Logo
0 800 30 07 00

Лікування тиреотоксикозу в Чернігові

Тиреотоксикоз — це захворювання, яке характеризується підвищеними рівнями гормонів щитоподібної залози. Збільшення концентрації тироксину (Т4) і трийодтироніну (T3) призводить до прискорення обміну речовин і гормонального збою.

Позбутися тиреотоксикозу допоможуть ендокринологи медичного центру «ОН Клінік Чернігів». Запис на прийом лікаря, діагностику та лікування тиреотоксикозу ведеться цілодобово.

Причини та види тиреотоксикозу

Тиреотоксикоз класифікують залежно від причини підвищення рівня гормонів щитоподібної залози.

Види та причини тиреотоксикозу

Аутоімунний тиреотоксикоз

 

Стан зумовлений порушеннями в імунній системі, коли лейкоцити починають атакувати здорові тканини. Імунні клітини спрямовані проти щитоподібної залози, спричиняючи посилене виділення гормонів Т3 і Т4.

Неонатальний тиреотоксикоз

Рідкісний стан, який розвивається в новонароджених через передачу антитіл від матері до плода, які стимулюють щитоподібну залозу немовляти, спричиняючи надлишкове вироблення гормонів.

Деструктивний тиреотоксикоз

Виникає внаслідок руйнування тканин щитоподібної залози, що призводить до вивільнення великої кількості запасених гормонів у кров. Може бути спричинено травмою, інфекцією або запаленням щитоподібної залози.

Гестаційний тиреотоксикоз

Розвивається у деяких жінок під час вагітності. Тиреотоксикоз може бути пов'язаний з аутоімунними факторами або змінами в гормональному балансі.

Артифіціальний тиреотоксикоз

Стан, штучно викликаний прийомом лікарських препаратів, наприклад, для лікування гіпотиреозу (недостатньої активності щитоподібної залози).

Йодиндукований тиреотоксикоз

Форма тиреотоксикозу, що виникає внаслідок надмірного надходження йоду в організм (наприклад, у разі застосування йодовмісних добавок, ліків або рентгеноконтрастних речовин із високим вмістом йоду).

Вторинний тиреотоксикоз

Характеризується збільшенням рівня тиреоїдних гормонів через стимуляцію щитоподібної залози гіпофізом (залозою, розташованою в мозку). Причинами зазвичай є патології залози: гіпофізарна пухлина або гіперплазія гіпофіза.

Тиреотоксикоз із дифузним зобом

Захворювання, за якого щитоподібна залоза збільшується в об'ємі та починає виробляти велику кількість гормонів. Причиною тиреотоксикозу часто є хвороба Грейвса (токсичний зоб) — аутоімунна патологія, яка розвивається внаслідок вироблення антитіл до рецепторів ТТГ.

Коли причина захворювання не може бути встановлена, лікарі діагностують неуточнений тиреотоксикоз. Також виділяють прихований тиреотоксикоз, за якого рівень гормонів щитоподібної залози підвищений, але в пацієнта не виникають симптоми.

Симптоми тиреотоксикозу

Залежно від ступеня підвищення гормонів щитоподібної залози виділяють чотири стадії тиреотоксикозу.

Ступені тяжкості тиреотоксикозу

Легка стадія (субклінічний тиреотоксикоз)

За легкої стадії тиреотоксикозу рівень тиреоїдних гормонів (вільного тироксину T4 і трийодтироніну T3) підвищений, але незалежний ТТГ у межах норми.

Середня стадія (маніфестний тиреотоксикоз)

Характеризується більш значним підвищенням Т4 і Т3, з'являються підвищений апетит і перепади настрою.

Важка стадія тиреотоксикозу

Порушується робота органів і систем організму, виникають тремтіння кінцівок, утруднене дихання, порушення зору.

Дуже важка стадія тиреотоксикозу

Якщо не лікувати тиреотоксикоз, у пацієнтів може розвинутися тиреотоксичний криз, який характеризується підвищеним збудженням і розгубленістю, діареєю, епізодами втрати свідомості. Через збільшений метаболізм при тиреотоксикозі може підвищуватися температура тіла.

На першій стадії тиреотоксикоз зазвичай протікає безсимптомно або має неяскраво виражені прояви. До ранніх ознак тиреотоксикозу відносять нервозність, тривожність, занепокоєння і дратівливість. Інші симптоми тиреотоксикозу:

  • різка втрата ваги;
  • прискорене (тахікардія) або нерегулярне (аритмія) серцебиття;
  • м'язова слабкість;
  • підвищена чутливість до тепла;
  • порушення координації;
  • перепади настрою;
  • тремор у верхніх кінцівках;
  • ущільнення або припухлість у щитоподібній залозі;
  • тепла і волога на дотик шкіра.

