Що таке кортизол?
Кортизол — стероїдний гормон, який виробляють наднирники (парні залози внутрішньої секреції, розташовані над нирками). Синтез кортизолу стимулює адренокортикотропний гормон, який продукується гіпофізом (залозою внутрішньої секреції, що розташована біля основи головного мозку).
Найінтенсивніше кортизол виробляється рано вранці, досягаючи пікових значень між 06:00 і 08:00. Він допомагає людині прокинутися, активізуючи обмін речовин в організмі. Мінімальну кількість гормону надниркові залози синтезують з 20:00 до 00:00, що сприяє розслабленню організму і засипанню.
Яку функцію в організмі виконує кортизол?
Поставте своє питання терапевту «ОН Клінік»
Кортизол відповідає за мобілізацію сил організму в стресових ситуаціях. У момент сильного емоційного та фізичного стресу він сприяє підвищенню рівня глюкози в крові для забезпечення клітин енергією. Кортизол стимулює роботу серцево-судинної системи, посилюючи приплив крові до м'язів і мозку, допомагаючи людині діяти швидко й ефективно. Гормон пригнічує другорядні для виживання функції (травну, репродуктивну), спрямовуючи всі ресурси організму на розв'язання проблеми, що виникла. Додаткові функції кортизолу:
- активізація імунної відповіді на проникнення хвороботворних мікроорганізмів;
- регуляція обміну жирів, білків і вуглеводів;
- контроль водно-сольового балансу;
- пригнічення запальних процесів в організмі;
- підтримання стабільного артеріального тиску;
- регуляція добових ритмів (сну та неспання);
- прискорення загоєння тканин після травм і запалень.
Кортизол покращує короткочасну пам'ять і концентрацію уваги, допомагаючи організму сфокусуватися на вирішенні поточних завдань. Також гормон має антиоксидантні властивості, захищаючи клітини від пошкодження вільними радикалами.
Які симптоми підвищеного рівня кортизолу?
Одним з симптомів високого рівня кортизолу в крові є постійно підвищений артеріальний тиск, який не вдається нормалізувати за допомогою антигіпертензивних препаратів (бета-блокаторів, інгібіторів АПФ, діуретиків, антагоністів кальцію). Інші ознаки, за якими можна зрозуміти, що кортизол підвищений:
- безсоння;
- посилений апетит;
- тривожність і дратівливість;
- часті інфекційні захворювання;
- м'язова слабкість;
- крихкість кісток;
- широкі фіолетові розтяжки на животі;
- головні болі;
- надмірний ріст волосся на тілі (спині, обличчі, грудях, животі);
- порушення пам'яті та концентрації уваги;
- підвищений рівень глюкози в крові;
- зниження статевого потягу;
- повільне загоєння ран;
- синці на руках і ногах;
- схильність до тромбоутворення.
Симптомом підвищеного кортизолу є надмірна вага. Гормон активує центри голоду в головному мозку, посилюючи потяг до продуктів з високим вмістом цукру, швидких вуглеводів і насичених жирів (солодощів, фастфуду, здоби). Одночасно за хронічно підвищеного рівня кортизолу сповільнюється обмін речовин і знижується здатність організму спалювати калорії навіть за активного способу життя. У результаті жир накопичується в тілі, насамперед у черевній ділянці, призводячи до формування кортизолового живота.
Які симптоми низького рівня кортизолу?
Першою ознакою нестачі кортизолу в організмі є знижений артеріальний тиск. Додаткові симптоми низького кортизолу:
- нерегулярні місячні або повна їх відсутність;
- зневоднення організму;
- відсутність апетиту;
- незрозуміла втрата ваги;
- болі в животі;
- нудота і блювання;
- діарея;
- часті запаморочення і непритомність;
- підвищена стомлюваність;
- депресія;
- низький рівень цукру в крові;
- м'язова слабкість;
- сонливість.
До симптомів зниженого кортизолу належить також гіперпігментація шкіри через активізацію вироблення пігменту меланіну. Губи, ясна, долоні та згини суглобів можуть набувати темного відтінку.
Що таке аналіз на кортизол?
Аналіз на кортизол — лабораторне дослідження, за допомогою якого можна виміряти рівень кортизолу в крові, сечі або слині. Тест дає змогу оцінити роботу надниркових залоз і виявити їхню дисфункцію.
