Що таке гепатит А?
Гепатит А — це інфекція, яка вражає печінку, спричиняючи запалення органу і впливаючи на його здорове функціонування. Також гепатит А називають хворобою брудних рук. У середньому інкубаційний період захворювання становить 28 днів. При підозрі на хворобу Боткіна потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста.
Види гепатиту А
Поставте своє питання Пульмонологу «ОН Клінік»
Залежно від важкості перебігу захворювання і складності симптомів, виділяють три види гепатиту А: легкий, середній і важкий. З урахуванням тривалості захворювання патологія буває циклічною (триває менше трьох місяців) і затяжною (більше трьох місяців). Також існує фульмінантна (блискавична) форма хвороби Боткіна, яка розвивається стрімко, симптоми наростають протягом кількох днів.
Які причини гепатиту А?
Гепатит А спричиняє вірус, який поза організмом зберігає життєздатність протягом двох годин, на руках і в їжі — кілька днів, на поверхнях — близько місяця. Вірус стійкий до нагрівання і заморожування. Поширення інфекції відбувається під час потрапляння в рот. Причини гепатиту А:
- споживання зараженої їжі, води;
- контакт із зараженою людиною;
- медичні маніпуляції (переливання крові, уколи).
Передаватися хвороба Боткіна може під час незахищеного статевого контакту, коли партнери не дотримуються правил орального та анального сексу. Навіть за відсутності симптомів носій вірусу заразний для оточуючих.
Які симптоми гепатиту А?
Захворювання може протікати непомітно. Але часто гепатит А проявляється жовтуватістю шкіри та очей. Інші симптоми хвороби Боткіна:
- біль у животі (особливо в правій верхній частині);
- відсутність апетиту;
- нудота;
- блювота;
- діарея;
- відчуття слабкості;
- підвищена температура тіла;
- біль у суглобах;
- свербіж шкіри.
При гепатиті А кал стає світлого відтінку, а сеча темніє. У дитячому віці симптоми хвороби Боткіна можуть не проявлятися — жовтяниця, наприклад, розвивається приблизно у 10% заражених дітей молодшого віку.
Які симптоми гепатиту А?
Як починається гепатит А?
Перші симптоми після зараження вірусом з'являються через два-п'ять тижнів. Під час інкубаційного періоду гепатиту А інфекція розмножується і поширюється організмом, після чого імунна система починає атаку вірусу. Щойно імунітет пригнічує інфекцію, симптоми вщухають і зникають. У більшості випадків одужання настає через два місяці, у деяких людей симптоми зберігаються протягом шести місяців. Також протягом трьох тижнів після одужання у 3-20 пацієнтів можливий рецидив захворювання, що протікає в м'якшій формі.
Як передається гепатит А?
Гепатит А передається фекально-оральним і статевим (під час орального та анального сексу) шляхом, а також парентерально (через ін'єкції). Після потрапляння в організм вірус виживає в кислому середовищі шлунка, звідки переноситься в печінку. Достеменно невідомо, чи відбувається первинне розмноження в шлунку, але далі вірус розмножується в гепатоцитах (клітинах паренхіми печінки) і секретується в жовч, знову повертаючись у шлунково-кишковий тракт.
Заразитися можна через немиті овочі та фрукти, воду, їжу, предмети. Перебувати поза організмом у життєздатному стані вірус здатен близько місяця.
Чим небезпечний гепатит А?
Незважаючи на те, що гепатит А не викликає хронічного захворювання печінки, як гепатит С і В, вірус діє на організм людини виснажливо (починається діарея, блювота, болить живіт). Рідкісним ускладненням захворювання є фульмінантний гепатит (гостра печінкова недостатність), який може стати причиною летального результату.
Гепатит А під час вагітності
Жовтяниця під час вагітності може бути причиною гострого холециститу, жовчних каменів, жирового гепатозу у вагітних. Але найпоширенішою причиною є наявність збудника хвороби Боткіна. Згідно з результатами досліджень, гепатит А не впливає на появу вроджених дефектів у дитини і не збільшує ймовірність викидня.
Гепатит А під час вагітності може стати причиною передчасних пологів (особливо в разі зараження в першому триместрі), підтікання навколоплідних вод, відшарування плаценти. Специфічного лікування інфекції не існує, проте під час вагітності можна зробити щеплення, що захистить майбутню маму від інфікування.
Гепатит А в дітей
Гепатит А — найпоширеніший тип гепатитів серед дітей. Вірус виявляється в калі та крові зараженої дитини. До шестирічного віку симптоми гепатиту А у дітей часто відсутні, тому батьки не підозрюють, що дитина хвора. Відсутність ознак захворювання сприяє поширенню інфекції в дитячих колективах.
Симптоми гепатиту А проявляються через два-шість тижнів після зараження, іноді нагадують грип, можуть бути легкими і малопомітними. Важка форма захворювання рідко зустрічається у дітей. Ознаки гепатиту А у дітей включають потемніння сечі, жовтизну шкіри та очей. Дитина скаржиться на відсутність апетиту, патологія може супроводжуватися нудотою і блюванням. Підтвердити зараження може тест на гепатит А. Навіть за відсутності яскраво вираженої симптоматики дитина заразна і поширює інфекцію.
