Logo
0 800 30 11 77

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Читати 14 хвилин | Створено: 13 серпня 2024 | Оновлено: 13 серпня 2024 | 592 592
Вплив високих температур на організм може загострити хронічні захворювання та призвести до летальних наслідків. Щорічно в світі фіксується близько 489 тисяч смертей через аномальну спеку.

Як спека впливає на здоров'я?

Через перегрів відбувається розширення кровоносних судин, що провокує різке зниження артеріального тиску. Інші наслідки спеки для організму:

  • скорочення тривалості та якості сну;
  • погіршення когнітивних функцій (концентрації уваги, пам'яті, логічного мислення);
  • проблеми з диханням і загострення хронічних патологій дихальної системи (бронхіальної астми, необструктивного бронхіту);
  • теплова висипка (пітниця) та подразнення на тілі, особливо в місцях тісного контакту з одягом;
  • дефіцит електролітів (магнію, натрію, кальцію, фосфатів), які виводяться з організму разом з потом;
  • підвищення навантаження на нирки та збільшення ризику ниркової недостатності та сечокам'яної хвороби;
  • зневоднення організму через посилене потовиділення.

Через інтенсивну втрату рідини кров стає густішою. Для її перекачування серце починає скорочуватися частіше. Артеріальний тиск підвищується, зростає ризик спазму судин та інфаркту міокарда (змертвіння частини серцевого м'яза).

Хто піддається ризику в спекотну погоду?

Поставте своє питання Сімейній медицині
«ОН Клінік»

Новонароджені та діти дошкільного віку чутливі до високих температур, оскільки їхні терморегуляційні механізми ще не повністю розвинені. Інші категорії людей, які піддаються ризику в екстремальну спеку:

  • літні люди (особливо у віці від 75 років);
  • пацієнти з хронічними захворюваннями (гіпертонією, цукровим діабетом, нирковою, печінковою чи серцевою недостатністю);
  • люди з алкогольною чи наркотичною залежністю;
  • вагітні;
  • пацієнти, які приймають діуретики (препарати, що посилюють виведення рідини з організму з сечею);
  • люди з зайвою вагою.

У групі ризику — всі, хто працює на відкритому повітрі та займається фізичною працею. Також перегріву піддаються спортсмени, тренування яких проходять на вулиці.

Рекомендації, як пережити спеку

Тривалий вплив високих температур і сонячних променів на людину може призвести до теплового виснаження. Інформація, як захистити себе та близьких від перегріву, наведена нижче.

1. Намагайтеся залишатися в тіні 

У період екстремальної спеки рекомендується залишатися в приміщенні з 11:00 до 15:00, коли сонце найбільш активне, а температура повітря досягає піку. Якщо ви виходите на вулицю, краще перебувати в тіні, щоб знизити ризик перегріву та захистити шкіру від сонячних опіків. Під час перебування на пляжі або пікніку слід використовувати парасольки або переносні навіси від сонця.

2. Більше пийте

За високих температур посилюється потовиділення, що призводить до втрати рідини та електролітів. Для запобігання зневодненню та підтримки терморегуляції організму слід споживати від двох до двох з половиною літрів води на добу. Рекомендується пити воду часто (кожні 20-30 хвилин) по кілька ковтків, не чекаючи на появу гострого відчуття спраги. Надмірне споживання рідини за один раз може спричинити додаткове навантаження на нирки та серцево-судинну систему.

Воду можна замінити зеленим або трав'яним чаєм, домашніми фруктовими компотами, лимонадами, фруктовими смузі без цукру. Напої повинні бути кімнатної температури. Холодна рідина довше всмоктується в шлунково-кишковому тракті, викликаючи відчуття важкості в животі. Втамувати спрагу без води допоможуть овочі, фрукти та ягоди (огірки, помідори, ожина, чорниця, полуниця, кавуни, апельсини).

Не рекомендується вживати енергетики, алкогольні напої, каву та міцний чорний чай. Вони мають сечогінний ефект і можуть спричинити зневоднення. Слід відмовитися від солодкої газованої води, фруктових соків і морсів, які провокують сильну спрагу.

