Logo
0 800 30 11 77

Ступені та способи лікування плоскостопості

Ступені та способи лікування плоскостопості
Читати 6 хвилин | Створено: 18 липня 2023 | Оновлено: 30 серпня 2023 | 25303 25303
За статистикою, плоскостопість діагностовано у 20-30% населення у світі. У дорослих захворювання частіше розвивається у жінок після 40 років, а також у людей з надмірною вагою або ожирінням.

Що таке плоскостопість?

Плоскостопість — хронічний стан, за якого склепіння на внутрішній частині стопи зменшуються або повністю зникають. На лікуванні плоскостопості у дорослих і дітей спеціалізується ортопед-травматолог.

Які причини розвитку плоскостопості?

Поставте своє питання Травматологу
«ОН Клінік»

Плоскостопість у новонароджених і дітей молодшого віку до трьох років є нормою, оскільки склепіння стопи ще не сформовані. Однак структурні деформації, спричинені генетичними порушеннями, можуть заважати вирівнюванню кісток стопи.

Причини плоскостопості

Причини плоскостопості

Причини плоскостопості в дітей:

 • надмірне викривлення литкової кістки;
 • вертикальний таран (вроджена аномалія, що характеризується вираженою плоско-вальгусною деформацією стопи);
 • порушення координації (диспраксія);
 • слабкість і рихлість зв'язок стопи;
 • приведення стопи (викривлення стопи, при якому пальці повернуті всередину);
 • вроджене зрощення кісток стопи.

Сприяти плоскостопості в дитини може синдром Елерса-Данлоса — спадкове порушення, яке характеризується підвищеною пружністю шкіри, мобільністю суглобів і вираженою крихкістю кісток. Тимчасова плоскостопість може розвинутися через зайвий тиск на литкові м'язи під час стрибків росту.

У дорослих плоскостопість розвивається через руйнування сполучної тканини і кісток середньої частини стопи. Інші причини плоскостопості в дорослих:

 • ослаблення сухожилля задньої великогомілкової кістки;
 • травма ахіллового сухожилля (наприклад, перелом);
 • різна довжина нижніх кінцівок;
 • синдром Морфана (генетичне захворювання, що вражає сполучні тканини);
 • ревматоїдний артрит (патологія, за якої імунна система атакує суглоби);
 • сколіоз (викривлення хребта, що спричиняє нерівну ходу й односторонню плоскостопість);
 • надмірна вага або ожиріння;
 • спінальна м'язова атрофія (призводить до ослаблення м'язів стопи);
 • мієлодиспластичний синдром (характеризується порушенням формування кісток і структур стопи);
 • хвороба Шарко-Марі-Тута (атакує нервову систему і призводить до паралічу м'язів);
 • неправильно підібране або занадто вузьке взуття.

Тимчасова або постійна плоскостопість може розвинутися під час вагітності через підвищене вироблення еластину (білка, що збільшує еластичність шкіри та сполучних тканин). Цукровий діабет і гіпертонія впливають на приплив крові до м'язів і сприяють розвитку плоскостопості.

Симптоми плоскостопості

На ранній стадії плоскостопість може протікати безсимптомно, ознаки виникають із прогресуванням патології. Можливі симптоми плоскостопості:

 • біль у середній частині стопи та п'яті;
 • набряк тканин внутрішньої частини щиколотки;
 • зміна ходи (наприклад, викривлення всередину);
 • судоми нижніх кінцівок;
 • дискомфорт і біль у коліні, стегні та попереку;
 • зміщення пальців;
 • підвищена втома в ногах.

Біль у ногах може посилюватися під час тривалої ходьби або фізичної активності. Згодом можуть змінитися зовнішній вигляд і гнучкість пальців ніг.

Види плоскостопості

Залежно від стану склепіння стопи виділяють гнучку і жорстку плоскостопість. За гнучкої плоскостопості склепіння видно під час підйому стопи і зникає під час опускання її на землю, за жорсткої - склепіння залишається плоским у будь-якому положенні.

Види плоскостопості

Поперечна плоскостопість

Супроводжується зниженням поперечного склепіння стопи, розташованого між основами пальців. Характеризується розширенням передньої частини стопи, що призводить до її розширення, зростання кісток і суглобів (впливає на рівномірний розподіл ваги по стопі).

Поздовжня плоскостопість

Характеризується зниженням поздовжнього склепіння стопи, яке розташовується вздовж стопи від п'яти до пальців. Стопа може торкатися підлоги майже всією своєю довжиною.

