Logo
0 800 30 11 77

Як позбутися кератоми?

Як позбутися кератоми?
Читати: 11 хв | Оновлено: 12 березня 2025 | 1370 1370
Кератома є одним із різновидів доброякісних новоутворень шкіри. За відсутності лікування кератома може спровокувати небезпечні ускладнення (зокрема, перерости в рак).

Що таке кератома?

Кератома — це патологічне потовщення епідермісу, яке впливає на зовнішній (роговий) шар шкіри, що складається з шарів, заповнених кератином (білком). Крім зовнішнього шару шкіри, кератин міститься у волоссі, нігтях, залозах та внутрішніх органах.

Які причини виникнення кератоми?

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

Патологія виникає внаслідок підвищеного вироблення кератину у зовнішніх шарах шкіри. Однією з причин кератоми у молодому віці є спадкова схильність. Інші причини виникнення кератоми можуть включати:

  • алергію (наприклад, реакції на речовини для татуювання);
  • хронічне запалення шкіри (дерматит);
  • шкірні інфекції (наприклад, вірус папіломи людини);
  • використання мила з агресивним складом;
  • аутоімунні захворювання (наприклад, псоріатичний артрит або склеродермію);
  • дефіцит вітаміну A;
  • безконтрольне вживання медикаментів;
  • хіміотерапію.

Ймовірність появи кератоми може підвищуватися при надмірному перебуванні під прямим сонячним промінням. Додатковим фактором ризику є механічна дія на шкіру (наприклад, тиск або тертя).

Які види кератом бувають?

Класифікація кератом здійснюється за переважаючими симптомами. Також враховується етіологія (механізми виникнення) патології.

Види кератом

Назва

Характеристика

Фолікулярна кератома

Проявляється невеликими шишками або горбиками навколо волосяних фолікулів, які можуть бути червоними, коричневими, білими або відповідати відтінку шкіри. Фолікулярну кератому, яка часто зустрічається у молодих людей, іноді називають «курячою» або «гусячою» шкірою.

Рогова кератома

Для рогової кератоми характерні подовжені новоутворення жовтого або білого відтінків, які мають конічну, циліндричну, загострену або вигнуту форму, що нагадує баранячий ріг.

Себорейна кератома

Себорейні кератоми часто вражають обличчя, волосисту частину голови, тулуб, а також утворюються на руках, ногах та у підгрудних складках. Округлі або овальні плями, що підіймаються над шкірою, можуть бути коричневими, чорними, рідше — рожевими, жовтими або білими. Іноді себорейна кератома виглядає як кірки, бородавки, маленькі бульбашки чи кісти всередині наростів на шкірі.

Пігментна кератома

Проявляється гіперпігментацією, яка пов'язана з нерівномірним виробленням меланіну. Симптоми можуть посилюватися під впливом ультрафіолету (особливо якщо на шкіру не наносяться сонцезахисні засоби), тому пігментна кератома часто утворюється на обличчі.

Ангіокератома

Супроводжується утворенням червоних, синіх, фіолетових або чорних шишок (папул). Ангіокератома виникає коли капіляри збільшуються або розриваються поблизу поверхні потовщеної шкіри.

Вікова кератома

Починається з невеликої плями коричневого або жовтуватого відтінку, що може поступово збільшуватися. Патологія, яку також називають сенільною кератомою або старечою кератомою, розвивається протягом десятиліть, тому проявляється переважно у похилому віці.

Також виділяють сонячну кератому, яка вражає ділянки шкіри, схильні до тривалого впливу ультрафіолетового випромінювання. Новоутворення проявляється плоскими, червоними, грубими плямами, розміри яких зазвичай не перевищують кількох міліметрів.

Як розпізнати кератому?

Надлишок кератину викликає огрубіння шкірних покривів та появу плям, характерних для кератоми, які можуть зростати, ущільнюватись або лущитися. Інші симптоми кератоми можуть включати:

  • мозолі;
  • бородавки;
  • папули;
  • вузлики;
  • горбики;
  • кірочки.