3. Охолоджуйтесь 

Відчувши спеку в тілі, важливо швидко охолодитися. Можна зайти в приміщення з кондиціонерами (торговий центр, супермаркет) та випити води. Позбутися спеки вдома допоможе вентилятор або кондиціонер. За їх відсутності слід прийняти прохолодний душ (але не холодний), змочити одяг або прикласти до тіла вологий рушник. Створити рух повітря навколо себе можна за допомогою віяла. Щоб запобігти перегріванню, слід одягатися в речі з натуральних тканин (бавовни, льону), які не перешкоджають повітрообміну.

4. Підтримуйте прохолоду в приміщенні 

Допомогти впоратися зі спекою в квартирі допоможе зашторювання вікон з 11:00 до 15:00, щоб запобігти проникненню сонячних променів у приміщення. Провітрювати кімнати слід вночі або рано вранці, коли температура повітря зовні значно нижча.

Знизити температуру в кімнаті за відсутності кондиціонера допоможуть вентилятори (підлогові, настільні, стельові), що забезпечують циркуляцію повітря. Однак, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), вентилятори можна вмикати за температури повітря нижче 40°C. В іншому випадку вони сприятимуть перегріванню.

Якщо дуже спекотно та задушливо, слід зменшити використання електроприладів у години найбільшої сонячної активності. Побутові пристрої виділяють тепло і нагрівають приміщення. Готувати їжу краще ввечері, коли температура повітря знижується.

5. Захищайтеся від сонця 

До переліку рекомендацій щодо захисту тіла від сонця під час спеки входить використання кремів з SPF (Sun Protection Factor). Вони містять спеціальні речовини, що поглинають або відбивають частину ультрафіолетових променів і запобігають сонячним опікам. Засоби потрібно наносити на шкіру за 30 хвилин до виходу на вулицю. Нанесення рекомендується повторювати кожні дві години, а також після купання у водоймі та інтенсивного потовиділення.

До базових порад про те, що робити, коли жарко, відноситься носіння капелюхів із широкими полями та кепок, які допомагають захистити шкіру голови, обличчя та шиї від опіків. Мінімізувати контакт тіла з сонячними променями та врятуватися від спеки дозволить легкий одяг із довгими рукавами та штанинами. Запобігти пошкодженню рогівки та сітківки очей ультрафіолетом допоможуть сонцезахисні окуляри.

6. Подбайте про дітей

Не можна залишати дітей у машині, навіть якщо потрібно вийти на кілька хвилин. У закритому автомобілі температура повітря швидко досягає небезпечного рівня, через що дитині може стати погано від спеки.

На прогулянку слід виходити не раніше 16:00. Коляску, в якій лежить немовля, не можна накривати чохлами та пелюшками. Вони обмежують повітрообмін, через що в дитини може статися тепловий удар.

Влітку, коли постійно спекотно, одягати дітей необхідно в легкий вільний світлий одяг з бавовни або льону, що повністю покриває тіло. Відкриті ділянки шкіри слід обробляти кремом з SPF. На вулиці дитина має бути в головному уборі.

На прогулянку потрібно брати воду і кожні 15-20 хвилин давати дитині зробити кілька ковтків рідини для запобігання зневодненню під час активних ігор. За перегріву та різкого підвищення температури тіла у дитини рекомендується записатися на консультацію до педіатра.

7. Подбайте про тих, хто погано переносить спеку 

Літні люди та люди з хронічними захворюваннями, які погано переносять спеку, потребують допомоги. Слід періодично телефонувати окремо проживаючим родичам і цікавитися їхнім станом. Краще самостійно привозити їм продукти харчування, воду та ліки (або замовляти кур'єрську доставку), позбавляючи їх необхідності ходити по вулиці в спеку.

На планові візити до лікаря літніх людей та людей з хронічними захворюваннями має супроводжувати хтось з родичів або знайомих. Пересуватися містом краще на особистому автомобілі, а за його відсутності — на таксі, а не громадським транспортом.

Для полегшення стану лікар може призначити прийом адаптогенів — препаратів, що допомагають переносити спеку і підвищують здатність організму адаптуватися до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Людям, у яких від спеки з'являється шкірний свербіж і висипання, можуть бути показані антигістамінні засоби.

