від п'яти до 15 років і супроводжується болем у горлі з підвищеною температурою. У дорослих скарлатина протікає важче, ніж у дітей (критично підвищена температура і судоми). При вірусі Коксакі висип у вигляді маленьких пухирців локалізується переважно на слизовій рота, руках і ногах. Захворювання зустрічається у дітей від одного до 10 років, дорослі інфікуються рідше та хворіють легше (ускладнення бувають рідко).

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Інфектологія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого

Чим небезпечний вірус Коксакі (турецький грип)? - Кацапов Дмитро Володимирович
Кацапов Дмитро Володимирович
ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Ярослава Мудрого
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00
Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Чим небезпечний вірус Коксакі (турецький грип)?
Лікар-інфекціоніст. Кандидат медичних наук. Вища категорія.
Чим небезпечний вірус Коксакі (турецький грип)?
Лікар-інфекціоніст, гепатолог. Вища категорія.

Консультація лікаря-інфекціоніста по лікуванню вірусу Коксакі

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Тарас 4 тижні тому
Добрий день. Повторювана блювота може означати, що у мене вірус Коксакі?
Відповісти
Добрий день. Вірус Коксакі є інфекційною хворобою, яка супроводжується висипаннями на шкірі, високою температурою, загальною слабкістю, нудотою і блювотою, поганим апетитом і діареєю. Блювота при Коксакі може мати багаторазовий характер. Для виявлення інфекції необхідно здати аналізи, які призначить ваш сімейний лікар.
Дмитро 1 місяць тому
Доброго дня. Два дні тому в мене на руках з'явилися якісь червоні прищі. Я заразився хворобою Коксакі?
Відповісти
Доброго дня. Прищі при Коксакі виглядають як маленькі бульбашки, які виникають здебільшого на слизовій рота і горла, руках і ногах. Висипання можуть супроводжуватися легким свербінням і дискомфортом у ротовій порожнині. Існує безліч форм інфекції Коксакі, які можуть виражатися різними симптомами. Для встановлення точного діагнозу необхідна консультація інфекціоніста.
Марго 1 місяць тому
Добрий день. У дитини на тілі з'явилися червоні плями, які вона чухає постійно. Не знаю, що робити, і як їй допомогти?
Відповісти
Добрий день. Висип на тілі у дитини може бути причиною звичайної харчової алергії або інфекційної хвороби. Висип може супроводжуватися свербінням і підвищенням температури, що сигналізує про наявність вірусу Коксакі або вітрянки. Для точного діагнозу необхідна консультація педіатра. Самолікування може спричинити ускладнення.
Тетяна 1 місяць тому
Добрий день. Чи існує щеплення від вірусу Коксакі? Я б хотіла зробити таке.
Відповісти
Добрий день. На сьогодні немає вакцини від вірусу Коксакі. Попередити появу вірусу можна тільки профілактичними способами. Необхідно дотримуватися особистої гігієни, часто мити руки з милом, уникати контактів із хворими людьми, пити фільтровану або кип'ячену воду і стежити за своїм самопочуттям. За перших ознак інфекції слід звертатися до лікаря і не займатися самолікуванням.
Дар’я 1 місяць тому
Доброго дня. У мене з'явився висип на голові, який нестерпно свербить. Підкажіть, це Коксакі чи вітрянка у мене?
Відповісти
Доброго дня. Клінічні прояви Коксакі та вітрянки дійсно схожі, проте існують відмінності. Вітрянка — це гостре інфекційне захворювання, спричинене вірусом Варицелла-Зостер, а Коксакі є інфекцією з групи ентеровірусів, спричинених РНК-вірусами. За Коксакі висип не локалізується у волосистій частині голови, а тільки в роті, на руках і ногах. Вітрянка характеризується сверблячими висипаннями на шкірі голови, обличчя і тулуба. Самостійно визначати хворобу не рекомендується, необхідна консультація інфекціоніста, який точно поставить діагноз.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.