У дорослої людини не повинно бути наслідків після перенесеного в дитинстві гепатиту А, за винятком ускладнень зразу після хвороби (холестатичного гепатиту, гострої печінкової недостатності). Вірус не залишається в дитячому організмі після одужання.
Як діагностують гепатит А?
Діагностика гепатиту А відбувається на підставі скарг пацієнта, симптомів та аналізу крові. У домашніх умовах можна провести експрес-тест на гепатит А. Але точний діагноз підтверджується тільки аналізом крові на гепатит А, в якому визначається наявність імуноглобулінів М (IgM). Лабораторна діагностика гепатиту А включає:
- печінкові проби. Дають змогу оцінити стан печінки, ступінь пошкодження клітин органу;
- аналіз на сироватковий альбумін. Визначає білково-синтетичні функції печінки;
- аналіз калу. Дає інформацію про функції печінки та жовчного міхура.
Одним із головних маркерів стану печінки є білірубін (жовчний пігмент). Підвищений показник білірубіну свідчить про проблеми з печінкою, пов'язані з білірубіновим обміном. Також лікар може призначити УЗД органів черевної порожнини та біопсію печінки.
Як лікувати гепатит А?
Специфічного лікування хвороби Боткіна немає. Якщо гостра печінкова недостатність відсутня, основні терапевтичні заходи в разі гепатиту А спрямовані на підтримання збалансованого харчування, нормалізацію водного балансу організму, який може бути порушений через діарею і блювоту. Додатково під час лікування лікар може призначити ліки, що полегшують симптоматику гепатиту А (знеболювальні, препарати, що усувають нудоту, діарею, свербіж).
Хвороба Боткіна минає самостійно протягом двох місяців. У людини, яка перенесла захворювання, виробляється довічний імунітет до вірусу. Після одужання необхідно пройти огляд у гастроентеролога.
Як лікувати жовтяницю в дорослих у домашніх умовах?
Наукові дослідження щодо лікування гепатиту А народними засобами не проводилися. Для лікування жовтяниці та полегшення симптомів у домашніх умовах дорослим рекомендовано повноцінний відпочинок, вживання достатньої кількості рідини (близько двох літрів). Також для зменшення прояву жовтяниці необхідно утриматися від вживання алкоголю та ліків, що негативно впливають на стан печінки (протизапальних препаратів, антибіотиків).
Скільки лікується жовтяниця у дорослих?
У дорослих лікується не жовтяниця, а її причина. У разі гепатиту А патологія минає в міру відновлення печінки. Жовтуватість шкіри та очей зникають протягом 10-30 днів. При сильному ураженні печінки тривалість симптому може збільшуватися і становити до шести місяців. Якщо жовтуватість не минає протягом місяця, потрібна консультація лікаря-інфектолога або гастроентеролога.
Що не можна їсти при гепатиті А?
Людям із гепатитом А потрібно дотримуватися дієти. Відмовитися необхідно від жирної їжі, яка здатна викликати блювоту, особливо під час гострої фази захворювання. Також необхідно уникати вживання алкогольних напоїв — під час хвороби печінка не здатна переробляти алкоголь, через що симптоми можуть посилитися. Заборонені продукти при гепатиті:
- субпродукти (серце, легені). Містять багато холестерину, що впливає на загальний стан печінки, ускладнюють секрецію жовчі;
- креветки. Високий вміст білка і холестерину в продукті «змушують» печінку працювати інтенсивніше, перевантажуючи орган;
- яєчний жовток. Через високий вміст холестерину вживання яєць необхідно скоротити до одного-двох на тиждень.
На час хвороби з раціону виключають смажені страви, солоні продукти, важкоперетравлювану їжу (жирне м'ясо, бобові, гриби). Не можна їсти при гепатиті А майонез, маргарин, копченості, свіжу випічку.
Що можна їсти при гепатиті А?
Дієта за наявності хвороби Боткіна має бути збалансованою, забезпечувати організм необхідними вітамінами та мінералами. При гепатиті А можна їсти:
- пісне м'ясо (курку, кролика, нежирну свинину);
- нежирну рибу;
- каші (вівсянку, гречку);
- овочі (моркву, буряк, капусту);
- ягоди;
- галетне печиво;
- підсушений хліб.
Печінка не повинна бути перевантажена токсинами, кількість яких в організмі зростає під час надмірного споживання жирної їжі, — харчуватися краще часто й невеликими порціями. Переїдання при хворобі Боткіна може спричинити нудоту та блювоту. Для вашої зручності подаємо перелік дозволених та заборонених продуктів при гепатиті А у вигляді таблиці, яку можна завантажити на смартфон.
Дієта при гепатиті А
Які наслідки хвороби Боткіна?