Подоланню стресу та безсоння сприяють седативні засоби. Стабілізувати серцевий ритм дозволяють антиаритмічні препарати. Пережити спеку допомагають регідратаційні склади, засоби для відновлення балансу електролітів, а також препарати, що регулюють обмін речовин (метаболізм).

8. Подбайте про домашніх улюбленців 

Домашні тварини також чутливі до спеки та можуть страждати від перегрівання. Для кішок і собак комфортною вважається температура повітря до 25°C. Для запобігання тепловому удару тварині потрібен постійний доступ до води та регулярно провітрювати приміщення. Допомогти у спеку коту чи собаці можна, купивши спеціальний охолоджувальний килимок або жилет, що поглинає та відводить тепло від тіла тварини. Залишати улюбленців у спеку в закритій машині не можна. Вигул краще перенести на ранок або пізній вечір, коли немає палючого сонця.

Ознаками теплового удару у собак і котів є надмірне слиновиділення, млявість і часте дихання. Десни та язик тварин можуть стати яскраво-червоними, а тіло — гарячим. Також при тепловому ударі у улюбленців часто спостерігається блювота і діарея.

Охолодити собаку або кота у спеку можна, перемістивши тварину в тінь або приміщення з кондиціонером. Потім слід обприскати її водою або прикласти прохолодні (але не холодні) компреси до шиї та лап. Наступне, що потрібно зробити, якщо коту чи собаці жарко — напоїти тварину злегка прохолодною водою для усунення зневоднення. За появи у собаки або кота судом, конвульсій і непритомного стану слід звернутися до ветеринара.

9. Вивчіть симптоми та першу допомогу за теплового удару

Тепловий удар – це перегрів, який виникає при підвищенні температури тіла до 40°C і вище. За відсутності невідкладної допомоги стан може призвести до пошкодження головного мозку, відмови внутрішніх органів та смерті. Першими ознаками теплового удару у дитини та дорослого є гаряча шкіра та відсутність потовиділення. Інші симптоми теплового удару:

  • пульсуючий головний біль;
  • прискорений пульс;
  • запаморочення;
  • порушення координації рухів;
  • дезорієнтація в просторі;
  • сухість у роті та сильна спрага;
  • нудота та блювання;
  • прискорене дихання;
  • судоми в кінцівках та животі;
  • почервоніння шкіри.

Перше, що потрібно зробити при тепловому ударі – допомогти людині охолодитися. Необхідно перенести її в тінь або приміщення з кондиціонером, обприскати тіло та одяг прохолодною водою, покласти на шию, лоб та в підпахви прохолодні компреси. Постраждалого слід обмахувати віялом (можна замінити предметом одягу чи аркушем паперу) для прискорення охолодження. У контексті першої допомоги при тепловому ударі необхідно напоїти людину водою кімнатної температури або спеціальним розчином для регідратації.

При тепловому ударі в домашніх умовах слід допомогти людині прийняти ванну або душ. Щоб уникнути шоку, вода має бути злегка прохолодною, а не холодною. Також після перегріву на сонці потрібно періодично вимірювати артеріальний тиск та контролювати пульс пацієнта.

При збереженні ознак теплового удару протягом кількох днів рекомендується звернутися до терапевта, а при різкому погіршенні стану – викликати швидку допомогу. Лікарі можуть лікувати тепловий удар за допомогою внутрішньовенних інфузій з електролітами та препаратами для контролю метаболізму. Знизити температуру тіла допомагають антипіретики, усунути судоми – бензодіазепіни, зупинити блювання – антиеметики, подолати марення – антипсихотики.

10. Вивчіть симптоми та першу допомогу за сонячного удару

Сонячний удар – різновид теплового удару, викликаний тривалим впливом ультрафіолетових променів на поверхню голови. Коли дорослий або дитина перегріваються на сонці, судини голови та шиї розширюються, приплив крові та кисню до мозку сповільнюється, через що в його роботі виникають збої. Першою ознакою сонячного удару є різкий біль у голові. Інші симптоми сонячного удару:

Перша допомога при сонячному ударі аналогічна діям при тепловому ударі. Постраждалого слід перенести в прохолодне місце, обприскати водою та напоїти. При сонячному ударі можна зробити прохолодний компрес на лоб. Лікування сонячного удару у дитини та дорослого, що супроводжується маренням та непритомністю, має проводитися в умовах стаціонару. Під час надання першої допомоги та транспортування до медичного закладу пацієнт має завжди знаходитися в положенні лежачи.

