Захворювання сечостатевої системи потребують негайного звернення до лікаря, оскільки можуть переходити в хронічну форму і провокувати ускладнення (наприклад, патологічні зміни в органах, які відповідають за формування та виведення сечі, і порушення в роботі репродуктивної системи).
Хто такий уролог?
Уролог — це лікар, який діагностує та лікує захворювання органів сечовидільної системи у чоловіків і жінок. Також уролог займається лікуванням захворювань репродуктивної системи, статевих інфекцій і патологій статевих органів у чоловіків.
Що лікує уролог?
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Проконсультуватися з урологом необхідно в разі підозри на захворювання сечовивідних шляхів в обох статей і порушення в роботі статевої системи в чоловіків.
Що лікує уролог?
Уролог лікує:
- запальні захворювання сечовидільної системи (цистит, уретрит, пієлонефрит);
- сечокам'яну хворобу (утворення конкрементів у нирках або сечовому міхурі);
- статеві інфекції у чоловіків (трихомоніаз, хламідіоз, генітальний герпес, мікоплазмоз);
- захворювання простати (простатит, аденому простати);
- новоутворення органів сечовидільної системи (кісти, папіломи і кондиломи);
- розлади сечовипускання (нетримання сечі, енурез, гіперактивність сечового міхура);
- гідроцеле (водянка яєчка);
- чоловіче безпліддя.
Уролог діагностує і лікує проблеми з потенцією (наприклад, зниження лібідо або еректильну дисфункцію), а також проблеми з сім'явиверженням (передчасну еякуляцію, відсутність сперми). Також лікар спеціалізується на травмах і аномаліях розвитку статевого члена.
Як перевіряє уролог чоловіків?
Під час первинного прийому чоловіків уролог збирає анамнез, проводить огляд і пальпацію зовнішніх статевих органів, пальцеве ректальне дослідження передміхурової залози, також може призначити інструментальні методи діагностики. Діагностичні дослідження сечостатевої системи:
- УЗД органів малого таза;
- доплерографія судин статевого члена;
- уретроскопія (ендоскопічне дослідження уретри та сечового міхура);
- лабораторні аналізи крові, сечі, мазка з уретрального каналу;
- дослідження сім’яної рідини (спермограма).
Дослідження лікар призначає, враховуючи скарги чоловіків і супутні симптоми. У разі порушень потенції чоловічий уролог може призначити біотезіометрію (визначення чутливості голівки та іннервації статевого члена) і вазоактивний тест (для оцінювання швидкості кровонаповнення пеніса під час штучної стимуляції ерекції).
Уролог чи нефролог — у чому різниця?
Уролог лікує захворювання всієї сечовидільної системи, нефролог — тільки патології нирок (наприклад, пієлонефрит, гломерулонефрит, полікістоз нирок, ниркову недостатність). Крім того, нефролог може призначити консервативне (медикаментозне) лікування захворювань, а уролог може проводити хірургічні операції.
Хто такий андролог?
Андролог — це винятково чоловічий лікар, який діагностує та лікує захворювання статевої системи. До андролога за консультацією слід звернутися в разі порушення статевого потягу, проблем з ерекцією або зачаттям дитини, а також у разі підозри на ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом).
Як проходить прийом у андролога?
Прийом у андролога включає збір анамнезу, огляд і пальпацію зовнішніх статевих органів і пахових лімфовузлів. За необхідності андролог може призначити інструментальні обстеження (наприклад, УЗД статевого члена) і лабораторні аналізи (спермограму, бактеріологічне дослідження урогенітального мазка, дослідження на приховані статеві інфекції).
Хто такий жіночий уролог?
Уролог проводить діагностику, лікування та профілактику урологічних захворювань у жінок. До жіночого уролога звертаються з проблемами із зачаттям, підозрою на сечостатеві інфекції.
Поширені патології, які лікує жіночий уролог | |
Цистит | Гостре запалення сечового міхура, що призводить до постійних позивів до сечовипускання. Захворювання супроводжується різьбою в надлобковій ділянці, підвищенням температури тіла. Інколи з’являється нетримання сечі. |
Пієлонефрит | Запалення ниркових мисок, що спричиняє гострий біль у попереку, нудоту, блювання та сильну лихоманку. Захворювання часто супроводжується циститом, тому хворий відчуває біль під час сечовипускання. |
Патологічний процес, пов’язаний з утворенням у нирках конкрементів. Вони заважають нормальному процесу утворення сечі та її відведенню, завдають хворому сильного болю. | |
Розвивається з різних причин: механічні травми, аномалії розвитку органів, інфекції. Пацієнт стикається з мимовільним виділенням сечі під час фізичних навантажень, чхання, статевого акту. | |
Доброякісні та злоякісні новоутворення | Поліпи сечового міхура. |
Звернутися за консультацією до жіночого уролога необхідно в разі болісного і частого сечовипускання, болю внизу живота і в ділянці попереку, а також у разі мимовільного підтікання сечі. Урологічні захворювання у жінок можуть вплинути на репродуктивну функцію, тому важливо один раз на рік проходити профілактичний огляд в уролога.
Як уролог оглядає жінок?
Прийом жінки в уролога включає збір анамнезу та фізикальний огляд, який проводиться на гінекологічному кріслі. Під час огляду лікар оцінює стан слизової оболонки піхви, визначає наявність пролапсу (опущення органів) і тонус м'язів тазового дна. Також уролог може призначити діагностичні заходи: УЗД нирок і сечового міхура та лабораторні аналізи крові й сечі.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Урологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту


Урологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Венеролог займається діагностикою, лікуванням і профілактикою інфекцій, що передаються статевим шляхом (венеричних захворювань). До компетенції венеролога не входить лікування інших захворювань чоловічої статевої системи. На відміну від андролога, венеролог приймає чоловіків і жінок.
Андролог-сексолог — це фахівець, який лікує проблеми чоловіків у сексуальній сфері, що не потребують хірургічного втручання. Лікар діагностує і лікує порушення потенції, які можуть виникати як за наявності захворювань (наприклад, ЗПСШ, зниження чутливості статевого члена, гормонального збою), так і на тлі психологічних проблем.
Андролог — це лікар, який лікує виключно захворювання чоловічих статевих органів. На відміну від уролога, має вужчу спеціалізацію і не займається захворюваннями всієї сечостатевої системи, зокрема патологіями нирок, сечового міхура і сечовивідних шляхів.
Першими ознаками урологічних захворювань є проблеми із сечовипусканням і болі в животі або попереку. Симптоми, за яких слід звернутися до уролога:
- дискомфорт, важкість у промежині;
- печіння, свербіж, різі, біль під час сечовипускання;
- неможливість повністю спорожнити сечовий міхур;
- помутніння сечі, зміна її запаху;
- різні розміри яєчок;
- болі в статевому члені та яєчках;
- зниження потенції;
- скорочення тривалості статевого акту;
- зміна сперми в консистенції або кольорі;
- хвороблива, тривала ерекція;
- ущільнення в статевому члені, органах мошонки;
- болі в крижах і куприку;
- підтікання сечі (під час кашлю, чхання, сміху, заняття спортом);
- нічний енурез.
Кожному чоловікові після 25 років слід проходити обстеження в уролога-андролога двічі на рік. Це допоможе виявити приховані статеві інфекції та урологічні захворювання на ранніх стадіях і уникнути ускладнень надалі.
Залежно від урологічного захворювання і його ступеня уролог може призначити медикаментозне лікування або хірургічну операцію. Хірург-уролог лікує:
- варикоцеле (варикозне розширення вен сім'яного канатика яєчка);
- сперматоцеле (кіста придатка яєчка);
- гідроцеле (водянка яєчка — скупчення рідини в мошонці);
- аденому передміхурової залози (доброякісна пухлина простати);
- фімоз (звуження крайньої плоті).
Уролог-хірург проводить пластику вуздечки статевого члена (френулотомію), яка показана в разі аномально короткої вуздечки пеніса або її травмування. Хірургічне втручання може бути показане в разі нетримання сечі (передбачає встановлення імпланта).