Що таке ларингіт?
Ларингіт — це захворювання, яке характеризується запаленням гортані (голосового апарату). У гортані знаходяться голосові зв'язки — дві складки слизової оболонки, що покривають м'язи та хрящі, які в нормі легко вібрують при утворенні звуків. Зв'язки потрібні для створення звуку і контролю голосу, вони також допомагають захищати дихальні шляхи під час ковтання, запобігаючи потраплянню їжі та рідин у трахею.
При ларингіті голосові зв'язки запалюються, набрякають, потовщуються і подразнюються, що значно ускладнює їхні нормальні коливання під час розмови. У результаті голос стає сипким, хрипким або пропадає зовсім. Як виглядає запалення гортані, можна побачити на фото.
Які причини ларингіту?
Поставте своє питання Отоларингологу «ОН Клінік»
У більшості випадків запалення голосових зв'язок розвивається на тлі інфекції верхніх дихальних шляхів (наприклад, тонзиліту, фаринтигу). Основні причини ларингіту:
- бактеріальна, вірусна, рідше грибкова або паразитарна інфекція;
- перенапруження, згинання або розтягнення голосових зв'язок (наприклад, у співаків, ведучих, вчителів);
- травми або патологічні нарости на зв'язках (вузли, поліпи);
- респіраторна інфекція (наприклад, застуда, бронхіт, синусит);
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;
- параліч голосових зв'язок (наприклад, внаслідок ушкодження нерва через хірургічне втручання, травму грудей або шиї, онкології, патології нервової системи);
- злоякісні пухлини;
- аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, амілоїдоз);
- розлади харчової поведінки (у тому числі булімія).
Ларингіт на тлі алергії виникає через реакцію організму на алергени (наприклад, пилок, пил, цвіль, хімічні речовини). За наявності алергії відбувається набряк і запалення слизової оболонки гортані, що може спричинити осиплість голосу, утруднене дихання та гавкаючий кашель. Алергічний ларингіт розвивається, коли імунна система сприймає алергени як загрозу, що призводить до вивільнення запальних медіаторів (наприклад, гістаміну).
Ризик виникнення ларингіту підвищують паління, зловживання алкоголем і безконтрольне приймання лікарських препаратів. Куріння подразнює слизову оболонку гортані та голосові зв'язки, що призводить до хронічного запалення і підвищує ризик розвитку ларингіту. Постійний вплив тютюнового диму знижує захисні функції дихальних шляхів і робить голосові зв'язки вразливими до інфекцій.
Алкоголь також подразнює і зневоднює тканини, що послаблює їхні захисні функції і сприяє запаленню голосових зв'язок. Часте вживання алкоголю може спричиняти погіршення кровопостачання тканин і зниження місцевого імунітету.
Безконтрольне й тривале приймання лікарських препаратів може послабити захист дихальних шляхів і спричинити сухість слизової гортані. Підвищити ризик ларингіту можуть стероїдні інгалятори, гормональні, антигістамінні та антихолінергічні препарати, бісфосфонати, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) і сечогінні засоби (діуретики).
Види ларингіту
Залежно від форми перебігу та тривалості захворювання розрізняють гострий і хронічний ларингіт. При гострому ларингіті симптоматика яскраво виражена та стрімко розвивається, при хронічному — хвороба супроводжується періодами ремісій та загострень.
