Logo
0 800 30 11 77

Амбліопія (синдром ледачого ока): симптоми, причини виникнення, лікування

Амбліопія (синдром ледачого ока): симптоми, причини виникнення, лікування
Читати 10 хвилин | Створено: 16 серпня 2024 | Оновлено: 16 серпня 2024 | 2767 2767
Амбліопія (синдром ледачого ока) є однією з найчастіших причин зниження зору на одне око в дітей і дорослих. Поширеність амбліопії у світі становить близько 1-2%.

Який зір вважається нормальним?

За нормального зору світло фокусується безпосередньо на сітківці ока, а не спереду чи позаду неї. Людина з нормальним 100% зором, який може позначатися 1,0 або 6/6, чітко розрізняє предмети, що знаходяться на відстані шести метрів.

Що таке амбліопія?

Поставте своє питання Офтальмологу
«ОН Клінік»

Амбліопія — це офтальмологічна патологія, що супроводжується зниженням гостроти зору, яке не піддається негайній корекції за допомогою окулярів або лінз. При амбліопії порушується функціонування зорового аналізатора, що відповідає за передачу чіткого зображення від ураженого ока в головний мозок. Амбліопія виникає на тлі інших патологій зору.

Які причини виникнення амбліопії?

Амбліопія може передаватися генетично, тому ймовірність розвитку синдрому ледачого ока зростає за наявності родичів з офтальмологічними захворюваннями. Причини амбліопії:

  • дисбаланс очних м'язів;
  • короткозорість (може супроводжуватися погіршенням нічного зору);
  • далекозорість (гіперметропія);
  • астигматизм (змінена форма рогівки чи кришталика);
  • страбізм (косоокість);
  • опущення повіки (птоз);
  • оклюзія артерій сітківки (порушення кровообігу в судинах, що живлять сітківку ока);
  • катаракта (помутніння кришталика ока);
  • відмінності в заломлювальній здатності лівого і правого очей (анізометропічна амбліопія);
  • захворювання рогівки (прозорої передньої частини ока).

Фактори ризику виникнення амбліопії можуть включати передчасні пологи (до 37 тижнів вагітності), низьку масу тіла (до 2500 грамів під час народження) і затримки розвитку. У деяких випадках неможливо встановити точні причини амбліопії.

Симптоми синдрому ледачого ока

Синдром ледачого ока — це патологія, яка на початкових стадіях може протікати безсимптомно і виявлятися випадково на прийомі в офтальмолога. Симптоми амбліопії:

  • косоокість;
  • біла зіниця (при катаракті);
  • часте кліпання;
  • опущення повіки;
  • часті мимовільні нахили голови на бік;
  • примружування, прикривання одного ока і розсинхронізація зору (очі можуть бути спрямовані в різні боки або рухатися незалежно один від одного);
  • порушення координації рухів.

Щоб самостійно перевірити зір у маленької дитини, можна провести тест на ледаче око. Якщо при прикриванні здорового ока рукою дитина скаржиться на проблеми із зором, необхідно перевірити відкрите око на амбліопію.

Які бувають ступені амбліопії?

Одностороння амбліопія вражає одне око. Двостороння амбліопія спричиняє порушення зору в обох очах. Ступінь тяжкості патології класифікується відповідно до гостроти зору ураженого ока.

Ступені амбліопії

Назва

Гострота зору

Амбліопія слабкого (легкого) ступеня

0,5-0,67

Амбліопія середнього (помірного) ступеня

0,2-0,5

Амбліопія високого (важкого) ступеня

менше 0,2

При односторонній амбліопії обидва ока бачать по-різному (гострота зору в здоровому оці залишається незмінною). Максимальна похибка, що допускається під час проведення тесту на гостроту зору, зазвичай не перевищує 0,1.

Як бачать люди з амбліопією?

Індивідуальне зорове сприйняття при синдромі ледачого ока залежить від ступеня тяжкості патології. Можливі зміни зору при амбліопії: 

  • одне око бачить розпливчасто (погіршення фокусування або рефракційна амбліопія);
  • порушення сприйняття відстаней до предметів, їхніх розмірів;
  • втрата бінокулярного зору (здатності бачити одночасно двома очима єдину картинку);
  • значне погіршення зору при розгляді віддалених або розташованих поблизу об'єктів.

Амбліопія може супроводжуватися втомою і болем у правому, лівому або обох очах, який посилюється під час розгляду яскравих предметів. Також при синдромі ледачого ока може виникати дискомфорт, описуваний як поява сторонніх предметів у полі зору.

Як бачить людина з амбліопією

Як бачить людина з амбліопією

Чи буває амбліопія одного ока?

Погіршення зору на одне око є поширеною ознакою амбліопії, яка в більшості випадків розвивається як одностороння патологія. Завдяки поступовому переключенню сприйняття на здорове око зір у слабшому оці може з часом погіршитися.

Амбліопія у дітей

Амбліопія є найпоширенішою причиною зниження гостроти зору в дітей. Синдром ледачого ока зазвичай розвивається від народження до семирічного віку і виявляється приблизно у 5% дітей, що молодші 15 років. 

