Пити чи не пити, або Вітаміни від усіх проблем

Але кому справді потрібні вітаміни та чи можна замінити ними правильне харчування та повноцінний відпочинок? Про це розкажуть лікарі медичних центрів «ОН Клінік».
Вітаміни однозначно потрібні нашому організму. Причому серед них є «базові» елементи, наприклад, вітамін D, який потрібен практично всім, оскільки в належній кількості не надходить в організм. Інший приклад — вітамін С, який зміцнює імунітет під час застуд. А ось коли приймати комплекси і чи потрібно це робити, розповідає Дар'я Катвицька, терапевт медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Вітаміни беруть участь у процесах кровотворення, синтезу гормонів і ферментів, підтримують нормальну роботу серцево-судинної, травної, дихальної та інших систем організму. Але це не означає, що їх треба пити кожному. Більшість людей можуть отримувати всі необхідні вітаміни та мінерали, дотримуючись здорового збалансованого харчування. Особливо багаті на корисні речовини сезонні овочі та фрукти, які допоможуть сформувати «запас» вітамінів. Але якщо з якоїсь причини ви не можете включити відповідні продукти до раціону, виправити ситуацію можна за допомогою вітамінних добавок».
Насправді справжній авітаміноз сьогодні рідкість, тому, перш ніж ставити собі цей діагноз, варто проконсультуватися з лікарем, який може призначити аналізи на рівень вітамінів. Можна перевірити рівень як одного елемента, так і здати вітамінну або мінеральну панель та отримати інформацію про вміст групи елементів в організмі.
То чи можуть вітаміни розв’язати деякі проблеми зі здоров'ям? Однозначної відповіді немає. Хоча вони точно зможуть покращити ситуацію, якщо знати, що саме вам необхідно. Далі розбираємо найпопулярніші проблеми та вітаміни, які можуть бути корисними.
Втома може бути викликана як сильним стресом через порушення звичного ритму життя, так і фізіологічними чинниками. Втома може бути симптомом анемії, фіброміалгії, аутоімунних захворювань, дисбалансом гормонів щитоподібної залози (гіпотиреозом, гіпертиреозом), хвороби нирок тощо. Також хронічна втома і сонливість виникає у людей, які страждають на безсоння. Щоб унеможливити розвиток серйозних патологій, варто проконсультуватися з терапевтом, який збере анамнез і за потреби направить до невролога, ендокринолога або іншого лікаря суміжної спеціалізації.
Якщо ж ви знаходитесь у відносно безпечному місці, намагаєтеся нормально харчуватися, відпочивати і дотримуватися режиму дня, а втома все одно проявляється і не супроводжується іншими симптомами, можливо, вашому організму не вистачає енергії. Найкраще заповнити її допоможуть вітаміни групи В:
Якщо не вдається заповнити необхідний рівень вітамінів В1-В6 з продуктів, можна розглянути варіант прийому вітамінних комплексів, які їх містять. Однак перед прийомом краще проконсультуватися з лікарем, який підбере вітаміни від постійної втоми.
Мабуть, найпоширеніший запит від жінок — це вітаміни для волосся та нігтів. Коли волосся стає тьмяним, сухим, починає сіктися, обламуватися і випадати, найкраще прийти на консультацію до трихолога, який огляне пасма за допомогою трихоскопа, оцінить їх стан і дасть відповідні рекомендації.
Якщо причина — нестача вітамінів для волосся, то виправити її допоможуть такі елементи:
Якщо відшаровуються нігті, найімовірніше, потрібні вітаміни групи В, особливо В7. Він сприяє здоровому зростанню клітин та допомагає у метаболізмі білкових амінокислот, які необхідні для росту нігтів. За даними досліджень, прийом біотину допоміг позбутися проблем з нігтями 60% респондентів.
Зміцнити нігті також допоможе залізо. Воно є основою для еритроцитів, які переносять кисень. А оскільки для здорових нігтів необхідний кисень, дефіцит заліза або анемія можуть призвести до утворення вертикальних борозен на нігтях, внаслідок чого вони стають увігнутими або ложкоподібними.
Докладніше про засвоєння заліза розповість Олеся Коваль, сімейний лікар медичного центру «ОН Клінік Біла Церква»:
«Залізо міститься в яловичині, курятині, рибі, яйцях, листових овочах, бобових, арахісі та багатьох інших продуктах. Однак людський організм влаштований так, що він краще засвоює залізо із продуктів тваринного походження. До того ж, поліпшити його засвоєння може вітамін С, тому корисно поєднувати продукти, багаті обома елементами, або вибирати комплекси, що містять і залізо, і вітамін С».
Якщо ви відчуваєте біль у суглобах, не потрібно займатися самолікуванням, оскільки він може бути симптомом серйозних захворювань опорно-рухової системи. Докладніше про це розповість Мар'яна Михайлова, терапевт медичного центру «ОН Клінік Ужгород»:
«Ниючий біль у суглобах у стані спокою, скутість рухів можуть вказувати на їхнє запалення. У такому разі необхідна комплексна діагностика, що включає УЗД суглобів, та медикаментозне лікування. Жодні вітаміни та харчові добавки для кісток та суглобів не допоможуть позбутися хвороби, проте вони можуть стати доповненням до терапії та покращити стан суглобів. Насамперед необхідний вітамін D, який має протизапальну дію. Його дефіцит також може призвести до ревматоїдного артриту, тому важливо контролювати рівень вітаміну в організмі».
Інші вітаміни та добавки для суглобів:
Якщо ви плануєте приймати кальцій, зверніть увагу, що без вітаміну D він може погано засвоюватись, тому найкраще приймати їх у комплексі.
Вітаміни — не чарівна пігулка від усіх хвороб, проте вони можуть стати гарною підтримкою для організму та допомогти полегшити деякі проблеми. Серед різноманітності фірм та назв важливо вибрати потрібні вітамінні комплекси, керуючись порадами лікаря, а не рекламою.