Logo
0 800 30 11 77

Рясне пиття під час застуди: що, як, скільки та навіщо?

Рясне пиття під час застуди: що, як, скільки та навіщо?
Читати 5 хвилин | Створено: 29 листопада 2021 | Оновлено: 21 грудня 2023 | 67844 67844
Помічали, що кожен педіатр, тільки-но оглянувши дитину з симптомами застуди, ще до отримання результатів аналізів обов’язково порекомендує дотримуватися режиму пиття?

І це не дарма, адже достатня кількість рідини в дитячому організмі допоможе йому швидше впоратися з вірусами. Як це працює та чим поїти дитину під час застуди, розкажуть лікарі дитячих відділень мережі медичних центрів «ОН Клінік». 

Навіщо пити?

Дехто з батьків дотримується думки, що поїти дитину насильно не треба. Якщо не хоче пити, хай не п’є — малюк собі не ворог, а його організм краще знає, чого насправді потребує. Проте це абсолютно хибна позиція: рясне пиття вкрай необхідне для швидшого одужання. 

Докладніше про це розповість Тетяна Кирильчук, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:

«Насправді тут усе просто: якщо в організм проникли віруси, то одна з умов швидкого одужання — вивести їх. Рідина розріджує слиз і мокротиння, покращуючи висмаркування і відхаркування. Інше питання — висока температура. Щоб малюк міг добре пропотіти й температура знизилася природним шляхом, організму потрібно багато рідини. Якщо ж її недостатньо, може початися зневоднення».

Зверніть увагу, що в організмі дитини зневоднення виникає швидше, ніж у дорослих. Розпізнати його можна за такими ознаками:

  • втома і дратівливість;
  • сухість у роті;
  • запалі очі;
  • зменшення кількості сліз під час плачу;
  • зниження частоти сечовипускання.

Якщо ви помітили в малюка ці симптоми, треба обов’язково нормалізувати режим пиття та проконсультуватися з педіатром.

Що пити?

Поставте своє питання Педіатру
«ОН Клінік»

Це, насправді, не так важливо. Лікарі сходяться на тому, що для хворої дитини корисні практично всі рідини. Ви можете поїти малюка будь-яким із цих варіантів:

  • вода;
  • фруктовий сік, морс;
  • домашній компот;
  • теплий чай;
  • молоко.

Краще вибирати соки з мінімальним вмістом цукру або розбавляти їх водою. Також рекомендується уникати рідин, що містять кофеїн, сильногазованих і солодких напоїв з барвниками. Проте не треба бути надто категоричними в цьому питанні: якщо зараз дитина згодна пити лише солодку воду, дозвольте їй це. Повірте, краще так, ніж зневоднення.

Скільки пити?

Відповідь на це питання дасть Аліна Борисюк, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Харків»:

«Норма рідини, яку щодня має отримувати дитячий організм, залежить від віку і ваги малюка. У середньому діти до 4 років мають випивати близько 1 л, малюки віком 4-8 років — 1,1-1,3 л, у 9-13 років — 1,3-1,5 л, а з 14 років і старше — понад 1,5 л. Проте зверніть увагу, що це узагальнена норма для здорових дітей: під час хвороби їм потрібно пити більше».

Окрім води, соків та інших напоїв, малюк може отримувати рідину і в харчових продуктів. Наприклад, ви можете годувати дитину першими стравами, додати до її раціону огірки, листя салату айсберг, селеру та інші фрукти й овочі з високим вмістом рідини.      

Як пити?

Про режим і особливості пиття розповість Ольга Чвертка, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Полтава»

«Насправді конкретного режиму пиття для дитини немає, головне — встигати відновлювати запаси рідини, які встрачає організм. Найкращий показник нормальної регідратації — регулярне сечовипускання у дитини. Якщо малюк регулярно ходить у туалет по-маленькому, а кількість сечі та колір при цьому не змінюються, все нормально. І ще одна порада: давайте дитині пити теплу рідину, щоб вона швидше засвоювалася організмом». 

І наостанок чи не найскладніше: як напоїти малюка, який відмовляється пити? Застуда і грип пригнічують апетит, тож батькам знадобиться кмітливість, щоб дати дитині пиття.

До шести місяців немовляті взагалі не потрібна вода — усі необхідні речовини та рідину воно отримує з молока матері. З шести місяців поїти дитину можна з пляшечки, а якщо малюк відмовляється пити самостійно, під час хвороби можна поїти його з одноразового шприца без голки.

Якщо не вдається вмовити малюка пити воду, можна напоїти його в ігровій формі. Ось кілька лайфхаків, які можуть допомогти:

  1. Пиття на швидкість — хто з вас швидше вип’є склянку соку чи чашку чаю.
  2. Новий посуд — запропонуйте дитині пити з іншої чашки або спортивної пляшечки.
  3. Соломинка для коктейлів — більшість дітей готові пити з соломинкою що завгодно.
  4. Лід — деякі діти просто люблять лід. Звичайно, додавати його краще до гарячих напоїв, щоб не поїти малюка холодним.
  5. Зілля з «ягодами дракона» — запропонуйте дитині стати чаклуном і зварити зілля: в каструлю налийте води, додайте улюблені ягоди або варення та назвіть це якось незвично (можно пов'язати з героями мультфільмів тощо).

Дітям шкільного віку і старше треба пояснювати, чому необхідно пити воду, та намагатися домовитися з ними.

А ваш малюк п’є достатньо води, коли хворіє?

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Педіатрія в Дитячому відділенні «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)

Рясне пиття під час застуди: що, як, скільки та навіщо? - Санжаревська Тетяна Олегівна
Санжаревська Тетяна Олегівна
Дитяче відділення «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00
Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 8 оцінок
Рясне пиття під час застуди: що, як, скільки та навіщо?
Лікар педіатр. Вища категорія.
Рясне пиття під час застуди: що, як, скільки та навіщо?
Лікар-дерматовенеролог. Вища категорія.

Коментарі

Валерія 2 дні тому
Добрий день. Що робити, якщо заклало вухо під час застуди?
Відповісти
Добрий день! Закладеність вуха під час застуди може бути спричинена запаленням євстахієвої труби, що призводить до порушення вентиляції. Можна використовувати носові судинозвужувальні краплі, щоб зменшити набряк і відновити прохідність. Також допомагають вправи для вирівнювання тиску: ковтання або позіхання. Якщо закладеність зберігається декілька днів або супроводжується болем, необхідно звернутися до лікаря для діагностики та запобігання ускладнень (наприклад, отиту).
Світлана 3 дні тому
Добрий день. У мене осип голос без ознак застуди, про що такі ознаки можуть свідчити?
Відповісти
Добрий день! Осиплість голосу без ознак застуди може вказувати на різні причини, зокрема на перенапруження голосових зв'язок, гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕРХ), алергію, подразнення від паління або хімікатів, або на наявність вузликів чи поліпів на голосових зв'язках. Також можливі неврологічні причини зазначеного стану. Рекомендується звернутися до отоларинголога для огляду і з'ясування причини осиплості.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.