11. Захистіть телефон та інші гаджети від перегріву

Щоб уникнути перегріву, телефон, ноутбук, планшет та інші гаджети слід тримати в прохолодному місці, не допускаючи потрапляння на них ультрафіолету. Можна зберігати пристрої у спеціальних чохлах та органайзерах з екрануючим покриттям, яке відбиває сонячні промені та запобігає накопиченню тепла.

Запобігти перегріву процесора допоможе вимкнення додатків, що не використовуються, або переведення гаджета в енергозберігаючий режим. У пік сонячної активності (11:00-15:00) рекомендується уникати інтенсивного використання пристроїв.

Для ноутбуків, які можуть нагріватися під час тривалої роботи, можна придбати охолоджувальні підставки з вентилятором. Щоб уникнути перегріву батареї, заряджати пристрої потрібно на плоскій і прохолодній поверхні, а не на м'яких матеріалах, які можуть затримувати тепло. Телефон або ноутбук, які самостійно вимикаються без перегріву, слід здати в майстерню на діагностику. Можливо, для забезпечення належної циркуляції повітря доведеться очистити вентиляційні отвори та порти від пилу.

Принципи харчування в спеку

Зниження апетиту є природною реакцією організму на високу температуру. Вся енергія та ресурси витрачаються на охолодження, тому в спеку не хочеться їсти. Оскільки організм працює в посиленому режимі, він потребує регулярного поповнення запасів електролітів, вітамінів, білків, вуглеводів, які надходять з продуктами харчування. Повна відмова від їжі може призвести до занепаду сил. Через тривале недоїдання є ризик уповільнення обміну речовин і зниження здатності організму справлятися зі спекою.

Їсти і пити в спеку потрібно регулярно, маленькими порціями. Основний прийом їжі рекомендується перенести з обіду на сніданок. У спеку краще вживати легкозасвоювані овочі, фрукти та ягоди. Можна готувати холодні овочеві супи та фруктово-овочеві смузі. Також можна додати до раціону натуральні знежирені кисломолочні продукти (йогурт, кефір, сир) без цукру.

Солодощів, жирних, гострих і смажених страв слід уникати. Вони потребують великих витрат часу та енергії для перетравлення, можуть викликати відчуття важкості в животі, печію та надмірне газоутворення. Рецепти страв і напоїв, які корисно вживати в спеку, представлені нижче.

Рецепти страв і напоїв у спекотну погоду

1

Холодний суп гаспачо (не гострий)

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Підготовка
10 хвилин
Приготування
5 хвилин
Загальний час
15 хвилин
Ккал на порцію
47
Кількість порцій
1

Інгредієнти

  • томати — 2 шт.;
  • солодкий перець — 1 шт.;
  • часник — 3 зубчики;
  • петрушка — 2 гілочки;
  • м’ята — 2-3 гілочки;
  • оливкова олія — 2 ст. л.;
  • бальзамічний оцет — 2 ст. л.;
  • сіль — за смаком.

  1. Томати, перець, петрушку і м’яту промити під проточною водою.
  2. Часник очистити від лушпиння і вимити.
  3. На томатах зробити хрестоподібні надрізи і опустити в киплячу воду на одну-дві хвилини. Відшаровану від м’якоті шкірку зняти.
  4. Томати і перець нарізати довільними шматками і помістити в чашу блендера.
  5. Листя м’яти і петрушки відокремити від стебел і додати до овочів.
  6. В чашу блендера влити оливкову олію, додати часник, посолити і збити до однорідної суміші.
  7. Перед подачею охолодити суп протягом двох-трьох годин у холодильнику. Подавати у замороженій тарілці (скропити водою і потримати в морозильній камері 10 хвилин), додавши бальзамічний оцет.

