Logo
0 800 30 11 77

Види дитячого масажу та їхня користь для здоров'я

Види дитячого масажу та їхня користь для здоров'я
Читати 5 хвилин | Створено: 20 липня 2023 | Оновлено: 20 липня 2023 | 9639 9639
Дитячий масаж потрібен для розслаблення м'язів, поліпшення кровообігу і лімфатичного дренажу. Під час процедури виконуються гладячі, ковзаючі або кругові рухи.

Що таке дитячий масаж?

Дитячий масаж — це комплекс механічних прийомів (погладжування, натискання, розтирання, надавлювання), який проводять дітям різного віку (від народження до 18 років). Користь від дитячого масажу полягає в розвитку рухових навичок, зменшенні стресу і поліпшенні сну. Дитячий масаж шиї та спини сприяє розслабленню і нормалізації м'язового тонусу.

Масаж корисний для стоп дітей, оскільки зменшує напругу в нижніх кінцівках після тривалої активності (наприклад, ходьби або бігу). Масаж ніг дитини проводять для поліпшення кровообігу та зміцнення м'язів.

Які показання до дитячого масажу?

Поставте своє питання Масажисту
«ОН Клінік»

Масаж новонародженим проводять для нормалізації сну, розвитку моторики та координації рухів, а також посилення емоційної близькості між батьками та дитиною. Масаж допомагає зменшити дискомфорт, пов'язаний із коліками та надмірним газоутворенням у малюків. Інші показання до дитячого масажу:

 • підвищення (гіпертонус) або зниження (гіпотонус) тонусу м'язів;
 • м'язова кривошия (деформація шиї, що характеризується нахилом і поворотом голови);
 • біль у спині, шиї та кінцівках;
 • головний біль і проблеми зі сном через напруження м'язів шиї, спини та плечей.

Дитячий масаж виконують у разі бронхіту для розрідження мокротиння і поліпшення роботи дихальної мускулатури. Масаж показаний у комплексному лікуванні дитячої плоскостопості та сколіозу. Масаж корисний для дітей, які ходять навшпиньки, оскільки сприяє зміцненню м'язів гомілки та стопи.

Які існують види дитячого масажу?

Вибір виду масажу залежить від мети процедури, наприклад, для нормалізації сну і розслаблення дитини виконують легкі погладжувальні рухи. Для прискорення процесів регенерації травмованих тканин і відновлення тонусу м'язів лікар індивідуально підбирає техніку масажу.

Види масажу для дітей

Вид

Ефект

Загальний дитячий масаж

Покращує кровообіг, підвищує м'язовий тонус і сприяє розслабленню дитини.

Спортивний дитячий масаж

Включає техніки, які сприяють розслабленню м'язів, поліпшенню гнучкості та запобіганню травм.

Дренажний дитячий масаж

Посилює відтік лімфи і відходження мокротиння при захворюваннях дихальної системи (бронхіті, пневмонії).

Лікувальний дитячий масаж

Виконують у разі м'язових спазмів, патологій опорно-рухової системи (сколіозу, кіфозу, клишоногості) і неврологічних захворювань (наприклад, дитячого церебрального паралічу).

Масаж комірцевої зони сприяє усуненню головного болю і запаморочення. Масаж спини зменшує м'язовий спазм, нормалізує тонус і еластичність м'язів. Масажування рук і ніг покращує роботу суглобів і рухливість кінцівок.

Як правильно робити масаж дитині?

Загальний масаж дітям можуть робити батьки, за наявності захворювань (наприклад, сколіозу) процедуру проводить фахівець із дитячого масажу. Для дитячого масажу використовують спеціальні засоби (лосьйони або креми), перед нанесенням яких необхідно виключити наявність алергії в дитини: нанести невелику кількість засобу на шкірні покриви і спостерігати за реакцією протягом 24 годин. У разі появи почервоніння або висипу потрібно звернутися до педіатра. Техніки дитячого масажу:

 • погладжування — легкі й ніжні гладячі рухи долонями або пальцями по шкірі, які надають розслаблювальний ефект;
 • потирання — ритмічні та кругові рухи долонь або пальців по тілу дитини, що допомагають зменшити спазм м'язів і поліпшити кровообіг;
 • розтягнення — плавні рухи, під час яких один кінець кінцівки утримується, а інший розтягується в протилежному напрямку.

Під час масажу дитячих ручок і ніжок можна пасивно згинати і розгинати кінцівки для поліпшення функціонування суглобів і зміцнення м'язів. Тривалість дитячого масажу залежить від обсягу процедури і може становити від 10 хвилин до півгодини.

Як правильно робити масаж для немовлят?

Перед початком масажу потрібно помити руки і підрізати нігті, щоб не пошкодити шкіру дитини. Масаж для немовлят виконується долонями і пучками пальців. Не можна сильно натискати на шкірні покриви, щоб не заподіяти дитині дискомфорт і хворобливі відчуття. Правила дитячого масажу:

 • масаж робиться в теплому приміщенні без протягів;
 • поверхня, на якій лежить дитина, має бути зручною і безпечною;
 • масаж необхідно робити через годину після годування або за годину до нього, щоб не викликати блювоту;
 • животик слід погладжувати за годинниковою стрілкою для поліпшення травлення і запобігання блювоті.

Тривалість масажу в немовлят близько п'яти хвилин. Якщо під час масажу малюк сильно плаче або демонструє ознаки дискомфорту (наприклад, відмовляється лежати), необхідно змінити техніку або зовсім припинити процедуру.

Які протипоказання до дитячого масажу?

Масаж для дітей не проводиться в разі лихоманки та гострих інфекційних захворювань (наприклад, грипу, отиту). Інші протипоказання до дитячого масажу:

 • опіки та відкриті рани в ділянці проведення масажу;
 • гнійні ураження шкірних покривів (фурункули, карбункули) через ризик поширення інфекції.

Масаж не проводять за низької кількості тромбоцитів (клітин крові) і гемофілії (порушення згортання крові) через ризик розвитку кровотечі. Протипоказаннями до масажу є переломи та остеопороз (підвищена ламкість кісткової тканини).

Як часто можна робити масаж дитині?

Частота проведення масажу варіюється залежно від віку, стану здоров'я та індивідуальних потреб дитини. Легкі погладжувальні рухи новонародженому можна робити один-два рази на день щодня або через день, масаж має тривати 5-10 хвилин.

Масаж дитині від двох до 12 місяців можна робити протягом 10-20 хвилин три-чотири рази на тиждень. Для дітей старше року частота загального масажу може бути один-два рази на тиждень. Під час виконання лікувального масажу лікар індивідуально підбирає кількість сеансів і тривалість процедури.

Чи можна робити масаж дитині без призначення лікаря?

Дитячий масаж можна робити самостійно, оскільки для виконання масажних рухів не потрібні спеціальні навички. Під час проведення дитячого масажу вдома важливо дотримуватися правил гігієни й акуратно масажувати тіло дитини.

За наявності в дитини супутніх захворювань, наприклад, патології серцево-судинної системи або порушення кровообігу, важливо проконсультуватися з педіатром або фахівцем із масажу, який допоможе підібрати необхідні техніки та прийоми. Професійний дитячий масаж може знадобитися в разі патологій опорно-рухової (сколіозу, травм) і нервової (дитячого церебрального паралічу) систем.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Лікувально-оздоровчий масаж в Дитячому відділенні в Миколаєві

Види дитячого масажу та їхня користь для здоров'я - Шевченко Анатолій Андрійович
Шевченко Анатолій Андрійович
Дитяче відділення в Миколаєві
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00

Популярні питання

1. Коли настає ефект від дитячого масажу?

Час настання ефекту від дитячого масажу залежить від проблеми, яку необхідно виправити. Поліпшення загального стану, нормалізація сну і зняття напруги можуть бути досягнуті через два-три сеанси. За необхідності вирішити медичну проблему (наприклад, відновити функцію кінцівок після травми) може знадобитися кілька курсів масажу.

2. Що брати з собою на дитячий масаж?

На масаж можна взяти дитячий крем або лосьйон і пелюшку, щоб постелити на поверхню, на якій лежатиме дитина. Також можна взяти іграшку, щоб заспокоїти дитину, і за потреби підгузки.

3. Що таке ЛФК-масаж для дітей?

ЛФК (лікувальна фізкультура) і масаж виконуються для поліпшення фізичного розвитку і відновлення функцій опорно-рухової системи. Масаж і ЛФК проводять у комплексі для корекції постави та розвитку моторних навичок.

4. Для чого потрібен дренажний масаж дітям?

Дренажний масаж сприяє відтоку лімфи та кровообігу. Масаж також проводять у разі захворювань дихальної системи (наприклад, бронхіту) для поліпшення відходження мокротиння.

5. У чому відмінність дитячого масажу від дорослого?

Особливостями дитячого масажу є менша тривалість процедури і м'якші, ніжніші рухи, оскільки шкіра дітей чутливіша, а м'язи і суглоби більше схильні до травмування. Під час проведення масажу немовлятам лікар може додатково використовувати іграшки або вмикати музику, щоб заспокоїти дитину і створити довірчу атмосферу.

6. Хто дає направлення на дитячий масаж?

Дати направлення на масаж може педіатр або невролог. Записатися на загальний масаж також можна без направлення.

7. Як масаж впливає на розвиток мовлення?

Масаж комірцевої зони та обличчя може чинити позитивний ефект на розвиток мовлення дитини, оскільки покращує кровопостачання і стимулює м'язи, які відповідають за вимову звуків і формування мовлення. Крім того, масаж допомагає розслабитися, зняти стрес і напругу, що сприяє загальному розвитку дитини.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Види дитячого масажу та їхня користь для здоров'я
Масажист із медичною освітою. Фельдшер.
Види дитячого масажу та їхня користь для здоров'я
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Максим 10 місяців тому
Добрий день. Чи можна робити масаж дитині за дитячого церебрального паралічу?
Відповісти
Доброго дня. Так, можна, за дитячого церебрального паралічу масаж сприяє поліпшенню рухових навичок, сили та координації. Однак перед початком масажу важливо проконсультуватися з педіатром або фахівцем з реабілітації, щоб вибрати найбільш підходящу техніку масажу відповідно до індивідуальних потреб і можливостей дитини.
Тетяна 10 місяців тому
Доброго дня, а навіщо потрібен масаж дітям до року?
Відповісти
Добрий день. Масаж дітям до року стимулює фізичний розвиток, покращує сон і нормалізує м'язовий тонус. Масаж може зменшити вираженість кольок і запобігти закрепам.
Ірина 10 місяців тому
Доброго дня. Чи потрібно робити перерву в дитячому масажі?
Відповісти
Добрий день. Розслаблювальний масаж (ніжні погладжувальні рухи) можна робити щодня. Перерва у виконанні масажу необхідна в разі порушення стану здоров'я дитини (наприклад, травми, появи лихоманки або висипу). Тривалість і кількість сеансів лікувального масажу встановлює лікар.
Маргарита 10 місяців тому
Добрий день, а чи можна використовувати кокосову олію для дитячого масажу?
Відповісти
Добрий день. Так, для дитячого масажу можна користуватися кокосовою олією. Однак перед використанням засобу необхідно виключити наявність алергії: нанесіть олію на невелику ділянку шкіри дитини і стежте за реакцією протягом 24 годин. У разі появи висипу, почервоніння або свербежу зверніться до педіатра і не використовуйте олію повторно.
Світлана 11 місяців тому
Добрий день. Чи можна робити масаж для недоношених дітей?
Відповісти
Доброго дня. Так, можна, масаж для недоношених діток проводять для стимуляції розвитку, нормалізації м'язового тонусу, поліпшення травлення і сну. Перед проведенням процедури слід проконсультуватися з педіатром для виключення протипоказань і підбору техніки масажу.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн