Logo
0 800 30 11 77

Що таке ацидоз і чим він небезпечний для здоров'я?

Що таке ацидоз і чим він небезпечний для здоров'я?
Читати 1 хвилину | Створено: 4 листопада 2024 | Оновлено: 4 листопада 2024 | 941 941
Ацидоз характеризується порушенням обмінних процесів в організмі та зміною рівня кислотно-лужного балансу. За появи симптомів ацидозу необхідно звернутися до терапевта.

Що таке ацидоз?

Ацидоз — це патологічний стан, що виникає внаслідок порушення кислотно-лужного балансу в організмі. При ацидозі в рідинах організму (крові, шлунковому соку) накопичується надлишкова кислота. Ацидоз не є самостійним захворюванням, а симптомом, який можуть викликати ниркові та ендокринні патології (наприклад, синдром Кушинга). Внаслідок підвищення кислотності крові порушується обмін речовин та погіршується загальне самопочуття.

Що таке метаболізм?

Поставте своє питання Терапевту
«ОН Клінік»

Метаболізм (обмін речовин) — це сукупність хімічних реакцій в організмі, які забезпечують його життєдіяльність. Метаболізм забезпечує організм енергією та необхідними речовинами для зростання та відновлення клітин. Порушення обміну речовин негативно впливає роботу мозку, імунну систему, фізичну активність. Щоб покращити метаболізм, необхідно дотримуватися правильного харчування та уникати стресів. Також пришвидшити метаболізм допомагають помірні фізичні навантаження та повноцінний сон (не менше семи годин на добу).

Що таке кислотно-лужний баланс (рН) крові?

Кислотно-лужний баланс — рівень pH крові, який необхідний для функціонування клітин та біохімічних процесів в організмі. Норма pH крові знаходиться в діапазоні 7,35-7,45, що відповідає слаболужному середовищу. При збільшенні кислотності крові (нижче 7,35) розвивається ацидоз. При зниженій кислотності крові (понад 7,45) з'являється алкалоз. Порушення pH крові може виникнути внаслідок захворювань нирок та легень (наприклад, гострої ниркової недостатності, пневмонії, астми).

Як зміни метаболізму та рН крові впливають на ацидоз?

Зміни метаболізму та рН крові призводять до надмірного накопичення кислоти в організмі та порушення роботи нирок, серця, печінки, мозку. При розвитку ацидозу відбувається втрата бікарбонатів у плазмі крові, що може призвести до порушення електролітного балансу. Також зміни метаболізму та рН крові знижують насичення тканин киснем — можуть виникнути втома та запаморочення.

Які ще причини спричиняють ацидоз?

Ацидоз виникає внаслідок порушення метаболічних процесів в організмі (підвищення кислотності крові). Інші причини ацидозу можуть включати:

  • цукровий діабет;
  • ниркову та печінкову недостатність;
  • зневоднення організму;
  • ожиріння;
  • неконтрольований прийом окислювальних препаратів;
  • вагітність;
  • отруєння чадним газом;
  • порушення травлення;
  • неправильне харчування.

Розвитку ацидозу сприяють також шкідливі звички (куріння та зловживання алкоголем). Ацидоз у новонароджених може виникати через підвищену кислотність крові у матері.

Які бувають види ацидозу?

Ацидоз буває хронічним та гострим. Хронічний ацидоз може протікати безсимптомно чи супроводжуватися слабкістю. Гострий ацидоз може проявлятися задишкою, помутнінням зору, непритомністю, блювотою. Інші види ацидозу:

  • метаболічний;
  • респіраторний;
  • лактоацидоз;
  • хлоридний;
  • дихальний;
  • діабетичний;
  • нирковий (тубулярний);
  • білковий.

Також буває змішаний вид, що включає симптоми кількох видів ацидозу. Для визначення виду ацидозу необхідно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта.

Метаболічний ацидоз

Метаболічний ацидоз виникає через надмірне накопичення кислот у тканинах організму та зменшення бікарбонатів у плазмі крові. Може розвинутись при неправильному харчуванні, внаслідок отруєння лікарськими препаратами чи алкоголем. Метаболічний ацидоз у дітей може виникнути внаслідок голодування чи зневоднення організму. Симптомами метаболічного ацидозу є головний біль, слабкість, нудота та блювання. Також можуть бути порушення серцебиття та дихання.

Респіраторний ацидоз

Респіраторний (дихальний) ацидоз виникає внаслідок порушення функції легень, що призводить до підвищення кислотності крові. При респіраторному ацидозі в легенях накопичується надлишок вуглекислого газу та знижується частота дихання. Симптоми проявляються у вигляді задишки, сплутаності свідомості та запаморочення.

Лактоацидоз

Лактоацидоз (лактатний, молочний ацидоз) виникає через надмірне накопичення молочної кислоти в організмі. Лактатний ацидоз може розвинутись при тяжких захворюваннях (інфаркті міокарда, пневмонії, нирковій недостатності). Також молочний ацидоз може виникнути при цукровому діабеті через порушення розщеплення глюкози.