Вальгусна плоскостопість

Супроводжується відхиленням стопи в бік вальгуса (візуально здається ніби стопа нахилена всередину). Може також поєднуватися з поперечною або поздовжньою плоскостопістю.

За комбінованої плоскостопості підошва стопи прилягає до підлоги або має незначний прогин як у поздовжній, так і в поперечній площинах. Поздовжньо-поперечна плоскостопість характеризується порушенням або руйнуванням обох склепінь стопи. Побачити, який вигляд мають різні види плоскостопості, можна на фото.

Ступені плоскостопості

Виділяють три стадії захворювання залежно від його вираженості. Ступені плоскостопості:

 • плоскостопість 1 ступеня. Склепіння стопи знижене незначно, проте зберігає свою форму і підтримку. Патологію видно тільки під час навантаження на стопи або огляду в певних позах;
 • плоскостопість 2 ступеня. Характеризується більш вираженим зниженням склепіння стопи, що може призводити до болю і втоми в ногах під час тривалих фізичних навантажень;
 • плоскостопість 3 ступеня. Склепіння значно знижене або практично відсутнє, стопа має вигляд плоскої, що спричиняє біль і ускладнює нормальне функціонування та рух ноги.

Визначити вид і ступінь плоскостопості важливо для підбору курсу терапії та вправ. Плоскостопість, що прогресує, небезпечна через надмірну пронацію стопи (внутрішнє викривлення гомілкостопа, що супроводжується візуальним відхиленням суглоба в бік).

При плоскостопості знижується здатність «поглинати» удари, що створює постійне навантаження на стопи, щиколотки та коліна. Також відбувається надмірне обертання великогомілкової кістки, що збільшує ризик розколотої гомілки.

Наслідки плоскостопості у дорослих можуть включати тендиніт ахіллового сухожилля, біль у ділянці коліна, нестійкість під час ходіння й стояння, артрит (запалення і пошкодження суглобової хрящової тканини). Іншими ускладненнями плоскостопості можуть бути вальгусна деформація задньої частини стопи або плеснових кісток, дискомфорт і підвищений ризик травм у ділянці стегон і хребта (через неправильний розподіл навантаження й аномальні рухи стопи).

Як діагностувати плоскостопість?

Перед початком лікування плоскостопості у дітей і дорослих лікар визначає вид, ступінь і причину захворювання. Консультація ортопеда-травматолога починається з аналізу скарг і збору особистого та сімейного анамнезу (для виявлення захворювань, які могли спровокувати плоскостопість). Діагностика плоскостопості включає:

 • фізичний огляд. Лікар оглядає стопи спереду і ззаду, просить встати на носки, а також перевіряє силу щиколоток і локалізацію болю. Ортопед також дивиться на взуття, оскільки ступінь і малюнок його зносу допомагає встановити вид і ступінь хвороби;
 • комп'ютерну томографію (КТ). Дозволяє лікарю оцінити структуру кісток, суглобів та інших тканин стоп. КТ може використовуватися для визначення ступеня плоскостопості, виявлення деформацій, наявності аномалій і структурних змін;
 • рентген. Дає можливість отримати двовимірні зображення стопи, що дає змогу лікареві оцінити структуру кісток і виявити аномалії або деформації. Рентген може бути корисним для оцінки ступеня плоскостопості, визначення висоти склепіння та виявлення анатомічних особливостей стопи;
 • магнітно-резонансну томографію (МРТ). Надає інформацію про м'які тканини (м'язи, зв'язки та сухожилля), а також дає змогу оцінити стан стопи. МРТ може бути корисним для виявлення запальних процесів, пошкоджень тканин, які можуть впливати на плоскостопість.

Також лікар може направити на ультразвукове дослідження. УЗД нижніх кінцівок застосовується в разі підозри на пошкодження сухожиль і порушення кровотоку.

Методи лікування плоскостопості

Лікувати плоскостопість у дітей зазвичай не потрібно, якщо причиною її розвитку є несформовані склепіння. Можливі варіанти лікування плоскостопості:

 • спеціальні вставки або устілки від плоскостопості. Вони можуть надати додаткову підтримку склепінням стопи, поліпшити розподіл навантаження й амортизацію для пом'якшення ударів під час ходьби та зниження навантаження на стопу;
 • ЛФК при плоскостопості. Лікувальна фізкультура допоможе зміцнити м'язи стопи і ніг, поліпшити підтримку склепіння і зменшити симптоми (біль, втома);
 • масаж. У разі плоскостопості масаж може допомогти зняти напругу, прискорити кровообіг, розслабити м'язи і поліпшити гнучкість стопи;
 • медикаментозне лікування. Позбутися плоскостопості дорослому неможливо, проте лікар може призначити лікарські препарати для зняття болю, зменшення запалення або контролю супутніх станів (наприклад, артриту).

