Logo
0 800 30 11 77

Як доглядати за жирною шкірою обличчя й тіла?

Як доглядати за жирною шкірою обличчя й тіла?
Читати 15 хвилин | Створено: 20 серпня 2024 | Оновлено: 20 серпня 2024 | 786 786
Причиною жирної шкіри є підвищена активність сальних залоз. Згідно з дослідженнями, жирність епідермісу спостерігається у 75% людей віком від 15 до 20 років. Виділення себума (шкірного сала) можна контролювати.

Які бувають типи шкіри?

Тип шкіри залежить від її зволоженості, чутливості та активності сальних залоз. Останній критерій впливає на схильність до появи акне. Типи шкіри обличчя:

  • нормальний тип шкіри. Нормальна шкіра достатньо зволожена, практично не схильна до висипань і пігментації. Характеризується ледь помітними порами й однорідним кольором, добре переносить косметичні засоби;
  • сухий тип шкіри. Через дефіцит вологи виникає відчуття стягнутості, яке минає після використання зволожувальних засобів. Пори слабо виражені, колір обличчя тьмяний, помітні ділянки з лущенням. Є схильність до подразнень і підвищеної чутливості;
  • жирний тип шкіри. Сальні залози виділяють велику кількість секрету, який провокує блиск обличчя. Характеризується розширеними порами, схильністю до висипань і чорних цяток (комедонів). Масний блиск найбільш виражений у Т-зоні (на носі, лобі, підборідді);
  • комбінований тип шкіри. Комбінована шкіра об'єднує ознаки кількох типів. Наприклад, на щоках можуть бути помітні симптоми сухості, а в Т-зоні — жирний блиск. Пори розширені, є комедони.

Існує також проблемна шкіра (має прищі, акне, вугровий висип) і чутлива шкіра (більш вразлива до негативного впливу ультрафіолету, високих і низьких температур, можуть з'являтися почервоніння, судинні сітки та алергічні реакції на косметику). Протягом життя тип шкіри може змінюватися. 

Як визначити свій тип шкіри?

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

Визначити тип шкіри можна самостійно в домашніх умовах. Тест на визначення типу шкіри:

  1. Ретельно вмийте обличчя пінкою або гелем, очистивши його від косметичних засобів і забруднень.
  2. Промокніть обличчя рушником.
  3. Зачекайте 30 хвилин, щоб сальні залози проявили активність.
  4. Огляньте шкіру в дзеркалі. Розпізнати суху шкіру можна за ділянками, що лущаться, і відчуттям стягнутості. Жирна шкіра вирізняється блиском, висипаннями та ділянками з розширеними порами. При комбінованому типі в Т-зоні обличчя помітний блиск, а на інших ділянках обличчя — сухість.

Додатково визначити тип шкіри допоможе суха серветка, яку потрібно прикласти до обличчя через 30 хвилин після очищення. Через 20 секунд серветку знімають і оглядають: наявність масних плям свідчить про жирність шкіри, а їх повна відсутність — про сухість. При комбінованому типі на серветці видно слабкі масні відбитки в Т-зоні.

Як виглядає жирна шкіра?

Жирна шкіра характеризується підвищеним виробленням шкірного сала залозами. Візуально помітний жирний блиск, розширені та закупорені пори. Пориста шкіра більш схильна до появи висипань, тому на обличчі є вугрі, комедони, можливе також акне і постакне (рубці від акне).

Жирність шкіри може з'явитися у чоловіків і жінок будь-якого віку. Проте найчастіше проблема виникає у підлітків та дорослих віком до 30 років. Масний блиск, висипання і розширені пори можуть з'явитися не тільки на обличчі, а й на голові, животі, спині, шиї, грудях.

Які причини жирної шкіри?

Причиною жирної шкіри є активне вироблення сальними залозами себума (секрету), яке припадає на пубертатний період (від початку прояву вторинних статевих ознак до повного дорослішання). Пікова активність пов'язана з гормональними змінами в організмі, які тривають приблизно до 20 років. Інші причини жирної шкіри обличчя:

  • генетична схильність;
  • чинники навколишнього середовища (температура повітря, вологість);
  • коливання ваги та шкірні захворювання;
  • стрес;
  • вживання продуктів з високим глікемічним індексом (шоколаду, випічки, газованих напоїв).