Симптоми можуть доповнюватися свербінням, лущенням і подразненням шкіри (наприклад, ділянка кератоми може свербіти через тертя при контакті з одягом). Травмування епідермісу може спровокувати кровотечу. Як виглядає кератома шкіри, можна побачити на фото.

Як діагностують кератому?

При виявленні ознак кератоми необхідно записатись на консультацію до дерматолога. Діагностика кератоми може включати:

  • огляд шкіри;
  • збір анамнезу (лікар розпитує пацієнта про скарги, час виникнення і ступінь тяжкості симптомів, наявні захворювання, ліки та фактори, що могли спровокувати патологію);
  • дерматоскопію (використовується для візуальної оцінки стану тканин та структури кератоми за допомогою дерматоскопа з функцією оптичного збільшення);
  • патч-тести (при підозрі на алергію)

Також можуть проводитися лабораторні дослідження шкірних зіскрібків. Аналізи допомагають визначити тип збудника при підозрі на інфекційні захворювання.

Чи потрібно видаляти кератому?

Метод лікування залежить від виду та ступеня тяжкості захворювання. При відсутності ознак ускладнень, лікар може призначити медпрепарати. Якщо кератома у дорослої дитини супроводжується важкими симптомами (наприклад, хронічним інтенсивним свербінням) і підвищеним ризиком ускладнень, може виникнути необхідність у її видаленні.

Як забрати кератому?

Забрати кератому можна кріотерапією, лазером чи хірургічним методом. Лікування легких форм патології може проводитись медикаментозно.

Медикаментозне лікування кератоми

Перед початком терапії потрібний огляд дерматолога. Медикаментозне лікування кератоми може включати:

  • кортикостероїди;
  • нестероїдні протизапальні препарати;
  • антибіотики (при бактеріальних інфекціях);
  • ретиноїди (похідні вітаміну А);
  • засоби із зволожуючим ефектом;
  • імунодепресанти;
  • препарати на основі альфа-гідроксикислот.

Лікарські засоби від кератоми найчастіше випускаються у формі мазей, кремів чи розчинів. Курс терапії в середньому триває від одного до 12 тижнів.

Кріотерапія кератоми

Кріотерапія — це метод лікування новоутворень, заснований на заморожуванні та видаленні аномальної тканини екстремальним холодом (наприклад, рідким азотом). Перед кріотерапією необхідно обмежити пиття, споживання їжі та припинити прийом коагулянтів (препаратів, що розріджують кров). Особливості підготовки можна уточнити у лікаря. Етапи кріотерапії:

  1. Місцева анестезія (за потреби).
  2. Обробка шкіри холодом (середня температура — від -5°C до -25°C).
  3. Проведення необхідної кількості циклів заморожування-відтанення (наприклад, по 10-15 секунд з глибиною заморожування два міліметри).

Один сеанс терапії займає кілька хвилин. Після лікування місце кератоми може лущитися, ймовірна поява пухирів, які відпадають протягом декількох тижнів. Побічні ефекти кріотерапії можуть включати рубці, інфекції, зміну текстури та кольору шкіри.

Лазерне видалення кератоми

Лазерна терапія забезпечує високоточне видалення новоутворень на шкірі за рахунок руйнування їх тканин. Протягом чотирьох тижнів до процедури необхідно відмовитись від усіх видів пілінгу, уникати тривалого перебування на сонці та щодня наносити на шкіру сонцезахисний крем широкого спектру дії (SPF-50).

Підготовка до лазерної терапії також включає корекцію схем вживання ліків відповідно до лікарських розпоряджень (наприклад, припинення використання медикаментів, що підвищують чутливість шкіри до випромінювання). Етапи лазерного видалення кератоми:

  1. Очищення шкіри від забруднень та косметики.
  2. Місцева анестезія.
  3. Точковий вплив лазерним випромінюванням на новоутворення.
  4. Накладення пов'язки.