Визначити лактоацидоз можна за сильною слабкістю та задишкою. До симптомів лактоацидозу відносяться знижений тиск, блювання, біль у м'язах та судоми. Також симптомами надлишку молочної кислоти в організмі є втрата свідомості та кома. Лактатний ацидоз є серйозним порушенням обміну речовин та потребує невідкладної медичної допомоги.

Хлоридний ацидоз

Хлоридний ацидоз характеризується підвищенням у крові іонів хлору та зниженням норми pH крові. Стан може виникнути внаслідок отруєння продуктами харчування, лікарськими засобами, алкоголем. До симптомів хлоридного ацидозу відносяться сухість у роті, спрага, нудота та блювання, слабкість, головний біль.

Діабетичний ацидоз

Діабетичний ацидоз (кетоацидоз) виникає внаслідок підвищення кетонових тіл у крові. Кетоз характеризується вуглеводним голодуванням клітин, а кетоацидоз є патологічним станом із різким збільшенням кислотності крові. Діабетичний ацидоз найчастіше виявляється при цукровому діабеті першого типу через дефіцит інсуліну. Симптомами діабетичного ацидозу є сухість шкіри, біль у животі, нудота та блювання. Також при кетоацидозі може бути запах ацетону з рота.

Нирковий ацидоз

Нирковий (нирково-канальцевий, тубулярний) ацидоз розвивається у разі порушення функції нирок, внаслідок якого із сечею не виводиться зайва кислота з організму. В організмі збільшується норма молочної кислоти, що призводить до порушення обміну речовин. Симптомами ниркового ацидозу можуть бути часте сечовипускання, втрата апетиту, спрага.

Білковий ацидоз

Білковий ацидоз може з'являтися при надмірному споживанні тваринних білків (наприклад, м'яса) і порушенні функції нирок. Симптомами білкового ацидозу є сухість шкіри, слабкість, м'язові болі та судоми. Також можуть спостерігатися зниження апетиту та нудота.

Хронічний ацидоз

Хронічний ацидоз характеризується тривалим (понад пів року) порушенням метаболізму та зниженням рН крові. Хронічний ацидоз може розвиватися при захворюваннях печінки (наприклад, печінковій недостатності, гепатиті, цирозі), нирковій та серцевій недостатності. Симптоматика слабовиражена або відсутня. Можуть бути слабкість, задишка, м'язові болі.

Які загальні симптоми вказують на ацидоз?

Загальними симптомами ацидозу є слабкість, сонливість та швидка втомлюваність. Інші ознаки ацидозу:

  • задишка;
  • м'язовий біль;
  • нудота та блювання;
  • біль голови;
  • запаморочення;
  • судоми;
  • аритмія.

Також при ацидозі може спостерігатись різка втрата ваги тіла. Симптомами ацидозу у дітей можуть бути порушення сну, втрата апетиту, плаксивість. Також ацидоз у дітей може проявлятися прискореним диханням та серцебиттям. З появою симптомів ацидозу необхідно перевірити кислотність крові.

Симптоми ацидозу

Симптоми ацидозу

Чим небезпечний ацидоз?

Небезпека ацидозу полягає у порушенні роботи імунної, нервової, травної, дихальної та серцево-судинної систем. Підвищена кислотність крові може призвести до загибелі клітин та руйнування кісткової тканини. Наслідками ацидозу можуть бути ушкодження серця, нирок та печінки. Декомпенсований ацидоз може призвести до розладу нервової системи, спричинити шок і кому.

Як діагностують ацидоз?

На консультації терапевт проведе огляд, вислухає скарги, збере анамнез та призначить додаткові методи дослідження. Діагностика ацидозу включає аналізи на кислотність крові та визначення pH сечі. При підозрі на діабетичний ацидоз потрібно записатися на прийом до ендокринолога.

Як відбувається лікування ацидозу?

Лікування ацидозу спрямоване на усунення основного захворювання, що підвищує кислотність крові. Лікування метаболічного ацидозу може включати прийом кардіологічних, гормональних препаратів, інсуліну (при діабеті). Лікування респіраторного ацидозу може включати вентиляцію легень, прийом антибіотиків (при пневмонії). При нирковій недостатності лікар може призначити введення препаратів натрію, щоб збалансувати кислотно-лужний баланс. Щоб знизити кислотність крові, терапевт також може прописати препарати калію.

Лікування ацидозу в домашніх умовах

Лікування ацидозу в домашніх умовах може призвести до посилення симптоматики та появи ускладнень. Боротьба з ацидозом залежить від причин, що його викликають. Визначити самостійно причину підвищення кислотності крові неможливо, необхідно звернутися до терапевта та отримати медичну допомогу.

Як надати першу допомогу при ацидозі?