Види ларингіту | |
Тип | Характеристика |
Катаральний ларингіт | Легка форма ларингіту, яка характеризується дискомфортом і хрипотою в горлі, слабким сухим кашлем. Набряк тканин мінімальний, гнійні виділення відсутні, симптоми зазвичай минають за кілька днів при відсутності навантаження на голосові зв'язки. |
Фібринозний ларингіт | Характеризується утворенням щільної білуватої або жовтуватої фібринозної плівки на слизовій гортані. Виникає при важких інфекціях або на тлі ослабленого імунітету. Може спричиняти утруднене дихання, для лікування фібринозного ларингіту в дорослих і дітей потрібна негайна медична допомога. |
Вірусний ларингіт | Збудниками захворювання можуть бути риновіруси, аденовіруси, віруси грипу, парагрипу та герпесу, вірус імунодефіциту людини, респіраторно-синцитіальний вірус, коронавірус, вірус Коксакі. У разі вірусної інфекції симптоми посилюються протягом перших двох-трьох днів, потім поступово зменшуються і минають протягом тижня (захриплість голосу може зберігатися довше — ще близько семи днів після зникнення інших ознак). |
Бактеріальний ларингіт | Виникає через інфікування патогенними бактеріями, включно з гемофільною паличкою типу В, пневмококовим або золотистим стрептококом, бета-гемолітичними стрептококами групи В, моракселла катараліс, паличкою Фрідлендера. У рідкісних випадках хворобу спричиняють мікобактеріальні та сифілітичні інфекції. Зазвичай протікає важче за вірусний ларингіт. |
Грибковий ларингіт | Розвивається при потраплянні в гортань дріжджоподібних грибів (найчастіше роду Candida). Здебільшого вражає людей, які приймають інгаляційні стероїди або мають ослаблений імунітет (наприклад, при ВІЛ, онкології). Характеризується білим нальотом на голосових зв'язках, свербінням і печінням у горлі, осиплістю. |
Гнійний ларингіт | Важка форма запалення, при якій утворюються гнійні вогнища на голосових зв'язках і слизовій оболонці гортані. Захворювання супроводжується високою температурою, вираженим болем у горлі, гнійними виділеннями, набряком гортані. |
Гіпертрофічний ларингіт | Характеризується розростанням і потовщенням слизової оболонки гортані, утворенням вузликів на голосових зв'язках. У результаті голос стає грубим, хрипким і може пропадати на тривалий час. Потребує тривалого лікування, в деяких випадках — хірургічного втручання. |
Стенозуючий ларингіт | Стенозуючий ларингіт зазвичай діагностується в дітей. Характеризується різким звуженням просвіту гортані через набряк, що спричиняє утруднення дихання, хрипи та задуху. |
При болю в горлі потрібно записатися на прийом до отоларинголога або терапевта. Лікар проаналізує симптоми, огляне горло, проведе ларингоскопію (огляд слизової оболонки гортані за допомогою ендоскопічного приладу). Також лікар може призначити лабораторні дослідження (бакпосів, мікробіологічний аналіз), а в разі тривалого або ускладненого захворювання — рентген, КТ або МРТ, а також біопсію.
Які симптоми ларингіту?
При ларингіті в горлі виникає гострий біль через запалення і подразнення слизової оболонки гортані. Больовий синдром може посилюватися під час розмови, кашлю та ковтання, оскільки голосові зв'язки та навколишні тканини стають чутливішими. Інші симптоми ларингіту:
- захриплість (дисфонія) або повна втрата голосу;
- відчуття лоскотання або першіння в горлі;
- надмірна сухість або відчуття «грудки» в горлі;
- утруднене мовлення;
- густий слиз або мокротиння в горлі;
- припухлість лімфатичних вузлів;
- нежить і головний біль;
- постійна потреба «прочищати» горло.
Залежно від причини захворювання температура за ларингіту може коливатися від 37°C до 38.5°C (протягом перших днів хвороби). Лихоманка розвивається в разі запалення гортані, оскільки організм намагається боротися з інфекцією, активізуючи імунну систему для сповільнення розмноження вірусів і бактерій.
При ларингіті також виникає гавкаючий кашель — через набряк голосових зв'язок і навколишніх тканин звужується гортань, що призводить до утрудненого проходу повітря через дихальні шляхи. У результаті розвивається характерний різкий і сухий кашель, що нагадує гавкіт. При появі ознак ларингіту необхідна консультація терапевта або отоларинголога.
Як передається ларингіт?
Ларингіт, викликаний бактеріями, вірусами, грибками і паразитами, заразний. Інфекційний ларингіт передається повітряно-крапельним шляхом (через кашель або чхання), під час контакту зі слиною (наприклад, під час поцілунків). Проте зараження патогенними мікроорганізмами не обов'язково призведе до запалення гортані — у людини може розвинутися грип, коронавірус, оральний кандидоз.
Ларингіт у дітей
Ларингіт у дітей зазвичай розвивається на тлі вірусної інфекції або впливу алергенів. Вузькі дихальні шляхи роблять дітей більш сприйнятливими до набряку і запалення, оскільки навіть невелике збільшення об'єму слизової оболонки може значно звужувати просвіт гортані. У результаті підвищується ризик несправжнього крупу — дитина починає задихатися.
При запаленні гортані в дитини потрібно записатися на огляд до педіатра. Лікувати ларингіт можна вдома, проте важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря щодо приймання медикаментозних засобів, полоскання горла та інгаляцій, підтримання достатнього рівня гідратації, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.
Психосоматика ларингіту
Ларингіт може бути психосоматичним. Хронічний стрес і тривога призводять до напруження м'язів гортані та голосових зв'язок, що може сприяти їхньому запаленню й подразненню. Постійні емоційні навантаження можуть порушувати функціонування імунної системи, знижуючи її здатність боротися з інфекціями. Психологічні чинники також можуть посилити симптоматику, збільшуючи чутливість до подразників і знижуючи здатність організму до відновлення.
Чим небезпечний ларингіт?
Ларингіт небезпечний при неправильному або несвоєчасному лікуванні. Ускладнення ларингіту включають поширення інфекції на здорові відділи дихальних шляхів (глотку, трахею, легені та бронхи), безповоротне пошкодження голосових зв'язок. Ускладнення під час і після ларингіту в дітей можуть включати гіпертрофію (збільшення) тканин, стеноз (звуження) дихальних шляхів, епіглотит (запалення надгортанника).
Чому з'являється осиплість голосу при ларингіті?
Осиплість голосу при ларингіті виникає через запалення і набряк голосових зв'язок. Запалення спричиняє потовщення і зміни структури зв'язок, що порушує їхнє нормальне вібрування під час звукоутворення. У результаті голос стає хрипким, спотвореним або повністю зникає, оскільки змінена форма голосових зв'язок не дає змоги їм правильно виконувати свою роль у формуванні звуків.
Скільки триває ларингіт?
Гострий ларингіт триває до трьох тижнів. При запаленні гортані понад 21 день у пацієнта діагностується хронічна форма захворювання. Тривалість хвороби може варіюватися залежно від причини запального процесу і чіткості виконання рекомендацій лікаря (зокрема щодо забезпечення спокою голосових зв'язок, вживання таблеток від ларингіту).
Чим лікувати ларингіт?
Курс терапії ларингіту підбирається лікарем з урахуванням причини і симптомів пацієнта. Лікування ларингіту може включати:
- антибіотики. Використовуються при бактеріальному ларингіті для знищення патогенних бактерій. Антибіотики при ларингіті також допомагають зменшити запалення, набряк і біль;
- протигрибкові препарати. Допомагають усунути грибкову інфекцію, сприяють зменшенню симптомів, а також запобігають рецидиву хвороби;
- кортикостероїди. Застосовуються для зниження запалення і набряку в гортані, що допомагає знизити осиплість голосу і поліпшити дихання. Препарати особливо корисні при гострих формах хвороби, алергічних реакціях або хронічному гіпертрофічному ларингіті;
- знеболювальні. Допомагають полегшити дискомфорт і біль у горлі, покращують загальне самопочуття.
Для лікування ларингіту лікар може призначити інгаляції, таблетки для розсмоктування, спреї або сиропи. Парові інгаляції при ларингіті допомагають зволожити слизову оболонку гортані, зменшуючи її подразнення і набряк. Тепла пара сприяє розрідженню слизу, полегшуючи його виведення і пом'якшуючи кашель. Проте інгаляції дозволені тільки за призначенням лікаря з дотриманням зазначеної лікарем температури води, щоб уникнути опіків слизової оболонки. Також інгаляції можна робити за допомогою небулайзера (інгалятора, який у вигляді аерозолю подає ліки в дихальні шляхи). При підвищеній температурі тіла інгаляцію не проводять.
Льодяники при ларингіті допомагають пом'якшити горло і зменшити дискомфорт за рахунок стимулювання слиновиділення. Також льодяники містять протизапальні та знеболювальні компоненти, можуть зменшити позиви до кашлю, роблять його менш частим і болючим.
Спрей від ларингіту допомагає безпосередньо впливати на запалену слизову гортані, зменшуючи набряк і запалення. Сиропи при ларингіті зменшують кашель, пом'якшуючи слизову оболонку горла і полегшуючи дихання. Вони також можуть містити відхаркувальні та протизапальні компоненти, які сприяють виведенню слизу і зниженню запалення.
Підтримка нормального рівня гідратації важлива для зволоження слизової оболонки гортані, що допомагає зменшити подразнення і запалення. Тепла рідина може полегшити симптоми, а також сприяти розрідженню і виведенню мокротиння.
Як зняти набряк горла при ларингіті?
Зняти набряк горла при ларингіті допомагають парові інгаляції, які дають змогу зволожити й заспокоїти запалену слизову оболонку гортані, зменшуючи набряк і подразнення. Пара сприяє розрідженню слизу і полегшує його виведення, що покращує дихання і зменшує симптоми ларингіту. Для лікування ларингіту в домашніх умовах можна використовувати протизапальні засоби та кортикостероїди, призначені лікарем.
