Logo
0 800 30 07 00

Лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки в Черкасах

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки є порушенням цілісності слизової оболонки, що зачіпає м'язовий шар. Величина виразок варіюється від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки - хронічна патологія, що супроводжується періодами загострення і ремісії. Виразка може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше вона діагностується у дорослих (20-66 років).

До основних причин розвитку виразки шлунка і дванадцятипалої кишки відносять:

 • зараження бактерією Helicobacter Pylori;
 • тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) - деяких знеболювальних засобів, аспірину;
 • підвищене вироблення гастрину - гормону, що збільшує продукування соляної кислоти. Причиною даної патології може бути гастринома - пухлина, яка розвивається в підшлунковій залозі або дванадцятипалій кишці (трапляється рідко).

До факторів, що підвищують імовірність розвитку виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, відносять:

 • стреси;
 • куріння - негативно впливає на процес загоєння виразок, провокує часті рецидиви захворювання;
 • обтяжену спадковість (наявність виразкової хвороби в одного з батьків);
 • порушення режиму харчування, зловживання жирною і гострою їжею.

Першопричиною розвитку виразки шлунка і дванадцятипалої кишки є порушення захисних властивостей слизової оболонки через вплив на неї негативних факторів - зараження бактеріями Helicobacter Pylori або прийому медикаментів. Слизова оболонка ушкоджується, розвивається запалення шлунка (гастрит) або дванадцятипалої кишки (дуоденіт), що супроводжується формуванням ерозій - поверхневих ран.

За відсутності своєчасного лікування гастриту і/або дуоденіту ураження слизової оболонки прогресує: ерозії поглиблюються і перетворюються на виразки. Глибокі виразки призводять до таких серйозних ускладнень, як внутрішня кровотеча, формування наскрізного отвору в стінці шлунка (перфорація) і перитоніт (запалення черевної порожнини).

Симптоми виразки шлунка

Симптоми виразки шлунка

Симптоми виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

До основних симптомів виразки шлунка і дванадцятипалої кишки відносять:

 • біль у верхній частині живота, який стихає або, навпаки, посилюється після їжи. За ступенем інтенсивності він може бути різко вираженим, аж до рефлекторної блювоти після їжі, або слабким, але постійним. Біль у животі, що змушує прокинутися вночі, - явний симптом виразки дванадцятипалої кишки;
 • нудоту, блювоту;
 • відчуття тяжкості після їжі;
 • насичення невеликою кількістю їжі;
 • печію;
 • відрижку кислим.

Також перераховані симптоми характерні і для синдрому розрядженого кишечника, тому важливо звернутися до гастроентеролога для точної діагностики. За загострення виразки дванадцятипалої кишки може з'явитися кров у блювотних масах або калі (за ускладненого перебігу захворювання). У деяких випадках ознаки виразки шлунка і дванадцятипалої кишки можуть бути відсутніми, що ускладнює своєчасну діагностику і терапію.

За появи відчуття тяжкості після їжі, відрижки та інших ознак розладу шлунково-кишкового тракту необхідно записатися на прийом до гастроентеролога. Своєчасне лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки дозволяє уникнути розвитку важких ускладнень і поліпшити якість життя пацієнта.

Діагностика виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки починається з діагностики. Важливо диференціювати виразку від інших патологій органів шлунково-кишкового тракту, а також визначити ступінь її тяжкості. На первинному прийомі гастроентеролог вивчає анамнез, а потім проводить фізикальний огляд: пальпує живіт, оглядає стан слизової оболонки ротової порожнини, язика, шкірних покривів.

Методи інструментальної та лабораторної діагностики виразки шлунка і дванадцятипалої кишки:

 • гастроскопія - езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС). Ендоскопічне обстеження, що дозволяє провести візуальний огляд стінок стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, виявити локалізацію виразок, наявність рубців або кровотечі. Під час гастроскопії лікар також може взяти зразок слизової тканини для аналізу, провести тест на наявність бактерій Helicobacter Pylori. Це дослідження вважається найбільш інформативним методом діагностики виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Записатися на гастроскопію можна в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси»;
 • аналіз на Helicobacter pylori - дихальний тест, дослідження крові (ІФА) або калу (ПЛР-діагностика);
 • аналіз крові;
 • аналіз калу на приховану кров;
 • аналіз на рівень гастрину і паратгормону проводиться за частих рецидивів виразкової хвороби (більше двох разів на рік).

Лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Лікування гострої виразки шлунка і дванадцятипалої кишки направлено на усунення причини захворювання, загоєння виразки та запобігання рецидивів. Терапію повинен призначати тільки лікар. Спроби самостійного лікування виразки шлунка народними засобами здатні призвести до розвитку ускладнень.