Жирна шкіра обличчя може проявитися під час вагітності або менструації у зв'язку зі змінами рівня прогестерону. Вироблення сального секрету під час стресу пов'язане з підвищенням рівня гормону кортизолу в організмі. У чоловіків жирна шкіра зустрічається частіше, ніж у жінок, через вищий рівень тестостерону.

Що робити за підвищеної жирності шкіри обличчя і тіла?

Візуально зробити шкіру менш жирною можна за допомогою доглядової та декоративної косметики (матуючих серветок, пудри). Проте доглядати за жирною пористою шкірою потрібно постійно, скорегувавши спосіб життя. Загальні рекомендації щодо догляду за жирною шкірою обличчя і тіла:

  1. Очищення шкіри двічі на день — вранці та ввечері.
  2. Уникнення агресивних косметичних засобів і комедогенної косметики (з мигдальною олією, бджолиним воском, цетиловим спиртом, олеїновою кислотою), що провокує появу чорних цяток.
  3. Використання заспокійливого тоніку.
  4. Зволоження жирної шкіри (пересушена шкіра виробляє більше себуму). 
  5. Використання сонцезахисного крему без олій у складі.

Для зменшення жирності шкіри обличчя і тіла потрібно стежити за харчуванням — рекомендується обмежити вживання цукру, алкогольних напоїв, молочних продуктів, гострої їжі.

Догляд за жирною шкірою обличчя

Догляд за жирною шкірою обличчя має включати очищення, тонізування і зволоження вранці та ввечері. Не рекомендується використовувати засоби, що містять спирт, який пересушує епідерміс. Етапи догляду за жирною шкірою обличчя в ранковий час:

  1. Очищення. Очистити пористу шкіру обличчя можна за допомогою пінки або гелю для вмивання. Косметичний засіб повинен глибоко проникати в сальні залози, не подразнюючи шкіру. При активному виробленні себуму після сну потрібно очищати шкіру двічі.
  2. Тонізування. Тонізуючі засоби відновлюють природний рівень рН (кислотно-лужний баланс) шкіри, який можуть порушити очищуючі засоби. Використання тоніка під час ранкового догляду за жирною шкірою обличчя чинить заспокійливу та протизапальну дію.
  3. Зволоження та захист від сонця. Нанесення зволожуючого крему дає змогу контролювати вироблення себума і знижує потребу сальних залоз виділяти більше секрету. Додатково рекомендується наносити сонцезахисний крем.

Протягом дня можна користуватися матуючими серветками, які знімають масний блиск. Для підтримки нормального рівня вологи епідермісу також можна користуватися термальною водою.

Догляд за жирною шкірою обличчя в домашніх умовах також потрібно здійснювати ввечері. Етапи вечірнього догляду за жирною шкірою:

  1. Очищення. Дозволяє видалити залишки макіяжу, сонцезахисного засобу та бруду. Після демакіяжу можна скористатися засобом для глибокого очищення пор і нормалізації виділення шкірного жиру.
  2. Тонізування. Засіб, що відновлює рН шкіри, можна використовувати двічі на день. Замінити тонік можна відлущувальними засобами, якими користуються двічі-тричі на тиждень.
  3. Зволоження. У вечірній час потрібно зволожувати шкіру некомедогенними засобами, які не закупорюють пори. 

Між етапами тонізації та зволоження для регуляції виділення шкірного жиру можна застосовувати активні засоби (сироватки) і пілінг, що сприяють відлущуванню відмерлих часток епідермісу. Не більше двох разів на тиждень застосовують маски, які підсушують шкіру і мають матуючий ефект. Бажано використовувати косметичні засоби для жирної шкіри обличчя, що містять ніацинамід, ретиноїди, L-карнітин, зелений чай. Підібрати доглядову косметику допоможе дерматолог або косметолог.

Догляд за жирною шкірою тіла

Догляд за жирною шкірою тіла включає обов'язкові етапи — очищення і зволоження. Етапи догляду за жирною шкірою тіла вранці та ввечері:

  1. Очищення від забруднень за допомогою гелю, мила, пінки.
  2. Зволоження лосьйоном, молочком, кремом.
  3. Відлущування відмерлих частинок скрабом і пілінгом (один раз на тиждень).

