Чи потрібно проходити медогляд перед школою?
Медогляд перед школою для багатьох батьків звучить як нічний жах, однак він є обов'язковим для всіх дітей, які вступають до першого класу. Міністерство охорони здоров'я України чітко визначено перелік лікарів, яких потрібно пройти перед школою. Для першокласників обов'язковими є консультації наступних фахівців:
- дитячого хірурга;
- ортопеда-травматолога;
- дитячого офтальмолога;
- стоматолога;
- інших профільних лікарів за наявності показань.
Дітям, які продовжують навчання у школі, залежно від віку також може знадобитися пройти огляд у ендокринолога, дитячого гінеколога та психолога. Дітям віком від 14 років необхідно щорічно проходити флюорографію.
Чи потрібна довідка про проходження медкомісії під час онлайн-навчання, розповість Ірина Панасюк, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Дніпро»:
«Деякі батьки помилково вважають, що якщо дитина фізично не відвідуватиме школу, то й медогляд проходити не потрібно. Але це не так. Огляд у лікарів потрібен насамперед для профілактики та своєчасної діагностики порушень здоров'я у дитини. Для першокласників проходити медкомісію потрібно перед вступом до школи, решта може проходити медогляд протягом навчального року по досягненню певного віку».
Як підготувати першокласника до школи?
Поставте своє питання Педіатру «ОН Клінік»
Перехід із дитячого садка до першого класу — це великі зміни для дитини. Багато першокласників можуть відчувати страх, розгубленість, втому або навіть не виявляти інтересу до навчального процесу. Щоб адаптація до нового статусу пройшла якомога м'якше, батькам необхідно підготувати малюка до школи.
Насамперед потрібно врахувати психологічну готовність дитини до школи. Докладніше про це розповість Олена Ямпольська, дитячий психіатр медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Усі діти дорослішають по-різному: деякі готові у 5 років розпочати навчання, а іншим складно адаптуватися до нового етапу навіть у 7 років. Тому перш ніж подавати документи до школи, необхідно поспостерігати, наскільки дитина може самостійно забезпечувати свої базові потреби (їжа, питво, туалет), як вона переносить час без батьків, чи може виконувати прості завдання. Також можна проконсультуватися з дитячим психологом, який допоможе оцінити психологічну готовність дитини до школи».
Необхідно також оцінити фізичну готовність першачка до початку навчання. Крім обов'язкового медогляду перед школою, варто звернутися до профільних лікарів (ЛОР, невролог, кардіолог), особливо якщо у дитини є хронічні захворювання.
І, звичайно, в адаптації дитини в першому класі важливу роль відіграє підтримка батьків та правильна організація навчального процесу. Важливо заздалегідь проговорити з дитиною, чому їй потрібно ходити до школи, як поводитися і чому потрібно виконувати вказівки вчителя. Обов'язково скажіть малюку, що вчитель — це надійний дорослий, який допоможе впоратися з труднощами, щоб дитина почувалася в безпеці.
Підготовка дитини до очного навчання
Для дітей літо — це маленьке життя, наповнене враженнями та емоціями. І, звісно, їм може бути важко перелаштуватися на новий режим. Тому підготовку до початку навчального року варто розпочинати заздалегідь. Ось що з цього приводу думає Наталія Овчаренко, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«Щоб початок навчального року був менш відчутним, приблизно за тиждень до нього варто налагодити режим пробудження та відходу до сну. Це допоможе школяреві легше прокидатися на уроки та зберігати бадьорість протягом дня. Також рекомендую заздалегідь пройти огляд у педіатра та профільних фахівців, зробити чек-ап здоров'я та планові щеплення за потреби. Це необхідно зокрема для визначення оптимального навантаження під час уроків фізкультури. Також восени традиційно розпочинається сезон грипу, тому можна заздалегідь подумати про вакцинацію».
