Як проходить відновлення після пологів?
Для відновлення після пологів жіночому організму в більшості випадків потрібно приблизно шість-вісім тижнів. У період післяпологового відновлення рівень гормонів коливається, а молода мама може бути схильна до апатії та частих перепадів настрою. Зміни, з якими може зіткнутися жінка в ранній післяпологовий період (шість-вісім тижнів після пологів):
- болі в промежині (після пологів може боліти піхва і клітор);
- болі в животі;
- лохії;
- кров'янисті вагінальні виділення;
- болючість сосків і грудей.
Крім того, може спостерігатися випадання волосся та підвищене потовиділення ночами. Також у породіллі можуть виникнути закрепи, часті позиви до сечовипускання, набряки кінцівок. Симптоми, які не являються нормою у післяпологовий період:
- маткові кровотечі;
- геморой;
- розходження швів;
- хворобливе сечовипускання;
- лихоманка;
- різкі болі в якомусь боці;
- ущільнення, сильні біль і набряк грудей;
- підвищення артеріального тиску.
Наявність одного або декількох перерахованих вище симптомів можуть бути ознаками захворювань (циститу, пієлонефриту, ендометриту, маститу, прееклампсії) та є приводом для консультації у гінеколога. Апатія, що триває більш ніж два тижні після пологів, може свідчити про післяпологову депресію та потребує консультації психолога.
Що таке післяпологовий ендометрит?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Післяпологовий ендометрит — це запалення внутрішньої оболонки матки (ендометрія) після народження дитини, спричинене інфекцією. Залежно від причини виникнення та перебігу захворювання, виділяють основні види ендометриту.
Види післяпологового ендометриту | ||
Вид | Характеристика | |
Гострий ендометрит | Починається раптово і має короткочасний характер. Гострий післяпологовий ендометрит виникає після пологів, викидня, а також після хірургічних процедур, що зачіпають шийку матки або матку. | |
Пізній ендометрит | Пізній післяпологовий ендометрит зазвичай пов'язаний із неповним виведенням плаценти або інфекцією. Пізній ендометрит може виникнути через один-два місяці після пологів. |
Також ендометрит після пологів може виникати як рецидив хронічного ендометриту, який був наявний в анамнезі до пологів. Більшість випадків ендометриту діагностується в перші 10 днів після пологів. Однак у деяких випадках захворювання розвивається через шість чи більше тижнів.
Які причини післяпологового ендометриту?
Післяпологовий ендометрит спричиняють інфекційні агенти, які потрапляють у порожнину ендометрія під час пологів з нижніх відділів статевих органів або шлунково-кишкового тракту. Причини та фактори ризику, що сприяють розвитку післяпологового ендометриту:
- затяжні пологи;
- бактеріальний вагіноз;
- тривалий розрив плодових оболонок;
- інфекції під час вагітності;
- післяпологова кровотеча;
- багаторазовий ручний огляд шийки матки під час пологів;
- хоріоамніоніт;
- видалення плаценти вручну або неповне її видалення;
- цукровий діабет;
- випорожнення новонародженого в навколоплідних водах;
- зараження нижніх статевих шляхів стрептококами;
- юний вік матері;
- ожиріння.
За статистикою, від 5% до 7% породіль піддаються інфекціям після пологів, які можуть бути причиною розвитку захворювань (циститу, пієлонефриту), також можуть запалитися шви після кесаревого розтину. Кожна жінка може захворіти на післяпологовий ендометрит, але відсоток зараження під час кесаревого розтину в п'ять-десять разів вищий, ніж під час вагінальних пологів.
Які симптоми післяпологового ендометриту?
Гострий післяпологовий ендометрит у жінок виникає протягом 24-72 годин після пологів, пізній — до шести-восьми тижнів після пологів. Симптоми післяпологового ендометриту:
- підвищена температура тіла;
- набряк і біль внизу живота;
- болючість матки;
- гнійні виділення з неприємним запахом, іноді з кров'ю;
- біль під час сексу;
- болісні відчуття під час сечовипускання;
До загальних ознак післяпологового ендометриту належать нездужання, слабкість, головний біль, озноб. Іноді симптомом запалення після пологів може бути субфебрильна температура тіла (підвищення температури в межах від 37,1°C до 38,0°C).
Як післяпологовий ендометрит відрізнити від інших захворювань?
Деякі симптоми ендометриту після пологів схожі з проявами інших захворювань. Можливими причинами болю після пологів внизу живота і підвищення температури тіла можуть бути інфекції сечовивідних шляхів, ранова інфекція, септичний тромбофлебіт тазових вен або інфекція в зоні промежини. Біль у рубці після кесаревого розтину може бути схожий на біль у матці.