Задишка за тиреотоксикозу виникає через швидкий обмін повітря в легенях і тканинах, що призводить до посиленої дихальної активності. За тиреотоксикозу з'являється пітливість, оскільки через надлишок гормонів активується симпатична нервова система (відповідає за управління фізіологічними функціями, включно з регуляцією температури тіла).

Випадіння волосся за тиреотоксикозу розвивається через прискорене оновлення волосяних фолікулів, порушення росту волосся, а також недостатнє надходження кисню і поживних речовин до волосяних цибулин. Характерним симптомом тиреотоксикозу в жінок є порушення менструального циклу (нерегулярність місячних). Симптомом тиреотоксикозу в чоловіків може бути погіршення фертильності.

У рідкісних випадках з'являються головні болі, свербіж шкірного покриву, погіршення зору. Якщо гіперфункція щитоподібної залози спричинена хворобою Грейвса, можуть виникати додаткові симптоми: почервоніння та потовщення шкіри на ногах, набряк кінчиків пальців, «випинання» та сухість очей.

За тиреотоксикозу можуть спостерігатися епізоди періодичного паралічу нижніх кінцівок і плечей, тривалість яких становить від кількох годин до кількох днів. Зазвичай параліч виникає під час відпочинку після тренування або після вживання їжі з високим вмістом натрію та вуглеводів.

Діагностика тиреотоксикозу в Чернігові

Перед початком лікування ендокринолог збирає анамнез і аналізує скарги пацієнта. Диференціальна діагностика тиреотоксикозу:

  • фізичний огляд. Лікар обмацує щитоподібну залозу через зовнішній бік шиї для визначення її розміру, болючості та наявності нерівностей або ущільнень (наприклад, зоба). Ендокринолог оглядає шкірні покриви, очі (на предмет набряку, опуклості або почервоніння), а також просить підняти руки, щоб оцінити наявність тремору;
  • лабораторна діагностика тиреотоксикозу. Ендокринолог направляє на аналіз крові за тиреотоксикозу для вимірювання рівнів Т3, Т4 і ТТГ. За тиреотоксикозу трийодтиронін і тироксин підвищені, а рівень ТТГ знижений.

Лікар направляє на ультразвукове дослідження для виявлення збільшення або структурних змін залози, виключення інших причин симптомів (наприклад, кіст, пухлин). Після визначення причини захворювання ендокринолог підбирає медикаментозну терапію.

Лікування тиреотоксикозу в Чернігові

Зазвичай вилікувати тиреотоксикоз назавжди можна, за винятком випадків наявності аутоімунного захворювання (наприклад, хвороби Грейвса). Лікування тиреотоксикозу:

  • антитиреоїдні препарати. Пригнічують виробництво і вивільнення щитоподібних гормонів. Їх застосовують у разі, якщо тиреотоксикоз спричинений надлишковою активністю щитоподібної залози (наприклад, у разі дифузного токсичного зоба);
  • бета-блокатори. Блокують дію гормонів на організм, не зменшуючи їх концентрацію. Допомагають справлятися з прискореним серцебиттям, тривогою і тремтінням у руках;
  • глюкокортикоїди. Ендокринолог призначає препарат, якщо причиною підвищеного вироблення гормонів став тиреоїдит (запалення щитовидної залози).

У разі тиреотоксикозу, спричиненого гіпертиреозом (надлишковою активністю щитоподібної залози) також може застосовуватися радіойодтерапія. Надактивні клітини залози поглинають радіоактивний йод, що призводить до зниження рівня гормонів.

За тиреотоксикозу не можна використовувати народні засоби, оскільки можливі ускладнення. Наслідки тиреотоксикозу можуть включати втрату кісткової маси й ослаблення кісток, розвиток серцево-судинних захворювань (аритмію, стенокардію, серцеву недостатність).

Дякончук Вікторія Володимирівна
Дякончук Вікторія Володимирівна
Лікар відділення ендокринології

Ендокринологи в Чернігові «ОН Клінік»

Вартість лікування тиреотоксикозу у Чернігові

Консультація ендокринолога
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога за кордон
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Чернігів, вул. Героїв Чорнобиля, 3

ОН Клінік Чернігів
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 17:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.