Лікування езофагіту в Черкасах
Езофагіт — це захворювання, що характеризується запаленням слизової оболонки стравоходу. Діагностику та лікування езофагіту в Черкасах можна пройти в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси». Запис на прийом до гастроентеролога ведеться цілодобово.
Причини запалення стравоходу
Найчастішою причиною запалення стравоходу є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). За цього стану відбувається кислотний рефлюкс (зворотний потік травної кислоти зі шлунка), спричиняючи хімічний опік стравоходу. Інші причини езофагіту включають:
- розлади харчової поведінки (наприклад, булімію);
- прийом деяких ліків (наприклад, нестероїдних протизапальних препаратів або засобів для лікування остеопорозу);
- хіміотерапію та променеву терапію при раку;
- пошкодження спинного мозку;
- аутоімунні захворювання (наприклад, артрит, васкуліт);
- алергію;
- операції на стравоході;
- наявність інфекцій у стравоході на тлі ослабленого імунітету (наприклад, у разі ВІЛ-інфекцій, тривалого прийому стероїдів, після трансплантації органів).
Найпоширенішими інфекціями, що спричиняють езофагіт, є кандидоз, вірус герпесу та цитомегаловірус. Ризик розвитку запалення стравоходу збільшують спадковість, вік, старший за 60 років, вживання алкоголю та деяких продуктів (кави, цитрусових, часнику, цибулі, шоколаду, м'яти), паління, ожиріння, звичка лягати спати одразу після вживання великої кількості їжі.
Симптоми езофагіту
До найпоширеніших симптомів езофагіту відносяться утруднення або болі в стравоході та ділянці грудей під час ковтання (дисфагія), відчуття клубка в горлі, застрявання їжі в стравоході, печія, відрижка, кислотний рефлюкс. Інші симптоми езофагіту можуть включати:
- захриплість голосу;
- нудоту;
- блювання, іноді з кров'ю (частіше при рефлюкс-езофагіті);
- слиз у горлі;
- виразки в роті;
- кашель.
Також за езофагіту можливі підвищення температури тіла, зниження апетиту і болі в животі. Симптоми можуть відрізнятися за інтенсивністю і тривалістю залежно від ступеня запалення стравоходу.
Види езофагіту
Залежно від етіології, виділяють різні види езофагіту.
Типи езофагіту | |
Вид езофагіту | Характеристика |
Гастроезофагельний езофагіт (рефлюкс-езофагіт) | Виникає через часте закидання шлункового вмісту в стравохід, що пошкоджує його слизову оболонку. Пов'язаний із гастроезофагеальною рефлюксною хворобою. |
Медикаментозний езофагіт | Розвивається за тривалого прийому деяких ліків (антибіотиків, нестероїдних протизапальних препаратів, бісфосфонатів), призводячи до подразнення тканин стравоходу. |
Інфекційний езофагіт | Викликається інфекціями: грибковими, найчастіше Candida (кандидозний езофагіт), вірусними (вірусний езофагіт), рідше — бактеріальними (бактеріальний езофагіт). Частіше зустрічається у людей з ослабленим імунітетом. |
Еозинофільний (алергічний) езофагіт | Характеризується запаленням, викликаним скупченням еозинофілів (клітин імунної системи) у стравоході. Найчастіше протікає в хронічній формі і зазвичай пов'язаний з алергічними реакціями на їжу або алергенами з навколишнього середовища. |
Променевий (радіаційний) езофагіт | Розвивається після радіотерапії, пошкоджуючи тканини стравоходу за рахунок впливу високоенергетичних частинок, що може призводити до гострих і хронічних запальних реакцій. |
Аліментарний езофагіт | Виникає через подразнювальний вплив їжі та напоїв (гарячих, гострих, кислих продуктів, алкоголю) або переїдання, що призводить до пошкодження слизової оболонки стравоходу. |
Езофагіт на нервовому грунті, також званий гіперчутливістю стравоходу, виникає, коли стравохід стає надмірно чутливим до фізичних або емоційних подразників. Емоції (наприклад, стрес і тривога) можуть спричиняти печію та біль у грудях навіть за відсутності органічних причин.
За характером перебігу захворювання езофагіт буває гострим і хронічним. Гострий езофагіт розвивається раптово і зазвичай спричинений короткочасними подразнювальними факторами (наприклад, інфекціями, прийомом ліків). Хронічний езофагіт виникає за тривалого впливу подразнювальних чинників (наприклад, гастроезофагеального рефлюксу, алергії) і має менш виражені симптоми, що повторюються довше трьох місяців.
