Що таке далекозорість (гіперметропія)?
Далекозорість (гіперметропія) — це порушення рефракції (здатності органів зору заломлювати світло для кращого сприйняття зображення), при якій погіршується видимість предметів, розташованих поблизу. При далекозорості промені світла, які проходять крізь око, фокусуються не на сітківці, а за нею. Гіперметропія може супроводжуватися іншими патологіями органів зору (астигматизмом, порушенням бінокулярного зору, косоокістю, амбліопією).
Які бувають ступені та форми гіперметропії?
Поставте своє питання Офтальмологу «ОН Клінік»
В офтальмології далекозорість ділиться на форми залежно від першопричини стану. Види гіперметропії:
- фізіологічна — не пов'язана з патологічним процесом, наприклад, вікова або прихована далекозорість, що розвивається у віці до 40 років;
- патологічна — виникає через аномалії розвитку, вроджені або набуті захворювання очей;
- функціональна — проявляється після медикаментів (наприклад, крапель) під час офтальмологічного огляду.
У міру прогресування патології розрізняють три ступені гіперметропії: слабкий (від +0,25 до +2,00 діоптрій), середній (у діапазоні від +2,25 до +5,00 діоптрій) і високий (від +5,00 діоптрій). При гіперметропії слабкого ступеня симптоми можуть не проявлятися, оскільки зниження гостроти зору виконується акомодаційним апаратом, при середньому ступені з'являється необхідність віддалити предмети для кращого фокусування, при високому — змиваються як ближні, так і далекі предмети.
Які причини далекозорості?
Основною причиною далекозорості є неправильна (вкорочена) форма очного яблука. Гіперметропія також може розвиватися на тлі нерівномірності поверхні рогівки або зміни щільності кришталика. Інші причини далекозорості:
- вікові, що розвиваються через поступову втрату еластичності та гнучкості м'язів, які утримують кришталик;
- спадкові, ризик яких підвищується за наявності родичів із гіперметропією;
- набуті, що виникають внаслідок очних травм, операцій або хвороб очей (альбінізму, гіпоплазії жовтої плями, амаврозу Лебера).
Ризик набутої далекозорості підвищується в разі перенапруження зорових органів, а також неправильно підібраних лінз або окулярів. Прогресуванню гіперметропії очей можуть сприяти фактори внутрішні (спадковість, захворювання ендокринної та серцево-судинної систем, інфекції органів зору) та зовнішні (вплив УФ-променів та електронних пристроїв, шкідливі звички, малорухливий спосіб життя).
У людей із вродженими відхиленнями (синдромом Дауна, ахроматопсією, синдромом крихкої Х-хромосоми) далекозорість є частиною захворювання. При вродженій далекозорості в міру дорослішання дитини симптоми гіперметропії (сухість, болючість, сльозоточивість) не проявляються.
Які симптоми далекозорості?
При гіперметропії близько розташовані предмети здаються розмитими — для отримання чіткішої картинки людям із далекозорістю доводиться мружитися і напружувати очі. Постійне напруження призводить до появи дискомфорту, сухості та почервоніння очей, передчасної появи зморшок навколо очей і на чолі. Інші симптоми далекозорості:
- часте кліпання;
- сльозотеча;
- головні болі;
- різі та поколювання в очах;
- підвищена чутливість до яскравого світла;
- запаморочення.
При розвитку далекозорості з'являється безпричинна втома очей, що перешкоджає щоденній діяльності. За наявності тривалого напруження біль з очей може мігрувати на перенісся, чоло і скроні, провокуючи мігрені.
Як бачать люди з далекозорістю?
За слабкого і середнього ступеня патології люди з далекозорістю скаржаться на розмитість близькорозташованих предметів, при цьому далекорозташовані об'єкти видно чітко. При далекозорості виникають проблеми з читанням тексту перед очима або буквами на клавіатурі, виконанням дрібної роботи. За наявності гіперметропії високого ступеня розмиваються не тільки близькорозташовані об'єкти, а й віддалені.
У чому різниця між далекозорістю і короткозорістю?
Відмінність короткозорості від далекозорості полягає в розташуванні фокуса, в якому сходяться світлові промені. Далекозорість виникає через недостатню оптичну силу рогівки або неправильну форму очного яблука, внаслідок чого зображення фокусується за сітківкою, а не на ній. При короткозорості зображення фокусується перед сітківкою, що призводить до розмиття картинки не зблизька, а вдалині.
Далекозорість — це плюс чи мінус?
Далекозорість — це плюс, тому за наявності гіперметропії потрібен підбір лінз із плюсовими діоптріями. Окуляри або контактні лінзи при далекозорості зазвичай опуклі, плавно звужуються до країв. Опуклі до центру лінзи дають змогу скорегувати світловий промінь, сфокусувавши його на сітківці, а не за нею.