Якщо в жінок та чоловіків жирна шкіра тіла, потрібно відмовитися від косметики із вмістом синтетичних засобів (гліколевої кислоти, синтетичного спирту, діоксину), які руйнують захисні властивості шкіри та порушують її рН. Також необхідно стежити за температурою води під час купання, яка не має бути надто гарячою або холодною. 

Догляд за жирною шкірою голови

Причиною жирної шкіри голови є надмірне вироблення сального секрету, через який волосся швидко жирніє. Жирність шкіри може бути пов'язана з себорейним дерматитом, спадковістю, виникненням вугрів на лобі та надмірним миттям голови. Поради щодо догляду за жирною шкірою голови:

  1. Мийте голову раз на три дні.
  2. Використовуйте шампуні із зеленим чаєм, алое вера, кокосовою олією.
  3. Ретельно обполіскуйте волосся після миття.
  4. Використовуйте кондиціонери для волосся.
  5. Регулярно очищайте гребінець.

Шампунь для жирної шкіри повинен мати в складі кетоконазол, сульфід селену, сульфацетамід натрію, бензоїлпероксид. Кетоконазол зменшує лущення та свербіж шкіри голови, сульфід селену використовується для лікування лупи, сульфацетамід натрію допомагає боротися з висипаннями, а бензоїлпероксид — з акне. Також рекомендується сушити волосся природним шляхом і стежити за чистотою постільної білизни.

Як доглядати за жирною шкірою обличчя підліткам?

Жирна шкіра у підлітка пов'язана з гормональними змінами в організмі. Особливість може бути присутня до повного статевого дозрівання. Етапи догляду за жирною шкірою в підлітковому віці:

  1. Очищення засобами (гелями, пінками), що містять саліцилову кислоту, бензоїлпероксид, гліколеву кислоту.
  2. Зволоження кремом без олій в складі.
  3. Захист від сонця кремом з оксидом цинку.

Необхідно використовувати засоби без спирту, абразивних елементів, ретиноїдів, які можуть посилювати акне і пересушувати шкіру. Доглядову косметику для проблемної шкіри призначає дерматолог. 

Що буде, якщо неправильно доглядати за жирною шкірою?

Основними помилками в догляді за жирним типом шкіри є відсутність очищення. Догляд без очисних засобів може спровокувати появу висипань. Інші помилки в догляді за жирною шкірою обличчя і тіла:

  • надмірне очищення. Призводить до зниження захисного бар'єру шкіри, висушує та подразнює епідерміс;
  • зловживання відлущувальними засобами. Відлущування більше двох разів на тиждень може подразнювати і провокувати запалення шкірного покриву;
  • відсутність зволоження. Зволоження дає змогу регулювати вироблення себума і створює бар'єр для утримання вологи;
  • надмірне використання матуючих засобів. Постійне матування шкіри може порушити її рН-баланс, висушити епідерміс і збільшити вироблення сального секрету.

При наявності запалень на шкірі рекомендується витирання паперовими рушниками. Якщо використовуються тканинні рушники, необхідно стежити за їхньою чистотою. Також потрібно регулярно очищати косметичні інструменти (пензлі, спонжі) — залишки макіяжу, пилу, забруднень на інструментах можуть спровокувати розвиток бактерій. 

Чому з'являються прищі на жирній шкірі?

Жирна шкіра схильна до висипань, оскільки вироблення надмірної кількості сального секрету призводить до закупорки вивідних проток. Себум застоюється в протоках та інфікується, внаслідок чого виникають чорні цятки, акне, вугрі. Можливі причини прищів на обличчі та спині:

  • алергічна реакція;
  • спадковість;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • неправильне харчування;
  • надмірна вага;
  • стрес;
  • ендокринні порушення.

Прищі на спині (бакне) найчастіше виникають через зниження рівня естрогенів у жінок і андрогенів у чоловіків. Висипання можуть бути запальними (комедони, пустули, папули) і незапальними (чорні цятки). 

Як позбутися розширених порів?