Залежно від тяжкості та ступеня змін слизової стравоходу, виділяють три стадії рефлюкс-езофагіту. Перша стадія (катаральний езофагіт) характеризується гіперемією і набряком слизової стравоходу, можливі поодинокі ерозії. За дистального поверхневого езофагіту зачіпається тільки нижня частина стравоходу (дистальний відділ), і здебільшого уражаються поверхневі шари слизової оболонки. Друга стадія (ерозивний езофагіт) характеризується ерозіями, що зливаються, але не повністю захоплюють слизову оболонку. На третій стадії (виразковий езофагіт) ерозивно-виразкові ураження охоплюють усі відділи стравоходу.
Діагностика езофагіту в Черкасах
Діагностику езофагіту проводить гастроентеролог і алерголог. Лікар збирає анамнез і проводить фізикальний огляд. Інші методи діагностики подразнення стравоходу можуть включати гастроскопію стравоходу, УЗД органів черевної порожнини, клінічні аналізи сечі та калу, клінічний і біохімічний аналізи крові. Також лікар може відправити зразок тканин слизової стравоходу, взятий під час гастроскопії, на гістологічне дослідження.
Лікування алергічного езофагіту в Черкасах
Лікування алергічного езофагіту спрямоване на зменшення алергічної реакції та запобігання впливу алергенів. Для зниження кислотності, зняття запалення і полегшення симптомів (наприклад, кашлю і печії при езофагіті) можуть бути призначені інгібітори протонної помпи, а також місцеві або системні стероїди. Також лікар може рекомендувати елімінаційну дієту, під час якої поетапно виключаються поширені алергени, а потім продукти повертаються в раціон, щоб відстежувати реакцію організму.
У деяких випадках можуть використовуватися моноклональні антитіла, які блокують запальні процеси в організмі. Ці препарати вводяться ін'єкційно і можуть бути призначені пацієнтам із важкими формами захворювання.
Лікування гастроезофагеального езофагіту в Черкасах
Лікування гастроезофагеального рефлюкс-езофагіту спрямоване на зменшення кислотності шлунка і загоєння слизової оболонки стравоходу. Медикаментозна терапія може включати антациди (для нейтралізації шлункової кислоти та полегшення симптомів), блокатори H-2-рецепторів (для зменшення вироблення кислоти), а також інгібітори протонної помпи (для відновлення тканин стравоходу).
Лікування ерозивного езофагіту в Черкасах
Лікування ерозивного езофагіту спрямоване на усунення симптомів, загоєння ерозій і запобігання ускладненням. Схема лікування може включати інгібітори протонної помпи (для загоєння ерозій і виразок стравоходу, захисту слизової оболонки), прокінетики (для поліпшення моторики стравоходу), езофагопротектори (для зменшення запалення і пришвидшення відновлення слизової оболонки).
Лікування аліментарного езофагіту в Черкасах
Лікування аліментарного езофагіту передбачає коригування дієти і зміну способу життя. Важливо виключити з раціону продукти, що посилюють запалення (гостру, жирну, холодну й гарячу їжу, кислі продукти та напої, тверду або сиру їжу, алкоголь, шоколад, каву), а також уникати переїдання та прийомів їжі менш ніж за дві години до сну.
Пацієнтам із зайвою вагою лікар може рекомендувати знизити масу тіла. Також важливо припинити паління й уникати ситуацій, які можуть підвищити внутрішньочеревний тиск (носіння тугих поясів, підняття важких предметів). Пацієнтам, які відчувають печію або кислотний рефлюкс у положенні лежачи, може бути рекомендований сон із піднятим узголів'ям ліжка.
Записатися на консультацію гастроентеролога або алерголога для діагностики та лікування езофагіту в Черкасах у медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Консультація гастроентеролога | 550 грн |
Консультація гастроентеролога (кандидат медичних наук) | 600 грн |
ОНЛАЙН консультація гастроентеролога | 550 грн |
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога (кандидат медичних наук) | 600 грн |
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога за кордон | 550 грн |
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога КМН за кордон | 600 грн |
Вартість прийому гастроентерологів у Черкасах
Гастроентеролог у Черкасах за адресою:
Черкаси, вул. Чехова, 43
- По мапі
- Аеропанорама