Що показує загальний аналіз сечі?
Загальний аналіз сечі — лабораторний метод діагностики, який дозволяє оцінити стан та функції нирок, сечовивідних шляхів. Дослідження включає вивчення хімічних (рН, наявності білка, глюкози, кетонів, білірубіну, нітритів), фізичних (кольору, прозорості, щільності, запаху) властивостей і мікроскопію осаду (виявлення клітинних елементів, кристалів, у тому числі оксалатів, бактерій і мікроорганізмів). Загальний аналіз сечі показує наявність або відсутність інфекцій сечовивідних шляхів, захворювань нирок (пієлонефриту, гломерулонефриту, циститу, сечокам'яної хвороби).
Загальний аналіз сечі призначається в рамках профілактичного обстеження за наявності симптомів патологій сечовивідної системи (більше в області нирок, болісному або частому сечовипусканні). Дослідження може бути призначене для оцінки ефективності лікування, контролю впливу лікарських засобів на роботу нирок.
Що таке оксалати у сечі?
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Оксалати — це солі щавлевої кислоти, які утворюються в організмі в процесі обміну речовин і виводяться з нього природним шляхом із сечею. Солі також можуть надходити в організм із продуктами харчування. Підвищена концентрація оксалатів у сечі може спричинити утворення кристалів оксалату кальцію, що підвищує ризик появи піску в нирках та сечовому міхурі, який згодом перетворюється на каміння (мікроліти).
Як оксалати потрапляють у сечу?
Солі щавлевої кислоти утворюються в організмі в процесі метаболізму, оскільки є продуктом розпаду гліоксилової та аскорбінової кислот. У нормі оксалати потрапляють у кровообіг, після чого залишки обміну речовин виводяться нирками з організму із сечею.
При споживанні оксалатів з їжею відбувається всмоктування солей кишківником, які згодом також надходять у кровотік. Кров фільтрується через нирки, що сприяє подальшому виведенню солей із сечею. Оксалати в кишківнику можуть зв'язуватися з кальцієм, утворюючи нерозчинні солі, які виводяться з організму під час випорожнення. Процес є важливим механізмом захисту від надлишку оксалатів, запобігаючи їх всмоктуванню в кров та подальшому потраплянню у нирки.
Яка норма рівня оксалатів у сечі?
У нормі кількість оксалатів, що виводяться із сечею за добу, становить 10-40 мг. Помірна кількість оксалатів завжди присутня у сечі, оскільки солі є природним продуктом обміну речовин. Перевищення норми, при якій рівень оксалатів у сечі у жінок та чоловіків становить понад 45 мг на добу, може свідчити про розвиток клінічної гіпероксалурії.
Що таке оксалатурія?
Оксалатурія (гіпероксалурія) — це стан, при якому спостерігається підвищений рівень оксалатів у сечі. Типи оксалатурії:
- первинна оксалатурія (генетична патологія) Є рідкісним спадковим захворюванням печінки, яке спричинене генетичними змінами. Патологія розвивається через недостатнє вироблення ферментів, внаслідок чого в організмі накопичується надмірна кількість солей щавлевої кислоти;
- вторинна оксалатурія (набута патологія). Розвивається внаслідок захворювань шлунково-кишкового тракту, що супроводжується порушенням всмоктування жирів у кишківнику.
Існує три підтипи первинної гіпероксалурії, кожен з яких пов'язаний із генетичною мутацією. Мутація призводить до дефіциту ферментів, що беруть участь у метаболізмі гліоксилової кислоти, що сприяє надмірному утворенню оксалатів. Захворювання діагностується у людей до 20 років. Підвищений рівень оксалатів у сечі при первинній формі сприяє швидкому процесу утворення оксалатного каміння в нирках та розвитку ниркової недостатності, що зустрічається навіть у немовлят.
Різновидом вторинної оксалатурії є дієтична форма. Патологія виникає при надмірному вживанні продуктів із високим вмістом оксалатів (шпинату, сої, картоплі, горіхів, буряків). Як результат кількість солей у сечі значно збільшується, що створює сприятливі умови для формування кристалів оксалату кальцію та подальшого утворення каменів у нирках.\
Які симптоми підвищеного рівня оксалатів в сечі?
