Logo
0 800 30 11 77

Що таке печінкові проби та навіщо їх здавати

Що таке печінкові проби та навіщо їх здавати
Читати 16 хвилин | Створено: 23 липня 2024 | Оновлено: 23 липня 2024 | 3594 3594
Щороку від захворювань печінки помирають близько двох мільйонів людей у світі. Виявити патології органу на ранніх стадіях розвитку та збільшити шанси на одужання дає змогу аналіз крові на печінкові проби.

Що таке печінка?

Печінка — найбільший непарний орган в організмі. Він відіграє ключову роль у розщепленні білків, жирів і вуглеводів, що надходять з їжею. У його тканинах зберігаються резервні джерела мінералів (селену, заліза, цинку, міді), вітамінів (А, D, E, K, B12), глюкози (у вигляді глікогену). Орган також бере участь у продукуванні ліпідів і холестерину, розпаді амінокислот.

Важлива функція печінки — вироблення жовчі, яка зберігається в жовчному міхурі та надходить у тонкий кишківник для розщеплення та засвоєння жирів з їжі. Орган виробляє білки плазми крові (альбумін, альфа-глобуліни, бета-глобуліни), фактори зсідання крові (протромбін, фібриноген, антитромбін ІІІ), які необхідні для нормального функціонування кровоносної системи.

Розглядаючи, що робить печінка в організмі, слід також виділити детоксикаційну функцію. Орган очищає кров від токсинів, перетворюючи їх на менш шкідливі сполуки, які виводяться з сечею та калом. Печінка містить клітини Купфера, які допомагають видаляти старі та пошкоджені еритроцити, бактерії, віруси, очищаючи кров від потенційно шкідливих елементів.

Де розташована печінка?

Поставте своє питання терапевту
«ОН Клінік»

Печінка розташована в черевній порожнині. Основна частина органу розташовується в правому підребер'ї, під правим куполом діафрагми. Центральна частина печінки простягається в епігастральній ділянці, яка розташована прямо під грудиною. Невелика ділянка лівої частки розміщена в лівому підребер'ї поруч зі шлунком. Від фізичних ушкоджень печінка захищена ребрами.

Як розпізнати симптоми проблем з печінкою?

Поширеним симптомом проблем з печінкою є жовтяниця — пожовтіння шкірного покриву та білків очей (склер) через підвищену концентрацію білірубіну в крові. До ознак хвороб печінки на обличчі та шиї належать телеангіектазії — скупчення дрібних розширених кровоносних судин, які мають вигляд червоних або пурпурових «зірочок». Через порушення функцій печінки можуть з'являтися темні пігментні плями на обличчі та інших ділянках тіла. Додаткові зовнішні ознаки захворювань печінки:

  • ксантоми та ксантелазми (жовто-помаранчеві бляшки навколо очей, спричинені порушенням обміну жирів в організмі);
  • пальмарна еритема, або «печінкові долоні» (симетричне почервоніння долонь);
  • пруритус (інтенсивний свербіж шкіри);
  • пурпура (висипання пурпурного кольору на шкірі або слизових, зумовлені дрібними крововиливами через порушення згортання крові);
  • лінії Мюрке (білі смуги на нігтьових пластинах, пов'язані з низьким рівнем альбуміну в крові);
  • набряки ніг і живота.

За хвороб печінки можуть з'являтися папульозні висипання на шкірі по всьому тілу. Висип за проблем з печінкою має вигляд множинних яскраво-червоних вузликів, що злегка підносяться над поверхнею шкірного покриву. Симптоми проблем з печінкою на шкірі найчастіше спричинені затримкою токсинів в організмі.

Симптомами захворювань печінки та підшлункової залози є втрата апетиту, часта нудота і блювання. Через порушення обміну речовин може спостерігатися різка втрата ваги.

Зрозуміти, що в людини є проблеми з печінкою, дає змогу колір сечі та калу. Через надлишок білірубіну при захворюваннях печінки кал стає темним, а урина — коричневою або темно-помаранчевою. За нестачі жовчі калові маси можуть знебарвлюватися, набуваючи глинистого або сірого відтінку.

Як болить печінка?

За захворювань печінки можуть з'являтися больові відчуття в правому верхньому квадранті живота під ребрами. Біль у ділянці печінки буває тупим або гнітючим, часто супроводжується відчуттям тяжкості й розпирання в підребер'ї. Печінка може сильніше боліти після вживання жирної, смаженої їжі та алкоголю. Іноді неприємні відчуття віддають у спину та плече.

Що таке печінкові проби?

