Лікування гіпотиреозу в Чернігові
Гіпотиреоз — це захворювання, що супроводжується зниженням активності щитоподібної залози, внаслідок чого вона виробляє менше гормонів (тироксину і трийодтироніну), ніж потрібно організму. Позбутися гіпотиреозу в Чернігові можна в медичному центрі «ОН Клінік Чернігів». Запис на прийом до ендокринолога ведеться цілодобово.
Функції гормонів щитоподібної залози
Види та причини гіпотиреозу
Виділяють кілька видів гіпотиреозу (або гіпофункції щитовидної залози).
Вид | Особливості |
Первинний гіпотиреоз | Розвивається внаслідок порушення роботи щитоподібної залози, пошкодження її тканин (тканинний гіпотиреоз) |
Вторинний гіпотиреоз | Обумовлюється захворюваннями гіпоталамуса або гіпофіза, які виробляють недостатню кількість гормонів |
Субклінічний гіпотиреоз | Субклінічна дисфункція щитоподібної залози супроводжується зміною концентрації гормонів у крові за відсутності скарг з боку пацієнта |
Субклінічний гіпотиреоз може прогресувати до маніфестного (або явного) гіпотиреозу, за якого симптоматика стає яскраво вираженою. Причини гіпотиреозу:
- перенесені операції з видалення всієї щитоподібної залози або її частини;
- тиреоїдит (запалення тканин залози, що має інфекційну або аутоімунну природу);
- прийом медичних препаратів, що містять літій;
- спадкові патології, за яких порушується розвиток щитоподібної залози (вроджений гіпотиреоз);
- гіпофізарний розлад (дефіцит тиреотропного гормону, спричинений доброякісною пухлиною гіпофіза);
- тяжкий перебіг вагітності (може негативно впливати на розвиток плода);
- вірусні інфекції;
- хвороба Хашимото або хронічний лімфоцитарний тиреоїдит (аутоімунне захворювання, що супроводжується запаленням, збільшенням, порушенням роботи щитоподібної залози, яке проявляється гіпотиреозом);
- дефіцит йоду, необхідного для вироблення гормонів;
- ускладнення цукрового діабету, целіакії (непереносимості глютену).
До переліку факторів ризику належать курси променевої терапії. Радіоактивне випромінювання, що використовується для лікування онкологічних захворювань, чинить руйнівну дію на тканини, а також може призвести до зменшення щитовидної залози і порушення її роботи.
Симптоми гіпотиреозу в жінок і чоловіків
Першими проявами гіпотиреозу щитоподібної залози, який може розвиватися протягом кількох років, є втома і збільшення ваги, пов'язане з уповільненням метаболізму. Симптоми гіпотиреозу:
- підвищена чутливість до холоду;
- зниження потовиділення, потовщена, суха шкіра (для гіпотиреозу характерне зменшення активності шкірних залоз);
- ламкість нігтів;
- стоншення, випадіння волосся (зупинити випадіння волосся за гіпотиреозу можна за рахунок медикаментозного відновлення гормонального балансу);
- набряклість (набряки за гіпотиреозу спостерігаються переважно в лицьовій частині);
- випинання очей;
- уповільнена мова;
- збільшений язик (гіпотиреоз можна ідентифікувати за відбитками зубів на язиці);
- апное уві сні;
- низький, хрипкий голос;
- кашель, першіння в горлі (за гіпотиреозу збільшена залоза може чинити тиск на трахею);
- м'язова слабкість, болі в м'язах;
- брадикардія (уповільнення серцевого ритму);
- зниження систолічного та підвищення діастолічного артеріального тиску;
- задишка при фізичних навантаженнях;
- депресія;
- порушення пам'яті, зниження концентрації уваги;
- затуманення зору;
- втрата лібідо.
