Що таке аменорея?
Аменорея — це відсутність менструації у жінок репродуктивного віку протягом трьох і більше місяців. Розлади менструальної функції діагностують у кожної четвертої жінки, що може бути пов'язано з вродженими аномаліями жіночих статевих органів, гормональними змінами, сильним пережитим стресом. Виділяють три ступені аменореї:
- перший ступінь — відсутність менструації від трьох до дванадцяти місяців, що рідко супроводжується вторинною симптоматикою (тягнучим болем унизу живота, вугровою висипкою, головним болем);
- другий ступінь — відсутність місячних до трьох років, що супроводжується наявністю інших симптомів патології (швидким ростом волосся на тілі, підвищеною дратівливістю, гіпертонією);
- третій ступінь — відсутність менструації понад три роки.
Аменорея не є самостійним захворюванням. Порушення менструального циклу може бути симптомом розвитку різних патологій нейроендокринного характеру, що потребує своєчасної діагностики та коректного лікування.
Які симптоми аменореї?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Головним проявом аменореї є відсутність місячних понад три місяці. Захворювання може протікати без інших симптомів. Однак у більшості випадків патологія супроводжується вторинною симптоматикою. Симптоми аменореї:
- порушення зору;
- дерматологічні прояви (вугрі, сухість шкіри);
- швидкий ріст волосся на тілі (гірсутизм, ромбоподібне оволосіння лобка);
- надмірне випадіння волосся;
- виділення молозива при натисканні на груди;
- тягнучий біль внизу живота;
- головний біль, запаморочення;
- сухість піхви;
- різке схуднення або стрімкий набір ваги;
- емоційні перепади;
- серцево-судинні захворювання (тахікардія, гіпертонія);
- порушення травлення (здуття живота, закреп).
Симптоматика аменореї у жінок може відрізнятися залежно від виду патології та чинників, що спровокували порушення менструального циклу. Якщо більше трьох циклів немає місячних, а також спостерігаються хоча б кілька перерахованих вище симптомів, рекомендується звернутися до лікаря, щоб виявити причину погіршення стану і пройти відповідне лікування.
Які причини аменореї?
Порушення менструального циклу може бути спричинене біологічними, фізичними або генетичними розладами в організмі. Виявити справжню причину патології зможе лікар після діагностичного дослідження. Причини аменореї:
- порушення функцій щитоподібної залози;
- дисфункція гіпоталамуса;
- порушення функції гіпофіза;
- патології яєчників і надниркових залоз;
- вроджені патології, що сприяють порушенню вироблення статевих гормонів;
- наслідки гінекологічних операцій;
- постійні переохолодження статевих органів;
- прийом деяких лікарських препаратів;
- сильні фізичні навантаження;
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- голодування;
- синдром Тернера чи Каллмана;
- різке припинення прийому оральних контрацептивів;
- порушення харчової поведінки (булімія, анорексія);
- наявність новоутворень;
- наслідок прийому гормональних препаратів;
- психологічні розлади;
- нестача вітамінів і мінералів в організмі.
Аменорея може бути спричинена анатомічними особливостями організму (вузький таз, маленька вага, недорозвиненість репродуктивних органів). Тривала відсутність місячних без лікування може призвести до позаматкової вагітності, остеопорозу, атрофії статевих органів, раннього настання клімаксу.
Поширені причини первинної аменореї
Первинну аменорею діагностують за відсутності менструальної кровотечі у дівчаток віком 16 років. Патологія розвивається внаслідок впливу анатомічних, генетичних та емоційних чинників. Причини первинної аменореї у підлітків:
- порушення статевого розвитку (відсутність оволосіння за жіночим типом, відхилення показників зросту й маси тіла від календарного віку, вузький таз, нерозвинені груди);
- відсутність отвору дівочої пліви (гінатрезія);
- синехії малих статевих губ;
- наявність поперечної перегородки в піхві;
- синдром Тернера (недорозвинення або відсутність однієї зі статевих хромосом);
- повна відсутність піхви.
Первинна форма може спостерігатися у дівчаток з аналогічним сімейним анамнезом (пізній термін настання місячних у матері, старших сестер). Патологія потребує детального обстеження для виявлення порушень генетичного характеру або ендокринних захворювань.