Печінкові проби — комплекс лабораторних досліджень, спрямованих на визначення в крові концентрації речовин, що виробляються печінкою. Аналіз дає змогу оцінити, наскільки добре орган справляється з виконанням своїх функцій.

Навіщо здавати печінкові проби?

Печінкові проби допомагають визначити проблеми з печінкою на ранній стадії розвитку, до появи більшості симптомів. Підвищені або знижені рівні речовин, що виробляються органом, можуть вказувати на наявність патологічних процесів у його тканинах.

Для ранньої діагностики хвороб печінки тест періодично призначають людям з цукровим діабетом, ожирінням, схильністю до надмірного вживання алкоголю. Необхідність здати аналіз, щоб перевірити печінку, може з'явитися після приймання препаратів, здатних пригнічувати функцію органу (антипсихотиків, антидепресантів, гормонів, статинів).

Аналіз крові на печінкові проби час від часу призначають пацієнтам з гострими та хронічними захворюваннями печінки для відстеження їхньої динаміки та ефективності терапії. Здати аналіз на печінкові проби слід і перед операцією на органах травлення для мінімізації ризику ускладнень.

Навіщо здавати печінкові проби?

Навіщо здавати печінкові проби?

Який лікар направляє на печінкові проби?

Печінковий аналіз крові може призначити гастроентеролог, який спеціалізується на лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту. Направлення на дослідження видає також гепатолог — вузькопрофільний лікар, до компетенції якого входить терапія патологій печінки.

За виявлення аномалій у загальному аналізі крові здати ниркові та печінкові проби може порекомендувати терапевт. За підозр на рак або метастази на аналіз направляє онколог.

Що входить у печінкові проби?

Склад комплексу аналізів може незначно відрізнятися в різних лабораторіях. В наведеній нижче таблиці зазначено, що зазвичай входить у печінкові проби.

Показники, які входять до печінкового комплексу

Назва

Характеристика

Ферменти печінки

Включають аланінамінотрансферазу (АЛТ), аспартатамінотрансферазу (АСТ), що містяться в клітинах органу, лужну фосфатазу (ЛФ), гамма-глутамілтрансферазу (ГГТ). Слугують маркерами запалення і руйнування тканин печінки.

Альбумін

Білок, що виробляється печінкою і забезпечує транспорт гормонів, вітамінів, жирних кислот в організмі. Дисбаланс альбуміну може вказувати на порушення синтезуючої функції органу.

Загальний білок

Сумарна концентрація всіх білків у сироватці крові. Включає альбумін і глобуліни. Зниження рівня загального білка може свідчити про захворювання печінки або нирок.

Білірубін

Жовчний пігмент, що утворюється під час розпаду гемоглобіну. Рівень білірубіну в крові показує, чи справляється печінка з його переробкою і виведенням з організму.

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ)

Фермент, що бере участь у метаболізмі глюкози. Слугує маркером пошкодження клітин печінки.

Протромбіновий час (ПВ)

Відрізок часу, необхідний зразку крові для згортання. Дозволяє оцінити, наскільки добре печінка справляється з синтезом факторів згортання (протромбіну, фібриногену).

Тимолова проба

Тест, що використовується для оцінки білково-синтетичної функції печінки. Заснований на здатності білків утворювати осад під час взаємодії з тимоловим реагентом у буферному розчині. Допомагає виявити порушення в білковому складі крові, які можуть бути пов'язані із захворюваннями печінки та інших внутрішніх органів.

Для комплексної діагностики терапевт може призначити пацієнтові нирково-печінковий комплекс. Печінка нейтралізує шкідливі речовини та метаболіти, а нирки виводять їх з організму. Дисфункція одного з органів може призвести до накопичення токсинів і погіршення загального стану здоров'я.

Як підготуватися до аналізу на печінкові проби?

Аналізи на функцію печінки здають натщесерце. Останній прийом їжі має бути не пізніше, ніж за 8-12 годин до забору крові. Правила підготовки до печінкових проб:

  • не їсти гострої, смаженої, жирної їжі впродовж двох-трьох днів перед дослідженням;
  • відмовитися від алкоголю мінімум за добу до тесту;
  • не курити впродовж двох-трьох годин перед процедурою;
  • уникати надмірного фізичного навантаження та емоційного стресу впродовж доби до забору крові.

За сім-десять днів до біохімії печінки слід повідомити лікаря про приймання лікарських препаратів, здатних вплинути на результат (антипсихотиків, антидепресантів, гормонів, імунодепресантів, статинів, протигрибкових і протиепілептичних засобів). Може знадобитися їх тимчасове скасування або коригування добової дози.