Розширені пори на обличчі й тілі є одним з основних симптомів жирної шкіри. Позбутися розширених порів можна за допомогою:

  • засобів на водній основі, без вмісту олій;
  • ретельного очищення обличчя вранці та ввечері;
  • використання відлущуючих засобів один-два рази на тиждень;
  • щоденного зволоження шкіри.

Щоб позбутися розширених порів на носі, щоках, лобі, необхідно змивати макіяж перед сном. Скупчення забруднень, жиру і бактерій у порах призводить до їхнього закупорювання та появи прищів.

Як позбутися прищів на обличчі та спині?

Для лікування прищів, вугрів, акне необхідно звернутися по допомогу до дерматолога. На першому прийомі лікар проводить візуальний огляд і збирає анамнез, після чого може призначити дерматоскопію (обстеження шкіри за допомогою спеціального пристрою), а також консультацію гастроентеролога. Методи лікування прищів:

  • медикаментозна терапія (бактерицидні та протиалергічні препарати);
  • мезотерапія (введення ін'єкцій з вітамінами, мікроелементами);
  • використання косметичних засобів (ретиноїдів);
  • плазмоліфтинг (введення тромбоцитарної маси крові в проблемні ділянки шкіри).

У разі появи вугрової висипки на спині або обличчі протипоказано самостійно видавлювати прищі через ризик появи шрамів і рубців.

Чи можна з жирної шкіри зробити нормальну?

Позбутися жирної шкіри можна за допомогою ретельного догляду, який включає очищення і зволоження. Якщо збільшення вироблення сального секрету пов'язане зі статевим дозріванням у підлітка, стан шкіри може нормалізуватися після закінчення пубертатного періоду. Також необхідно стежити за харчуванням, обмежуючи споживання солодощів, жирної їжі, молочних продуктів.

Як зменшити жирність шкіри народними засобами?

Зменшити жирність шкіри можна домашніми засобами. Народні засоби проти жирної шкіри:

  • натуральна маска з меду;
  • гель з алое вера;
  • маска з вівсянки;
  • олія жожоба;
  • глиняна маска;
  • скраб для обличчя з меленим мигдалем.

Зменшити жирність шкіри обличчя можна за допомогою маски з яєчних білків. Кубики льоду для жирної шкіри обличчя не використовуються, оскільки вони не впливають на вироблення сального секрету.

Правила харчування при жирній шкірі

При жирній шкірі обличчя і голови необхідно дотримуватися дієти з високим вмістом білків. Продукти, які не можна їсти за наявності жирної шкіри:

  • молочні продукти;
  • солодощі;
  • гостра їжа;
  • солодка газована вода;
  • спиртні напої.

При жирності шкіри потрібно вживати свіжі фрукти й овочі, бобові, горіхи, рибу та нежирні сорти м'яса. Також необхідно пити до двох літрів води впродовж дня.

Як вибрати косметику для жирної шкіри обличчя?

Доглядова косметика для жирної шкіри має включати очищувальні, зволожувальні та сонцезахисні засоби. Вибір косметичного догляду для жирної шкіри:

  1. Очищувальний засіб. Косметика повинна ефективно видаляти жир, забруднення, але не викликати стягнутість. Рекомендується вибирати засоби на водній основі та гелі для подвійного очищення.
  2. Зволожувальний крем для жирної шкіри. Засоби можуть мати водну основу, проте не містити у складі ланолін, соняшникову та мінеральні олії. Рекомендується обирати зволожувальні креми для жирної шкіри, що не забивають пори, наприклад, з гіалуроновою кислотою, керамідами та ніацинамідами.
  3. Сироватка для обличчя. Сироватка для жирної шкіри містить саліцилову кислоту, ретинол і ніацинамід, які прискорюють процес регенерації клітин епідермісу.

Важливим критерієм під час вибору декоративної косметики є неагресивний склад. Некомедогенна косметика, зокрема пудри й тональні креми, не містить компонентів (наприклад, ланоліну, цетилового спирту, бджолиного воску), що сприяють утворенню чорних цяток.

Як старіє жирна шкіра?