Для своєчасного виявлення патології та початку лікування необхідно не рідше одного разу на рік проходити повну діагностику зорової системи на прийомі в дитячого окуліста. Важливо пам'ятати, що амбліопія у дітей не минає сама по собі, тобто її неможливо «перерости».

Синдром ледачого ока в дорослих

У дорослих синдром ледачого ока може розвиватися як ускладнення дитячої амбліопії, лікування якої не проводили або воно було несвоєчасним (коли патологія органів зору набула важкої форми). Нижча ефективність терапії синдрому ледачого ока у дорослих пояснюється складністю лікувального впливу на сформовану зорову систему. Щоб оцінити шанси на підвищення зору в дорослих, необхідно записатися на консультацію офтальмолога.

Чим відрізняється амбліопія від астигматизму?

На відміну від амбліопії, при астигматизмі спостерігається деформація (надмірна вигнутість) рогівки або кришталика. Основними ознаками астигматизму є перенапруження очей і розмитість зору, що пояснюється нерівномірним заломленням світлового потоку. Розмитими стають практично всі об'єкти в полі зору незалежно від віддаленості.

З огляду на схожість симптомів астигматизму та амбліопії, може виникнути необхідність у проведенні диференціальної діагностики захворювання. Диференціальна діагностика об'єднує методи обстежень, які виключають невідповідні за будь-якими критеріями захворювання зі схожими симптомами і дають змогу поставити точний діагноз.

Чи можна самостійно діагностувати амбліопію?

Амбліопію неможливо діагностувати самостійно, оскільки під час проведення обстежень використовується медичне обладнання. Діагностика амбліопії включає:

  • огляд очного дна;
  • визначення гостроти зору;
  • вимірювання очного тиску;
  • оцінку рухливості очних яблук.

При появі перших ознак амбліопії рекомендується звернутися до офтальмолога. Відкладання візиту є однією з причин ускладнень синдрому ледачого ока.

Чи допомагають окуляри та контактні лінзи при амбліопії?

Окуляри та контактні лінзи можуть використовуватися в рамках лікування амбліопії, проте вони не можуть миттєво скорегувати зір. Необхідно пройти курс терапії, тривалість якої визначає офтальмолог.

Які існують методи лікування амбліопії?

Під час терапії амбліопії застосовуються методи, що сприяють активнішому використанню ураженого ока, а також відновленню і зміцненню зв'язків між мозком і зоровою системою. Методи лікування амбліопії:

  • коригуючі окуляри;
  • пов'язки на очі;
  • фільтр на окуляри (надягається на лінзу здорового ока, розмиває зір здорового ока і стимулює працювати уражене око);
  • очні краплі.

Якщо причиною амбліопії є катаракта або опущення повіки, за якого одне око стає більшим за інше, спочатку проводиться операція на лінивому оці для усунення причини. Після хірургічного втручання призначається консервативна терапія, мета якої «змусити» працювати ледаче око.

Чи можна вилікувати ледаче око у дорослого?

Вилікувати ледаче око у дорослого (контролювати прогресування захворювання) можна у випадках, коли патологія не є вродженою, а провокується набутими офтальмологічними захворюваннями. Лікування амбліопії у дорослих проводиться з використанням пов'язок, окулярів, контактних лінз і крапель. Можливі рецидиви — після проходження курсу терапії важливо регулярно спостерігатися в офтальмолога.

Лікування амбліопії у дітей

Приблизно кожен другий випадок амбліопії у віці 7-17 років піддається лікуванню. Найкращі результати терапії досягаються до семи років. Методи лікування амбліопії у дітей:

  • носіння пов'язки на здоровому оці (кілька годин на день);
  • очні краплі (для здорового ока);
  • носіння окулярів або контактних лінз (сприяють усуненню порушень рефракції).

За необхідності лікар може доповнити курс лікування вітамінами групи B і A, які корисні для зору. Тривалість терапії в середньому становить від кількох місяців до двох років. Консервативне лікування амбліопії може проводитися в домашніх умовах.

Які вправи для очей допомагають при амбліопії?

Немає жодних доказів того, що вправи для очей при амбліопії можуть сприяти позбавленню від патології. Офтальмолог може порекомендувати гімнастику для очей або заняття творчістю, що вимагають періодичного напруження зору (наприклад, живопис або рукоділля), як доповнення до лікувального курсу. Проте спеціальні вправи на ледаче око, які гарантовано допомагають у разі амбліопії, не розроблені.

Які ускладнення дає амбліопія?

Основними ускладненнями запущених форм амбліопії є незворотні офтальмологічні порушення в ураженому оці (наприклад, зниження гостроти зору). Своєчасне проведення діагностики та лікування синдрому ледачого ока сприяє зниженню ризику виникнення ускладнень амбліопії.