Поширені причини первинної аменореї
Первинну аменорею діагностують за відсутності менструальної кровотечі у дівчаток віком 16 років. Патологія розвивається внаслідок впливу анатомічних, генетичних та емоційних чинників. Причини первинної аменореї у підлітків:
- порушення статевого розвитку (відсутність оволосіння за жіночим типом, відхилення показників зросту й маси тіла від календарного віку, вузький таз, нерозвинені груди);
- відсутність отвору дівочої пліви (гінатрезія);
- синехії малих статевих губ;
- наявність поперечної перегородки в піхві;
- синдром Тернера (недорозвинення або відсутність однієї зі статевих хромосом);
- повна відсутність піхви.
Первинна форма може спостерігатися у дівчаток з аналогічним сімейним анамнезом (пізній термін настання місячних у матері, старших сестер). Патологія потребує детального обстеження для виявлення порушень генетичного характеру або ендокринних захворювань.
Поширені причини вторинної аменореї
Вторинна аменорея діагностується у віці до 45 років і супроводжується відсутністю менструальної кровотечі понад шість місяців після циклічних, регулярних кров'янистих виділень. Тяжке порушення менструальної функції потребує своєчасного лікування, оскільки може призвести до безпліддя.
Одна з природних причин вторинної аменореї — вагітність. Відсутність менструації спричинена гормональними змінами в організмі. Інші причини вторинної аменореї:
- різке зниження маси тіла (аменорея під час схуднення);
- порушення роботи репродуктивної системи;
- полікістоз яєчників;
- внутрішньоматкові спайки;
- захворювання надниркових залоз;
- гіперпролактинемія;
- рання менопауза;
- аменорея після аборту;
- інфекції сечостатевої системи;
- рубці в матці після оперативного втручання;
- патології ендометрія (маткова аменорея);
- черепно-мозкова травма;
- пухлини;
- розлад гіпофіза;
- аменорея при гіпотиреозі, гіпертиреозі.
Вторинна аменорея може супроводжуватися симптомами мастопатії, гіпотензії (зниженого кров'яного тиску). Коли півроку немає місячних, у жінок може спостерігатися сухість шкіри, випадіння волосся, втрата інтересу до їжі, підвищена дратівливість, втома, пригнічений стан, часті закрепи. Спровокувати вторинну форму можуть деякі лікарські препарати (антидепресанти, антипсихотичні засоби, гормональні препарати). Аменорея може виникнути на тлі психосоматики.
Види аменореї
Класифікація аменореї заснована на різних порушеннях у гормональній системі. Збої в роботі виникають на тлі сильних стресів, надмірних фізичних навантажень, патологій матки і піхви, пухлин. Типи аменореї залежно від характеру порушень:
- хибна форма. Хибна аменорея — це відсутність місячних за нормального перебігу всіх циклічних процесів в організмі. Причина зникнення місячних може бути пов'язана з вадами розвитку, коли менструальна кров не виходить, а накопичується в матці, фаллопієвих трубах або в піхві. Хибна патологія може спостерігатися у дівчат після першої менструації;
- істинна форма. Справжня аменорея розвивається внаслідок порушення зв'язку між гіпоталамо-гіпофізарною системою та органами малого таза. Патологія може виникнути внаслідок фізіологічних або патологічних причин. Відсутність місячних є природним станом під час вагітності, у період лактації (лактаційна аменорея), після настання менопаузи в жінок, до статевої зрілості в дівчаток. Фізіологічна аменорея може спостерігатися після абортів, операцій з видалення яєчників і матки.
Патологічна аменорея може бути наслідком гормональних порушень (підвищеного рівня пролактину, нестачі естрогенів) або генетичних аномалій (синдрому Морріса, Шерешевського-Тернера). Відсутність місячних може бути симптомом різних ендокринних (гіпотиреозу, цукрового діабету, порушення функції надниркових залоз), гінекологічних (ендометріозу, міоми матки, запалення органів малого таза) або інших захворювань (анорексії, булімії, серцевої недостатності). Види аменореї залежно від причин виникнення:
- надниркова аменорея спровокована порушенням функції надниркових залоз;
- функціональна гіпоталамічна аменорея розвивається на тлі стресу, втрати ваги, виснажливих тренувань;
- ендокринна аменорея спричинена порушеннями ендокринної системи (патологіями в гіпофізі та гіпоталамусі, щитоподібній залозі);
- маткова форма аменореї діагностується за відсутності матки або наявності патологічних процесів в ендометрії;
- гіпофізарна аменорея виникає в разі порушення функції гіпофіза внаслідок інфекційних захворювань, травм, пухлин, генетичних патологій;
- яєчникова аменорея діагностується в разі порушення функції яєчників;
- психогенна аменорея пов'язана з психоемоційними розладами.
