Logo
0 800 30 11 77

Що таке п'яткова шпора та як її позбутися?

Що таке п'яткова шпора та як її позбутися?
Читати 10 хвилин | Створено: 10 червня 2024 | Оновлено: 10 червня 2024 | 309 309
П'яткова шпора — це кістковий наріст на п'ятковій кістці. Приблизно два мільйони пацієнтів щорічно лікують п'яткову шпору. Понад 90% пацієнтів відчувають полегшення протягом 10 місяців від початку терапії.

Що таке п'яткова шпора?

П'яткова шпора (плантарний фасциїт) — це кістковий наріст (остеофіт), що виступає з нижньої частини п'яти, у місці з'єднання п'яткової кістки зі зв'язкою, яка проходить між п'ятою та подушечкою стопи (підошовною фасцією). Запальний процес характеризується відкладенням солей кальцію на поверхні кісткової тканини.

Як виглядає п'яткова шпора?

Поставте своє питання Хірургу
«ОН Клінік»

П'яткова шпора має вигляд невеликого загостреного наросту на підошві стопи. Шпора п'яти виглядає як колючка і здавлює м'які тканини стопи під час фізичного навантаження. 

Які симптоми п'яткової шпори?

Основним симптомом п'яткової шпори є біль у п'яті. Симптоми плантарного фасциїту:

 • почервоніння і набряклість у ділянці п'яти;
 • болі в п'яті під час ходьби;
 • поколювання в п'яті;
 • огрубіння шкіри на стопі;
 • кульгава хода.

Больовий синдром може посилюватися під час перших кроків після тривалого лежання або сидіння. Також ознакою плантарного фасциїту можуть бути мозолі на стопах. Від п'яткової шпори страждають понад 15% людей у світі.

Які причини появи п'яткової шпори?

П'яткова шпора з'являється внаслідок перенапруження м'язів і зв'язок стопи, розтягнення підошовної фасції. Причини п'яткової шпори:

 • регулярні фізичні навантаження на стопу (біг, танці);
 • носіння неправильно підібраного взуття;
 • тривале стояння на твердих поверхнях;
 • анатомічна будова стопи (плоскостопість, високе склепіння стопи);
 • напруження литкових м'язів;
 • вік (шпора часто з'являється в людей віком 40-60 років).

Причиною виникнення плантарного фасциїту також є тиск маси тіла на стопи під час вагітності або за наявності зайвої ваги. До факторів ризику розвитку п'яткової шпори належать цукровий діабет, подагра (накопичення сечової кислоти в суглобах), ревматоїдний артрит.

Чому болять п'яткові шпори?

Постійне навантаження маси тіла на ноги призводить до того, що тонкі волокна підошовної фасції пошкоджуються, внаслідок чого болить п'ята. Запалення призводить до набряклості стопи й проростання судин і нервових закінчень в ушкоджену ділянку.

Як дізнатися, чи є в мене п'яткова шпора?

Для діагностики плантарного фасциїту необхідна консультація травматолога або ортопеда. Найбільш інформативним методом обстеження п'яткової шпори є рентгенографія. Рентгенівські знімки також дають змогу виключити інші причини болю в п'ятах, наприклад, артрит або травми. За необхідності рентген п'яткової шпори призначається лікарем після візуального огляду. Для додаткового обстеження лікар може призначити доплерографію судин.

Чи буває п'яткова шпора в дітей?

Шпора на нозі може виникнути у дітей підліткового віку. Болі та запалення в п'яті може спричинити надмірний вплив на ахіллове сухожилля, стрибки зросту. Уражену ногу дитини перевіряє дитячий ортопед.

Як лікують п'яткову шпору?

Лікування п'яткової шпори передбачає зміну способу життя, виключення або нормалізацію надмірних фізичних навантажень. Методи лікування шпори на п'яті:

 • медикаментозна терапія. Лікар може призначити нестероїдні протизапальні препарати від набряклості та больового синдрому, жарознижувальні засоби, а також ін'єкції стероїдів;
 • фізіотерапія. При утворенні шпори рекомендується робити розтяжку литок і підошовної фасції для зменшення болю;
 • хірургічне втручання. Операцію призначають у разі тривалого захворювання та обмеженої працездатності. Видалення шпори здійснюється традиційним способом, з висіченням кісткового наросту;
 • народні засоби. Лікування фасциїту в домашніх умовах включає використання холодних компресів, носіння взуття зі спеціальними устілками і регулярний відпочинок.