Небезпека гепатиту А полягає в тому, що приблизно у 10% пацієнтів трапляється рецидив захворювання, після якого настає повне одужання. Інші можливі наслідки хвороби Боткіна:
- холестатичний гепатит. Запальний процес у жовчних протоках, через який ускладнюється відтік жовчі. Зустрічається в 5% випадків, характеризується змінами в крові, жовтяницею, лихоманкою і втратою ваги;
- аутоімунний гепатит. Патологія, за якої імунітет атакує клітини печінки. Без лікування можливий розвиток хронічного захворювання печінки, цирозу;
- печінкова недостатність. Ускладнення з'являється менш ніж в 1% випадків, частіше трапляється в літніх людей і пацієнтів з іншими захворюваннями печінки (цирозом, алкогольною хворобою).
У разі розвитку ускладнень необхідна консультація лікаря. За необхідності буде призначено додаткові дослідження і лікування.
Вакцинація від гепатиту А
Щеплення від гепатиту А застосовується з профілактичною метою і змушує організм виробляти власні антитіла проти захворювання. Проводиться двома вакцинами з інтервалом не менше 6 місяців. ВООЗ рекомендує робити першу вакцинацію проти гепатиту А дітям у віці від 12 місяців. Також проводять постконтактну вакцинацію (після контакту із зараженою людиною або предметом). Зробити щеплення рекомендовано не пізніше ніж через два тижні з моменту контакту.
В Україні щеплення від гепатиту А не входить до календаря обов'язкових вакцинацій. За бажанням батьків, із шести місяців до року дитину можуть вакцинувати. Курс вакцинації включає два щеплення, одне з яких є комбінованим (захищає від штамів вірусу гепатиту А і В).
Імунізація рекомендована дорослим і дітям, які планують подорож в іншу країну або проживають у районах із високим рівнем захворюваності на гепатит А. За необхідності вакцинація також може бути проведена вагітним жінкам.
Профілактика гепатиту А
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найефективнішими заходами профілактики хвороби Боткіна є покращення санітарних умов, безпека харчових продуктів і своєчасна імунізація. Додаткові заходи профілактики гепатиту А:
- миття овочів і фруктів перед вживанням;
- відмова від вживання сирого або недовареного м'яса;
- вживання очищеної води.
Щоб уникнути зараження хворобою Боткіна, рекомендовано частіше мити руки, особливо після відвідування туалету, зміни підгузків, перед приготуванням і прийомом їжі. Також необхідно обмежити контакти із зараженою людиною.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Пульмонологія в ОН Клінік Харків Левада


Пульмонологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Зазвичай жовтяниця у новонароджених, особливо недоношених, є фізіологічним станом і не пов'язана з гепатитом. З'являється через накопичення в крові та тканинах немовляти білірубіну — хімічної речовини, що переробляється печінкою. Орган новонародженого не здатний швидко впоратися з переробкою, тому на другий або третій день після народження у шести з 10 новонароджених з'являється жовтяниця. Стан не повинен викликати занепокоєння, зазвичай патологія минає через тиждень. Рідко жовтяниця може бути симптомом неонатального гепатиту, який розвивається через один-два місяці після народження. У 20% новонароджених, яким діагностовано захворювання, причиною зараження є цитомегаловірус, віруси краснухи, гепатиту А, В або С. У решти 80% визначити конкретний вірус-збудник неонатального гепатиту не вдається.
Вважається, що перенесена хвороба Боткіна не впливає на можливість завагітніти, але наукових досліджень щодо впливу гепатиту А на фертильність немає. Хвороба може тимчасово змінити менструальний цикл жінки, що здатне спричинити деякі труднощі із зачаттям дитини. Якщо після перенесеної хвороби Боткіна вагітність не настає, необхідно звернутися на консультацію до гінеколога. Лікар проведе обстеження і за необхідності призначить додаткове лікування.
Хвороба Боткіна — гостре інфекційне захворювання печінки, яке не є спадковим. Заразитися гепатитом А можна під час спілкування з хворою людиною, вживання заражених продуктів або води.
Людина, яка хворіє на гепатит А, заразна протягом двох тижнів до появи симптомів і до трьох тижнів після зникнення ознак захворювання. Навіть після пікового періоду інфікування вірус може зберігатися на поверхнях побутових предметів, овочів, фруктів. Після повного одужання людина не становить загрози для оточуючих.
Гепатити А, В, С — інфекційні захворювання печінки. Відмінності полягають у способах передачі вірусу. Гепатит А найзаразніший, передається через інфіковану людину, заражені предмети, їжу, воду, протікає в гострій формі, симптоми часто нагадують ГРВЗ. Передача гепатиту В відбувається через біологічні рідини (кров, слину), від матері до дитини, статевим способом. Штам В є невиліковним, протікає в хронічній формі. Гепатит С — найагресивніша форма, передається через кров, успішно лікується за умови ранньої діагностики.
Якщо колись людина перехворіла на хворобу Боткіна, здавати кров можна. Донорство відкладають тільки при активних ознаках гепатиту А. З моменту одужання після хвороби Боткіна до донорства має минути не менше шести місяців.