Чим полоскати горло при ларингіті?
При ларингіті можна полоскати горло сольовим розчином. Процедура допоможе зменшити запалення і набряк гортані завдяки антисептичним властивостям солі. Полоскання також знімає подразнення і дискомфорт, оскільки сольовий розчин допомагає очистити слизову оболонку від накопиченого слизу та сторонніх частинок.
Для полоскання горла при ларингіту можуть застосовуватися трави, включно з корінням солодки та алтеї, шавлії та ехінацеї. У разі ларингіту народні засоби можна використовувати тільки після консультації з лікарем.
Як заспокоїти кашель при ларингіті?
Для заспокоєння кашлю при ларингіті важливо зволожувати слизову оболонку горла. Зменшити кашель у разі запалення гортані допоможуть теплі рідини (наприклад, чай з медом та імбиром, бульйони), парові інгаляції, сиропи та льодяники, що містять протизапальні та відхаркувальні компоненти. Гарячий душ та зволожене повітря в приміщенні також допоможуть зменшити напади кашлю.
Чи буває ларингіт без температури?
Ларингіт може протікати без температури. Хронічний ларингіт розвивається в разі тривалого подразнення голосових зв'язок (наприклад, через паління, вдихання забрудненого повітря або перенапруження голосу), і зазвичай не супроводжується лихоманкою, оскільки відсутній гострий запальний процес. Алергічний ларингіт також може не викликати підвищення температури, оскільки пов'язаний з реакцією на алерген, а не з інфікуванням патогенними мікроорганізмами.
Що можна пити і їсти при ларингіті?
При запаленні гортані важливо харчуватися збалансовано, раціон має містити фрукти, овочі, цільнозернові продукти. Рекомендується готувати їжу на пару, запікати в духовці або варити, перебивати в блендері до консистенції пюре. Необхідно їсти теплі страви, оскільки гарячі можуть додатково подразнювати вже запалену слизову оболонку гортані й посилювати больовий синдром.
За наявності ларингіту корисно пити теплі чаї (з корицею, ромашкою, м'ятою, медом та імбиром), які мають протизапальні та заспокійливі властивості. Теплий бульйон, вода з лимоном також допомагають зволожити слизову оболонку, пом'якшити горло та полегшити кашель.
Як повернути голос при ларингіті?
Повернути голос за наявності ларингіту допомагає «голосовий спокій». Утримання від розмов, крику і співу дасть можливість відновити голосові зв'язки, зменшуючи їхню напругу й подразнення, що сприяє загоєнню запаленої слизової оболонки. Прискорити відновлення голосових зв'язок також допоможуть протизапальні засоби або спреї для гортані, дотримання питтєвого режиму та регулярне зволоження приміщень.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Отоларингологія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Для зняття нападу ларингіту в дитини вночі важливо заспокоїти її та забезпечити зволоження повітря в кімнаті зволожувачем або парою, що допоможе полегшити дихання і зменшити подразнення горла. Також у разі гострого ларингіту в дітей може допомогти тепле пиття (наприклад, чаю із медом).
За наявності ларингіту не можна вживати гостру, жирну, гірку і кислу їжу, солодощі та газовані напої, що здатні подразнювати слизову оболонку гортані. Інші дії, які протипоказані за наявності ларингіту:
- використання судинозвужувальних засобів;
- вживання алкогольних і кофеїновмісних напоїв;
- пасивне й активне куріння;
- перебування в сухих, задимлених або запилених приміщеннях.
У разі запалення гортані також потрібно відмовитися від співу, крику, шепотіння, які навантажують і подразнюють запалені голосові зв'язки та можуть погіршити стан хворого, сповільнити одужання.
Різниця тонзиліту і ларингіту полягає в розташуванні вогнища запалення. При ларингіті уражаються гортань та голосові звязки, при тонзиліті — мигдалини («подушечки» лімфоїдної тканини, які є частиною імунної системи). Піднебінні мигдалини допомагають затримувати і знищувати бактерії та віруси, беруть участь у виробленні антитіл.
Відмінність фарингіту від ларингіту полягає в локалізації запального процесу. При ларингіті запалюється гортань і голосові зв'язки, при фарингіті — задня частина горла (глотка).
При ларингіті мед корисний, оскільки має натуральні антисептичні та протизапальні властивості. Мед допомагає пом'якшити горло, зменшує подразнення і кашель, а також сприяє загоєнню запаленої слизової оболонки. В'язка текстура меду створює захисний шар, який допомагає утримувати вологу і знижує дискомфорт.