Які причини підвищеного рівня оксалатів у сечі?
Підвищений рівень оксалатів у сечі може бути спричинений різними факторами, які залежать від етіології захворювання. Причини оксалатів у сечі:
- генетична схильність;
- запальні патології шлунково-кишкового тракту (хвороба Крона, виразковий коліт);
- вживання великої кількості продуктів, багатих на оксалати;
- дефіцит вітаміну В6;
- надлишок вітаміну С;
- зневоднення;
- прийом лікарських засобів (антибіотиків, аскорбінової кислоти у великих дозах).
Ризик розвитку гіпероксалурії підвищується при оперативному лікуванні шлунково-кишкового тракту (видаленні частини тонкого кишківника, шунтуванні шлунка), внаслідок чого порушується процес зв'язування оксалатів із кальцієм у кишківнику. Підвищена кількість вільних солей у крові потрапляє у нирки, де після фільтрації вони виводяться із сечею.
Які симптоми вказують на підвищену кількість оксалатів у сечі?
Гіпероксалурія може протікати безсимптомно. Патологія часто діагностується за результатами аналізу при виявленні підвищеного рівня оксалатів у сечі. Перші симптоми солей у сечі з'являються при тривалому перебігу захворювання і залежать від ступеня підвищення рівня оксалатів, наявності супутніх захворювань та інших факторів. Симптоми підвищеного рівня оксалатів у сечі:
- гострий біль у попереку, нижній частині живота, паху чи боці;
- нудота, блювання;
- діарея;
- часті позиви до сечовипускання;
- болісне сечовипускання;
- підвищена температура тіла;
- каламутна сеча рожевого, червоного чи коричневого кольору з неприємним запахом;
- кров у сечі.
Підвищення кількості оксалатів у сечі може відбуватися на тлі рецидиву інфекцій сечовивідних шляхів (циститу, пієлонефриту). Кристали оксалату кальцію можуть вражати слизову оболонку сечовивідних шляхів, роблячи її більш вразливою до інфекцій.
Чому підвищуються оксалати у сечі при вагітності?
Підвищення рівня оксалатів у сечі при вагітності рідко спричиняє розвиток гіпероксалурії і часто пов'язане із змінами, що відбуваються в організмі вагітної жінки. Можливі причини наявності оксалатів у сечі при вагітності:
- зміна раціону харчування. Під час вагітності істотно зростає потреба у вітамінах, що сприяє вживанню більшої кількості овочів та фруктів. Такі продукти, як шпинат, ревінь, щавель, буряк, містять велику кількість оксалатів;
- зміна метаболізму. Вагітність супроводжується значними змінами в процесі обміну речовин, що впливає на метаболізм оксалатів і часто призводить до їх підвищеного утворення або порушення виведення солей з організму;
- нестача рідини. Вагітним рекомендується випивати не менше 1,5 л рідини на добу
Велика кількість оксалатів у сечі може бути пов'язана із захворюванням нирок (циститом, пієлонефритом) у вагітної. У поодиноких випадках запальний процес може сприяти утворенню кристалів оксалату кальцію та їх відкладенню у нирках.
Які продукти підвищують рівень оксалатів у сечі?
Підвищенню рівня оксалатів у сечі сприяє надмірне споживання продуктів харчування, які містять велику кількість солей щавлевої кислоти.
Продукти, що містять велику кількість оксалатів | |
Фрукти | Ківі, фініки, малина, апельсини, мандарини, аґрус |
Овочеві культури, зелень | Ревінь, шпинат, картопля, буряк, ріпа, морква, баклажани, щавель |
Бобові | Квасоля, біб |
Горіхи | Мигдаль, волоські горіхи, горіхи макадамія, кешью, арахіс |
Насіння | Насіння соняшника, гарбуза |
Зернові та крохмалі | Коричневий рис, кускус, просо, булгур, кукурудзяне борошно, кукурудзяна крупа |
Напої | Какао, гарячий шоколад, чай, томатний сік, пиво |
Соєві продукти | Соя, тофу |
Не рекомендується повністю виключати з раціону продукти, багаті на солі щавлевої кислоти. Людям, з підвищеним ризиком каменеутворення, треба уникати вживання сирих овочів із високим вмістом оксалатів: їх краще відварювати, тушкувати або готувати на пару. Харчування має бути збалансованим, включати різноманітні продукти, багаті на вітаміни і мінерали.