Дослідження може побічно вказати на проблеми з гіпофізом, який стимулює вироблення кортизолу через синтез адренокортикотропного гормону. Також аналіз на кортизол показує реакцію організму на стрес і надає можливість оцінити результати лікування гормональними препаратами.
Кому показаний аналіз на кортизол?
Інформативний аналіз на кортизол показаний у разі різкого набору маси тіла (особливо в ділянці живота) або раптової втрати ваги без видимої причини. Інші ситуації, в яких доцільно перевірити рівень кортизолу в організмі:
- хронічна слабкість;
- порушення менструального циклу в жінок;
- проблеми з потенцією в чоловіків;
- чоловіче та жіноче безпліддя;
- знижений або підвищений тиск, що не піддається корекції лікарськими препаратами;
- надмірна пігментація шкіри;
- витончення (атрофія) кінцівок;
- схильність до переломів кісток;
- різкі стрибки цукру в крові;
- перепади настрою;
- порушення сну.
Аналіз на кортизол
Періодично здавати тест на кортизол рекомендується пацієнтам, які проходять терапію дисфункції надниркових залоз і гіпофіза. На підставі результатів лікар зможе оцінити ефективність лікування та за необхідності скоригувати його.
Який лікар направляє на аналіз на кортизол?
Тест на гормон кортизол може призначити ендокринолог — лікар, що спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань залоз внутрішньої секреції. Також направити на аналіз і діагностику надниркових залоз можуть терапевт, кардіолог, нефролог, невролог, гінеколог, уролог-андролог залежно від симптомів пацієнта і передбачуваного діагнозу.
Як підготуватися до аналізу на кортизол?
Пацієнтам, яким необхідно здати аналіз на кортизол, за добу до тесту рекомендується виключити фізичні навантаження і постаратися уникати стресових ситуацій. Додаткові заходи підготовки залежать від типу дослідження.
Підготовка до аналізу на кортизол | |
Тип дослідження | Особливості підготовки |
Аналіз крові на кортизол | За один-два дні до здачі крові слід виключити з раціону гострі та жирні страви, солодощі та алкоголь. Останній прийом їжі має відбутися не пізніше, ніж за 8-12 годин до візиту в лабораторію. Впродовж чотирьох годин до дослідження не можна палити та чистити зуби. Після приходу в лабораторію слід відпочити 10-15 хвилин, дозволивши фізіологічним показникам прийти в норму. |
Аналіз сечі на кортизол | За добу до збору сечі потрібно відмовитися від алкоголю та кофеїновмісних напоїв. Перед сечовипусканням важливо провести гігієнічний туалет зовнішніх статевих органів, щоб уникнути забруднення біоматеріалу. |
Аналіз слини на кортизол | Впродовж 24 годин до тесту не рекомендується вживати алкоголь і кофеїновмісні напої. За годину до збору біоматеріалу не можна їсти, пити, чистити зуби, курити, користуватися ополіскувачами, освіжувачами для ротової порожнини та жувальною гумкою. |
Перед усіма видами дослідження необхідно повідомити лікаря про прийом препаратів, здатних вплинути на результат (гормонів, антидепресантів, діуретиків). Можливо, знадобиться тимчасове їх скасування або зниження дози.
Коли не можна здавати аналіз на кортизол?
Здавати аналіз на кортизол не рекомендується за сильних стресових станів, гострих інфекційних захворювань і загострення хронічних патологій, оскільки вони здатні спотворювати результати. Тимчасово утриматися від тесту слід після нещодавніх травм, хірургічних втручань і приймання гормональних препаратів, що впливають на рівень кортизолу в організмі.
Дослідження не варто проходити одразу після рентгенографії, комп'ютерної (КТ) і магнітно-резонансної томографій (МРТ), фізіотерапевтичних процедур і крапельниць. Електрокардіограма (ЕКГ) та ультразвукове дослідження (УЗД) не є протипоказаннями для здачі аналізу на кортизол.
Як здавати аналіз на кортизол?
Існує три види аналізів, що дають змогу виміряти рівень кортизолу в організмі: дослідження крові, сечі та слини. Як правильно здавати різні види тестів на кортизол, описано в таблиці.