Також для лікування п'яткової шпори використовують ударно-хвильову терапію. Метод передбачає вплив акустичних хвиль на уражену ділянку. Лікування п'яткової шпори у вагітних ударно-хвильовим методом не рекомендується через підвищений ризик розвитку тромбофлебіту. Також для глибокого опрацювання тканин роблять лікувальний масаж.

Чи можна позбутися п'яткової шпори назавжди?

Повністю позбутися п'яткової шпори можна за допомогою медикаментозного лікування, коригування способу життя і фізіотерапії. За наявності больових симптомів протягом одного року лікар може призначити хірургічне видалення шпори.

Чи завжди при п'ятковій шпорі роблять операцію?

Операцію за п'яткової шпори призначають пацієнтам, консервативне лікування яких не зменшує симптоми протягом 12 місяців. Перед хірургічним втручанням необхідно проконсультуватися з хірургом-ортопедом.

Як зняти гострий біль від п'яткової шпори?

Зняти гострий біль при п'ятковій шпорі можна за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Приймати знеболювальні таблетки при п'ятковій шпорі необхідно за призначенням лікаря. Також при гострому болі рекомендується обмежити фізичні навантаження.

Як лікувати п'яткову шпору в домашніх умовах?

Лікувати п'яткову шпору в домашніх умовах варто після постановки діагнозу лікарем. Основним методом зменшення симптоматики є обмеження фізичних навантажень, що запобігатиме ускладненням і зменшить гострий біль. Методи лікування плантарного фасциїту в домашніх умовах:

 • холодні компреси;
 • тейпування (накладення еластичних стрічок);
 • лікувальна фізкультура і вправи на розтяжку;
 • ортопедичні вставки для взуття.

При п'ятковій шпорі рекомендується надягати нічну шину для розслаблення підошовної фасції та зменшення болю. Також можна використовувати пластирі від п'яткової шпори для усунення набряклості. Вправи з низьким навантаженням, наприклад, їзда на велосипеді або плавання, чинять менше навантаження на суглоби і стопи, ніж ходьба або біг, і рекомендуються для пацієнтів з п'ятковою шпорою.

Що розсмоктує п'яткову шпору?

П'яткову шпору розсмоктує ударно-хвильова терапія. Звукові хвилі спеціального апарату під час лікування ударно-хвильовою терапією глибоко впливають на кістковий наріст і стимулюють загоєння. Інші методи лікування, наприклад, лікарські препарати та фізіотерапія, дають змогу зменшити симптоматику захворювання.

Які компреси допомагають при п'ятковій шпорі?

При п'ятковій шпорі рекомендується робити холодні компреси, які спричиняють тимчасове оніміння ураженої ділянки. Для охолодження використовується лід у поліетиленовому пакеті. Застосування холодних компресів три-чотири рази по 15 хвилин щодня зменшує біль і набряклість у п'яті. Тривалість застосування компресів визначає лікар. Додатково для зняття больового синдрому лікар може призначити теплі компреси з марлею або грілкою, які можна чергувати з холодними компресами.

Що не можна робити при п'ятковій шпорі?

При п'ятковій шпорі не можна робити інтенсивні вправи, оскільки плантарний фасциїт виникає від перенапруження ступнів. За наявності захворювання рекомендується обмежити заняття спортом, під час яких ступні активно стикаються з твердою поверхнею (наприклад, біг, танці або степ-аеробіка). Також варто відмовитися від носіння взуття на підборах і тривалої роботи стоячи.

Чи можна багато ходити при п'ятковій шпорі?

Багато ходити за п'яткової шпори не рекомендується, оскільки підвищене навантаження на стопу може провокувати набряклість і больові відчуття. Замінити ходьбу та біг можна плаванням і їздою на велосипеді. При зменшенні больового синдрому можна поступово збільшувати час ходьби.

Які устілки носять при п'ятковій шпорі?

Устілки при п'ятковій шпорі зменшують напругу на фасції та ризик мікротравми (розриву тканин). При розвитку плантарного фасциїту слід використовувати м'які силіконові устілки, які знижують тиск на задню частину стопи і покращують кровообіг.