Детальна класифікація патології допоможе лікарю визначити причину захворювання і підібрати оптимальну терапію. За необхідності можуть бути залучені інші фахівці (терапевт, онколог, репродуктолог, ендокринолог).
Як діагностують аменорею?
Для діагностики аменореї необхідно записатися на прийом до гінеколога. Лікар збирає анамнез, у якому враховуються скарги пацієнтки, інформація про супутні захворювання, генетичну схильність до патології, препарати, які вона вживає, гінекологічні процедури та хірургічні втручання. Для виявлення видимих причин проводять гінекологічний огляд із подальшим призначенням лабораторно-інструментальних досліджень. Діагностика аменореї може включати:
- аналіз крові на ХГЛ або трансвагінальне УЗД для виключення ймовірності вагітності;
- загальний і біохімічний аналізи крові;
- аналіз крові на рівень гормонів при аменореї (пролактину, тиреотропіну, загального тестостерону);
- аналіз крові на чоловічі статеві гормони;
- аналіз крові на рівень гормонів для виявлення патологій у роботі щитоподібної залози;
- гістероскопія (огляд стінок порожнини матки і цервікального каналу за допомогою ендоскопічного приладу);
- аналіз урогенітальних виділень на інфекції, що передаються статевим шляхом;
- УЗД органів малого таза.
Додатково лікар може призначити УЗД щитоподібної залози, сальпінгографію (рентгенологічне дослідження матки і маткових труб). За результатами обстеження підбирається лікування, спрямоване на усунення чинників, які спровокували відсутність місячних.
Методи лікування аменореї
Незалежно від виду виявленої патології пацієнткам рекомендовано нормалізувати режим дня і харчування за аменореї, уникати надмірних фізичних навантажень, нервового перенапруження. Для підбору правильного режиму харчування з метою зменшення або набору ваги в період лікування аменореї може знадобитися консультація дієтолога. Якщо немає місячних через психосоматичні розлади, можуть бути показані заспокійливі препарати.
Первинна форма складніше піддається лікуванню, оскільки пов'язана з генетичними збоями або вродженими анатомічними патологіями. За незрілості вторинних статевих ознак лікар може призначити препарати за аменореї для стимулювання розвитку репродуктивних органів.
Для лікування вторинної аменореї можуть прописуватися антибіотики, протизапальні та протигрибкові препарати, вітаміни. За гормонального збою може бути показана тривала гормонотерапія, спрямована на відновлення місячних після аменореї. Якщо відсутність менструації пов'язана з порушенням роботи щитоподібної залози, лікар може призначити таблетки і препарати для лікування аменореї, що замінюють тиреоїдні гормони.
За порушення роботи гіпоталамуса лікар може призначити гормональні препарати в разі аменореї в поєднанні з фізіотерапевтичним впливом. Для лікування несправжньої форми може бути показано хірургічне втручання для видалення фізіологічних дефектів (зрощення малих статевих губ, поперечної перегородки піхви), що перешкоджають нормальному відтоку менструальної крові з порожнини матки.
Як вилікувати аменорею народними засобами?
Самолікування народними засобами і травами в разі аменореї здатне лише тимчасово полегшити симптоми, але може призвести до серйозних ускладнень. Ефективність самолікування і лікування аменореї без гормонів і без терапії, призначеної лікарем, не доведена науковими дослідженнями. Під час використання народних засобів неможливо точно контролювати дозування і склад активних речовин, що може призвести до передозування, алергічних реакцій, негативних наслідків у репродуктивній системі (гормонального дисбалансу, патології шийки матки, безпліддя). Лікуванням відсутності місячних повинен займатися лікар, який підбере коректну терапію з урахуванням особливостей перебігу захворювання з мінімальними ризиками та ускладненнями.
Як довго триває аменорея?
Тривалість аменореї залежить від її типу і причини. Первинна аменорея, коли в дівчини не настають місячні до віку 15-16 років, зазвичай триває до усунення основної причини (гормональних порушень, генетичних особливостей або анатомічних проблем). Вторинна аменорея, коли менструації припиняються у жінки, в якої раніше були місячні, може тривати від кількох місяців до кількох років, залежно від чинника, який її викликав. Вторинна аменорея часто пов'язана зі стресом, надмірним фізичним навантаженням, значною втратою ваги, ендокринними порушеннями (наприклад, синдромом полікістозних яєчників, гіпотиреозом або гіперпролактинемією). У випадках, коли аменорея спричинена менопаузою, вона є постійною, оскільки вказує на завершення репродуктивного віку.