2

Холодний зелений суп з фетою

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Підготовка
15 хвилин
Приготування
15 хвилин
Загальний час
30 хвилин
Ккал на порцію
125
Кількість порцій
4

Інгредієнти

  • вода — 50 мл;
  • фета — 70 г;
  • коріандр мелений — 1 ч. л.;
  • оливкова олія — 3 ст. л.;
  • червоний перець — 1 шт.;
  • лимон — 1 шт.;
  • шпинат — 200 г;
  • авокадо — 2 шт.;
  • огірок — 1 шт.;
  • часник — 1 зубчик;
  • знежирений грецький йогурт — 250 г;
  • базилік — 3-4 гілочки;
  • суміш смаженого гарбузового та соняшникового насіння — 2 ст. л.

  1. Фету покласти в миску і розкришити.
  2. З лимона вичавити сік і полити ним сир.
  3. Додати до фети коріандр і оливкову олію та прибрати в холодильник.
  4. Перець, шпинат, базилік, огірок помити і довільно порізати.
  5. Зубчик часнику очистити від лушпиння, вимити і розчавити.
  6. М’якоть авокадо відокремити від шкірки і кісточки та подрібнити.
  7. Скласти нарізані перець, шпинат, огірок, авокадо і розчавлений часник у чашу блендера, додати до них йогурт і збити.
  8. Влити в суп 50 мл води і знову збити блендером.
  9. Суп прибрати в холодильник на одну годину. Потім розлити по тарілках і подавати, попередньо прикрасивши страву фетою та смаженим насінням.

3

Малиново-полуничний смузі

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Підготовка
5 хвилин
Приготування
5 хвилин
Загальний час
10 хвилин
Ккал на порцію
89
Кількість порцій
1

Інгредієнти

  • малина — половина склянки;
  • полуниця — половина склянки;
  • грецький йогурт — половина склянки;
  • мигдальне молоко — половина склянки;
  • кубики льоду — половина склянки;
  • мед — 1 ст. л.

  1. Полуницю та малину очистити від плодоніжок і промити.
  2. Всі інгредієнти з’єднати в чаші блендера і збити до однорідної кремоподібної маси.
  3. Готову суміш перелити у склянку і відразу пити.

4

Зелений смузі

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Підготовка
10 хвилин
Приготування
5 хвилин
Загальний час
15 хвилин
Ккал на порцію
47
Кількість порцій
1

Інгредієнти

  • шпинат — 100 г;
  • стебло селери — 1 шт.;
  • зелене яблуко — 1 шт.;
  • огірок — 1 шт.;
  • лимонний сік — 1 ч. л.;
  • кубики льоду — половина склянки.

  1. Шпинат, селеру, яблуко й огірок промити під проточною водою.
  2. Яблуко нарізати дрібними кубиками або слайсами, попередньо видаливши серцевину. Подрібнити ножем шпинат, селеру й огірок.
  3. Всі інгредієнти з’єднати в чаші блендера та збити до однорідної кремоподібної маси.
  4. Перелити готовий смузі в склянку та відразу пити.

5

Кавуново-полуничний лимонад

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Підготовка
10 хвилин
Приготування
5 хвилин
Загальний час
15 хвилин
Ккал на порцію
45
Кількість порцій
6

Інгредієнти

  • невеликий кавун — 1 шт.;
  • полуниця — 225 г;
  • лайм — 2 шт.

  1. Розрізати кавун на шматки, видалити шкірку і насіння. М’якоть скласти в пакет і помістити в морозильну камеру на три-чотири години.
  2. Вичавити сік з лаймів.
  3. Полуницю промити, видалити плодоніжки.
  4. Всі інгредієнти з’єднати в чаші блендера і збити до однорідної маси.
  5. Готовий коктейль розлити по склянках і пити через соломинку.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Терапія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого

Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко - Кантемир Дар’я Андріївна
Кантемир Дар’я Андріївна
ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Ярослава Мудрого
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00

Популярні питання

1. Як впоратися зі спекою під час вагітності?