Профілактика амбліопії

Профілактика амбліопії включає уникнення травм, своєчасне лікування хвороб очей (наприклад, косоокості, астигматизму, катаракти) і регулярну перевірку зору. Рекомендована частота візитів до офтальмолога — не рідше одного разу на рік. Для профілактики рецидивів синдрому ледачого ока пацієнтам, які пройшли курс лікування, необхідно регулярно спостерігатися у лікаря (графік оглядів складається індивідуально).

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Офтальмологія в ОН Клінік Одеса (Центр)

Амбліопія (синдром ледачого ока): симптоми, причини виникнення, лікування - Панчешенко Інна Олександрівна
Панчешенко Інна Олександрівна
ОН Клінік Одеса (Центр)
вул. Мала Арнаутська, 56
Центр
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 19:30
Сб: 9:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Чи можна осліпнути від амбліопії?

Сліпота належить до числа найнебезпечніших ускладнень амбліопії. Однією з причин сліпоти, яка може виникнути при синдромі ледачого ока, є відсутність або несвоєчасний початок лікування патології зору.

2. Чи можна при амбліопії займатися спортом?

Заняття спортом не протипоказані при синдромі ледачого ока. Винятки можуть становити важкі форми амбліопії, за яких на тлі низької гостроти зору порушується координація рухів і підвищується ймовірність отримання травм (наприклад, в ігрових видах спорту або легкій атлетиці).

3. Чи можна кермувати автомобілем при амбліопії?

Кермування транспортними засобами за наявності амбліопії допустиме тільки у випадках, коли порушення зору не впливають на безпеку дорожнього руху. Якщо на тлі ефекту ледачого ока постійно погіршується зір, необхідно відмовитися від водіння автомобіля.

4. Чи можна робити лазерну корекцію зору при амбліопії?

Лазерна корекція зору передбачає зміну лазером форми рогівки ока — людина починає нормально бачити. При наявності амбліопії лазерна корекція неефективна, оскільки захворювання характеризується порушенням зв'язку мозку та зорової системи (хворого «ледачого» ока) — навіть після зміни форми рогівки гострота зору не покращиться.

5. Чи можна повернути зір при амбліопії?

На ранній стадії амбліопія піддається корекції. Дітям з амбліопією, які проходять лікування в ранньому віці, з високою ймовірністю можна поліпшити зір і запобігти довгостроковим ускладненням. Дорослі також можуть проходити терапію амбліопії. У разі комплексного підходу до лікування і ретельного виконання вказівок офтальмолога (лікувати синдром ледачого ока можна вдома) зір може покращитися. При запущеній формі амбліопії порушення зору незворотні.

Рейтинг статті:
Амбліопія (синдром ледачого ока): симптоми, причини виникнення, лікування
Лікар-офтальмолог. Вища категорія.
Амбліопія (синдром ледачого ока): симптоми, причини виникнення, лікування
Стаття перевірена: Економ Христина Петрівна
Лікар-офтальмолог, дитячий лікар-офтальмолог.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Андрій 3 місяці тому
Добрий день. Чомусь учора різко став погано бачити на одне око. Можете щось порадити?
Відповісти
Добрий день. Раптове погіршення зору може бути як патологією ока, так і симптомом інших захворювань (наприклад, інфекцій, цукрового діабету або гіпертонії). Якщо наступного дня після раптової втрати поганий зір не покращився, слід пройти огляд в офтальмолога. Успіх терапії захворювання (у разі його діагностування) багато в чому залежить від стадії, на якій було розпочато лікування.
Ольга 3 місяці тому
Доброго ранку. Як можна самостійно вилікувати косоокість у дитини в 3 роки в домашніх умовах?
Відповісти
Добрий день. Косоокість, за якої одне око дивиться в бік, відмінний від напрямку іншого ока, не проходить сама собою. Патологія може супроводжуватися численними ускладненнями (наприклад, амбліопією, двоїнням в очах, головними болями, підвищеною стомлюваністю і зниженням самооцінки). Косоокості неможливо позбутися в домашніх умовах, оскільки вона потребує тривалого лікування під наглядом лікаря. Для діагностики та терапії косоокості необхідно відвідати офтальмолога.
Тарас 3 місяці тому
Добрий вечір. Що робити, якщо вже майже півроку одне око мутно бачить?
Відповісти
Добрий день. Існує багато патологій очей, які спричиняють помутніння зору (наприклад, катаракта, діабетична ретинопатія, глаукома). Щоб уникнути ускладнень у разі погіршення зору, рекомендується звернутися до офтальмолога. Лікар проведе діагностику і призначить терапію.
Марта 3 місяці тому
Доброго дня. Як називається хвороба, коли одне око бачить набагато гірше за інше?
Відповісти
Добрий день. Опис одного симптому є недостатнім для заочної постановки діагнозу. Щоб визначити характер патології та пройти курс лікування, потрібно записатися на консультацію офтальмолога.
Аліса 3 місяці тому
Добрий день. Амбліопія — це підстава для інвалідності чи ні?
Відповісти
Добрий день. Важка форма амбліопії може бути підставою для встановлення інвалідності. Однак остаточне рішення ухвалюється медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.