Біль під час сечовипускання за відсутності гнійних виділень із піхви може бути ознакою циститу. Біль, локалізований з одного боку, може свідчити про аднексит (запалення придатків). Біль, зосереджений у ділянці пупка зі зміщенням праворуч і за відсутності виділень із піхви, може бути проявом апендициту.
Невелика температура за відсутності болю в животі може свідчити про ателектаз, нагрубання молочних залоз, мастит, запальні та інфекційні захворювання сечовивідних шляхів, тромбофлебіт ніг. Поява лихоманки на другий-третій день після субфебрильної температури може бути пов'язана з приєднанням інфекції.
Як діагностують післяпологовий ендометрит?
Діагностику післяпологового ендометриту проводить гінеколог. На прийомі гінеколог збирає анамнез і оглядає піхву та шийку матки пацієнтки на гінекологічному кріслі. Для підтвердження ендометриту можуть бути призначені такі лабораторні аналізи та обстеження:
- лапароскопія (огляд шийки матки та піхви під мікроскопом);
- аналіз виділень з піхви на наявність бактеріальних інфекцій або інфекцій, що передаються статевим шляхом;
- клінічний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- УЗД органів малого таза.
Також під час діагностики може бути призначено діагностичне вишкрібання порожнини матки. Для призначення лікування ендометриту після пологів проводять посів сечі на визначення чутливості до антибактеріальних препаратів.
Як лікують післяпологовий ендометрит?
Підбір терапії здійснюється залежно від тяжкості та форми клінічних проявів ендометриту. Для лікування гострого післяпологового ендометриту призначають внутрішньовенне введення антибактеріальних препаратів широкого спектра дії та постільний режим. За пізнього ендометриту антибіотики можуть бути призначені перорально. Для досягнення ремісії за хронічного ендометриту крім антибактеріальних можуть бути призначені протизапальні та імуностимулювальні медикаменти.
Можливі ускладнення післяпологового ендометриту
За своєчасної діагностики та терапії післяпологовий ендометрит зазвичай не викликає ускладнень. Однак у деяких випадках інфекція може призвести до метроендометриту (поширитися не тільки на ендометрій, а й на м'язовий шар матки). Подальше поширення інфекції може сприяти запаленню придатків матки (аднекситу), яєчників (оофориту), маткових труб (сальпінгіту).
Інші ускладнення післяпологового ендометриту включають проблеми під час виношування вагітності, збої менструального циклу, безпліддя, позаматкову вагітність. Якщо ендометрит довго не лікувати, він може перерости в сепсис — інфекцію, яка поширюється кровотоком і може бути небезпечною для життя.
Профілактика післяпологового ендометриту
Оскільки одна з основних причин виникнення післяпологового ендометриту — інфекційні захворювання (інфекційні агенти можуть мати бактеріальну, грибкову або вірусну природу), то найкращою профілактикою є вчасне лікування інфекцій, регулярні візити до гінеколога (не менше ніж раз на півроку), дотримання правил безпечного сексу. За розродження шляхом кесаревого розтину призначення антибактеріальних препаратів з метою профілактики запалення ендометрія за годину до оперативного втручання може знизити ризик розвитку ендометриту на 75%.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Ужгород
Популярні питання
У післяпологовий період жінка може зіткнутися з низкою неприємних симптомів. Ускладнення та захворювання, які виникають після пологів:
- варикоз матки. Стан, за якого вени в матці розширюються і втрачають еластичність, що призводить до порушення кровотоку в органах малого таза, тромбозу і хронічного болю;
- закреп після пологів. Часте ускладнення, спричинене уповільненням роботи кишківника, зниженням активності, змінами в дієті, впливом гормонів і острахом напруження - особливо після розривів або епізіотомії (хірургічний розріз промежини під час пологів для полегшення виходу дитини та запобігання розривам тканин);
- діастаз. Стан після пологів, за якого відбувається розходження прямих м'язів живота. Діастаз виникає через збільшення об'єму живота під час вагітності та може погіршити стабільність хребта і призвести до болю в спині та порушення постави;
- геморой. Варикозне розширення вен у ділянці ануса і прямої кишки, часто виникає через тиск на вени під час вагітності та пологів;
- опущення матки після пологів (пролапс). Стан, за якого м'язи і зв'язки, що підтримують матку, слабшають і не можуть утримувати її в нормальному положенні, через що вона зміщується вниз у порожнину піхви або випадає за її межі. Ця проблема може значно погіршити якість життя і потребує хірургічного втручання;
- опущення задньої стінки матки після пологів (ректоцеле). Зміщення задньої стінки піхви і прилеглої до неї прямої кишки внаслідок ослаблення зв'язок і м'язів тазового дна. Цей стан може призвести до частих закрепів, труднощів з дефекацією і болю під час сексу.
