Інтимні проблеми у дітей: фімоз і синехії

А якщо ви ще й помітили фімоз чи синехії, то найімовірніше почнете бити на сполох. Проте без паніки: ці стани можуть бути нормою і не завжди вимагають лікування. Тож як тоді бути? Розкажуть лікарі дитячих відділень медичних центрів «ОН Клінік».
Фімоз — це нездатність відвести звужену крайню плоть за головку статевого члена. Якщо відверто, це не така вже й рідкісна проблема, з якою приводять хлопчиків до кабінету педіатра. Батьки часто надмірно занепокоєні таким станом свого сина і тим, що може знадобитися обрізання. Докладніше про розвиток фімозу розповість Тетяна Сирбу, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Хлопчики народжуються з фімозом, і він може тривати до статевого дозрівання. З часом шкіра природним чином відходить від головки пеніса, тож одразу проводити обрізання немає потреби. Якщо ж головка статевого члена червоніє, болить чи набрякає, малюк відчуває дискомфорт під час сечовипускання або сеча накопичується під крайньою плоттю, варто звернутися до педіатра або дитячого уролога».
Фімоз переважно розвивається природним шляхом і так само проходить. Проте викликати його можуть травми крайньої плоті (рубцевий фімоз), наприклад, внаслідок сильного розтягнення, що призводить до незначних розривів і їх рубцювання.
Крім того, викликати закриття головки може баланіт. Це запалення крайньої плоті, яке в свою чергу може також бути спричинене фімозом. Виходить такий парадокс: звужена крайня плоть ускладнює гігієну, що викликає запалення, яке теж може призводити до ще більшого звуження.
Про те, як проявляється захворювання та чим небезпечний фімоз у дітей, розповість розповість Дмитро Чеканов, дитячий лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Фімоз зазвичай помітний неозброєним оком. Проте, крім звуження крайньої плоті, можуть виникати також інші симптоми патології. Зокрема ознаки фімозу у дітей включають біль або складнощі з сечовипусканням. У підлітковому віці патологія може заважати ерекції. А ще внаслідок надмірного здавлення головка члена може набрякати. Якщо таке трапляється, то, найімовірніше, знадобиться операція на фімоз у дітей. Крім того, за спроб самостійно зсунути звужену крайню плоть за головку члена може розвинутися ускладнення патології — парафімоз. Цей стан вимагає невідкладного хірургічного втручання».
Якщо ви підозрюєте розвиток фімозу у дитини, необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Діагностика стану є клінічною та не вимагає проведення додаткових лабораторних досліджень. Досвідчений лікар знає, як повинна відкриватися головка статевого члена у дитини, та за результатами огляду та розповіді батьків щодо симптомів може визначити, чи є звуження крайньої плоті фізіологічним, чи патологічним.
Лікування фімозу у дітей залежить від віку, тяжкості стану, його причини та супутніх симптомів. Якщо патологія не завдає дискомфорту і не заважає сечовипусканню, найімовірніше, лікар порадить відтягування крайньої плоті та спостереження за станом хлопчика. Якщо ж фімоз викликає біль, набряк та інші неприємні симптоми, може знадобитися повна або часткова циркумцизія (обрізання).
Докладніше про те, як проходить операція на фімоз у дітей, розповість Альфія Кярімова, дитячий лікар-хірург медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«У дитячому віці в більшості випадків лікування фімозу проходить без операції. Проте якщо патологія потребує хірургічного втручання, перевага надається обрізанню без накладання швів. Маніпуляція здійснюється під знеболенням, вид якого підбирається індивідуально, та триває близько 30 хвилин. Після операції дитина впродовж години перебуває під наглядом лікаря».
Статеві органи вимагають особливого догляду, і поки хлопчик ще маленький і не може сам доглядати за ними, це завдання постає перед батьками. Ретельно очищуйте пеніс, яєчка та зону навколо них, використовуючи дитяче мило без віддушок і алергенів.
Що стосується відтягування крайньої плоті під час купання, то тут думки лікарів розділилися. Та якщо підсумувати, можна виокремити такі рекомендації залежно від різних умов:
Якщо у вас виникають будь-які питання стосовно догляду за статевими органами хлопчика та крайньою плоттю, варто поставити їх педіатру. У жодному разі не намагайтесь лікувати фімоз народними засобами: це може призвести до негативних наслідків для здоров’я вашої дитини!
Синехії — це зрощення або злипання статевих губ у дівчат. Переважно воно відбувається на малих статевих губах, рідше — на малих і великих статевих губах. Докладніше про губне зрощення розкаже Марина Гомберг, дитячий лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Синехії, також відомі як «лабіальні спайки», виникають, коли внутрішні складки шкіри (губи) вульви (зони, що включає уретру та піхву) злипаються, а не залишаються розділеними. За даними останніх досліджень, губні спайки вражають лише 2% дівчат. Синехії практично ніколи не спостерігаються у немовлят після народження і розвивається у віці від 1 до 2 років».
Слід сказати, що синехії можуть розвиватися і у хлопців. Педіатри діагностують їх у багатьох немовлят чоловічої статі після народження. Синехії у хлопчиків проявляються зрощенням крайньої плоті та головки пеніса і переважно проходять самі.
Синехії бувають первинними та вторинними, проте для дітей характерна саме перша форма патології. Головною причиною їх появи є нестача естрогену у дівчат до статевого дозрівання.
Визначити зрощення статевих губ у дитини можна візуально. Якщо під час гігієнічних процедур ви помітили, що у доньки замість двох окремих статевих губ є одна зрощена, майже зі 100% впевненістю можна сказати, що це синехія. Інших симптомів утворення спайок немає.
Якщо ви підозрюєте утворення губних спайок у дитини, рекомендуємо звернутися до педіатра або дитячого гінеколога. Для встановлення діагнозу достатньо ретельного огляду, без додаткових лабораторних досліджень. Губна спайка може мати вигляд тонкої білої лінії або перетинки тканини, що перекриває отвір до піхви та/або уретри.
Про лікування лабіальних спайок докладніше розповість Ольга Чвертка, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Полтава»:
«У більшості випадків синехії не потребують лікування і самостійно розсмоктуються в процесі дорослішання. Проте за розвитку ускладнень може знадобитися хірургічне роз’єднання статевих губ. До цього методу лікування вдаються, коли спайки перешкоджають проведенню нормальної гігієни, що може спричинити запалення вульви. Також роз’єднання синехії показане в разі порушення відтоку сечі та її накопичення під зрощеними статевими губами».
Якщо у вашої доньки синехії без ускладнень, то усе, що потрібно робити, це спостерігати за їх станом та правильно доглядати за статевими органами дитини. Ось кілька правил, яких варто дотримуватися:
Якщо ви помітили, що спайка розійшлась, запишіться на прийом до лікаря. Він огляне статеві губи та за потреби призначить спеціальні засоби для запобігання повторному зрощенню.
А у вашої дитини був фімоз чи синехії?