Чому болить шлунок та як його лікувати?

Проте болі шлунка можуть бути спричинені як невинними станами, так і серйозними патологіями ШКТ.
Біль у животі може мати різну природу та вказувати не лише на проблеми зі шлунком, але й з іншими органами черевної порожнини. Як зрозуміти, що болить саме шлунок, розповість Тетяна Шканд, лікар-гастроентеролог медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Шлунок – це орган, який відповідає за перетравлення їжі. Він має J-подібну форму та анатомічно розташований у верхньому лівому квадранті живота. При проблемах зі шлунком біль найчастіше локалізується у лівому боці в підребер'ї, також дискомфорт може виникати ближче до сонячного сплетіння».
Однак з появою хворобливих відчуттів не потрібно ставити собі діагноз самостійно, орієнтуючись лише на локалізацію болю. Необхідно проконсультуватися з гастроентерологом, який зможе поставити точний діагноз і призначити коректне лікування.
Шлункові болі слабкої та середньої інтенсивності можуть бути викликані порівняно безпечними станами, які не вказують на наявність будь-яких захворювань. До таких факторів, що викликають болючість у шлунку, належать:
Також викликати біль в області шлунка може інтенсивне фізичне навантаження. У такому разі хворобливі відчуття виникають у м'язах, але через подібну локалізацію їх можна сплутати зі шлунковими болями.
Крім тимчасових станів, спричинити біль можуть захворювання шлунка. Про патологічні причини, через які може боліти шлунок, розповість Галина Баранник, лікар-гастроентеролог медичного центру «ОН Клінік Суми»:
«Біль і дискомфорт у шлунку можуть вказувати на гастрит, гастроезофагеальний рефлюкс, виразкову хворобу, гастроентерит, а також диспепсію (нетравлення) шлунка. Ниючі болі в шлунку виникають внаслідок зараження бактеріями. Голодні болі у шлунку вказують на виразку шлунка або верхнього відділу дванадцятипалої кишки. Якщо ж болить шлунок після їди, це може бути ознакою хвороби Крона».
Усі захворювання шлунка можуть завдавати сильного дискомфорту, а деякі з них — ще й переходити в хронічну форму, тому за появи хворобливості в лівому боці та підребер'ї потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем і пройти обстеження. Діагностика при болю у шлунку може включати:
За результатами обстеження гастроентеролог зможе визначити причину болю та призначити лікування. Залежно від діагнозу лікування може включати прийом антибіотиків (за наявності бактерій гелікобактер пілорі), препаратів для регуляції кислотоутворення, сорбентів, пробіотиків і ферментів. Якщо дискомфорт викликаний тимчасовим станом, то гастроентеролог дасть рекомендації щодо профілактики.
При будь-яких захворюваннях ШКТ дуже важливо дотримуватися дієти, яка допоможе зняти болючість та спазми, а також прискорить відновлення. Про те, які продукти не можна їсти під час болю в шлунку, розповість Надія Голєва, лікар-гастроентеролог медичного центру «ОН Клінік Чернігів»:
«Дієта при шлункових болях може відрізнятися залежно від їх причини. Загальні рекомендації включають відмову від жирної, смаженої, гострої їжі, виключення з раціону солінь та копченостей, хлібобулочних виробів та солодощів. Також необхідна повна відмова від алкоголю. Їсти потрібно невеликими порціями 4-6 разів на день, щоб уникнути перевантаження ШКТ. Раціон повинен містити продукти, багаті на пробіотики (кефір, натуральний йогурт, квашену капусту), а також овочеві або кісткові бульйони».
Якщо вас турбують шлункові болі через тимчасові стани, то уникнути їх допоможе нормалізація режиму харчування. Зібрали для вас основні поради щодо профілактики болю в шлунку в домашніх умовах:
Іноді, щоб уникнути шлункового болю, достатньо дотримуватись режиму харчування. Однак при сильному або часто повторюваному болю в шлунку не можна займатися самолікуванням, а краще відразу звернутися до гастроентеролога.