Що таке грибок (мікоз) шкіри голови?
Грибок (мікоз) шкіри голови — це дерматологічне інфекційне захворювання, спричинене патогенними мікроорганізмами (дерматофітами). Інфекція заразна та передається від зараженої людини при прямому контакті або опосередковано через предмети спільного використання (наприклад, гребінці, щітки для волосся). Грибки паразитують на волосистій частині голови і без лікування можуть поширюватися на брови, вії та обличчя.
Який виглядає грибок на голові?
Поставте своє питання Дерматологу «ОН Клінік»
Зовнішній вигляд мікозу шкіри голови залежить від особливостей волосяного покриву, інтенсивності ураження епідермісу та виду грибка. Різновиди грибкового ураження волосистої частини голови:
- дріжджова інфекція шкіри голови (кандидоз). Патологічне розмноження грибків роду Candida призводить до червоного або фіолетового гнійного висипу на голові та утворення білих лусочок — лупи;
- трихофітія (стригучий лишай). Викликається паразитичними грибками Microsporum canis або Trichophyton tonsurans. Характеризується осередковим випадінням волосся (з'являються «залисини»). Уражене волосся обламується, залишаючи «пеньки» або «чорні цятки». Захворювання характеризується сильним свербінням та нашаруванням сухих лусочок, при натисканні може виділятися гнійний вміст;
- себорейний дерматит. Запальне захворювання шкіри, спричинене збоєм у роботі сальних залоз та активною життєдіяльністю грибків Malassezia. З'являються дрібна червона висипка, жирна жовтувата лупа і нав'язливий свербіж. Волосся стає тьмяним і ламким, може дифузно випадати;
- фавус (парша). На шкірі з'являються червоні плями, вкриті жовтуватими сухими кірочками. Інфекція поширена в Середній Азії, її часто «привозять» із собою мандрівники.
Для діагностики грибка шкіри голови та ідентифікації збудника необхідна консультація трихолога. До лікаря слід звернутися за перших ознак мікозу, оскільки захворювання легше піддається лікуванню на ранній стадії. Види грибка шкіри голови представлені на фото нижче.
Чому з'являється грибок на голові?
Причиною грибка на голові є зараження грибковою інфекцією від інфікованої людини чи тварини (кішки, собаки). Провокуючі фактори розвитку мікозу голови:
- травми шкірного покриву (порізи, подряпини, тріщини, опіки) та порушення його захисних властивостей;
- надмірна сухість або, навпаки, зайва жирність шкіри голови (порушення водного балансу в епідермісі через неправильно підібрані засоби для догляду за волоссям або частого агресивного впливу на шкіру хімічними речовинами);
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- гіпергідроз (підвищена пітливість);
- тривалий та безконтрольний прийом медикаментозних препаратів (гормональних, антибіотиків, антидепресантів);
- несприятливі побутові умови (висока вологість повітря, пліснява, підвищена температура повітря);
- стрес.
Розвиток грибкових інфекцій зазвичай відбувається при ослабленому імунітеті (на тлі хронічних захворювань, порушення обміну речовин, гормонального збою, авітамінозу). При частих грибкових інфекціях важливо записатися на прийом до ендокринолога, щоб виключити порушення в роботі залоз внутрішньої секреції (щитовидної залози та надниркових залоз), а також перевірити рівень глюкози в крові та інсулінорезистентність.
Які симптоми грибка голови?
Грибок шкіри голови характеризується повільним прогресуванням та поступовим наростанням симптомів. Ознаки варіюються залежно від типу грибка та індивідуальних особливостей шкірного покриву. Симптоми грибка голови:
- запалення, печіння та свербіж шкіри голови;
- сухість та лущення шкірного покриву;
- лупа (ороговілі лусочки білого, сірого або жовтуватого кольору);
- погіршення стану волосся (сухість, ламкість, потьмяніння);
- осередкове випадіння волосся;
- дрібний висип на голові;
- утворення бляшок та скоринок.