Фізіотерапія за плоскостопості у дітей допомагає зміцнити м'язи стопи і ніг, поліпшити рухливість стопи, а також знизити больові відчуття і поліпшити загальну функцію стопи. Ультразвукова і лазерна терапія, електростимуляція дають змогу поліпшити кровообіг, знизити запалення і стимулювати регенерацію тканин стопи.

Взуття за плоскостопості повинно мати посилену підошву (для підтримки склепіння), стабільний задник (для зниження ризику пошкодження та поліпшення рівноваги під час ходіння), розширену передню частину (для зменшення тиску на пальці та запобігання їхньому перекручуванню). Підошва має бути гнучкою і мати амортизаційні властивості для зниження навантаження на стопу. Важливо, щоб п'ята була добре зафіксована у взутті, щоб забезпечити стабільність і запобігти її ковзанню.

Профілактика плоскостопості

Вправи для профілактики плоскостопості спрямовані на зміцнення м'язів стопи, розвиток гнучкості та підтримку правильного положення стопи. Профілактика плоскостопості у дітей включає:

 • правильний підбір взуття. Важливо використовувати взуття з хорошою підтримкою склепіння і амортизацією, уникати занадто плоского взуття або туфель. Потрібно регулярно перевіряти стан взуття і замінювати його при великому ступені зносу або збільшенні розміру ноги;
 • підтримання здорової ваги. Надмірна вага може збільшити навантаження на стопи і сприяти розвитку плоскостопості, тому важливо збалансовано харчуватися і займатися фізичною активністю;
 • зміцнення м'язів стопи. Регулярні вправи для м'язів ніг допоможуть зміцнити їх і підтримувати правильну структуру стопи;
 • уникнення довгого стояння в одному положенні. За необхідності проведення тривалого часу на ногах, потрібно робити перерви для відпочинку та розтяжки.

Ходьба босоніж по твердих поверхнях (наприклад, асфальту або бетону) може збільшити ризик розвитку плоскостопості. При знаходженні на твердих поверхнях потрібно носити взуття або використовувати підтримувальні вставки.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Травматологія в ОН Клінік Кропивницький

Ступені та способи лікування плоскостопості - Климовицький Федір Володимирович
Климовицький Федір Володимирович
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Популярні питання

1. Яким видом спорту можна займатися при плоскостопості?

Перед початком фізичних вправ потрібно проконсультуватися з лікарем для отримання індивідуальних рекомендацій, які залежатимуть від виду і ступеня плоскостопості, наявності симптомів. Можливі види спорту при плоскостопості:

 • плавання. Є нежорстким видом активності, який передбачає мінімальне навантаження на стопи. Вода також може забезпечити підтримку і амортизацію для стоп, знижуючи ризик травми;
 • велоспорт. Навантаження на стопи невелике, проте важливо вибрати взуття з хорошою підтримкою склепіння;
 • гімнастика та йога. Корисні для зміцнення м'язів ніг і стопи, а також для поліпшення гнучкості та балансу;
 • заняття на еліптичному тренажері. Забезпечують безударну форму кардіотренування. Під час використання тренажера важливо стежити за правильною технікою і не перевантажувати стопи.

Під час бігу важливо вибирати м'які поверхні (наприклад, ґрунт, паркет або тренажерні доріжки з амортизацією). Від бігу по асфальту потрібно відмовитися через підвищене навантаження на стопи.

2. Що не можна робити людям із плоскостопістю?

Людям із плоскостопістю рекомендується дотримуватися певних обмежень, щоб знизити навантаження на стопи і запобігти загостренню симптомів. При плоскостопості не можна:

 • довго стояти або ходити. У разі тривалого перебування на ногах рекомендується робити перерви для відпочинку та розтяжки;
 • носити незручне взуття. Важливо уникати занадто плоского взуття, високих підборів або взуття без підтримки склепінь;
 • піддавати стопи зайвому навантаженню. Надмірне навантаження на ноги (наприклад, під час бігу по асфальту і стрибків) може збільшити ризик травми.