Симптоми гіпотиреозу у жінок можуть включати рясні або нерегулярні менструації. У немовлят зовнішні ознаки гіпотиреозу проявляються збільшенням язика, пупковою грижею, плачем із хрипами, зниженням м'язового тонусу, закрепом, погіршенням апетиту, повільним ростом і набором ваги. Обличчя та білки очей за гіпотиреозу можуть набувати жовтуватого відтінку.
У підлітків на тлі гіпотиреозу спостерігається низькорослість, затримка зміни зубів і статевого дозрівання, відставання в розумовому розвитку. Ускладнення гіпотиреозу:
- анемія;
- втрата слуху;
- зоб (гіпотиреоз може спровокувати припухлість шиї, збільшення щитоподібної залози, порушення ковтання або дихання);
- серцева недостатність, атеросклероз (одним із наслідків зниженої активності щитоподібної залози є підвищення рівня холестерину в крові);
- периферична невропатія (ушкодження периферичних нервів, що супроводжується болем, онімінням і поколюванням у руках і ногах);
- мікседематозна кома (непереносимість холоду, сонливість, зниження температури тіла, судоми, занепад сил і втрата свідомості, що потребує невідкладної медичної допомоги).
За субклінічного гіпотиреозу в жінок, який не завжди проявляється вираженими симптомами, знижується ймовірність зачаття дитини, оскільки низький рівень гормонів щитоподібної залози може заважати овуляції. У разі вагітності підвищується ризик викидня і безпліддя.
Діагностика гіпотиреозу в Чернігові
Діагностика гіпотиреозу включає огляд, вислуховування скарг і вивчення анамнезу. Додаткові обстеження, які необхідні для уточнення клінічної картини при гіпотиреозі:
- загальний аналіз крові;
- лабораторне дослідження крові на гормони. Якщо тиреотропний гормон (ТТГ) підвищений, а рівень тироксину (Т4) знижений, це є підставою для постановки діагнозу;
- повторні аналізи крові (призначаються, щоб уникнути помилок діагностування при гіпотиреозі).
За необхідності діагностика доповнюється УЗД щитоподібної залози. Ультразвукове дослідження дає змогу візуалізувати структуру щитоподібної залози та оцінити її розміри.
Лікування первинного гіпотиреозу в Чернігові
Основними цілями лікування первинного гіпотиреозу є полегшення симптомів і нормалізація гормонального балансу за рахунок замісної терапії. Під час прийому гормональних препаратів необхідно контролювати споживання клітковини і кальцію, які можуть блокувати засвоєння гормонів.
Лікування гіпотиреозу супроводжується періодичним контролем вмісту гормонів ТТГ і Т4 у крові для коригування дозування діючих речовин. Дієтотерапія та інші методи негормонального лікування гіпотиреозу можуть розглядатися тільки як доповнення до прийому гормонів.
Лікування вторинного гіпотиреозу в Чернігові
Лікування вторинного гіпотиреозу в чоловіків і жінок починається з приймання гормональних препаратів у мінімальних дозах. Лікувальний курс супроводжується постійним моніторингом рівня вільного тироксину і кортизолу, щоб уникнути адреналового кризу (порушення роботи надниркових залоз).
Вилікувати гіпотиреоз назавжди неможливо, але замісна терапія допомагає полегшити симптоматику, уникнути ускладнень і підвищити якість життя пацієнтів. За погодженням із лікарем у разі гіпотиреозу слід дотримуватися дієти, що включає овочі, фрукти, морепродукти, бобові, зелень, горіхи, м'ясо та цільнозернові каші. Збалансоване харчування за гіпотиреозу сприяє втраті ваги та зниженню навантаження на організм, спричиненого ожирінням.
Записатися на консультацію ендокринолога і лікування гіпотиреозу в Чернігові в медичному центрі «ОН Клінік Чернігів» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Консультація ендокринолога | 500 грн |
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога | 500 грн |
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога за кордон | 500 грн |
Вартість лікування гіпотиреозу у Чернігові
Адреса: Чернігів, вул. Героїв Чорнобиля, 3
- По мапі
- Аеропанорама