Старіння шкіри не залежить від вироблення жиру — на процес впливає розпад і втрата волокон еластину, колагену в епідермісі. Жирна шкіра виглядає більш еластичною і зволоженою, порівняно з сухим типом, на якому сильніше помітні зморшки. Перші вікові ознаки з'являються у 25-30 років. Старіння жирної шкіри проявляється її пігментацією, потоншенням, розширенням пор. Рекомендується користуватися косметикою, що зволожує, тонізує і насичує шкіру.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Дерматологія в ОН Клінік Ужгород

Як доглядати за жирною шкірою обличчя й тіла? - Томінець Оксана Василівна
Томінець Оксана Василівна
ОН Клінік Ужгород
вул. Д. Богуславського, 4
Графік роботи:
Пн - Пт: 08:00 - 20:00;
Сб - Нд: 9:00 - 17:00

Популярні питання

1. Як доглядати за жирною шкірою влітку?

Доглядати за жирною шкірою влітку необхідно з використанням очищувальних і зволожувальних засобів. Влітку варто ретельніше очищати жирну шкіру, щоб не допустити появи висипань. Сонцезахисні засоби з SPF для жирної шкіри поєднують із зволожуючим кремом.

2. Як доглядати за жирною шкірою взимку?

Доглядати за жирною шкірою взимку необхідно з інтенсивним зволоженням і очищенням. Рекомендується робити пілінг або скрабування один-два рази на тиждень, очищаючи пори й усуваючи ороговілий шар шкіри.

3. Чим протирати жирну шкіру обличчя впродовж дня?

Протирати жирну шкіру обличчя протягом дня можна термальною водою, яка дозволяє уникнути зневоднення та забезпечує еластичність шкіри. Освіжити лице також можна матуючими серветками, які знімають масний блиск.

4. Чому жирна шкіра лущиться?

Шкіра може лущитися в Т-зоні через зневоднення. Ороговілі частинки змішуються з сальним секретом і заповнюють розширені пори, провокуючи висипання.

5. Чи може нормальна шкіра стати жирною?

Нормальна шкіра може стати жирною через помилки в догляді за обличчям і тілом, а також внаслідок гормональних змін. Причинами жирної шкіри також є шкірні та внутрішні захворювання, стрес.

Рейтинг статті:
Як доглядати за жирною шкірою обличчя й тіла?
Лікар-дерматовенеролог. Вища категорія.

Консультація лікаря-дерматолога, трихолога по догляду за жирною шкірою

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Олександра 1 місяць тому
Добрий день! Як боротися з жирною шкірою вранці?
Відповісти
Добрий день! Догляд за жирною шкірою обличчя в ранковий час має включати очищення і зволоження. Необхідно вмивати обличчя гелем і наносити зволожувальний крем. Додатково для нормалізації рівня pH шкіри користуються тоніком або гідролатом.
Анастасія 1 місяць тому
Добрий день! Яка вмивачка потрібна для жирної шкіри?
Відповісти
Добрий день! Вмиватися при жирній шкірі обличчя необхідно двічі на день. Рекомендується вибирати пінки, гелі з саліциловою кислотою, бензоїлпероксидом, гліколевою кислотою.
Емма 1 місяць тому
Добрий день! Чому шкіра блищить, але не жирна?
Відповісти
Добрий день! Зрозуміти, жирна шкіра чи ні, можна за допомогою 30-хвилинного тесту. Для цього необхідно очистити обличчя, висушити його рушником і почекати 30 хвилин, після чого оглянути перед дзеркалом. Мати невеликий блиск може комбінована шкіра, яка поєднує в собі ознаки жирного і сухого типу.
Ірина 1 місяць тому
Добрий день! Чому шкіра різко стала жирною?
Відповісти
Добрий день! Підвищене виділення сального секрету може бути пов'язане з гормональними змінами, стресом, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, підвищеною вологістю і температурою повітря. Якщо шкіра раптово стала жирною, слід звернутися до дерматолога для вибору засобів для догляду.
Марта 1 місяць тому
Добрий день! Чи можна використовувати тональний крем для жирної шкіри?
Відповісти
Добрий день! Так, на жирну шкіру можна наносити тональний крем. При виборі декоративної косметики слід враховувати склад. Рекомендується обирати некомедогенні засоби, які не містять компонентів, що провокують утворення комедонів (вугрів), наприклад, лляної олії, стеарату бутилу, ланоліну.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.