Як здавати печінкові проби?

Не рекомендується здавати печінкові проби відразу після прибуття в лабораторію. Фізичні навантаження здатні викликати тимчасове підвищення рівня гормонів і ферментів у крові, що може вплинути на результати аналізів. Для нормалізації фізіологічних показників перед дослідженням слід відпочити 10-15 хвилин.

Кров на печінкові проби беруть з вени після попередньої обробки місця уколу антисептиком. Після забору крові голку видаляють, а на мікрорану накладають спиртову серветку. Щоб уникнути появи гематоми, рекомендується зігнути руку в лікті й затримати її в цьому положенні на 10-15 хвилин.

Для порівнянності результатів повторні печінкові проби правильно здавати в аналогічний час доби. Рівні багатьох біохімічних показників у крові можуть змінюватися залежно від часу доби, харчового режиму та фізичної активності. 

Скільки робиться аналіз на печінкові проби?

Аналізи на функцію печінки роблять зазвичай впродовж одного-двох робочих днів. На термін проведення досліджень може вплинути рівень завантаженості лабораторії.

Які захворювання печінки можна виявити за допомогою печінкових проб?

Для постановки діагнозу печінкових проб може бути недостатньо. Однак вони допомагають виявити ознаки багатьох захворювань печінки та вказати лікарю, в якому напрямку організувати подальшу діагностику. Патології, симптоми яких показують печінкові проби:

  • жирова хвороба печінки (скупчення жиру в клітинах органу);
  • вірусний гепатит (запальне захворювання печінки, спричинене вірусами гепатиту A, B, C, D, E);
  • гемохроматоз (надмірне накопичення заліза в печінці);
  • цироз (заміщення нормальної печінкової тканини щільною фіброзною);
  • хвороба Вільсона (надмірне накопичення міді у внутрішніх органах, включно з печінкою);
  • первинний біліарний холангіт (руйнування дрібних жовчних проток, що призводить до застою жовчі (холестазу), запалення та цирозу печінки);
  • рак печінки.

Печінкові проби здатні допомогти виявити інтоксикацію печінки. Вона може виникнути через приймання лікарських препаратів, вплив хімікатів, зловживання алкоголем, нещодавно перенесені вірусні інфекції.

Як розшифрувати результати печінкових проб?

Розшифровує результати аналізу лікар. Норми печінкових проб представлені в таблиці нижче.

Розшифровка печінкових проб (норма)

Показник

Референсні значення

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

0-47 МЕ/л

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

0-37 МЕ/л

Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ)

0-30 МЕ/л

Лужна фосфатаза (ЛФ)

30-120 МЕ/л

Альбумін

40-60 г/л

Загальний білок

3-8 г/дл

Білірубін

2-17 мкмоль/л

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ)

122 до 222 Ед/л

Протромбіновий час (ПЧ)

10,9-12,5 секунд

Тимолова проба

0-4 одиниці

Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.

Розшифровка печінкових проб (норма)

Розшифровка печінкових проб (норма)

Представлені в таблиці норми АЛТ і АСТ можуть незначно відрізнятися для чоловіків і жінок. Норма АЛТ у печінкових пробах для жінок зазвичай коливається в межах 31 МО/л, а у чоловіків може досягати 47 МО/л. У нормі АСТ у жінок становить до 31 МО/л, у чоловіків — до 37 МО/л. За віком норми АЛТ і АСТ у жінок і чоловіків у більшості лабораторій зазвичай не диференціюються. 

Що означають високі показники АСТ і АЛТ у печінкових пробах?

Печінкові проби, в яких підвищені АЛТ і АСТ, можуть вказувати на інтенсивну загибель гепатоцитів (клітин паренхіми печінки). Рівномірно підвищені АСТ і АЛТ можуть вказувати на інфекційне або токсичне (за винятком алкогольного) пошкодження печінки. За інтоксикації алкоголем АСТ підвищений зазвичай удвічі більше, ніж АЛТ. 

Підвищення АЛТ і АСТ за нормального білірубіну може свідчити про жирову хворобу печінки, гемохроматоз, хворобу Вільсона. Рівень білірубіну зазвичай перевищує норму за цирозу печінки, вірусного гепатиту, жовчнокам'яної хвороби (утворення каменів у жовчовивідних шляхах).

Підвищений рівень лужної фосфатази в печінкових пробах може бути симптомом цирозу, холестазу, жовчнокам'яної хвороби, токсичного гепатиту, раку та паразитарних уражень печінки. Причиною підвищеної гамма-глутамілтрансферази в печінкових пробах найчастіше є внутрішньопечінковий чи позапечінковий холестаз. Також надмірно високий рівень ГГТ у печінкових пробах може спостерігатися після лікарської інтоксикації, за алкогольного цирозу та жирового переродження печінки.