Ось ще кілька моментів, які допоможуть дитячому організму швидше налаштуватись на робочий режим:
- повноцінний сон. У перші місяці школяр може відчувати підвищену втому та потребувати додаткового відпочинку, можливо, навіть денного сну;
- здоровий раціон. Підвищена розумова активність потребує енергії, тому раціон дитини має бути збалансованим. Підготуйте школяреві корисні перекуси та обід, щоб він не був голодним протягом дня і не харчувався всухом'ятку;
- правильне розподілення навантаження. Не висуйте завищені вимоги до дитини, не перевантажуйте її додатковими заняттями, чергуйте їх із грою. Не змушуйте дитину після повернення зі школи відразу сідати за домашнє завдання;
- активний відпочинок. Уроків фізкультури недостатньо, щоб забезпечити фізичну активність школяра, якщо у вас активна дитина. Тому заохочуйте її грою на вулиці та запропонуйте більш активне дозвілля, ніж сидіння за комп'ютером.
Дуже важливо звертати увагу на настрій дитини після школи, особливо якщо вона потрапила до нового колективу. Пригніченість і бажання усамітнитися може свідчити про проблеми у стосунках з однолітками. Обов'язково цікавтеся, як минув день школяра, що нового було у школі. Завдання батьків — показати дитині, що вони на її боці, з ними можна поділитися всім і вони завжди підтримають та допоможуть. Це дасть школяреві почуття захищеності та впевненості.
Як правильно організувати онлайн-навчання: ТОП-5 порад від лікарів
На жаль, більшість українських школярів у вересні розпочне навчання в онлайн-форматі. І це справжній виклик для батьків, адже організація навчального процесу здебільшого лягатиме на їхні плечі.
Для дитячого організму онлайн-навчання — ще більший стрес, адже тепер школяр змушений більшу частину дня проводити вдома за комп'ютером без особистого спілкування з друзями та вчителями.
Щоб дистанційне навчання не позначилося на фізичному та психічному здоров'ї школяра, батьки повинні з увагою ставитись до його самопочуття та настрою. Дитячі лікарі медичних центрів «ОН Клінік» підготували для вас п'ять основних порад, як організувати онлайн-навчання дитини:
- Організуйте розпорядок дня. Складіть для дитини режим дня з урахуванням розкладу уроків та часу, необхідного на виконання домашніх завдань. Домовитеся про приблизний час пробудження та відходу до сну і не перевантажуйте школяра різними гуртками та репетиторами.
- Слідкуйте за фізичною активністю. Оскільки дитина багато часу проводитиме сидячи за комп'ютером, важливо, щоб у перервах між уроками її активність змінювалася. До того ж у дітей не буде повноцінної фізкультури, тож важливо забезпечити школяреві фізичну активність. Це може бути відвідування спортивних секцій, ранкова зарядка, спільна пробіжка або катання на велосипедах.
- Облаштуйте робочий простір. Мозку простіше налаштуватися на продуктивну роботу, коли під рукою немає відволікаючих факторів. Тому психологи рекомендують виділити окреме робоче місце, де не буде іграшок, гаджетів та домашніх тварин, які можуть відволікати від навчання.
- Подбайте про спілкування дитини з однолітками. Соціалізація у дитячому віці особливо важлива, проте при онлайн-навчанні дитина позбавлена можливості безпосередньо взаємодіяти з іншими учнями та вчителями. Щоб заповнити дефіцит спілкування, дозволяйте дитині частіше бачитись з друзями.
- Спілкуйтеся з дитиною. Обов'язково цікавтеся її самопочуттям та шкільними справами. Заохочуйте успіхи школяра та підтримуйте, якщо він стикається з будь-якими труднощами. Дитині дуже важливо бачити вашу щиру зацікавленість у її житті.
Початок навчального року може пройти без стресу для вас і вашої дитини, якщо дотримуватися перелічених порад та зберігати спокій у будь-якій ситуації.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.