Для медикаментозного лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки використовують такі групи препаратів:

 • антибіотики - для придушення гелікобактерної інфекції;
 • інгібітори протонної помпи, Н2-гістаміну блокатори або антациди - для зниження кислотності шлункового соку;
 • гастропротекторі засоби - формують тонку плівку на слизовій оболонці, що захищає її від дії кислот, знижують вираженість запального процесу.

За неефективності консервативного лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки і наявності важких ускладнень (перфорація, часті кровотечі) показано хірургічне втручання. Операція передбачає видалення ураженої тканини шлунка або дванадцятипалої кишки з подальшим ушиванням рани або розсічення гілки або стовбура блукаючого нерва для зменшення вироблення соляної кислоти (ваготомія).

Тактика лікування кровоточивої виразки шлунка залежить від обсягу кровотечі. Якщо вона невелика, і її джерело під час гастроскопії не вдалося виявити, призначають препарати, що пригнічують утворення соляної кислоти. За неефективності терапії показана операція. Ендоскопічне лікування виразки шлунка нерідко проводиться під час діагностичної гастроскопії. За виявлення виразки, яка кровоточить, лікар може коагулювати її (припекти) або ввести в порожнину шлунка препарат, який зупиняє кровотечу.

Дієта за виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Важливою частиною лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки є відмова від шкідливих звичок і зміна способу життя. Куріння, часті стреси, неправильне харчування, надмірне вживання алкоголю провокують рецидиви захворювання.

Дієта за виразки шлунка і дванадцятипалої кишки передбачає відмову від жирної, смаженої, гострої їжі. Також потрібно обмежити в раціоні продукти, що підвищують кислотність у шлунку: томати, цитрусові, солодку газовану воду, білий хліб, рис, випічку, кондитерські вироби. Рекомендується приймати їжу 5-6 разів на день невеликими порціями. Страви бажано готувати на парі або варити, а потім подрібнювати до консистенції пюре.

Запишіться на прийом до гастроентеролога в медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» з приводу лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Запис на прийом ведеться через форму запису на сайті або за вказаним телефоном.

Фролова Еліна Юріївна
Фролова Еліна Юріївна
Лікар відділення гастроентерології
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Вартість прийому гастроентерологів у Черкасах

Консультація гастроентеролога
Консультація гастроентеролога (кандидат медичних наук)
ОНЛАЙН консультація гастроентеролога
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога (кандидат медичних наук)
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога за кордон
ОНЛАЙН Консультація гастроентеролога КМН за кордон

Лікарі відділення гастроентерології ОН Клінік Черкаси

Відгуки про лікарів-гастроентерологів у Черкасах

Хочу залишити відгук про лікаря Фролову-Романюк Еліну Юріївну. Ні один лікар не допоміг як вона, підібравши дуже правильне лікування, після якого стало набагато...
Марина Петрівна , 18.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Потрапила до центру "ОН Клінік" на консультацію до проктолога Федоткіна В.Б. по онлайн запису. Була вражена якістю обслуговування, компетентність та грамотність...
Валентина Павлівна , 18.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Велика подяка лікарю Фролова Е.Ю. за лікування. Хочеться відзначити її професіоналізм, людяність. Лікувалися у багатьох лікарів і тільки вона поставила на ноги,...
Сергій Євгенійович , 18.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Задоволена візитом до клініки "ОН Клінік", до лікаря Фролова Е.Ю.. Як лікар, як спеціаліст дуже кваліфікована та приємна в спілкуванні. Рахую, що я в надійних р...
Тетяна Олексіївна , 04.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Мені ваш заклад порекомендувала моя подруга, вона теж у вас лікувалась. Я спродувала теж. Я задоволена лікарем, персоналом, дівчатам, які на рецепшені. Велике в...
Зінаїда Степанівна , 04.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Выражаю благодарность всей команде "ОН Клиник" за терпеливое, приветливое отношение к пациентам. Хочу отметить профессионализм врача-гастроентеролога Фроловой-Р...
Валерія Валентинівна , 04.07.2024. Показати відгук
Оцінка:
Дуже вдячна моєму лікарю за допомогу. Швидко, якісно, професійно, я отримала допомогу без зайвих нав'язувань, черг. Лікар Еліна Юріївна справжній професіонал св...
Наталія Миколаївна , 14.05.2024. Показати відповідь
Оцінка:
Я дуже вдячний лікарю Фроловій Еліні Юріївні за лікування. Це дуже професійний, чуйний, турботливий лікар. Це лікар з великої літери. Вона змогла своїми признач...
Микола Панасович , 14.05.2024. Показати відповідь
Оцінка:

Адреса: Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
 • По мапі
 • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.