Грибкові інфекції впливають на імунітет та загальний стан організму. У деяких випадках може відчуватися слабкість, озноб, нудота та підвищення температури тіла.
Як передається грибок шкіри голови?
Грибкова інфекція передається від зараженої людини через прямий тілесний контакт (наприклад, при рукостисканні), через предмети побуту або засоби особистої гігієни (при використанні чужих мочалок, гребінців, рушників, шапок, аксесуарів для волосся). Інфекцією можна заразитися після відвідування громадських басейнів, саун, лазень, оскільки вологе та тепле середовище є сприятливим для розмноження грибка. Також переносником інфекції можуть бути тварини (кішки, собаки та морські свинки).
Чим небезпечний грибок на голові?
При грибковому ураженні сильно свербить голова. Постійне роздряпування може призводити до утворення ран та виразок на шкірі голови, які небезпечні приєднанням вторинної інфекції та посиленням симптомів (може виникнути запалення, набрякліст, болючі відчуття, нагноєння).
Запущена форма мікозу голови може призвести до руйнування волосяних фолікулів та алопеції (випадіння волосся). Крім того, грибкові ураження провокують зниження захисної функції епідермісу, внаслідок чого організм стає вразливим до інших інфекційних захворювань.
Як позбутися грибка на голові?
Позбутися грибка на голові допоможе трихолог після обстеження. Діагностика мікозу шкіри голови включає:
- збір анамнезу та візуальний огляд;
- обстеження епідермісу за допомогою лампи Вуда (люмінесцентного приладу);
- трихоскопію або дерматоскопію (комп'ютерне дослідження шкіри за допомогою багаторазового збільшення);
- зіскрібок шкіри (мікроскопічне дослідження для визначення збудника захворювання та його стійкості до антибіотиків).
Також трихолог може скерувати на аналізи крові та сечі (для оцінки загального стану здоров'я й функціонування внутрішніх органів, виявлення запалень в організмі). Лабораторні дослідження необхідні для виявлення супутніх патологій та призначення оптимальної медикаментозної терапії.
Аналіз шкіри голови на грибок
Аналіз шкіри голови на грибок необхідний для виявлення збудника інфекції та визначення його чутливості до антимікотикам. Зіскрібок беруть з ураженої ділянки шкіри голови.
Чим лікувати грибок на голові?
Лікування грибка шкіри голови призначає трихолог після обстеження, враховуючи тип збудника, тяжкість симптомів та індивідуальні особливості організму. Терапія спрямована на усунення грибкової інфекції, відновлення мікрофлори шкіри голови та нормалізацію діяльності ендокринної та імунної систем. Лікування грибка, як правило, комплексне. Терапія може включати:
- антимікотичні препарати системної дії (пігулки від грибка);
- місцеві антисептичні, протизапальні та протигрибкові засоби (мазі, розчини, спреї для локальної обробки уражених ділянок на шкірі);
- спеціальні шампуні та бальзами з антимікотиком у складі;
- імуномодулятори та вітамінні комплекси.
Під час лікування грибка необхідно дотримуватися всіх рекомендацій трихолога для посилення ефекту медикаментозної терапії та запобігання ускладненням. У період терапії необхідно дотримуватися дієти та правил особистої гігієни. Важливо виключити відвідування саун, лазень, басейнів, відмовитися від гарячих ванн, оскільки грибкова інфекція активно розвивається у вологому та теплому середовищі.
Після лікування грибка на голові трихолог може індивідуально підібрати доглядові косметичні засоби, враховуючи тип волосся та шкірного покриву. Для відновлення мікрофлори та наповнення епідермісі голови поживними речовинами лікар може рекомендувати косметичні процедури, наприклад, мезотерапію (уколи вітамінних мезококтейлів у шкіру голови) або плазмоліфтинг (ін'єкції власної плазми, збагаченої тромбоцитами).