Порядок здачі аналізів на кортизол | |
Тип дослідження | Особливості забору біоматеріалу |
Кортизол у крові | Для аналізу на кортизол необхідна сироватка венозної крові. Здавати кров рекомендується між 07:00 і 09:00, коли концентрація гормону в організмі максимальна. Для порівняння результатів може знадобитися додатковий забір крові о 15:00-16:00, коли рівень кортизолу істотно нижчий. |
Кортизол у сечі | Для дослідження на кортизол збирають добову сечу. Першу ранкову порцію урини зливають в унітаз. Потім протягом доби вся сеча збирається в стерильний контейнер, який зберігається в холодильнику (за температури від двох до восьми градусів). На вимогу лабораторії на аналіз доставляють весь об'єм сечі або певну її частину. |
Кортизол у слині | Тест на кортизол у слині зазвичай виконується за допомогою спеціального набору, який можна взяти в лабораторії. Лікар заздалегідь вказує час збору зразка (найчастіше між 22:00 і 23:00, коли рівень гормону в організмі мінімальний). Тампон з пробірки витрушують у ротову порожнину, не торкаючись до нього руками, і тримають під язиком близько двох хвилин, поки він не просочиться слиною. Потім його повертають у контейнер, також не торкаючись руками, щільно закривають кришку і підписують час збору. Зразок здають у лабораторію наступного ранку. |
Особливості забору біоматеріалу можуть дещо відрізнятися в різних лабораторіях залежно від використовуваного методу дослідження. Тому рекомендується одразу уточнити у персоналу правила підготовки та здачі аналізу на кортизол.
Скільки робиться аналіз на кортизол?
Зазвичай тест на кортизол виконується протягом одного робочого дня. Однак час, необхідний для отримання результатів, може варіюватися залежно від завантаженості лабораторії та способу тестування. У більшості випадків результати аналізів можна отримати через один-три робочі дні.
Як розшифрувати результати аналізу на кортизол?
Норми кортизолу в жінок і чоловіків за віком практично не відрізняються. У таблиці представлені референсні значення кортизолу для різних видів дослідження.
Норми кортизолу в крові, сечі та слині | ||
Тип біоматеріалу | Час доби | Норма кортизолу |
Венозна кров | 06:00-08:00 | 10-20 мкг/дл |
Біля 16:00 | 3-10 мкг/дл | |
Слина | 06:00-08:00 | 0,113-0,803 мкг/дл |
Біля 23:00 | 0,006-0,108 мкг/дл | |
Сеча | За 24 години | 10-55 мкг/день |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Норми кортизолу
Розшифровку результатів аналізу слини, крові та сечі на кортизол проводить лікар, який направив пацієнта на дослідження. Висновок лабораторії не є діагнозом.
Що означає підвищений рівень кортизолу?
У жінок підвищений кортизол може спостерігатися в другому-третьому триместрах вагітності, що вважається фізіологічною нормою. Також до надлишку гормону надниркових залоз здатний призводити хронічний психоемоційний стрес. Інші причини підвищеного кортизолу:
- пухлини надниркових залоз (аденома, феохромоцитома, мієлоліпома, карцинома);
- гіперплазія (надмірне розростання тканин) надниркових залоз;
- новоутворення в гіпофізі (аденома, пролактинома, карцинома);
- пошкодження гіпофіза через травми голови;
- нейроендокринні пухлини шлунка, кишківника, легень, підшлункової, щитоподібної та паращитоподібних залоз, здатні виробляти адренокортикотропний гормон і стимулювати синтез кортизолу;
- тривалий прийом гормональних контрацептивів;
- тривалий курс кортикостероїдів під час лікування хронічних захворювань (астми, ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака);
- зловживання алкоголем;
- захворювання печінки (цироз, гепатит, пухлини);
- потрапляння в організм інфекції (бактеріальної, вірусної, грибкової).
Кортизол буває підвищений через надмірні фізичні навантаження та нестачу сну. За хронічного надлишку гормону може розвинутися синдром Кушинга (синдром гіперкортицизму).
Що означає знижений рівень кортизолу?
Низький рівень кортизолу може бути пов'язаний з наднирковою недостатністю (хворобою Аддісона). Патологія найчастіше має аутоімунну природу: імунна система організму атакує тканини надниркових залоз, що призводить до їхнього пошкодження та дисфункції. Інші можливі причини дефіциту кортизолу:
- інфекції надниркових залоз (вірусні, бактеріальні, грибкові);
- тривале приймання препаратів, що блокують здатність організму виробляти стероїдні гормони;
- крововилив у наднирники;
- різке припинення прийому кортикостероїдів;
- рак надниркових залоз або метастази з інших органів;
- недостатня активність гіпофіза (гіпопітуїтаризм);
- травми й операції на головному мозку;
- пухлини гіпофіза.
Кортизол може бути знижений внаслідок виснаження надниркових залоз за хронічного стресу та ненормованих фізичних навантажень, які призводять до тривалого надмірного вироблення гормону. Згодом залози починають відчувати перевантаження та втрачають здатність продукувати достатню кількість кортизолу.
Як знизити кортизол?
За підвищеного кортизолу потрібне лікування основного захворювання, що викликає надлишок гормону в організмі. Знизити кортизол медикаментозно допомагають інгібітори стероїдогенезу. Зазначена група ліків блокує ферменти, що відповідають за вироблення кортизолу в надниркових залозах. Препарати-антагоністи кортизолу дають змогу знизити його вплив на тканини, блокуючи його рецептори.
Знизити кортизол допомагають також таблетки, що пригнічують вироблення адренокортикотропного гормону. За пухлинних процесів у гіпофізі та надниркових залозах можуть призначатися антипроліферативні препарати, що пригнічують надмірний поділ клітин.
До медикаментів, що використовуються для зниження кортизолу, належать також дофаміноміметики (агоністи дофаміну). Вони стимулюють дофамінову активність, знижуючи рівень адренокортикотропного гормону, через що зменшується вироблення кортизолу. Ліками, здатними знизити кортизол у жінок і чоловіків, є також антидепресанти й анксіолітики. Вони сприяють подоланню хронічного стресу та стабілізації гормонального фону.
Зменшити кортизол допомагає корекція способу життя. Для відновлення гормонального балансу важливий здоровий нічний сон тривалістю не менше семи-восьми годин. Також знизити кортизол дає змогу помірна фізична активність (піші прогулянки, плавання, легкі спортивні тренування), що мінімізує стрес і поліпшує загальне самопочуття.
Прибрати кортизол можна також за допомогою збалансованого харчування, що включає їжу, багату на магній, омега-3 жирні кислоти, клітковину. До продуктів, які знижують кортизол, належать жирні сорти риби, горіхи, насіння, авокадо, цитрусові, банани, зелені листові овочі.
Серед трав, що знижують кортизол, виділяють ромашку, мелісу, валеріану й ашваганду. З рослин можна готувати відвари або додавати екстракти в чай. Дозування та тривалість прийому слід узгодити з лікарем, щоб уникнути алергічної реакції.
Як підвищити кортизол?
За низького кортизолу слід пройти лікування основного захворювання, що спричинило дефіцит гормону. Також лікар може призначити пацієнтові курс глюкокортикоїдів. Гормональні препарати у формі ін'єкцій і таблеток заповнюють нестачу кортизолу або підсилюють його дію в організмі. Додаткові методи, що допомагають підвищити кортизол:
- регулярне дотримання графіка сну і неспання;
- щоденні помірні фізичні навантаження;
- помірне споживання кави, темного шоколаду (зловживати цим методом не рекомендується, щоб уникнути виснаження надниркових залоз).
Нормалізувати кортизол дає змогу також корекція раціону. Слід збільшити споживання продуктів, багатих на білок (нежирного м'яса, риби, яєць, бобів), вітамін С (цитрусових, ягід) і магній (шпинату, бананів, горіхів і насіння). Можна включати в раціон продукти, що містять клітковину (овочі, цільнозернові крупи). Збалансоване харчування дає змогу підняти кортизол у довгостроковій перспективі, оскільки знижує навантаження на надниркові залози та сприяє їхньому відновленню.
Чим небезпечний підвищений кортизол?
Стимулюючи апетит і сповільнюючи розщеплення жирів в організмі, хронічно підвищений кортизол може стати причиною зайвої ваги і призвести в результаті до ожиріння. Інші небезпечні наслідки високого рівня кортизолу:
- зниження імунітету;
- артеріальна гіпертензія (хронічно підвищений артеріальний тиск);
- інсульт (гостре порушення кровообігу в головному мозку, що призводить до пошкодження мозкової тканини);
- інфаркт міокарда (порушення кровопостачання серцевого м'яза, що спричиняє некроз ділянки серцевої тканини);
- цукровий діабет другого типу (порушення обміну глюкози через зниження чутливості клітин організму до інсуліну);
- остеопороз (зниження щільності та міцності кісткової тканини);
- м'язова дистрофія (ослаблення і руйнування м'язової тканини);
- психічні розлади (тривожність, депресія);
- гірсутизм (надмірний ріст волосся у жінок за чоловічим типом: на обличчі, грудях, спині, животі).
Підвищений кортизол у чоловіків може стати причиною зниження лібідо та еректильної дисфункції. У жінок менструації можуть стати нерегулярними, болісними, занадто рясними або мізерними. Також можливі міжменструальні маткові кровотечі та труднощі із зачаттям.
Чи можна аналіз на кортизол замінити іншими дослідженнями?
Аналіз на кортизол замінювати іншими тестами не можна, оскільки цей гормон виконує специфічні функції, пов'язані з регуляцією реакції організму на стрес. Однак для уточнення причини дисбалансу кортизолу лікар може призначити додаткові аналізи:
- тест на адренокортикотропний гормон;
- аналізи на гормони надниркових залоз (альдостерон, адреналін, норадреналін);
- тест на пригнічення секреції адренокортикотропного гормону і кортизолу дексаметазоном;
- дослідження на стимуляцію синтезу кортизолу шляхом введення штучного адренокортикотропного гормону.
Для діагностики структурних змін надниркових залоз або гіпофіза лікар може скерувати на візуалізаційні дослідження (УЗД, КТ або МРТ). Вони допомагають виявити пухлини, гіперплазію, запалення залоз внутрішньої секреції, здатні вплинути на вироблення кортизолу.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Лабораторні аналізи в ОН Клінік Біла Церква
Популярні питання
Ціна аналізу на кортизол залежить від типу біологічного матеріалу (венозна кров, слина або сеча). Уточнити вартість дослідження можна на сайті мережі медичних центрів «ОН Клінік» або за телефоном.
Рівень кортизолу в жінок доцільно перевіряти за нерегулярності або тривалої відсутності менструацій, частих міжменструальних маткових кровотеч і безпліддя. Також жінці рекомендується здавати кортизол у разі різкого набору ваги (особливо в ділянці живота) і раптового схуднення без видимих причин. Показанням до аналізу на гормон стресу є також надмірний ріст волосся на тілі за чоловічим принципом (на обличчі, спині, грудях).
Для зниження кортизолу в жінок і чоловіків використовують препарати-інгібітори стероїдогенезу. Вони пригнічують ферменти, що беруть участь у виробленні кортизолу в надниркових залозах. Також можуть призначатися препарати-антагоністи кортизолу, що знижують дію гормону на клітинному рівні та зменшують його вплив на організм. Побічно зменшити секрецію кортизолу допомагають лікарські засоби, що блокують вироблення адренокортикотропного гормону. Нормалізувати рівень кортизолу дають змогу також антидепресанти й анксіолітики, які сприяють зниженню стресу.
Для аналізу на кортизол потрібно зібрати сечу за 24 години. Першу ранкову порцію урини зливають в унітаз. Решту сечі протягом доби (включно з першою ранковою порцією наступного дня) збирають у стерильний контейнер. Біоматеріал зберігають у холодильнику за температури від двох до восьми градусів. Перед кожним сечовипусканням рекомендується проводити гігієнічний туалет зовнішніх статевих органів, щоб уникнути забруднення урини. Впродовж двох годин після останнього сечовипускання сечу слід доставити в лабораторію на аналіз.
Перевірити рівень кортизолу в домашніх умовах неможливо. Для визначення його концентрації необхідна лабораторна діагностика. Вдома можна зібрати біоматеріал для дослідження (сечу, кров), який потім слід доставити в лабораторію.
Для нормалізації роботи надниркових залоз важливе збалансоване харчування, що включає продукти, багаті на вітамін С, магній, калій, антиоксиданти, омега-3 жирні кислоти (фрукти, овочі, ягоди, насіння, горіхи, рибу). Також потрібне дотримання режиму сну і неспання, уникнення стресових ситуацій і надмірних фізичних навантажень.