За деяких післяпологових проблем жінка може допомогти собі сама. Наприклад, за нетримання сечі або легкої форми опущення матки після пологів допоможуть вправи Кегеля. За діастазу після пологів ефективні вправи для м'язів тазового дна, глибоких м'язів живота і спини, а також носіння бандажа.
Час відновлення менструації після пологів залежить від способу годування дитини, гормонального фону, загального стану здоров'я, наявності стресу. За грудного вигодовування без догодовування сумішшю місячні можуть бути відсутніми від кількох місяців до року та більше. Це пов'язано з високим рівнем гормону пролактину, який пригнічує овуляцію. Однак у деяких жінок навіть за активного грудного вигодовування перші місячні можуть початися вже через три-шість місяців після пологів.
Якщо дитина перебуває на змішаному або повністю на штучному вигодовуванні, рівень пролактину знижується, і місячні можуть відновитися раніше — через шість-десять тижнів після пологів (відомі випадки зачаття через два тижні після пологів).
Щоб запобігти можливим ускладненням після пологів, необхідно дотримуватися деяких обмежень. Рекомендації, що не можна робити в післяпологовому періоді:
- піднімати важкі речі, зокрема старших дітей (може призвести до розтягування м'язів живота, збільшення тиску на тазове дно та спровокувати кровотечі);
- інтенсивно займатися спортом (у перші шість-вісім тижнів після пологів необхідно уникати активних фізичних навантажень, особливо після кесаревого розтину);
- використовувати тампони та спринцювання (їх використання може збільшити ризик інфекції, тому слід використовувати прокладки й уникати введення інших засобів гігієни після пологів у піхву до повного загоєння);
- приймати гарячі ванни (занурення в гарячу воду може посилити кровотечі та збільшити ризик зараження).
Також не варто нехтувати сном і відпочинком та ігнорувати тривожні симптоми (незвичайні виділення після пологів, лихоманку). Щоб уникнути інфекцій, болю і дискомфорту, статеве життя рекомендується починати через шість-вісім тижнів після пологів.
Після пологів матка починає скорочуватися і зазвичай вже через п'ять-сім днів займає положення між пупком і лобком, стаючи щільною і безболісною. Живіт при цьому м'який і в'ялий і має вигляд як на п'ятому-шостому місяці вагітності. Протягом наступних двох тижнів матка і живіт значно зменшуються в розмірах.
Скорочення матки після пологів можуть бути болючими, посилюючись під час годування дитини грудьми (грудне вигодовування провокує вироблення гормону окситоцину, який стимулює приплив молока і маткові скорочення). Через 14 днів після пологів матка скорочується до розмірів, близьких до норми, а через місяць зазвичай повертається до нормальних розмірів.
Через шість-вісім тижнів живіт після пологів стає помітно меншим, але може зберігатися невелика опуклість. Через три-шість місяців він стає більш плоским, але можливий діастаз або розтяжки на шкірі. Через півроку і більше після пологів за регулярних вправ живіт підтягується і повертається до колишньої форми.
Для оцінки стану здоров'я жінки в післяпологовий період і запобіганню можливим ускладненням, гінеколог може порекомендувати пройти лабораторні дослідження. Залежно від перебігу вагітності та пологів, можуть бути призначені такі аналізи:
- загальний аналіз сечі (важливий для оцінки роботи нирок і сечовивідної системи, допомагає виявити можливі інфекції);
- загальний аналіз крові (допомагає виявити анемію і запальний процес);
- перевірка рівня гормонів пролактину та естрогену (для оцінки стану ендокринної системи);
- аналіз на згортання крові — коагулограма (для виключення тромбофілії, якщо була кровотеча під час пологів);
- ПЛР-тести і бактеріальний посів мікрофлори піхви (за підозри на інфекції);
- біохімічний аналіз крові (для оцінки функції печінки, нирок, рівня глюкози).
За наявності ознак маститу в жінок, які годують груддю, може знадобитися посів грудного молока. Для перевірки стану матки, яєчників, залишкових тканин після пологів, а також виявлення ознак післяпологового ендометриту та інших ускладнень може бути рекомендовано проходження УЗД органів малого таза.