Також протипоказане лікування плоскостопості народними засобами (настоями, компресами, примочками), оскільки вони не здатні впливати на структурні зміни стопи. Вилікувати плоскостопість у домашніх умовах можна тільки при дотриманні рекомендацій ортопеда (носінні устілок або вставок, виконанні фізичних вправ).

3. Чи можна позбутися плоскостопості назавжди?

У дітей у деяких випадках плоскостопість може зникнути з віком після формування склепіння (у віці трьох років) у разі відсутності деформації стопи і генетичних порушень. Регулярні вправи, носіння відповідного взуття та устілок, а також участь у фізичних активностях можуть допомогти зміцнити м'язи стопи і сприяти природному розвитку склепіння.

Позбутися плоскостопості назавжди в дорослому віці зазвичай не можна, оскільки найчастіше захворювання є структурним і спричинене незворотними анатомічними змінами стопи. Однак контролювати плоскостопість можна за допомогою устілок, фізичної терапії, зміцнення м'язів стопи, контролю ваги й уникнення тривалих навантажень на стопу.

4. Як швидко можна вилікувати плоскостопість?

Швидко вилікувати плоскостопість не можна, оскільки вона є хронічним станом, викликаним зниженням або втратою склепіння стопи. Лікар може порекомендувати виконання вправ, спрямованих на розтяжку і зміцнення м'язів ніг.

Вправи при плоскостопості для дорослих

Розтяжка ахіллового сухожилля

 1. Станьте обличчям до стіни на відстані приблизно одного метра від неї.
 2. Поставте руки на стіну й однією ногою зробіть крок уперед, а іншу ногу залиште позаду з п'ятою на підлозі.
 3. Зігніть передню ногу в коліні, зберігаючи задню ногу прямою.
 4. Поступово ковзайте вперед, зберігаючи п'яту на підлозі й відчуваючи розтягнення в гомілці.
 5. Тримайтеся в зазначеному положенні близько 30 секунд, повторіть три-п'ять разів для кожної ноги.

Згинання носка

 1. Сидячи на стільці, підніміть пальці стопи вгору, згинаючи носок у бік свого тіла.
 2. Потім поверніться у вихідне положення.
 3. Повторіть вправу 10-15 разів.

Підйом на носки

 1. Стоячи на прямих ногах, піднімайтеся на носки так високо, як зможете.
 2. Потім повільно опускайтеся на п'яти.
 3. Повторіть вправу 10-15 разів.

Гребінь

 1. Сидячи на стільці, поставте стопи на підлогу так, щоб пальці ніг були злегка зігнуті.
 2. Потім потягніться пальцями вгору, ніби ви захоплюєте маленький предмет між ними, і розведіть пальці в сторони, немов розчісуєте волосся гребенем.
 3. Повторіть вправу 10-15 разів.

Балансування на одній нозі

 1. Стоячи на одній нозі, спробуйте утримувати рівновагу протягом 30 секунд до 1 хвилини.
 2. Потім змініть ногу.
 3. Повторіть вправу кілька разів.

Стискання рушника

 1. Сядьте на стілець, утримуючи ноги на підлозі.
 2. Покладіть рушник на підлогу перед собою.
 3. Зчепіть пальці ніг і покладіть передню частину стопи на рушник.
 4. Напружте м'язи стопи і стискайте рушник, намагаючись підняти його.
 5. Утримуйте напругу протягом кількох секунд, потім розслабте стопу.
 6. Повторіть 10-15 разів.

Масаж м'ячиком

 1. Сядьте на стілець і поставте ноги на підлогу.
 2. Покладіть невеликий м'ячик (наприклад, тенісний) під підошву стопи.
 3. Повільно переміщайте м'ячик вперед-назад, використовуючи рухи стопи.
 4. Продовжуйте масаж м'ячиком протягом однієї-двох хвилин.

Вправи на підйом навшпиньки, згинання і розгинання пальців, а також розтяжку зв'язок допоможуть поліпшити підтримку склепінь стопи, зменшити симптоми плоскостопості. За допомогою фізкультури також можна поліпшити гнучкість і рухливість стопи.

5. Чим відрізняється плоскостопість від плоско-вальгусної стопи?

Плоскостопість і плоско-вальгусна стопа — різні захворювання, пов'язані з аномальним формуванням стопи. Плоскостопість характеризується зниженням або втратою склепінь стопи, тоді як плоско-вальгусна стопа поєднує в собі зменшення склепіння і відхилення стопи в бік (зазвичай всередину).

6. Як зняти біль при плоскостопості?