Сеанс лікування кератоми лазером може тривати від 30 хвилин до двох годин. Тривалість періоду загоєння в середньому становить від 10 до 21 дня. Почервоніння ділянок шкіри, оброблених лазером, повністю зникає впродовж двох-трьох місяців. Для зниження ризику інфекцій лікар може призначити антибіотики.

Чи можна вилікувати кератому народними засобами?

Лікування кератоми народними засобами супроводжується підвищеним ризиком ускладнень та побічних ефектів (наприклад, інфікування чи травмування шкіри). При кератомі рекомендується звернутися до лікаря, утримавшись від лікування патології домашніми способами (наприклад, чистотілом), безпека та ефективність яких не доведені науковими дослідженнями.

Коли потрібно видаляти кератому хірургічним способом?

Хірургічний метод лікування кератом застосовується за підозри на злоякісні новоутворення, коли необхідно видалити весь обсяг тканин, які можуть бути охоплені раком. Також хірургічне видалення кератоми дозволяє здійснити забір матеріалу для гістології (лабораторного дослідження, яке проводиться з метою виявлення ракових клітин або підтвердження їх відсутності).

Як підготуватись до хірургічного видалення кератоми?

Перед операцією проводиться консультація хірурга. Підготовка до хірургічного видалення кератоми може включати:

  • надання лікарю інформації про ліки, захворювання і схильність до алергічних реакцій;
  • відмова від алкоголю;
  • загальні аналізи крові та сечі;
  • коагулограму;
  • аналізи крові на глюкозу, ВІЛ, гепатит, сифіліс, COVID;
  • рентген грудної клітки;
  • електрокардіограму.

Перед операцією необхідно відмовитися від їжі та пиття. Терміни обмежень прийому їжі можна уточнити у лікаря.

Як відбувається хірургічне видалення кератоми?

Перед хірургічним втручанням визначаються межі пухлини та уточнюються контури ділянок шкіри, що підлягають видаленню. Етапи хірургічного видалення кератоми:

  1. Антисептична обробка операційного поля.
  2. Місцева анестезія.
  3. Створення розрізу навколо кератоми.
  4. Висічення патологічних тканин.
  5. Накладення косметичних швів та стерильної пов'язки.

Тривалість операції становить близько години. Пацієнт залишається у стаціонарі медичного центру під лікарським наглядом близько доби.

Чи є протипоказання до видалення кератоми хірургічним шляхом?

Операція не проводиться при непереносимості анестезії. Інші протипоказання до видалення кератоми хірургічним шляхом можуть містити:

Хірургічне втручання також не проводиться за наявності кардіостимулятора. У жінок додатковими протипоказаннями до операції є вагітність та період грудного вигодовування.

Як доглядати шкіру після видалення кератоми?

Пов'язку можна зняти через 24-48 годин після операції або відповідно до вказівок хірурга. Догляд за шкірою після видалення кератоми:

  • обробка рани розчином перекису водню або м'яким милом;
  • нанесення мазі, призначеної лікарем, при зміні пов'язки;
  • використання сонцезахисного крему, одягу, сонцезахисних окулярів та головних уборів під час перебування на сонці;
  • холодні компреси для зменшення набряків та синців (протягом кількох днів після операції);
  • місцеві антибіотики (для запобігання інфекціям).

У більшості випадків хірургічні розрізи гояться через два тижні після операції. Для контролю динаміки відновлення після хірургічного втручання проводяться періодичні огляди, графік яких становить лікар. При інтенсивних болях, кровотечах, набряках, підвищенні температури, неприємному запаху або гнійних виділеннях необхідно негайно проконсультуватися з хірургом.

Профілактика утворення кератом

Зменшити ризик появи кератом можна за рахунок мінімізації впливу ультрафіолету на шкіру. Інші способи профілактики утворення кератом:

  • уникнення контактів з алергенами;
  • зволоження шкіри (за рахунок використання кремів, зволожувачів повітря);
  • обмеження тривалості прийняття ванни або душу (до 10 хвилин); використання теплої води під час купання (при тривалому впливі гарячої води зі шкіри видаляється жир, що виконує захисну функцію);
  • відмова від мила, яке може пересушувати шкірні покриви;
  • використання м'яких мочалок (для запобігання подразненню шкіри).