Чим небезпечні оксалати у сечі?
При підвищеному рівні оксалатів у сечі відбувається процес їх кристалізації. Солі з'єднуються з кальцієм, утворюючи кристали оксалату кальцію (оксалатні камені). З невеликих кристалів формуються великі сечові конкременти (тверді утворення). Оксалатні камені накопичуватися в нирках або сечовивідних шляхах (сечовому міхурі або сечоводах), перешкоджаючи відтоку сечі. Камені можуть викликати біль, інфекції, обструкцію сечових шляхів, що може погіршити процес фільтрації крові. Процес сприяє зниженню функцій нирок та розвитку сечокам'яної хвороби.
При сечокам'яній хворобі великі конкременти локалізуються в чашково-мисковій системі нирок. При потраплянні каменів до сечоводу, конкременти можуть перекривати просвіт сечовивідних шляхів, що супроводжується порушенням відтоку сечі та підвищенням внутрішньониркового тиску. Виникає різкий напад болю, що свідчить про виникнення ниркової кольки.
Тривале порушення сечовиділення сприяє інфікуванню нирок, розвитку паранефриту, пієлонефриту. Прогресування патології нирок без належного лікування може призвести до ниркової недостатності. Захворювання розвивається внаслідок порушення функцій однієї чи обох нирок.
Особлива небезпека підвищеного рівня оксалатів у сечі полягає в тому, що надлишки кристалів оксалату кальцію можуть накопичуватися не тільки в нирках, а й кістках і хрящовій тканині, передміхуровій залозі, сечовому міхурі та інших внутрішніх органах, що сприяє розвитку оксалозу. Інші ускладнення накопичення солей в органах:
- патології кісток та хрящової тканини (остеопороз);
- анемія;
- патології серця (кардіоміопатія);
- шкірні виразки (глибокий дефект шкіри).
Підвищений рівень оксалатів у сечі може спричинити порушення росту та розвитку у дітей. При появі перших симптомів гіпероксалурії рекомендується звернутися до терапевта чи уролога.
Що робити при підвищеному рівні оксалатів у сечі?
Підвищений рівень солей щавлевої кислоти у сечі може бути викликаний різними факторами. Для виявлення причин патологічного стану необхідно записатися прийом до урологу. На прийомі лікар проводить огляд, вивчає скарги, симптоми, супутні захворювання та інші потенційні фактори, які могли спровокувати підвищення рівня оксалатів у сечі та призначає діагностичне дослідження.
Діагностика оксалатурії включає аналізи сечі, крові, УЗД нирок. При виявленні підвищеного рівня оксалатів у сечі за результатами обстеження лікар призначає комплексну терапію, що складається з дієтотерапії, медикаментозного лікування та залежить від типу гіпероксалурії та важкості перебігу захворювання.
Як позбутися оксалатів у сечі?
Зменшити рівень оксалатів у сечі можна за допомогою коригування раціону й режиму харчування і прийому лікарських препаратів. Необхідно обмежити або повністю виключити споживання продуктів, багатих на солі щавлевої кислоти. Інші рекомендації щодо зниження рівня оксалатів у сечі:
- рівномірний прийом їжі через рівні інтервали часу;
- споживання достатньої кількості кальцію, магнію, вітамінів А, В6 та Е;
- зменшення споживання солі, цукру. Надлишок солі в раціоні може сприяти виведенню кальцію із сечею, що збільшує ризик утворення каменів у нирках;
- обмеження добавок із вітаміном С;
- споживання достатньої кількості води (не менше 1,5 л щодня). Не можна допускати зневоднення. Достатнє споживання рідини дозволить розчинити оксалати, знижуючи їхню концентрацію в сечі;
- активний спосіб життя без надмірних навантажень.