Вправи при п'ятковій шпорі

Вправи при плантарному фасциїті спрямовані на розтяжку литкових м'язів і підошовних фасцій. Лікувальна гімнастика при п'ятковій шпорі може зменшити біль і запалення. Вправи за наявності п'яткової шпори:

 • нахили вперед до стіни. Станьте навпроти стіни і дотягніться до неї долонями. Випряміть одну ногу, впершись п'ятою в підлогу. Другу ногу зігніть у коліні й нахиліться. Повторіть вправу 20 разів для кожної стопи, утримуючи положення протягом 10 секунд;
 • розтяжка підошви в положенні сидячи. Схрестіть уражену ногу над коліном другої ноги, візьміться за пальці болючої стопи й повільно потягніть їх до себе. При утрудненому дотягуванні до стопи обгорніть великий палець ноги рушником.

Також рекомендується пропрацьовувати стопи м'ячиком для гольфу або тенісу. Прокочування м'яча стопою знімає напругу й больові відчуття у фасції. Можна й катати стопою пляшку холодної води протягом 20 хвилин по три-чотири рази на день.

Що буде, якщо не лікувати шпору п'яти?

Основними ускладненнями п'яткової шпори є постійний больовий синдром і обмежена рухливість. Інші наслідки п'яткової шпори:

 • пошкодження нервових волокон;
 • тривалий період повернення рухової активності;
 • некроз м'яких тканин;
 • нагноєння в окістя п'яткової кістки.

Також наслідком кісткового наросту є тріщини на стопах і мозолі. У відкриту рану, утворену через гостру шпору, може потрапити інфекція.

Профілактика п'яткової шпори

Запобігти появі наросту на п'яті можна завдяки носінню правильно підібраного взуття з підтримкою п'яти та амортизуючою підошвою. Профілактика п'яткової шпори:

 • виконання вправ на розтяжку перед кожним фізичним заняттям;
 • відмова від взуття зі зношеною підошвою;
 • зниження зайвої ваги;
 • біг підтюпцем по м'яких поверхнях.

Профілактика плантарного фасциїту передбачає носіння взуття, що підходить за розміром. Контроль ходи також впливає на розвиток п'яткової шпори — варто розподіляти вагу на всю стопу, щоб менше тиснути на п'яту.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Хірургія в Дитячому відділенні «ОН Клінік Одеса» (Таїрова)

Що таке п'яткова шпора та як її позбутися? - Кривенко Марія Володимирівна
Кривенко Марія Володимирівна
Дитяче відділення «ОН Клінік Одеса» (Таїрова)
вул. Корольова, 33б
Таїрова
Графік роботи:
Пн - Пт: 9:00 - 19:00
Сб: 9:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Як довго може боліти п'яткова шпора?

П'яткова шпора може боліти довго, залежно від процесу відновлення. Лікування плантарного фасциїту до повного усунення симптомів може зайняти до 12 місяців. За наявності больового синдрому впродовж понад одного року лікар може призначити хірургічне видалення кісткового наросту.

2. Навіщо при п'ятковій шпорі носять підп'ятник?

Лікування плантарного фасциїту включає носіння підп'ятника, який зменшує навантаження на уражену ділянку. Підп'ятник рівномірно розподіляє тиск на стопу і відновлює амортизаційні властивості взуття.

3. Чи можна вилікувати шпору за 3 дні?

Лікування п'яткової шпори консервативними методами (медикаментами, фізіотерапією, народними засобами) займає до 12 місяців. За наявності запального процесу понад один рік може бути призначено хірургічне видалення шпори.

4. Хто лікує шпору п'яти?

Лікування шпори здійснює ортопед-травматолог. При необхідності операції з видалення шпори варто відвідати консультацію хірурга-ортопеда.

5. Як швидко позбутися п'яткової шпори?

Швидко позбутися п'яткової шпори можна при комплексному підході до лікування. Варто робити вправи на розтяжку, носити ортопедичні устілки, обмежувати фізичну активність і робити холодні компреси. Також лікар може призначити прийом лікарських препаратів.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Що таке п'яткова шпора та як її позбутися?
Дитячий лікар-хірург, ортопед.
Що таке п'яткова шпора та як її позбутися?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Оксана 3 дні тому
Добрий день! Прочитала позитивні відгуки про яблучний оцет при п'ятковій шпорі, чи варто використовувати засіб для лікування?
Відповісти
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн