Що таке атерома?
Атерома (епідермоїдна, кератинова, фолікулярна інфундибулярна, епідермальна кіста включення) — це доброякісне підшкірне новоутворення, яке є кістою, заповненою кератином і залишками клітин. Незважаючи на поширену назву «сальна кіста», атерома не містить шкірного сала і не є істинною кістою сальної залози (стеатоцистомою).
Як виглядає атерома?
Поставте своє питання Хірургу «ОН Клінік»
Атерома виглядає як округле підшкірне утворення, що нагадує кульку або куполоподібний внутрішній прищ. Її розміри можуть змінюватись від кількох міліметрів до понад п'яти сантиметрів у діаметрі. Шкіра над епідермальною кістою зазвичай гладка, тілесного, рожевого або злегка жовтуватого відтінку. У центрі утворення іноді можна помітити темну цятку — закупорену вивідну протоку сальної залози.
Епідермальна кіста може відчуватися як м'яке або тверде ущільнення під шкірою з чіткими межами. У деяких випадках шкірні покриви над утворенням можуть бути теплими на дотик. При натисканні атерома може дещо зміщуватися під шкірою.
Де найчастіше утворюється атерома?
Атерома може утворюватися на будь-якій ділянці шкіри, але найчастіше епідермальна кіста виникає в ділянках з підвищеною активністю сальних залоз — на обличчі (наприклад, на повіці), за вухом, на шиї, волосистій частині голови (у вигляді шишки), тілі (наприклад, спині, грудній клітці, у вигляді шишки під пахвою). Також атероми можуть формуватися на руках, ногах, пальцях, в паху (наприклад, на статевій губі, члені або мошонці), на слизовій оболонці щоки.
Які причини появи атероми?
Епідермоїдна кіста утворюється в результаті закупорки волосяного фолікула або сальної залози, внаслідок чого під шкірою скупчуються ороговілі клітини шкіри і утворюють кісту. Можливі причини появи атероми:
- травми шкіри (наприклад, подряпини чи рани після хірургічного втручання);
- запальні шкірні захворювання (наприклад, акне );
- тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання;
- надлишкове вироблення шкірного сала;
- порушення обміну речовин;
- пошкодження волосяного фолікула;
- генетична схильність (наприклад, сімейний аденоматозний поліпоз, синдром базальноклітинного невуса, синдром Фавра-Ракушо);
- прийом деяких імуномодулюючих препаратів та засобів, що призначаються при онкологічних захворюваннях.
Причиною розвитку епідермальної кісти може бути вірус папіломи людини. Атерома на мочці вуха може розвинутись після проколу вух (через закупорку сальної залози або інфекції в ділянці проколу). Також фактором ризику розвитку атероми є вік від 20 до 60 років та чоловіча стать.
Які симптоми атероми?
Епідермоїдна кіста зазвичай не викликає симптомів, проте при запаленні може завдавати біль. Також симптоми атероми можуть включати почервоніння та набряк. Ріст атероми може супроводжуватися свербінням. При розриві з кісти може виділятися густий, «сирний» вміст жовтого кольору та неприємного запаху.
Атерома — це небезпечно?
Атерома в більшості випадків не несе небезпеки для здоров'я. Але при запаленні або інфікуванні епідермальна кіста може спричинити ускладнення. При розташуванні атероми в місці постійного тертя або травмування, швидкому збільшенні в розмірах, появі болю, почервоніння, набряку, самостійному розкритті кісти з виділенням вмісту необхідно записатися на консультацію до дерматолога.
Чи може атерома минути самостійно?
Атерома не може минути самостійно. Іноді кіста може розкритися самостійно, виділивши густий вміст неприємного запаху, після чого тимчасово зменшується у розмірах. Але капсула кісти залишається під шкірою, тому з часом атерома може знову утворитися.
Як діагностують атерому?
Діагностику епідермальної кісти проводить дерматолог. Методи діагностики атероми включають:
- фізикальний огляд — для оцінки зовнішнього вигляду утворення, її форми, розміру, рухливості, наявності центрального отвору;
- ультразвукове дослідження (УЗД) — для визначення структури та вмісту атероми, а також її зв'язку з навколишніми тканинами.
Для підтвердження діагнозу при великій кисті та складання плану видалення дерматолог може скерувати на комп'ютерну томографію (КТ). Для виключення злоякісного утворення лікар може скерувати на біопсію.
Як лікують атерому?
