Що таке геморой?
Геморой — це проктологічне захворювання, що характеризується варикозним розширенням вен анального каналу. Під слизовою оболонкою прямої кишки розташовані венозні сплетення, які через підвищений тиск і застій крові в нижніх відділах кишківника збільшуються в розмірах, формуючи вузли. Причинами геморою можуть бути вагітність, напруження під час дефекації, хронічний закреп і ожиріння.
Які є види геморою?
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
Геморой може локалізуватися в прямій кишці або біля ануса. Залежно від розташування гемороїдальних вузлів, проктологи виділяють внутрішній, зовнішній і комбінований геморой.
Види геморою | |
внутрішній | утворюється в просвіті прямої кишки |
зовнішній | виникає навколо ануса |
комбінований | поєднуються два види геморою |
Внутрішні гемороїдальні вузли вкриті слизовою оболонкою кишківника і можуть випадати під час фізичного навантаження (підняття важких предметів, дефекації). Зовнішній геморой вкритий шкірою і зовні виглядає як щільна шишка багряного або темно-синього кольору.
Скільки стадій у геморою?
На початкових етапах патології вени анального каналу помірно запалені та збільшені. Під час прогресування захворювання гемороїдальні вузли значно збільшуються і ущільнюються.
Стадії геморою | Ознаки геморою |
Перша стадія геморою | Геморой зазвичай непомітний і рідко спричиняє дискомфорт. Гемороїдальні вузли розширені, але не випадають із прямої кишки. |
Друга стадія геморою | Гемороїдальні вузли збільшені, випадають із прямої кишки під час фізичного навантаження (дефекації, підняття тяжкості) і самостійно вправляються назад. |
Третя стадія геморою | Виникає періодичне випадання гемороїдальних вузлів під час незначних навантажень (чхання, кашлю), яке потребує ручного вправляння. |
Четверта стадія геморою | Гемороїдальні вузли постійно випадають з ануса і їх неможливо вправити самостійно. |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Симптоми геморою за стадіями
За відсутності своєчасного лікування патологія прогресує і виникають ускладнення (анемія, защемлення або тромбоз гемороїдального вузла). Для діагностики геморою необхідно записатися на консультацію до проктолога.
Як зрозуміти, яка стадія геморою?
На початковій стадії геморою виникає кровотеча після дефекації: кров може бути на туалетному папері або у фекаліях. Далі з'являються дискомфорт і свербіж у задньому проході.
Стадії геморою
Геморой із випаданням вузлів другої-третьої стадії характеризується вираженим болем під час дефекації, появою набряку і запалення м'яких тканин у ділянці заднього проходу. Геморой на останній стадії проявляється рясною кровотечею, тромбозом (закупорюванням судин згустком крові) з подальшим некрозом (відмиранням тканин) гемороїдальних вузлів.
Початкова стадія геморою
Ознаками початкової стадії внутрішнього геморою є кровотеча і незначні болісні відчуття, що посилюються під час сидіння, ходьби та дефекації. Зовнішній геморой першої стадії проявляється дискомфортом і свербінням в анальній ділянці. Кровотеча при зовнішньому геморої виникає рідко, оскільки гемороїдальні вузли не травмуються під час дефекації.
Який вигляд має початкова стадія геморою?
На початковій стадії геморой може бути непомітний, гемороїдальні вузли незначно збільшені і виглядають як «випинання» в слизовій оболонці прямої кишки. У разі травмування або запалення геморою з'являється гіперемія (почервоніння).
Для того, щоб зрозуміти, яка стадія геморою, проктолог збирає анамнез і проводить огляд анальної ділянки. Лікар також виконує ректороманоскопію — ендоскопічне дослідження слизової оболонки нижньої третини товстого кишківника.
Як лікувати геморой на ранній стадії?
На початкових етапах геморою проктолог призначає медикаментозну терапію: знеболювальні та протизапальні препарати для зменшення болю і свербежу. Лікування геморою на ранніх стадіях включає дієтотерапію для запобігання закрепам.
Дієта в разі геморою |
Фрукти (яблука, банани, абрикоси, персики) |
Овочі (буряк, морква, броколі, кабачок) |
Каші (гречана, вівсяна, перлова) |
Нежирні сорти м'яса (курятина, індичка, кролик) |
Морепродукти |
Легкі м'ясні або овочеві бульйони |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Таблиця дозволених продуктів за геморою
За геморою потрібно пити достатню кількість води і відмовитися від вживання алкогольних напоїв. Необхідно виключити з раціону смажену і гостру їжу, кондитерські вироби, молоко і молочні продукти високої жирності.
Геморой на 2 стадії
Симптомами другої стадії патології є більш рясні кровотечі, поява слизових виділень, дискомфорту і вираженого анального свербежу. Поступово гемороїдальні вузли починають випадати під час навантаження і самостійно вправлятися. На другій стадії патології проктологи призначають медикаментозну терапію або проводять малоінвазивні процедури для видалення геморою. Малоінвазивні операції при геморої:
- лазерне видалення геморою — характеризується впливом високої температури на патологічні ділянки, не зачіпаючи здорові тканини;
- лігування гемороїдальних вузлів латексними кільцями — лікар накладає спеціальне кільце на геморой, внаслідок чого вузол атрофується (зменшується в розмірі та підсихає) і безболісно відпадає.
Малоінвазивні операції проводяться під місцевою анестезією в амбулаторних умовах і тривають близько 10-20 хвилин. Перевагою лазерного методу видалення та лігування гемороїдальних вузлів є мінімальний ризик розвитку ускладнень (кровотечі, інфікування тканин).
3 стадія геморою
Ознаками геморою на третій стадії є інтенсивний біль у ділянці ануса та виражена кровотеча яскраво-червоного кольору. У результаті значного збільшення гемороїдальних вузлів виникає відчуття стороннього тіла в прямій кишці або відчуття неповного випорожнення після дефекації.
Для лікування геморою на третій стадії проктолог проводить лазерне видалення або лігування гемороїдальних вузлів і призначає дієтотерапію. Лікування геморою третьої стадії без операції може призвести до прогресування патології та розвитку ускладнень (тромбозу, некрозу).
Геморой 3 стадії під час вагітності може лікуватися консервативно за допомогою знеболювальних і протизапальних препаратів. За вираженої симптоматики можливе виконання малоінвазивних операцій.
4 стадія геморою
Запущена стадія геморою проявляється вираженим болем через значне збільшення вузлів і тромбоз вен, а також частими кровотечами, які призводять до анемії (зменшення кількості еритроцитів і гемоглобіну в крові). За геморою четвертої стадії можлива поява запальних захворювань (проктиту або параректального абсцесу).
На четвертій стадії геморою проводять гемороїдектомію (хірургічне видалення гемороїдальних вузлів). Консервативна та малоінвазивні методи лікування малоефективні.
На якій стадії геморою роблять операцію?
Операцію роблять на третій і четвертій стадії геморою, а також у разі великих гемороїдальних вузлів або тромбозу вен. Консервативна терапія може незначно зменшити вираженість симптомів, однак без хірургічного лікування патологія прогресує і виникають ускладнення.
Як запобігти розвитку геморою?
Для запобігання появи геморою необхідно вживати продукти з високим вмістом клітковини. Інші методи профілактики геморою на ранній стадії:
- підтримання водного балансу організму;
- регулярне спорожнення кишківника;
- заняття дозованим фізичним навантаженням і виконання вправ, які сприяють нормалізації моторно-евакуаторної функції кишківника і знижують ризик формування гемороїдальних вузлів.
Важливо дотримуватися правил особистої гігієни (підмиватися після дефекації, не використовувати жорсткий туалетний папір) і уникати тривалого сидіння. Необхідно контролювати вагу, оскільки надлишкова маса тіла може збільшувати навантаження на вени і сприяти розвитку геморою.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Популярні питання
Щоб уникнути загострення геморою, необхідно виключити з раціону харчування продукти, що сприяють закрепам (копченості, картопля, червоне м'ясо). Важливо пити достатню кількість води і дотримуватися правил особистої гігієни.
Лікування хронічного геморою залежить від стадії патології та ступеня вираженості симптомів. У разі незначно збільшених гемороїдальних вузлів лікар призначає медикаментозне лікування та дієтотерапію, у важчих випадках проктолог проводить малоінвазивні процедури або операції для видалення геморою.
Вилікувати геморой четвертої стадії без операції неможливо, оскільки гемороїдальні вузли значно збільшені, запалені й часто виникає тромбоз вен. Для того, щоб позбутися геморою, проктолог виконує гемороїдектомію (хірургічно видаляє гемороїдальні вузли).
За геморою третьої стадії проктолог проводить малоінвазивні процедури (наприклад, лазерне видалення або лігування гемороїдальних вузлів) або хірургічне лікування при значно збільшених і запалених венах прямої кишки. Лікар також призначає дієтотерапію для запобігання закрепам.