При підвищеній лактатдегідрогеназі у печінкових пробах може знадобитися лікування гепатиту, раку печінки або гемолітичної анемії, що супроводжується інтенсивним руйнуванням еритроцитів. Підвищення у печінкових пробах протромбінового часу вдвічі може вказувати на хронічну печінкову недостатність.

Надмірно високий рівень альбуміну зустрічається рідко. Він може бути ознакою сильного зневоднення організму (зокрема через зловживання алкоголем). Поганими вважаються аналізи печінки, у результатах яких альбумін знижений. Зазвичай це явище характерне для цирозу, гепатиту, печінкової та ниркової недостатностей, запальних захворювань кишківника (хвороби Крона та виразкового коліту), кишкової непрохідності.

Тимолова проба підвищена найчастіше за гепатиту та цирозу. Це явище спостерігається також за ниркової недостатності та мієломної хвороби (злоякісного захворювання крові, що супроводжується аномальним зростанням плазматичних клітин у кістковому мозку).

Коли не можна здавати печінкові проби?

Аналізи на функцію печінки не пов'язані з ризиком для здоров'я, тому не мають протипоказань. Однак краще утриматися від дослідження під час або відразу після лікування препаратами, здатними впливати на стан печінки. Щоб уникнути спотворення результатів, не рекомендується здавати аналіз після інтенсивного фізичного навантаження та недавніх фізіотерапевтичних процедур (масажу, ультразвукової або ударно-хвильової терапії).

У період гострих інфекційних захворювань (включно з грипом та ГРВІ) результати печінкових проб можуть бути викривлені, оскільки інфекція здатна тимчасово підвищити рівень ферментів печінки. Тому здавати печінкові проби рекомендується після повного одужання.

Чи можна печінкові проби замінити іншими дослідженнями?

Аналіз на печінкові проби є стандартним методом оцінки стану печінки. Однак існують й інші методи діагностики, які можуть доповнити цей аналіз. До них належать ультразвукове дослідження (УЗД), комп'ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), біопсія (пункційний забір зразка тканин для подальшого гістологічного аналізу). Додаткові дослідження призначають пацієнтам, у яких показники печінкових проб відхиляються від норми, для встановлення точного діагнозу.

Як перевірити печінку самому?

Для визначення можливих проблем з печінкою слід перевірити шкіру та склери (білки очей) на жовтушність. Про дисфункцію органа можуть також свідчити множинні темні пігментні плями та папульозний висип по тілу, судинні зірочки на обличчі та шиї, інтенсивний свербіж шкіри, набряки живота та ніг. За захворювань печінки часто спостерігається потемніння сечі та знебарвлення калу.

Для самостійної перевірки печінки можна скористатися домашніми тестами на рівень білірубіну в сечі. Однак вони не гарантують стовідсоткової точності й за найменших відхилень від правил проведення можуть давати хибні результати.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Лабораторні аналізи в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого

Що таке печінкові проби та навіщо їх здавати - Кужель Наталія Олександрівна
Кужель Наталія Олександрівна
ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Ярослава Мудрого
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00

Популярні питання

1. Хто лікує печінку?

Лікуванням печінки займаються гастроентеролог або гепатолог чи гастроентеролог. Гастроентеролог спеціалізується на патологіях органів шлунково-кишкового тракту, а гепатолог — виключно на захворюваннях печінки.

2. Що робити в домашніх умовах, якщо болить печінка?

За появи болю в правому підребер'ї слід звернутися до лікаря для професійної діагностики та лікування. Щоб уникнути погіршення стану, не рекомендується використовувати методи народної медицини з недоведеною ефективністю. Краще уникати вживання трав'яних відварів, оскільки вони здатні викликати алергічну реакцію.

Полегшити біль у домашніх умовах допомагає перехід на легкозасвоювану їжу. Необхідно виключити з раціону гострі, смажені й жирні страви, копчення та соління, а також повністю відмовитися від алкоголю. Для виведення токсинів з організму слід випивати щонайменше півтора літра негазованої води за добу. Також важливо уникати надмірних фізичних навантажень, які можуть стати причиною посилення болю.

3. Як перевірити печінку?

За підозр на проблеми з печінкою доцільно здати печінкові проби. Біохімічний аналіз крові дає змогу визначити концентрацію в крові речовин, що виробляються печінкою, і дати загальне уявлення про стан органа та його здатність виконувати свої функції. За відхилення будь-яких показників печінкових проб від норми лікар може запідозрити певне захворювання та призначити для підтвердження діагнозу додаткові дослідження (УЗД, КТ, МРТ, біопсію).

4. Чи показує загальний аналіз крові проблеми з печінкою?

Загальний аналіз крові (ЗАК) дає інформацію про стан організму в цілому та не є специфічним тестом для діагностики патологій печінки. Однак деякі зміни в показниках ЗАК можуть побічно вказувати на можливі проблеми з цим органом.

Підвищений рівень лейкоцитів і занадто висока швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) можуть бути ознаками запалення або інфекції. Знижена концентрація гемоглобіну може свідчити про хронічні захворювання печінки, а низький рівень тромбоцитів — про високий тиск у портальній вені органу. Лікар може направити на печінкові проби пацієнта, у якого за поганого результату ЗАК наявні зовнішні симптоми захворювань печінки (жовтизна шкіри та склер, біль у правому підребер'ї, висипання на тілі, нудота та блювання, втрата ваги, темний або знебарвлений кал).

5. Яка ціна аналізу на печінкові проби?

Ціни печінкових проб залежать від кількості тестів, включених в аналіз. Уточнити вартість лабораторних досліджень у мережі медичних центрів «ОН Клінік» можна за телефоном або на офіційному сайті.

Рейтинг статті:
Стаття відображає точку зору автора. Вона не претендує на всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Блогу ОН Клінік» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність наведеної інформації.
Що таке печінкові проби та навіщо їх здавати
Медсестра відділення лабораторних досліджень медичного центру «ДокторПРО» у Братиславі.
Що таке печінкові проби та навіщо їх здавати
Медична сестра. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Аркадій 2 місяці тому
Доброго дня. Чому болить печінка після алкоголю?
Відповісти
Вітаю! Алкоголь є токсином і може спричиняти запалення або пошкодження клітин печінки. Орган переробляє алкоголь, розкладаючи його на менш небезпечні речовини. Однак надмірне споживання алкоголю (особливо на голодний шлунок) може призвести до надмірного навантаження на печінку, провокуючи біль у правому верхньому квадранті живота.
Петро 3 місяці тому
Добрий день. Цікавить питання: що не можна робити за хворої печінки?
Відповісти
Добрий день! За захворювань печінки варто уникати вживання алкоголю, жирної, гострої та смаженої їжі. Не допускаються важкі фізичні навантаження, оскільки вони можуть погіршити стан органу. Важливо стежити за прийомом ліків, уникаючи препаратів, здатних погіршувати функцію печінки.
Валентина 3 місяці тому
Добрий день. За жирового гепатозу показники АЛТ і АСТ підвищені або знижені?
Відповісти
Доброго дня. За жирового гепатозу рівні АЛТ (аланінамінотрансферази) і АСТ (аспартатамінотрансферази) можуть бути підвищені. Зазначені ферменти знаходяться в клітинах печінки і починають інтенсивно вивільнятися в разі їх пошкодження через надмірне скупчення жиру.
Тимофій 4 місяці тому
Добрий вечір! Отримав результат печінкових проб. Зазначено, що тимолова проба підвищена. Що це означає?
Відповісти
Доброго дня. Підвищення тимолової проби часто спричинене захворюваннями печінки або нирок. Цей результат може бути пов'язаний з гепатитом, цирозом, жировою хворобою печінки, нирковою та печінковою недостатністю.
Влада 4 місяці тому
Добрий день! Якщо в печінкових пробах АЛТ і АСТ підвищені, а гепатиту немає, у чому може бути причина?
Відповісти
Вітаю! Підвищення АЛТ і АСТ може бути зумовлене алкогольною, лікарською, хімічною інтоксикацією організму. Рівень цих показників зростає також за жирової хвороби печінки, гемохроматозу, хвороби Вільсона. Для визначення причини підвищення АЛТ і АСТ необхідно звернутися до лікаря і пройти додаткову діагностику.
Ігор 4 місяці тому
Вітаю! Як прибрати сверблячі печінкові точки на тілі, що сверблять?
Відповісти
Добрий день. Точки, що сверблять, можуть бути ознакою гепатиту, цирозу, обструкції жовчних шляхів. Важливо звернутися до лікаря для визначення точної причини та отримання належного лікування. Для полегшення свербежу лікар може призначити антигістаміни. Знизити рівень дискомфорту допоможе носіння одягу з натуральних тканин, використання гіпоалергенного мила та прального порошку, вживання щонайменше півтора літра води на добу для зволоження шкіри та детоксикації організму, відмова від алкоголю.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.