Зняти біль при плоскостопості можна за допомогою устілок, які підбирають і виготовляють індивідуально. Переваги устілок від плоскостопості:

 • підтримка склепіння. Ортопедичні устілки можуть мати виступи або подушечки, які підтримують медіальне і поперечне склепіння стопи, запобігаючи їхньому зниженню під час навантаження;
 • амортизація. Устілки можуть мати амортизаційні властивості, які пом'якшують удари під час ходьби і знижують навантаження на стопу;
 • розподіл навантаження. Спеціально створені устілки можуть допомогти рівномірно розподілити навантаження на стопу під час ходьби або стояння. Таким чином, можна знизити напругу на окремі частини стопи і зменшити можливі больові відчуття.

Перед виготовленням устілок ортопед проводить аналіз стопи, вимірює її форму і структуру. У разі вираженого больового синдрому лікар може додатково призначити знеболювальні препарати.

7. Чи можна позбутися плоскостопості за допомогою операції?

У разі неефективності лікування за допомогою устілок і фізичних вправ, вираженого больового синдрому, обмеженості руху стопи лікар може рекомендувати операцію. До хірургічних методів корекції плоскостопості належать:

 • остеотомія. Лікар робить розрізи в кістках стопи, щоб змінити їхню форму і поліпшити підтримку склепіння. Операція може включати перенесення або вирівнювання кісток для досягнення вирівнювання стопи;
 • артродез. Під час процедури суглоби закріплюються або зрощуються, щоб усунути біль і поліпшити стабільність стопи;
 • встановлення імплантів. Вони зазвичай мають форму дуги або клина, можуть бути розміщені всередині стопи для підтримки й утримання склепіння. Імпланти можуть бути використані для зміцнення і стабілізації суглобів, зниження навантаження на стопи і зняття больових відчуттів.

У випадках важкої плоскостопості може бути рекомендована реконструктивна хірургія. Вона може включати розтягнення або пересадку сухожиль і зміцнення зв'язок для відновлення правильного анатомічного положення стопи.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Ступені та способи лікування плоскостопості
Лікар ортопед-травматолог. Вища категорія. Професор.
Ступені та способи лікування плоскостопості
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Маргарита 11 місяців тому
Доброго дня, я планувала займатися плаванням, але прочитала в інтернеті, що не можна плавати кролем, чи так це? Чому при плоскостопості не можна плавати кролем?
Відповісти
Добрий день, плавання кролем може бути не рекомендовано для деяких людей з плоскостопістю через специфічний рух ніг і можливе підвищене навантаження на стопи. За плоскостопості стопа може бути менш стабільною і потребувати додаткової підтримки та обмеження навантаження.
Іван 11 місяців тому
Добрий вечір, а у скільки років можна вилікувати плоскостопість? Від чого залежить можливість лікування?
Відповісти
Добрий вечір, лікування плоскостопості можливе в будь-якому віці. Можливість лікування залежить від кількох чинників, включно з типом і ступенем плоскостопості, наявністю симптомів і ускладнень, віком пацієнта, а також його загальним здоров'ям.
Ольга 1 рік тому
Добрий день, хочу вилікувати плоскостопість за допомогою установки імплантів, проте сумніваюся. Іноді у відгуках пацієнтів зустрічається скарга, що вони «відчувають імплант». Чому так?
Відповісти
Добрий день, відчуття імпланта після його встановлення може бути спричинене кількома факторами. У деяких випадках, коли імплант несумісний із тканинами або погано підігнаний, він може спричиняти дискомфорт або неприємні відчуття. У разі появи зазначених симптомів необхідна консультація лікаря.
Михайло 1 рік тому
Доброго дня, а двостороння плоскостопість — це комбінована плоскостопість?
Відповісти
Добрий день, двостороння плоскостопість означає, що обидві стопи мають зниження склепіння і відсутність підтримки. Комбінована плоскостопість, з іншого боку, може описувати ситуацію, коли крім зниження склепіння, стопи також мають некоректне викривлення або деформації.
Микола 1 рік тому
Добрий день, а що буде, якщо не лікувати плоскостопість у дитини 14 років? Чи буде захворювання прогресувати, чи зупиниться на тому рівні, який зараз? Від чого залежить прогресування?
Відповісти
Доброго дня, якщо не лікувати плоскостопість у дитини у віці 14 років, є ймовірність, що захворювання прогресуватиме. Прогресування може залежати від багатьох чинників, включно зі ступенем і типом плоскостопості, структурними змінами в стопі, спадковістю, фізичною активністю і взуттям.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн