Що таке кольпіт?
Кольпіт (вагініт) — це запальне захворювання слизової оболонки піхви, що виникає при дисбалансі мікрофлори. Кольпіт може з'являтися внаслідок інфікування патогенними мікроорганізмами або порушення гормонального фону організму. Також кольпіт може розвинутись при ускладненнях інфекцій, що передаються статевим шляхом (хламідіозі, трихомоніазі).
Чим кольпіт відрізняється від вагініту?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Кольпіт і вагініт — терміни, що вказують на запалення слизової оболонки піхви. Кольпіт передбачає поверхневе запалення слизової оболонки, а вагініт може торкатися глибших шарів тканин піхви і шийки матки. Гінекологи виділяють атрофічний кольпіт (при порушенні гормонального фону) та кандидозний кольпіт (викликаний надмірним зростанням грибів роду Candida). Щоб виявити точну причину запалення піхви, необхідно звернутися до гінеколога.
Що таке трихомонадний кольпіт?
Трихомонадний кольпіт (вагініт) — запальне захворювання, що вражає урогенітальний тракт (нирки, сечоводи, сечовий міхур, статеві органи). Трихомонадний кольпіт (вульвовагініт) розвивається при проникненні в організм патогенних мікроорганізмів Trichomonas vaginalis. Трихомонадний кольпіт буває тільки у жінок, у чоловіків трихомонади вражають сечовивідний канал і викликають трихомоніаз. Трихомоніаз — це венеричне захворювання, що спричиняє запалення сечостатевої системи. При виявленні в організмі трихомонад лікування повинні пройти обидва партнери.
Причини розвитку трихомонадного кольпіту
Причиною трихомонадного кольпіту є зараження Trichomonas vaginalis при незахищеному статевому акті. Фактори, що сприяють загостренню трихомонадного кольпіту:
- переохолодження;
- часта зміна статевих партнерів;
- шкідливі звички (паління, зловживання алкоголем);
- фізичні та емоційні навантаження.
Інфікування більш ймовірне при ослабленні імунної системи. Гормональний дисбаланс також сприяє розвитку ускладнень при трихомонадному кольпіті.
Що таке трихомонада?
Трихомонада (трихомонада вагіналіс) — це одноклітинний паразит, який передається статевим шляхом і вражає урогенітальний тракт. Види трихомонад:
- піхвова (вагінальна) трихомонада;
- ротова трихомонада;
- кишкова трихомонада.
Ротова та кишкова трихомонади не викликають запалення статевих органів, але можуть сприяти розвитку ротового кандидозу, гінгівіту, діареї та викликати дискомфорт у животі. Вагінальна трихомонада є найнебезпечнішою та інфікує урогенітальний тракт. Трихомоніаз у жінок може сприяти розвитку кольпіту та вагініту, а у чоловіків — уретриту та простатиту.
Симптоми інфікування трихомонадою у жінок
Трихомонади у жінок можуть викликати печіння у промежині. Інші симптоми наявності трихомонади в організмі жінки:
- почервоніння та набряк статевих органів;
- біль внизу живота;
- болісний статевий акт (диспареунія);
- печіння під час сечовипускання;
- ерозії та виразки на зовнішніх статевих органах.
За наявності трихомонади з піхви з'являються пінисті виділення жовто-зеленого кольору. При наявності трихомоніазу або інших інфекційних захворювань збільшення рівня заліза в організмі після менструації може створювати сприятливі умови для розмноження трихомонад і посилення симптомів захворювання.
Симптоми інфікування трихомонадою у чоловіків
При інфікуванні трихомонадою у чоловіків можливе почервоніння шкіри в ділянці статевого члена. Інші симптоми наявності трихомонади в організмі у чоловіків:
- біль та печіння при сечовипусканні;
- помутніння сечі;
- біль при еякуляції;
- почервоніння крайньої плоті статевого члена;
- біль у яєчках;
- часті позиви до сечовипускання.
Інфікування трихомонадою у чоловіків може протікати безсимптомно, не викликаючи дискомфорту. При підозрі зараження трихомонадами необхідно записатися на прийом до уролога.
Як проявляється трихомонадний кольпіт?
Трихомонадний кольпіт проявляється у вигляді свербіння та почервоніння в ділянці піхви. Інші симптоми трихомонадного кольпіту у жінок:
- часте сечовипускання;
- біль та дискомфорт під час сексу;
- множинні виразки зовнішніх статевих органів;
- зелені чи жовті виділення з піхви;
- набряклість вульви;
- неприємний запах із піхви.
Хронічний трихомонадний кольпіт у жінок також може протікати безсимптомно. При гострій формі захворювання може підвищуватись температура тіла (до 38°С) та з'являтися слабкість.
Як передається трихомонадний кольпіт?
Трихомонадний кольпіт передається статевим шляхом при незахищеному статевому акті (без використання презервативу). У поодиноких випадках можливе зараження контактно-побутовим шляхом при використанні рушників та білизни носія інфекції. Також трихомонадний кольпіт передається дитині від матері під час пологів.
Трихомонадний кольпіт у вагітних
Трихомонадний кольпіт у вагітних може нашкодити здоров'ю матері та плоду. Можливі ускладнення трихомонадного кольпіту при вагітності:
- викидень;
- передчасні пологи;
- недостатня маса плода;
- підтікання навколоплідних вод.
Існує ризик зараження дитини трихомонадним кольпітом під час пологів. При підозрі на трихомонадний вагініт у вагітних необхідно обстежитись у гінеколога.
Як діагностують трихомонадний кольпіт?
На консультації гінеколог проводить огляд, збирає анамнез та призначає додаткові методи дослідження. Діагностика трихомонадного кольпіту включає:
- аналіз на трихомонаду методом ПЛР;
- бактеріальний посів на трихомоніаз;
- аналіз на антитіла до трихомоніазу.
Також трихомонада виявляється у загальному мазку на мікрофлору піхви. Перелік аналізів складає гінеколог.
Методи лікування трихомонадного кольпіту
Метод лікування трихомонадного вагініту обирає гінеколог після обстеження та отримання результатів аналізів. Препарати для лікування трихомонадного кольпіту включають:
- антибіотики;
- протизапальні свічки від трихомонадного кольпіту;
- пробіотики (для відновлення мікрофлори піхви);
- антисептичні розчини (для місцевого застосування);
- імуномодулюючі препарати.
Антибіотики при трихомонадному кольпіті повинні приймати обидва партнери, щоб уникнути повторного інфікування. Під час лікування необхідно утриматися від сексу до закінчення прийому антибіотиків. Через два-три тижні після курсу лікування потрібно здати повторні аналізи на наявність трихомонади, щоб переконатися у відсутності інфекції.
Як вилікувати трихомонадний кольпіт народними засобами?
Вилікувати трихомонадний кольпіт народними засобами неможливо. Щоб позбутися інфекції, необхідне медикаментозне лікування. Самолікування народними засобами при трихомонадному кольпіті може спричинити ускладнення та посилення симптоматики захворювання.
Чим небезпечний трихомонадний кольпіт?
За відсутності терапії гострого трихомонадного кольпіту захворювання може перейти в хронічну форму, яка складніше піддається лікуванню. Можливі ускладнення трихомонадного кольпіту у жінок:
- ендометрит (запалення слизової оболонки матки);
- уретрит (запалення сечовивідного каналу);
- цистит (запалення сечового міхура);
- безпліддя та викидні;
- сальпінгоофорит (запалення придатків матки).
Трихомонадний кольпіт знижує імунітет і підвищує ризик зараження іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (наприклад, хламідіозом, гонореєю). Також ускладненням трихомонадного кольпіту може бути рак шийки матки.
Профілактика трихомонадного кольпіту
Профілактикою трихомонадного кольпіту є використання презервативів під час статевого акту. Також рекомендується стежити за інтимною гігієною та не користуватися предметами особистої гігієни (рушниками, бритвами) іншої людини.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Миколаїв


Гінекологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Трихомоніаз відрізняється від кольпіту тим, що розвивається тільки внаслідок інфікування організму Trichomonas vaginalis. А причиною кольпіту можуть бути гормональний дисбаланс, зростання умовно-патогенної мікрофлори піхви, переохолодження.
Трихомонадний кольпіт не зустрічається у чоловіків, оскільки це захворювання вражає слизову оболонку піхви. При зараженні трихомонадою в чоловіків може розвиватися трихомоніаз, уретрит або простатит.
Під час загострення і лікування трихомонадного кольпіту рекомендується утриматися від статевих контактів, щоб не травмувати запалену слизову оболонку піхви. Після закінчення лікування необхідно уникати незахищених статевих актів, щоб уникнути повторного інфікування.
Трихомонадний кольпіт і гонорея (трипер) — це різні венеричні захворювання. Трихомонадний кольпіт спричиняється патогенними мікроорганізмами Trichomonas vaginalis, а трипер — гонококом Neisseria gonorrhoeae.
При трихомонадному кольпіті можуть бути пінисті виділення зелено-жовтого кольору з кислим запахом. За наявності хронічної форми захворювання виділення з піхви можуть бути відсутніми.