Народні засоби лікування грибка шкіри голови
Використання засобів народної медицини для лікування грибка шкіри голови необхідно узгодити з трихологом. Найчастіше домашні методи є доповненням до медикаментозної терапії. Варіанти лікування мікозу голови в домашніх умовах можуть включати:
- яблучний оцет (зупиняє розмноження грибка);
- кокосову олію (має протизапальні властивості, зволожує суху і полущену шкіру);
- ефірні олії (відлущують ороговілі клітини, знімають свербіж, подразнення, загоюють рани на шкірі голови).
Лікування мікозу на голові тільки народними засобами можуть не дати бажаного ефекту та спричинити появу ускладнень: посилення запального процесу, поширення грибка, появу алергії, опіку (при використанні спиртових настоянок).
Чи потрібна дієта при наявності грибка шкіри голови?
Дієта при наявності грибка шкіри голови є обов'язковою складовою терапії та спрямована на усунення симптомів й запобігання рецидиву. Харчування при грибковій інфекції передбачає відмову від напоїв та продуктів харчування, що викликають бродіння в кишечнику (наприклад, алкоголю, квасу, дріжджової випічки), а також обмеження цукру.
Методи профілактики грибкової інфекції шкіри голови
Для зниження ризику зараження грибковою інфекцією необхідно дотримуватись профілактичних заходів. Профілактика грибка шкіри голови включає:
- дотримання особистої гігієни (миття рук після відвідування громадських місць, використання лише особистих предметів гігієни, застосування антисептиків);
- підвищення захисних властивостей організму (повноцінне харчування, своєчасне лікування запальних та інфекційних захворювань);
- контроль рівня цукру в крові та підтримання ваги тіла в межах фізіологічної норми;
- правильно підібрані засоби для догляду за волоссям, що дозволяють не допускати сухості, лущення, зайвої жирності шкіри голови;
- мінімізацію агресивних впливів та травматизації шкіри;
- уникнення стресу та перевтоми.
При появі свербежу шкіри голови або лупи необхідно зразу звертатися до трихолога за консультацією. Важливо своєчасно лікувати інфекційні захворювання та приймати медикаментозні препарати лише за призначенням лікаря.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дерматологія в ОН Клінік Кропивницький
Популярні питання
Відвар чистотілу може допомогти зняти свербіж і подразнення шкіри голови, але усунути грибок він нездатен. Лікарські трави потрібно застосовувати тільки за призначенням трихолога, оскільки вони можуть викликати алергічні реакції, а за наявності ран — спровокувати запалення і нагноєння.
У разі грибка шкіри голови важливо звернутися за консультацією до трихолога. Лікар призначить лікування і дасть рекомендації, яких необхідно дотримуватися. При мікозі шкіри голови не можна:
- роздряпувати шкіру голови до ран;
- відвідувати сауни, лазні, басейни, приймати ванну і купатися у відкритих водоймах.
Важливо часто (приблизно щодва дні) змінювати постільну білизну та рушники. Необхідно повністю пройти курс лікування мікозу, призначений лікарем, і не припиняти приймання ліків ще деякий час після зникнення симптомів. По завершенню медикаментозної терапії потрібно відвідати трихолога для контролю ефективності лікування.
Яблучний оцет може допомогти нормалізувати pH (кислотно-лужний баланс) шкіри голови та сповільнити розмноження патогенних грибків. Проте його варто використовувати тільки за призначенням лікаря. Самостійне лікування може спровокувати ускладнення: алергію, подразнення або опік шкірного покриву.
Лупа — це стан шкіри голови, при якому відбуваються лущення, почервоніння і відшарування верхнього шару епідермісу. Вона може виникати через вплив зовнішніх чинників (неправильний догляд за волоссям, стрес, нервове перенапруження), вказувати на розвиток дерматологічних захворювань (наприклад, грибка шкіри голови або себорейного дерматиту). При перших ознаках лупи та свербежі шкіри голови необхідно звернутися до трихолога за консультацією. Виявити причину лупи лікар зможе після обстеження.
Грибок нігтів (оніхомікоз) без лікування може поширюватися на прилеглу шкіру рук або ніг. Також грибкова інфекція може передаватися через заражені предмети або поверхні та вражати інші ділянки тіла, зокрема й волосисту частину голови.