Також рекомендується носити вільний одяг із натуральних тканин. Тісний синтетичний одяг може провокувати тертя, подразнення шкіри та алергічні реакції.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Дерматологія в ОН Клінік Дніпро

Як позбутися кератоми? - Лутицька Лідія Ігорівна
Лутицька Лідія Ігорівна
ОН Клінік Дніпро
пр. Д. Яворницького, 107а
Графік роботи:
Пн - Сб: 8:00 - 20:00
Нд: 9:00 - 17:00

Дерматологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Кератома — це родимка?

Кератома — це не родимка, хоча зовнішня схожість між новоутвореннями в деяких випадках може бути присутня. Кератома розвивається з рогових клітин шкіри, а родимка (або невус) складається з клітин-меланоцитів, колір яких варіюється від тілесного до коричневого. Родимки розвиваються майже у всіх людей і частіше стають злоякісними, ніж кератоми, які зустрічаються набагато рідше.

2. Чим кератома відрізняється від меланоми?

Меланома виникає з клітин шкіри, які називаються меланоцитами, і на відміну від кератоми є злоякісною пухлиною. Одна з найнебезпечніших форм раку шкіри виявляє схильність до швидкого росту і поширення по організму. Візуально меланома набагато темніша за кератому (новоутворення може мати коричневий або чорний відтінок).

3. Кератома і кератоз — це одне й те саме?

Кератома є синонімом кератозу. У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ-10) відсутні згадки про кератому, але на практиці використовуються обидва терміни.

4. Чи може кератома минути самостійно?

Більшість кератом потребує лікування, за відсутності якого підвищується ризик переходу патології в злоякісну форму. У рідкісних випадках захворювання може пройти самостійно.

5. Чи залишаються сліди на шкірі після видалення кератоми?

Сучасні методи терапії дають змогу позбутися кератоми практично безслідно. Щоб після видалення новоутворення на шкірі не залишилося слідів, необхідно ретельно виконувати лікарські приписи протягом усього періоду реабілітації.

Рейтинг статті:
Як позбутися кератоми?
Лікар-дерматовенеролог, трихолог. Вища категорія.
Як позбутися кератоми?
Лікар-дерматовенеролог, трихолог. Друга кваліфікаційна категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Світлана 1 місяць тому
Добрий день. Чи допомагає саліцилова мазь і йод від старечої кератоми?
Відповісти
Добрий день. Лікування старечої кератоми йодом не проводиться, а саліцилову мазь можна використовувати в рамках комплексної терапії новоутворення. Схеми застосування мазей від старечої кератоми підбирає дерматолог.
Христина 1 місяць тому
Доброго дня. Може таке бути, що після однієї процедури рідкого азоту кератома на спині не відвалилася?
Відповісти
Добрий день. У разі правильно проведеного лікування рідким азотом новоутворення відокремлюється від здорової шкіри, що є наслідком відмирання заморожених тканин. Якщо кератома на спині не відпадає протягом декількох тижнів після сеансу кріотерапії, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Андрій 1 місяць тому
Добрий день. Якщо швидко росте родимка, її обов'язково видаляти?
Відповісти
Добрий день. Висока швидкість росту характерна для родимок, які з часом можуть перерости в рак. Після діагностики лікар може дати рекомендацію видалити родимку, що швидко росте.
Ігор 1 місяць тому
Доброго ранку. Чи потрібно йти до лікаря, якщо на тілі з'явилися чорні цятки, схожі на родимки?
Відповісти
Добрий день. Чорний колір новоутворень може вказувати на меланому. Для уточнення діагнозу необхідно записатися на прийом до дерматолога.
Тетяна 1 місяць тому
Добрий вечір. Коричневі плями на шкірі голови — це родимки чи кератоми?
Відповісти
Добрий вечір. Коричневий відтінок може бути як у родимок, так і у кератом на шкірі голови. Щоб визначити тип новоутворень, рекомендується проконсультуватися з дерматологом.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.