Вікова далекозорість
Вікова гіперметропія (пресбіопія) є природним процесом, може виникати через втрату кришталиком еластичності внаслідок низки чинників (зниження вироблення та засвоюваності колагену й еластину, порушення процесів клітинного оновлення, впливу УФ-променів). Далекозорість із віком (особливо виражена в період між 40 і 65 роками) діагностується частіше через зміни в циліарному м'язі, що забезпечує акомодацію (фокусування) зору. Ознаки вікової гіперметропії:
- ослаблення зору зблизька (виникають труднощі з читанням, використанням ґаджетів);
- погіршення нічного зору та в умовах слабкої освітленості;
- затуманення зору під час різкого переведення погляду між близько і далеко розташованими предметами.
Симптоми вікової далекозорості стають менш вираженими при яскравому освітленні, що пов'язано зі зменшенням діаметра зіниці та покращенням фокусування. Тимчасове поліпшення зору також може спостерігатися після тривалого сну або відпочинку, під час якого очі були розслаблені.
Далекозорість у дітей і підлітків
Гіперметропія у дітей і підлітків може бути вродженою або набутою. У 4-9% немовлят діагностується вроджена далекозорість. Більшість дітей народжується з гіперметропією, проте в міру зростання довжина очного яблука (у нормі 23-24 мм, у разі патології — менш як 23 мм) збільшується і дефект зору зникає. Далекозорість у новонароджених також може виникати на тлі вроджених аномалій (підвищеної щільності кришталика або внутрішньоутробних порушень).
За фізіологічної гіперметропії у дітей зазвичай спостерігається слабкий ступінь (не більше +3 діоптрій), який зі зростанням дитини (до п'яти-шести років) може минати самостійно. За +3 і більше діоптрій патологія потребує лікування для запобігання косоокості, порушень бінокулярного зору, до виникнення яких діти більш схильні.
Зрозуміти, що дитина погано бачить, можна за почервонінням і сльозотечею очей, частим кліпанням і примружуванням. Далекозорість у дітей також часто проявляється дратівливістю і проблемами з концентрацією під час ігор або навчання. Плюсовий зір у дитини шкільного віку запідозрити можна при проблемах із читанням і писанням. У підлітків далекозорість можна запідозрити після скарг на підвищену стомлюваність очей і поганий зір.
Чи допомагають окуляри та контактні лінзи при далекозорості?
Використання контактних лінз і окулярів обов'язкове за середнього і високого ступеня гіперметропії. Ігнорування оптичних виробів протягом тривалого часу може провокувати ускладнення гіперметропії. Далекозорість без лікування може призводити до астигматизму (відсутності єдиної фокусної точки), косоокості, амбліопії (зниження гостроти зору на одне око без структурних змін зорових органів і можливості миттєвої оптичної корекції).
Контактні лінзи або окуляри для далекозорості з неправильно підібраними діоптріями можуть спровокувати стрімкий розвиток патології та погіршення зору. Щоб підібрати контактні лінзи або окуляри в разі далекозорості, варто звернутися за консультацією до офтальмолога, який визначить ступінь патології та виключить супутні очні захворювання.
Методи лікування далекозорості
Відновлення зору при далекозорості без операції можливе за допомогою контактних лінз або окулярів. Корекція гіперметропії можлива також завдяки апаратному або хірургічному втручанню. Методи хірургічного лікування далекозорості:
- Консервативний (лазерна корекція зору), що проводиться за допомогою зміни форми рогівки.
- Радикальний за допомогою видалення кришталика і заміни на інтраокулярну лінзу (штучний кришталик з біосумісного матеріалу).
Радикальні методи лікування дітям не проводять через зростаюче очне яблуко і високий ризик ускладнень. За наявності протипоказань (захворювань сітківки, ураження зорового нерва або склоподібного тіла, пошкодження рогівки, помутніння кришталика) операції з корекції далекозорості не проводяться. Інші протипоказання до проведення операції з відновлення зору можуть включати:
- системні захворювання (СНІД, саркоїдоз, гіпотиреоз);
- вагітність і період лактації;
- цукровий діабет.
При наявності протипоказів лікар може призначити окуляри або контактні лінзи при гіперметропії, а також спеціальну гімнастику для зміцнення м'язів очей та підвищення гостроти зору. Вправи для очей призначаються пожиттєво, оскільки в разі припинення гімнастики м'язи очей швидко втрачають тонус. Лікар також може призначити препарати для покращення кровообігу очей і стимуляції припливу крові до сітківки ока.
Чи можна відновити зір у разі далекозорості без операції?
Повністю відновити зір без операції не вдасться через незворотні зміни структур зорових органів. Проте підвищити гостроту зору і призупинити розвиток гіперметропії можна неінвазивними методиками. Після діагностики далекозорості у дітей і дорослих, яким протипоказана операція, для корекції зору лікар може призначити апаратні методи лікування. Види неінвазивних методів відновлення зору при далекозорості:
- електростимуляція для збільшення кількості функціональних зв'язків між очним яблуком і мозком;
- інфрачервона лазерна терапія для постачання тканин киснем, розслаблення очних м'язів і зняття спазму акомодації (фокусування) очей;
- магнітотерапія для зміцнення судин, зняття запалення, прискорення регенерації в разі травм очей;
- вакуумний масаж очей за допомогою масок і окулярів-тренажерів.