Першу допомогу при нападі ацидозу спрямовано на стабілізацію стану пацієнта до моменту візиту до лікаря. Перша допомога при ацидозі включає:

  • забезпечення доступу до свіжого повітря;
  • контроль дихання;
  • вживання чистої негазованої води;
  • забезпечення спокою.

Не можна вживати лікарських препаратів без призначення лікаря, оскільки є ймовірність погіршення загального стану організму. З появою ознак непритомності та коми необхідно викликати швидку допомогу.

Харчування при ацидозі

Дієта при ацидозі повинна включати зернові, зелень, свіжі овочі, некислі фрукти та ягоди. Слід обмежити прийом білкової їжі тваринного походження (м'яса та риби). До продуктів, що викликають ацидоз, належать алкоголь, кофеїн, молочні та борошняні вироби, яйця, бобові. Також харчування при ацидозі не повинно включати жирну, смажену, копчену та гостру їжу. Рекомендується приготування вегетаріанських страв на пару.

Методи профілактики ацидозу

Для нормалізації метаболічних процесів в організмі необхідно дотримуватись правильного харчування та питного режиму (вживати не менше півтора літрів води на добу). Методи профілактики ацидозу:

  • помірне фізичне навантаження;
  • уникнення стресів;
  • відмова від куріння та вживання алкоголю;
  • контроль рівня цукру в крові;
  • відмова від вживання тваринних жирів.

Також необхідні контроль та своєчасне лікування хронічних захворювань. При хронічному ацидозі рекомендується відвідувати терапевта щонайменше двічі на рік.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Популярні питання

1. Чи буває ацидоз у дітей?

У дітей може розвинутися ацидоз внаслідок неправильного харчування або зневоднення організму. Також дитячий ацидоз може з'явитися на тлі цукрового діабету, ниркової або серцевої недостатності.

2. Як відрізнити ацидоз від кетозу?

За кетозу не відбувається електролітних змін крові, а за ацидозу порушується кислотно-лужний баланс. Кетоз не становить загрози для життя, а за ацидозу можуть виникнути ускладнення у вигляді ураження нирок і печінки.

3. Чим ацидоз відрізняється від алкалозу?

Ацидоз характеризується збільшенням кислотності крові, а алкалоз — зниженням. Щоб визначити точний діагноз, необхідно здати аналіз на кислотність крові.

4. Як пришвидшити метаболізм?

Щоб «розігнати» метаболізм, рекомендується відмовитися від надмірного вживання солі та цукру, шкідливих звичок, кофеїну. Швидкому метаболізму сприяють помірні фізичні навантаження, повноцінний сон (не менше семи годин на добу), уникнення стресів.

5. Як змінити кислотність крові?

Змінити кислотність крові можна за допомогою дієти і медикаментозних препаратів. Щоб знизити кислотність крові, необхідно відмовитися від кислих, солодких і м'ясних продуктів. Підвищити кислотність крові можна за допомогою соєвих і бобових продуктів. Ліки для зміни кислотності крові має призначати лікар після обстеження.

Рейтинг статті:
Стаття відображає точку зору автора. Вона не претендує на всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Блогу ОН Клінік» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність наведеної інформації.
Що таке ацидоз і чим він небезпечний для здоров'я?
Лікар-гастроентеролог, радіолог (УЗД) медичного центру «ДокторПРО» у Братиславі.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Аня 3 тижні тому
Добрий день. Розкажіть, будь ласка, чи допомагають трави від ацидозу?
Відповісти
Добрий день. Використання трав'яних настоїв може використовуватися як додатковий засіб під час лікування ацидозу. Але трави не замінять основне лікування за допомогою медичних препаратів, які призначає терапевт.
Леся 3 тижні тому
Доброго дня. Чи можна використовувати соду в разі ацидозу?
Відповісти
Доброго дня. Препарати з гідрокарбонатом натрію можуть застосовуватися під час лікування ацидозу. Але всі ліки повинен призначати лікар і індивідуально підбирати дозування.
Іванна 1 місяць тому
Добрий вечір. Цікавить таке запитання: чи можна за аналізом крові визначити кислотність шлунка?
Відповісти
Добрий вечір. За аналізом крові не можна визначити кислотність шлунка. Щоб з'ясувати знижена або підвищена кислотність шлунка, необхідно зробити гастроскопію.
Марта 1 місяць тому
Добрий день. Розкажіть, будь ласка, від чого може бути кисла кров?
Відповісти
Добрий день! Підвищення кислотності крові може бути через цукровий діабет, шкідливі звички, захворювання нирок, неправильне харчування. Точну причину патології може визначити лікар після обстеження.
Паша 1 місяць тому
Доброго дня. Підкажіть, чи може з'явитися ацидоз під час голодування?
Відповісти
Добрий день. Справді, під час голодування може розвинутися ацидоз. Нестача поживних речовин призводить до порушення метаболізму і збільшення кислотності крові.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.