Якщо епідермоїдна кіста безболісна та не збільшується у розмірах, лікар може порекомендувати спостереження за її станом без хірургічного втручання чи медикаментозної терапії. При почервонінні, набряку, болючості, зміні розмірів, нагноєнні потрібне лікування. Медикаментозне лікування атероми може включати:
- накладання теплих компресів — для полегшення болю, набряку та сприяння прориву кісти;
- антибіотики — для усунення інфекції;
- розсмоктують мазі — для зменшення запалення, набряку, а також зменшення розміру атероми;
- ін'єкції стероїдів у кісту — для зменшення запалення.
Для зняття гострого запалення та видалення вмісту атероми лікар може зробити невеликий надріз на її капсулі та дренувати вміст. Для повного видалення епідермальної кісти разом з капсулою та запобігання повторному утворенню необхідне її хірургічне висічення.
Коли потрібно видаляти атерому?
Зазвичай епідермальні кісти є доброякісними і не вимагають видалення, якщо не викликають симптомів. Показами до хірургічного видалення атероми можуть бути:
- розмір утворення понад два сантиметри;
- болючість кісти;
- високий ризик розриву утворення;
- запалення та почервоніння кісти;
- швидке збільшення розмірів утворення;
- нагноєння кісти.
Показанням до видалення епідермоїдної кісти є розташування в місцях, схильних до постійного тертя або травм. Також утворення видаляють з естетичних міркувань. Щоб видалити атерому хірургічним шляхом, необхідно записатися на консультацію до хірурга, який оцінить розмір, розташування та стан новоутворення, визначить оптимальний метод видалення та необхідність додаткових досліджень.
Як відбувається видалення епідермальної кісти хірургічним шляхом?
Видалення епідермальної кісти хірургічним шляхом виконується в амбулаторних умовах. Етапи видалення атероми:
- Пацієнту вводять місцеву анестезію чи занурюють у медикаментозний сон.
- Хірург робить розріз над кістою та видаляє утворення разом із капсулою.
- На оперовану ділянку накладається косметичний шов.
Операція триває близько однієї години. Для виключення злоякісного процесу видалену епідермальну кісту передають на гістологічне дослідження.
Як підготуватися до операції з видалення атероми?
Перед операцією видалення епідермальної кісти необхідно пройти лабораторні та інструментальні дослідження. Підготування до видалення атероми включає:
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- тест на рівень глюкози у крові;
- аналіз на коагулограму (згортання крові);
- електрокардіограму.
Також перед втручанням проводиться рентгенографія органів грудної клітки або флюорографія. За дві години перед операцією не можна їсти і пити.
Відновлення після хірургічного видалення атероми
Після хірургічного видалення епідермоїдної кісти пацієнт залишається у стаціонарі протягом доби під наглядом лікаря. У перші дні після операції може спостерігатися почервоніння, припухлість та незначний біль у ділянці розрізу. Для зменшення запалення лікар може ввести у прооперовану ділянку протизапальний засіб.
Реабілітація після висічення епідермальної кісти спрямована на запобігання ускладненням та формування акуратного рубця. Відновлення після видалення атероми включає:
- щоденні перев'язки з використанням фізрозчину;
- підтримання рани в чистоті та сухості;
- уникнення контакту з милом, шампунем та іншими засобами, які можуть подразнювати шкіру;
- утримання від фізичних навантажень та контактних видів спорту;
- уникнення натягування шкіри в ділянці швів;
- прийом нестероїдних протизапальних препаратів для зменшення болю та дискомфорту (за необхідності);
- прийом антибіотиків (при приєднанні інфекції);
- сон з припіднятою головою (для зменшення набряку);
- носіння головного убору на вулиці (для захисту шкіри від сонячного випромінювання);
- відмова від куріння (нікотин погіршує загоєння тканин).
Шви зазвичай знімають за сім-десять днів після операції. Також шви можуть бути саморозсмоктуючими, які не потрібно знімати. У разі сильного набряку, кровотечі або підвищення температури після хірургічного видалення атероми необхідно негайно звернутися до лікаря.
Чи бувають ускладнення після видалення атероми?
Видалення епідермальної кісти зазвичай відбувається без ускладнень. Ускладнення після видалення атероми можуть включати приєднання інфекції, кровотечу та повторне утворення кісти (рецидив). Хоча епідермальна кіста є доброякісним утворенням, приблизно менше 1% атером перероджуються в злоякісну пухлину (базальноклітинну або плоскоклітинну карциному).
Чи можна позбутися атероми без операції?
Повністю усунути атерому без операції (медикаментозно) неможливо. Епідермальні кісти не зникають самі собою, хоча іноді можуть тимчасово зменшуватися в розмірах. Але згодом вони зазвичай знову збільшуються, оскільки їхня внутрішня капсула продовжує накопичувати кератин і ороговілі клітини шкіри.
Чи можна видавлювати атерому?
Видавлювати атерому самостійно категорично не рекомендується. При спробі видалити вміст кісти в домашніх умовах існує ризик занесення інфекції та розвитку запалення (наприклад, абсцесу або флегмони). Крім того, видавлювання може пошкодити навколишні тканини та викликати утворення грубих рубців.
Навіть якщо вдасться тимчасово позбутися вмісту епідермальної кісти, її капсула залишиться під шкірою, і атерома, швидше за все, знову виросте. Тільки хірург може безпечно видалити кісту разом із капсулою.
Як витягнути гній із атероми?
Витягати гній із атероми можна за допомогою теплого компресу, який призначає лікар. Тепло допомагає розм'якшити вміст кісти та сприяє його виходу назовні. Рекомендації, як зробити теплий компрес при атеромі:
- Налийте гарячу (але не обпікаючу) воду в миску.
- Змочіть чисту м'яку тканину або марлю у воді та відтисніть її.
- Прикладіть компрес до ділянки з утворенням на 20-30 хвилин.
Процедуру необхідно повторювати три-чотири рази на день, використовуючи щоразу чисту тканину. Для антисептичної та протимікробної дії можна додати у воду кілька крапель олії чайного дерева або розведений у співвідношенні один до одного яблучний оцет.
Домашні засоби можуть допомогти зменшити симптоми епідермальної кісти або полегшити дискомфорт. Але жоден із цих методів не гарантує її повного лікування — позбутися атероми можна тільки хірургічним шляхом.
Що робити, якщо атерома лопнула?
Якщо атерома лопнула, важливо не допустити поширення інфекції. Не варто намагатися видавити вміст атероми — це може призвести до потрапляння бактерій у навколишні тканини. Необхідно акуратно промокнути виділення стерильною серветкою, обробити шкіру антисептиком та накласти чисту пов'язку, після чого записатися на консультацію до дерматолога.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Хірургія в ОН Клінік Дніпро


Хірургія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Атерома — це не рак і зазвичай не становить загрози для життя. Однак у рідкісних випадках усередині кісти може розвиватися злоякісний процес (наприклад, плоскоклітинна або базальноклітинна карцинома). Приводом для занепокоєння можуть стати запалення, біль, зміна кольору, виділення з кісти, стрімке зростання утворення або розмір понад п'ять сантиметрів. За появи цих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря.
Атерома — це не жировик (ліпома). Ліпома — це доброякісне утворення, що складається з жирової тканини, а атерома складається з ороговілих клітин епітелію і кератину.
Атерома та ліпома можуть бути схожі зовні, проте мають суттєві відмінності. Відмінності між ліпомою та епідермальною кістою наведені в таблиці.
Різниця між атеромою та ліпомою | ||
Характеристика | Атерома | Жировик (ліпома) |
Причина виникнення | Закупорювання сальної залози | Розростання жирової тканини |
Вміст | Кератин та клітини епітелію | Жирова тканина |
Консистенція | Щільна, пружна | М'яка, еластична |
Рухливість | Малорухлива | Добре зміщується під шкірою |
Колір шкіри над освітою | Може бути трохи червонуватим, особливо при запаленні | Зазвичай не змінено |
Болючість | Може бути болючим | Зазвичай безболісна |
Швидкість зростання | Може рости швидко, особливо при запаленні | Повільне зростання |
Розташування | Найчастіше на обличчі, шиї, волосистій частині голови, спині | Найчастіше жировики з'являються на тілі, плечах, руках, ногах |
Можливість самовільного розкриття | Може розкритися з виділенням вмісту | Не розкривається самостійно |
Ризик запалення | Високий | Дуже низький |
Запалену або нагноєну атерому необхідно показати лікарю. Хірург огляне атерому, за необхідності введе стероїдні препарати безпосередньо в утворення (для зменшення запалення та набряку), призначить антибактеріальні препарати (для усунення інфекції).
Після видалення атероми можливий рецидив. Фактором ризику повторного утворення кісти є неповне видалення капсули, оскільки вона може знову наповнюватися кератином і залишками клітин та утворювати нову атерому. Рецидив може статися через висічення під час запалення (оскільки капсула може бути слабко відокремлена від навколишніх тканин, і її видалення може бути неповним). Також у деяких людей існує схильність до повторного утворення епідермоїдних кіст через особливості роботи сальних залоз.