Під час вагітності природна аменорея триває протягом усього періоду виношування плода. Післяпологова аменорея — це природна відсутність менструацій у період після пологів, пов'язана з фізіологічними змінами, що відбуваються в організмі жінки. Основною причиною післяпологової аменореї є вироблення гормону пролактину, який стимулює лактацію (грудне вигодовування) і одночасно пригнічує овуляцію, перешкоджаючи відновленню менструального циклу. Тривалість післяпологової аменореї варіюється і залежить від частоти та тривалості годування груддю. У жінок, які годують дитину виключно грудьми, аменорея може зберігатися впродовж кількох місяців (наприклад, упродовж півроку після пологів немає місячних) або навіть до року. Водночас у жінок, які не годують грудьми або рано припиняють лактацію, менструальний цикл може відновитися протягом шести-восьми тижнів після пологів.
Чи можна завагітніти за аменореї?
За аменореї можливо завагітніти, але це залежить від її причини та типу. Аменорея може виникати за відсутності овуляції (наприклад, через гормональні порушення або стреси), але іноді овуляція може відбуватися нерегулярно або раптово поновитися без помітних ознак, що означає, що вагітність можлива навіть за відсутності менструацій. Наприклад, під час лактації (післяпологової аменореї) багато жінок вважають себе нездатними завагітніти, проте овуляція може відновитися до першої післяпологової менструації. Тому відсутність місячних не гарантує відсутність фертильності. Якщо вагітність небажана, рекомендується використовувати надійні методи контрацепції навіть за аменореї. Якщо ви плануєте вагітність або турбуєтеся про порушення менструального циклу, важливо звернутися до гінеколога для обстеження. У випадках аменореї, спричиненої станами, за яких овуляція повністю пригнічена (наприклад, у разі деяких ендокринних порушень або менопаузи), ймовірність вагітності мінімальна.
Дієта за аменореї
Однією з причин аменореї є порушення обміну речовин, спричинене нестачею вітамінів і мінералів у харчуванні жінки. Гормональний збій в організмі, який супроводжується порушенням менструального циклу, може виникати через нестачу жіночих гормонів. Допомогти заповнити дефіцит можуть продукти, що містять вітамін Е, естрогени, фолієву кислоту. Продукти, рекомендовані за аменореї:
- риба (судак, вугор, лосось);
- сухофрукти (чорнослив, курага);
- горіхи (мигдаль, арахіс, кеш'ю, фундук);
- зелень (щавель, шпинат);
- обліпиха;
- ягоди калини;
- каші (пшенична, ячна, вівсяна).
Для підвищення рівня естрогену необхідно вживати в їжу хліб із висівками, бобові культури, каву, абрикоси. Щоб заповнити нестачу фолієвої кислоти, необхідно додати в раціон капусту різних сортів, сочевицю, горох, буряк, кукурудзу, спаржеву квасолю, моркву, гарбуз. Також необхідно регулярно вживати молочні продукти, гриби, жовтки яєць, які багаті на вітамін D.
Для поліпшення кровообігу і мікроциркуляції в яєчниках під час лікування аменореї може бути корисним чорний шоколад, оскільки він містить флавоноїди — речовини з антиоксидантними властивостями, які чинять м'яку естрогеноподібну дію. Крім того, в чорному шоколаді міститься магній, який сприяє нормалізації рівня прогестерону, що може допомогти в полегшенні симптомів передменструального синдрому. Дотримання дієти за аменореї передбачає відмову від деяких продуктів, які сприяють підвищенню інсуліну, що пригнічує прогестерон. Продукти, які не рекомендується вживати за аменореї:
- макарони з м'яких сортів пшениці;
- напівфабрикати;
- цукор;
- консерви;
- рафіновані продукти;
- ковбаси;
- солоні, жирні страви;
- кондитерські вироби;
- спреди, маргарин.
У період лікування аменореї необхідно відмовитися від куріння та вживання спиртних напоїв. Також слід виключити з раціону газовані напої.
Чим небезпечна відсутність місячних?
Регулярний місячний цикл є важливим показником здоров'я жінки. Він відображає злагоджену роботу гормональної системи та репродуктивних органів. Порушення менструального циклу, що з'являється в повній відсутності місячних понад три місяці, може сигналізувати про наявність різних патологій. Головними наслідками аменореї можуть стати позаматкова вагітність чи безпліддя. Тривала відсутність місячних без належного лікування також може стати причиною розвитку різних патологій:
- погіршення стану шкіри та волосся;
- маскулінізація (посилення або прояв ознак, характерних для чоловічого гормонального фону);
- цукровий діабет;
- захворювання суглобів і кісток (остеопороз, ламкість кісток);
- порушення роботи серцево-судинної системи;
- онкологічні захворювання (рак ендометрія).
Аменорея може спровокувати психоемоційні порушення (депресію, дисфорію, швидку зміну емоційного стану). Також можуть виникнути ранні прояви клімаксу (напади жару, сухість шкіри, тахікардія, болісне збільшення грудей).
Чи можна запобігти аменореї?
Щоб запобігти розвитку патології, необхідний комплексний вплив на різні фактори ризику. Попередити відсутність або затримку місячних допоможуть рекомендації:
- збалансоване харчування. Забезпечує організм необхідними поживними речовинами, вітамінами і мінералами, які підтримують нормальну роботу репродуктивної системи;
- регулярне фізичне навантаження. Сприяє підтримці гормонального балансу та покращує загальне самопочуття. Однак надмірні тренування можуть призвести до порушення менструального циклу;
- контроль ваги, оскільки надмірна вага чи нестача маси тіла можуть негативно впливати на менструальний цикл;
- зниження стресу. Стрес є одним з основних чинників, що спричиняють порушення менструального циклу. Можна навчитися керувати стресом за допомогою різних технік релаксації (медитації, йоги, пілатесу);
- відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю);
- своєчасне лікування захворювань;
- контроль за прийомом лікарських препаратів;
- регулярні гінекологічні огляди, що дасть змогу виявити захворювання на ранніх стадіях і запобігти розвитку ускладнень.
Профілактика аменореї вимагає індивідуального підходу, що враховує особливості організму кожної жінки. Консультація лікаря допоможе визначити найбільш ефективні заходи профілактики в кожному конкретному випадку.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Полтава
Популярні питання
Цикл менструації тривалістю від 21 до 35 днів вважається нормою. Невелика затримка місячних до семи днів не є приводом для занепокоєння і може бути спричинена стресом, зміною клімату, дієтою або надмірною фізичною активністю. Якщо менструація відсутня більше семи днів, рекомендується звернутися до лікаря для виключення можливих причин (гормональних порушень, вагітності чи інших станів, що потребують терапії).
Болі внизу живота, схожі на менструальні, але без початку менструації, можуть бути нормою в певних ситуаціях, наприклад, під час овуляції, коли болі виникають приблизно в середині циклу та проходять через день-два. Однак, якщо такі болі тривають довго і супроводжуються відсутністю менструації, це може вказувати на аменорею, гормональний дисбаланс, кісти яєчників або запальні захворювання органів малого таза. Важливо звернути увагу на супутні симптоми (підвищення температури, зміну характеру виділень або виражений біль) та, за необхідності, звернутися до лікаря для обстеження і уточнення діагнозу.
Аменорея — це відсутність менструального циклу, яка супроводжується порушенням процесу овуляції, що перешкоджає настанню вагітності, і може стати причиною тимчасового безпліддя. Патологічний стан може протікати як ускладнення різних захворювань матки, яєчників та інших органів репродуктивної системи, що можуть чинити негативний вплив на фертильність. Тривалий перебіг аменореї без лікування може призвести до безпліддя. Однак аменорея не дорівнює безпліддю, оскільки в разі правильного лікування та усунення причини циклу — гормонального дисбалансу, стресу, нестачі маси тіла або інших чинників — менструації та можливість зачаття часто відновлюються.
Після припинення прийому протизаплідних таблеток тимчасова аменорея (відсутність менструацій) може бути нормальною реакцією організму. Гормональні контрацептиви пригнічують природну овуляцію, і після їх відміни організму може знадобитися час для відновлення нормального гормонального балансу і відновлення овуляції. Зазвичай цикл відновлюється протягом трьох місяців, однак у деяких жінок він може затримуватися до шести місяців. Якщо аменорея триває довше шести місяців або спостерігаються рідкі виділення з інтервалом понад 35 днів (опсоменорея), рекомендується звернутися до лікаря для обстеження, щоб виключити інші причини, такі як гормональні дисбаланси або синдром полікістозних яєчників.