Які є засоби від геморою?
Геморой супроводжується збільшенням та запаленням вен всередині або зовні ануса та прямої кишки. Поширені ознаки захворювання включають дискомфорт, свербіж, біль в анальній ділянці та ректальну кровотечу. Безопераційне лікування геморою може включати:
- дієтотерапію;
- сидячі ванни;
- препарати для перорального та зовнішнього застосування.
Засоби від геморою можуть випускатися у формі таблеток, капсул, свічок (супозиторіїв), розчинів для ін'єкцій, олій, кремів, гелів та мазей.
Що таке мазь від геморою?
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
Мазь від геморою — це напівтвердий засіб для місцевого застосування, що сприяє полегшенню симптомів захворювання, пришвидшенню відновлення та загоєння тканин. Крім діючої речовини, мазь містить основу, яка може складатися із суміші жирів, восків, олій тваринного та рослинного походження, а також твердих та рідких вуглеводів.
Які бувають мазі від геморою?
Класифікація мазей здійснюється на основі їхнього терапевтичного ефекту. Види мазей від геморою:
- знеболювальні;
- антисептичні;
- протисвербіжні;
- пом'якшувальні;
- протинабрякові;
- спазмолітичні;
- протизапальні;
- регенеруючі;
- венотонізуючі;
- протиалергічні.
Також випускаються мазі, що сприяють покращенню місцевого кровообігу (наприклад, антитромботичні засоби). Багато мазей мають комбіновану дію (поєднують ефект від застосування декількох препаратів).
Як діє мазь від геморою?
Дія мазей заснована на їхній здатності проникати в кровотік через шкіру. За рахунок швидкого поширення компонентів у тканинах місцеві препарати можуть діяти швидше, ніж пероральні медикаменти. Дія мазей від геморою:
- зволоження, зняття сверблячки та подразнення шкіри;
- зменшення набряків, дискомфорту та болю (при сильних болях можуть призначатися мазі від геморою з анестетиками);
- зняття запалення;
- зменшення опухлих гемороїдальних вузлів (шишок у задньому проході);
- пришвидшення загоєння пошкоджених тканин та анальних тріщин;
- профілактика інфекцій;
- покращення тонусу вен, місцевого кровообігу, запобігання утворенню тромбів (для профілактики тромбозу можуть призначатися гепаринові мазі від геморою);
- зниження ризику кровотеч.
Інформація про особливості дії кожної мазі вказується виробником в інструкції. Ефект від застосування мазі від геморою може спостерігатися після однократного або багаторазового використання (залежно від складу препарату, ступеня важкості захворювання та індивідуальних особливостей пацієнта).
Коли призначають мазі від геморою?
Всі препарати від геморою призначає лікар після огляду та діагностики. Показання для застосування мазей від геморою:
- свербіж, подразнення, біль або дискомфорт в анальній ділянці, які можуть посилюватися під час або після дефекації;
- випадання гемороїдальних вузлів із анального каналу;
- набряклість навколо ануса;
- підвищений ризик тромбозу чи інфекційних захворювань.
Додатковими показаннями для застосування кремів та мазей від геморою є анальні тріщини. Також мазі можуть призначатися для швидшого відновлення після оперативного лікування геморою.
Чи можна мазями вилікувати геморой?
Мазі найефективніші на початкових стадіях геморою. На третій і четвертій стадіях захворювання, які потребують малоінвазивного або хірургічного лікування, мазі від геморою можуть використовуватися для полегшення симптомів (наприклад, інтенсивного болю при випаданні вузлів).
Чи допомагає мазь при зовнішньому геморої?
Мазі від зовнішнього геморою можуть призначатися під час комплексного лікування захворювання, яке завершується контрольними оглядами. За результатом огляду лікар може коригувати медикаментозну терапію або призначати оперативне лікування (наприклад, при частих рецидивах зовнішнього геморою).
Чи можна використовувати мазь при внутрішньому геморої?
Мазі — дієві та безпечні засоби від внутрішнього геморою. Для зручності використання лікувальні мазей від внутрішнього геморою можна наносити на уражені ділянки за допомогою аплікатора.
Чи допомагає мазь при геморої, що кровоточить?
Мазь не може зупинити кровотечу без застосування додаткових методів лікування, тому при геморої, що кровоточить, потрібно записатися на консультацію до проктолога. При необхідності лікар призначить мазь в рамках комплексної терапії захворювання, а не як універсальний засіб від геморою, що кровоточить.
Як наносити мазь від геморою?
Перед використанням мазі від геморою необхідно проконсультуватися з проктологом та ознайомитися з інструкцією щодо застосування засобу. Етапи нанесення мазі від геморою:
- Провести гігієну анальної галузі.
- Вимити руки з милом.
- Нанести мазь від геморою на уражені ділянки шкіри чи слизових оболонок (наприклад, на зовнішню поверхню ануса) пальцем чи аплікатором. Рекомендоване дозування вказано в інструкції із застосування.
- Ретельно очистити аплікатор (у разі використання багаторазового аплікатора).
- Вимити руки з милом.
Мазі від геморою або анальних тріщин призначені лише для ректального застосування. Частота та тривалість використання кожного засобу вказані в інструкції (наприклад, після пробудження, перед сном, після кожного випорожнення кишківника).
Скільки часу можна користуватися мазями від геморою?
Тривалість курсу терапії визначається лікарем. Наприклад, тривалість початкового періоду лікування геморою маззями може становити сім днів. Після повторної консультації терапія може продовжуватися, коригуватися чи припинятися.
Через скільки часу після нанесення мазі від геморою можна йти в туалет?
Обмеження щодо дефекації після нанесення мазі від геморою відсутні. У разі відвідування туалету зразу після використання мазі можна повторно нанести засіб, попередньо провівши гігієну анальної ділянки.
Коли не можна користуватися мазями та кремами від геморою?
В інструкції до мазей та кремів є розділи з протипоказаннями, які є індивідуальними для кожного препарату. Протипоказання до застосування мазей та кремів від геморою можуть включати:
- вікові обмеження (більшість засобів можна застосовувати лише після досягнення віку, зазначеного в інструкції);
- алергію на компоненти;
- важкі форми шкірних інфекцій, захворювань серцево-судинної, травної, сечовидільної чи ендокринної систем.
Деякі мазі та креми від геморою можуть бути несумісними з препаратами, що використовуються для лікування інших патологій. Щоб уникнути побічних ефектів, рекомендується попередньо проконсультуватися з лікарем.
Чи можна користуватися мазями від геморою при вагітності та лактації?
Інформація про особливості застосування мазей від геморою при вагітності та лактації наведена в інструкції. Протипоказання можуть бути відсутніми, абсолютними або відносними (наприклад, деякі мазі від геморою заборонено застосовувати тільки в першому триместрі, а деякі — протягом всього періоду вагітності та при грудному вигодовуванні). Перед використанням препаратів треба проконсультуватися з лікарем, який оцінить ризик побічних ефектів.
Чи підходить мазь від геморою для дітей?
Деякі мазі та креми від геморою можна використовувати для дітей після лікарської консультації. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкціями для уточнення вікових обмежень. Наприклад, в інструкції до мазі або крему від геморою з лідокаїном може бути зазначено, що засіб можна використовувати лише дорослим та дітям віком від 12 років.
Як правильно зберігати мазі від геморою?
Мазі від геморою необхідно зберігати в недоступному для дітей місці з дотриманням рекомендованого виробником температурного режиму та інших умов (наприклад, температури 20-25°С, наявності сухого, захищеного від сонця місця). Більш детальні рекомендації наведені в інструкції до препарату. Після закінчення терміну придатності мазі підлягають утилізації.
Які побічні ефекти можуть бути при користуванні мазями від геморою?
Будь-який препарат від геморою може спровокувати побічні ефекти, перелік яких зазначається в інструкції. Побічні ефекти при використанні мазей від геморою можуть включати:
- сухість, подразнення, печіння, свербіж чи запалення шкіри;
- анальний біль;
- висипання на шкірі;
- посилений ріст волосся на обличчі або тілі;
- утруднене дихання чи ковтання;
- осиплість голосу;
- набряки рота, обличчя, губ, язика чи горла;
- ректальна кровотеча;
- запаморочення;
- Втрату свідомості.
Найбільш небезпечним побічним ефектом є анафілактичний шок (важка форма алергічної реакції). При виникненні побічних ефектів треба припинити користування мазями та звернутися за медичною допомогою.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Проктологія в ОН Клінік Полтава


Проктологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Використовувати мазі самостійного приготування не рекомендується через підвищений ризик побічних ефектів. Для лікування захворювання необхідно застосовувати аптечні препарати, призначені лікарем.
Мазі та креми від геморою можна використовувати як засоби від опіків тільки у випадках, коли відповідні показання присутні в інструкціях. Наприклад, препарати, що містять лідокаїн і гідрокортизон, можуть застосовуватися в разі геморою та опіків після попередньої консультації з лікарем.
Мазі від геморою призначені тільки для ректального застосування, а не для шкіри навколо очей. Використовувати мазь або крем від геморою для обличчя можна тільки за наявності відповідної рекомендації в інструкції виробника (обов'язкова попередня лікарська консультація).
Свічки, що впливають на тканини прямої кишки, можуть бути ефективнішими засобами від внутрішнього геморою. Креми, що охоплюють більшу площу тканин порівняно із супозиторіями, можуть застосовуватися в разі зовнішнього і внутрішнього геморою. Незалежно від особливостей перебігу захворювання, всі медикаменти призначає проктолог.
Мазі від геморою не призначені для використання як засоби від куперозу. Винятки можуть становити препарати, у яких обидві патології вказані в показаннях до застосування. Перед лікуванням куперозу необхідно проконсультуватися з дерматологом.