У більшості жінок температура тіла підвищується під час вагітності, що робить їх більш чутливими до спеки. Щоб уникнути перегріву, слід відмовитися від прогулянок вдень, коли сонце найбільш активне. Виходити на вулицю краще ввечері. Впоратися зі спекою допомагає використання розпилювачів, наповнених водою. Ними можна зволожувати обличчя і тіло, а також пересушене повітря в приміщенні. За приливу сильного жару рекомендується покласти на шию змочений у воді рушник, а ноги опустити в ємність з прохолодною водою. Корисно відвідати басейн або прийняти прохолодний (не холодний) душ.

2. Чому кидає в жар і піт?

За високої температури повітря людину кидає в жар і піт через розширення судин і посилене виведення організмом тепла. Піт випаровується з поверхні шкіри, забезпечуючи нормалізацію температури тіла і запобігаючи перегріву.

3. У спеку тиск підвищується чи знижується?

За екстремально високих температур можуть відбуватися перепади артеріального тиску. Щоб уникнути перегріву, організм виводить тепло шляхом розширення кровоносних судин і посилення припливу крові до поверхні шкіри. Через збільшення просвіту судин у спеку тиск знижується. Однак при зневодненні підвищується в'язкість крові, а артеріальний тиск починає підвищуватися. Серце змушене працювати інтенсивніше для перекачування густої крові, тому пульс від спеки частішає.

4. Через скільки проходить тепловий удар?

За правильно наданої першої допомоги симптоми теплового удару починають слабшати протягом години. Однак протягом наступних 7-14 днів у людини зазвичай спостерігається підвищена чутливість до високих температур.

5. Чому в спеку п'ють гарячий чай?

Гарячий чай у спеку може посилити потовиділення. У процесі випаровування поту з поверхні шкіри тіло охолоджується, що допомагає запобігти тепловому удару.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Сімейний лікар. Друга категорія.
Як впоратися зі спекою та що робити, якщо дуже жарко
Стаття перевірена: Орлова Олена Миколаївна
Лікар-терапевт, ендокринолог. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Ганна 1 тиждень тому
Добрий день. При якій температурі повітря кішці стає спекотно?
Відповісти
Добрий день! Коти почуваються комфортно за температури до 25°C. При підвищенні температури вище цього показника варто придбати тварині охолоджувальний килимок, забезпечити доступ до свіжої води та гарну вентиляцію в приміщенні.
Аліса 1 місяць тому
Добрий день! Чому при високій температурі повітря на вулиці з'являється відчуття жару під шкірою?
Відповісти
Вітаю. Відчуття жару виникає через різке розширення та наповнення кров’ю дрібних підшкірних судин. У результаті шкіра червоніє і стає гарячою.
Ольга 1 місяць тому
Доброго дня! Чоловіка часто влітку кидає в жар, але підвищеної температури у нього немає. У чому може бути причина? Як позбутися цього стану?
Відповісти
Добрий день! Описаний вами стан може виникати влітку через перегрів. Щоб запобігти тепловому удару, рекомендується регулярно пити воду, носити легкий одяг з натуральних тканин (бавовни, льону) і уникати перебування на сонці з 11:00 до 15:00. У приміщенні слід забезпечити прохолоду за допомогою вентиляторів або кондиціонерів. Швидко усунути жар допомагають прохолодні компреси і душ.
Катерина 1 місяць тому
Добрий вечір! Як в спеку втамувати спрагу, якщо вода не допомагає?
Відповісти
Добрий день. Додатково варто вживати свіжі овочі, фрукти та ягоди, які містять багато води (огірки, помідори, апельсини, полуницю, кавуни). Людям, яким складно пити звичайну воду без смаку та запаху, рекомендується додавати в неї м'яту, скибочки лайма або лимона. Цитрусові та спеції покращують смакові властивості води, стимулюють у людини бажання пити, що дозволяє підтримувати належний рівень гідратації організму.
Василь 1 місяць тому
Доброго дня. Скажіть, як змусити себе їсти в спеку, якщо немає апетиту?
Відповісти
Вітаю! Пробудити апетит допоможуть кислі овочі (помідори), фрукти (апельсини, яблука) та ягоди (смородина, вишня). Вони сприяють виділенню слини і запускають моторику шлунка. У холодні овочеві супи, фруктово-овочеві смузі можна додавати ароматні спеції (м'яту, базилік, розмарин, гвоздику), які роблять страви більш привабливими та викликають бажання їсти.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.