Своєчасне лікування інфекційних та запальних захворювань, а також розладів шлунково-кишкового тракту знижує ризик підвищення рівня солей у сечі та утворення сечових конкрементів. Для зниження солей у сечі лікар може призначити добавки кальцію, магнію, цитрату калію, вітаміну В6 для запобігання утворенню кристалів оксалату кальцію. Для виведення зайвої рідини та солей з організму можуть бути призначені діуретики.
Як вивести оксалати народними засобами?
Використання народних засобів на лікування оксалатурії немає доказової ефективності. Самолікування може спричинити прогресування захворювання та розвиток ускладнень. За наявності симптомів підвищеного рівня оксалатів у сечі необхідно записатися на консультацію до терапевта чи уролога. Після обстеження може бути призначена медикаментозна терапія та індивідуальна дієта. Застосування народних засобів при лікуванні оксалатурії допускається виключно за погодженням з лікарем.
Дієта при оксалатах у сечі
При підвищеному рівні оксалатів у сечі рекомендовано дієту з низьким вмістом солей щавлевої кислоти. Загальне добове споживання оксалатів щодня не повинно перевищувати 50 мг.
Харчування при оксалатурії має бути дробовим, збалансованим та різноманітним. Необхідно їсти невеликими порціями. Не можна дотримуватись тривалої монодієти або голодувати. Приклад дієти при підвищеному рівні оксалатів у сечі наведений у таблиці.
Що можна їсти при підвищеному рівні оксалатів у сечі | ||
Група | Дозволені продукти | Заборонені продукти |
Фрукти | Банани, ожина, чорниця, вишня, полуниця, яблука, абрикоси, лимони, персики, груша, журавлина, зелений виноград | Ківі, фініки, малина, апельсини, мандарини |
Овочеві та бобові культури, зелень, горіхи | Брокколі, капуста, цвітна капуста, гриби, цибуля, горох, цукіні, огірки | Ревень, селера, петрушка, кінза, буряк, щавель, шпинат, баклажани, мигдаль, волоські горіхи, горіхи макадамія, кешью, арахіс |
Крупи, бакалія | Білий рис, кукурудзяне борошно, вівсяні висівки, макаронні вироби | Коричневий рис, кускус, просо, булгур, кукурудзяна крупа |
М'ясо, риба | Нежирні сорти м'яса (птах, телятина) та риби (тріска, мінтай, хек, судак, щука) | Свинина, субпродукти |
Напої | Кава, вода, фруктові соки, трав'яні чаї | Какао, гарячий шоколад, чай, томатний сік, пиво |
Можна їсти йогурт, твердий сир, молоко, кефір. Необхідно обмежити або повністю відмовитися від споживання продуктів із високими вмістом осксалатів. Замість солі можна використовувати спеції та трави для надання страв смаку. Треба обмежити споживання продуктів, багатих на вітамін С (болгарського перцю, чорної смородини, квашеної капусти, цитрусових, шипшини). У раціоні можуть бути трав'яні чаї в невеликій кількості, які мають сечогінний ефект.
При оксалатурії обмежується або виключається вживання фаст-фуду, копченостей, маринованих та консервованих продуктів, гірчиці, аджики, ковбасних виробів, магазинних напівфабрикатів. Рекомендується обмежити кількість тваринного білка у раціоні (свинину, яловичину).
При підвищеному рівні оксалатів у сечі прийом вітамінів та харчових добавок має здійснюватись за призначенням лікаря. Неправильно підібране дозування препаратів може негативно вплинути на нирки, спричинити посилення симптомів, розвиток ускладнень. Меню при підвищеному рівні оксалатів у сечі має бути корисним, різноманітним та збалансованим. Подаємо перелік дозволених та заборонених продуктів при підвищеному рівні оксалатів у сечі у вигляді таблиці, яку зручно зберігати на смартфоні.