Дія апаратних методів спрямована на відновлення кровообігу для живлення тканин. Кожна з методик має свої протипоказання (хронічні захворювання і системні патології, психічні порушення, вагітність, наявність кардіостимулятора). Для вибору оптимального апаратного методу лікування необхідно проконсультуватися з офтальмологом.
Як проводиться лазерна корекція зору при далекозорості?
Лазерна корекція зору при далекозорості дає змогу врахувати всі індивідуальні особливості будови рогівки. Етапи проведення лазерної корекції зору при гіперметропії:
- Місцеве знеболювання очей краплями.
- Захоплення повік щипцями для фіксації.
- Фіксація погляду пацієнта на червоній лазерній точці.
- Підняття верхнього шару рогівки.
- «Випарювання» ураженої ділянки.
- Повернення шару рогівки на місце і закріплення колагеном.
Лазерна корекція далекозорості триває в середньому 30 хвилин. Після завершення операції та зняття фіксувальних щипців протягом кількох годин картинка може залишатися розмитою.
Протягом п'яти днів після операції може спостерігатися болючість, підвищена світлобоязнь і сльозоточивість. Для пом'якшення інтенсивності тимчасових симптомів необхідно уникати навантажень на очі, а також користуватися краплями для поліпшення чіткості зору при далекозорості. Реабілітація після лазерної корекції може тривати до одного-двох тижнів, по закінченню яких очі повністю відновлюються.
Чи є медикаментозне лікування далекозорості?
Офтальмолог може призначити підтримувальні препарати, спрямовані на усунення симптомів гіперметропії (сухості та почервоніння очей, сльозоточивості, різі та болю), а також покращення місцевого кровообігу. Медикаментозне лікування далекозорості може включати додаткову терапію з використанням очних крапель або пероральних препаратів з вітамінами А, С і Е, мінеральними добавками (цинком, лютеїном, ретинолом), спрямованих на стимуляцію кровообігу.
Вправи для очей у разі далекозорості
Офтальмолог може призначити гімнастику для очей — комплекс вправ, що включає рухи окоруховими м'язами. Вправи для очей у разі далекозорості можуть допомогти:
- покращити місцевий кровообіг;
- посилити приплив вітамінів і поживних мікроелементів;
- зміцнити очні м'язи.
Комплекс вправ може бути спрямований як на розслаблення очей, так і на поліпшення фокусування. Регулярне виконання призначених вправ у складі комплексної терапії може сповільнити погіршення зору при далекозорості та мінімізувати дискомфортні відчуття.
Які існують методи профілактики далекозорості?
Запобіганню гіперметропії сприяє своєчасне лікування травм та інфекцій, що виникають, а також щорічне обстеження в офтальмолога. Інші методи профілактики розвитку далекозорості:
- гімнастику для очей;
- повноцінне харчування;
- користування сонцезахисними окулярами;
- дотримання гігієнічних заходів із догляду за очима, окулярами, контактними лінзами.
При регулярній роботі за комп'ютером або читанні рекомендується робити перерви кожні 20 хвилин, відводячи на 20 секунд очі вбік. При тривалому навантаженні на очі також небажано перебувати в умовах слабкої освітленості, а під час роботи з комп'ютером — надягати окуляри з фільтрацією синього світла.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Офтальмологія в ОН Клінік Біла Церква
Популярні питання
У більшості випадків на обох очах діагностується тільки гіперметропія, проте офтальмолог може діагностувати гіперметропічний астигматизм — плюсовий зір з нерівномірною кривизною рогівки, що провокує розмитість і нечіткість об'єктів. Астигматизм — це спадкова патологія рогівки, тому гіперметропію з астигматизмом діагностують за наявності патології в одного з родичів.
Зупинити розвиток далекозорості та дещо поліпшити гостроту зору за слабкого або середнього ступеня патології можна за допомогою регулярної гімнастики для очей, повноцінної дієти та фізичної активності. Крім того, потрібно звернутися до офтальмолога, який підбере контактні лінзи або окуляри для зниження навантаження на очі і гальмування прогресування гіперметропії.
За допомогою гімнастики, медикаментів і дотримання рекомендацій офтальмолога вдасться дещо поліпшити зір при віковій далекозорості. Виправити пресбіопію можна радикальними способами (лазерною корекцією зору або хірургічною заміною кришталика при далекозорості).
У дітей під час ускладнення далекозорості може розвиватися косоокість, що сходиться, амбліопія (синдром «ледачого ока»), у важких випадках — анізометрична патологія, для якої характерне хронічне помутніння однієї із сітківок через нерівне фокусування очей. У дорослих гіперметропія може провокувати розвиток астигматизму (порушення здатності ока чітко розрізняти предмети і джерела світла) або пресбіопії (вікової аномалії рефракції ока з порушенням акомодації).
Короткозорість і далекозорість одночасно виникають рідко — патології переважно діагностуються як незалежні захворювання на одному або двох очах, проте розвиток мінусового і плюсового зору на різних очах можливий. У разі міопії та гіперметропії одночасно знадобиться допомога офтальмолога, який підбере лінзи для далекозорості на одне око та короткозорості на інше, а також виключить наявність астигматизму та інших патологій зорових органів.