Дієта при підвищеному рівні оксалатів в сечі
Меню на тиждень при оксалатах | ||||||
День | Сніданок | Другий сніданок | Обід | Полудень | Вечеря |
|
Понеділок | Вівсяна каша з яблуками та корицею | Банан | Курячий суп з овочами | Груша | Запечена риба (тріска, мінтай) з відвареною картоплею та зеленим салатом |
|
Вівторок | Сир з бананом та медом | Яблуко | Салат з відвареної курки, огірків, помідорів та зелені, заправлений йогуртом | Йогурт | Овочеве рагу (морква, кабачки, картопля) із шматочком відвареної яловичини |
|
Середа | Омлет з двох яєць з помідорами та зеленню | Груша | Суп-пюре з гарбуза та грінками з білого хліба | Сир | Запечена куряча грудка з цвітною капустою і броколі |
|
Четвер | Гречана каша з молоком | Банан | Рибні котлети на пару з відвареною картоплею та салатом з огірків та зелені | Яблуко | Запечені овочі (кабачки, морква, цибуля) зі шматочком відвареної яловичини |
|
П'ятниця | Сирна запіканка з яблуками | Йогурт | Овочевий суп з локшиною та шматочком курки | Груша | Відварена риба (хек) з рисом та салатом з огірків та помідорів |
|
Субота | Оладки з кабачків та йогурт | Цільнозернове печиво | Курячий шашлик з овочами (огірки, помідори, перець) | Яблуко | Запечена індичка з картопляним пюре та зеленим салатом |
|
Неділя | Омлет з овочами та шматочком цільнозернового хліба | Яблуко | Курячий суп з рисом та морквою | Йогурт | Рибні котлети на пару з гречаною кашею та салатом із свіжих овочів |
|
Які продукти допомагають знизити рівень оксалатів у сечі?
Вживання продуктів з низьким вмістом солей допоможе полегшити симптоми оксалатурії, запобігши розвитку ускладнень (утворення конкрементів у нирках). Продукти, що сприяють виведенню оксалатів:
- овочі (огірки, цвітна капуста, броколі, кабачки, спаржа);
- фрукти (банани, абрикоси, кавун, гранат, груша, диня, яблука, сливи);
- крупи (рис, вівсяна каша, пшоно);
- нежирні сорти м'яса (телятина, кролик, індичка, курка без шкіри)
- риба (морський окунь, тріска, хек, мінтай, щука, лящ, судак);
- молочні продукти (тверді сири, йогурт, молоко, вершкове масло);
- горіхи, кунжут.
Також до раціону додають яєчні жовтки, субпродукти (печінку тріски, яловичу печінку), рослинні олії. Вживання кисломолочних продуктів, які є джерелом кальцію, допомагає позбутися великої кількості оксалатів у сечі.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Урологія в ОН Клінік Кропивницький


Урологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Для визначення рівня оксалатів необхідно здати добовий аналіз сечі. За добу до збору сечі рекомендується виключити з раціону продукти, багаті на оксалати, а також фрукти та овочі, що можуть змінити колір сечі (буряк, моркву, ягоди). Перед збором біологічного матеріалу необхідно провести ретельну гігієну зовнішніх статевих органів. Перше ранкове сечовипускання здійснюється в унітаз. Усю подальшу сечу протягом доби збирають в одну чисту ємність, з якої наприкінці дня відбирають близько 50 мл матеріалу для дослідження в лабораторії.
Визначити рівень оксалатів у сечі в домашніх умовах неможливо. Необхідно здати добовий аналіз сечі в лабораторії, що дасть змогу визначити кількість оксалатів, які виділяються із сечею за добу.
Здавати аналіз сечі на оксалати під час місячних не рекомендується. Кров'янисті вагінальні виділення під час менструації можуть вплинути на результати дослідження.
Підвищений рівень оксалатів у сечі в дитини може свідчити про порушення обміну щавлевої кислоти і кальцію, зневоднення, патології нирок. Необхідно звернутися до педіатра або дитячого уролога для обстеження та виявлення причини підвищення рівня оксалатів.
Оксалати й урати — це два різні типи солей, які можуть бути присутніми в сечі. Оксалати утворюються в процесі обміну речовин або надходять в організм з їжею. Урати (аморфні солі) — це кислі натрієві та калієві солі сечової кислоти, що з'являються в сечі за порушення пуринового обміну, за умови зневоднення або вживання великої кількості м'ясних продуктів і бобових.