Подагра: симптоми, лікування та дієта

Запальні процеси також можуть виявлятися в колінах, п'ятах, щиколотках, ліктях і зап'ястях.
Подагра — це запалення суглобових тканин, спричинене високою концентрацією кристалізованої сечової кислоти. Подагра на руках і ногах супроводжується болями, набряком і почервонінням ураженої ділянки.
Синтез сечової кислоти є побічним ефектом розщеплення пуринів (органічних речовин, присутніх у клітинах). Пурини надходять в організм разом з алкоголем, морепродуктами (тунцем, фореллю, мідіями), червоним м'ясом, м'ясними субпродуктами (наприклад, печінкою), солодкими фруктозними напоями.
За відсутності патологій сечова кислота виводиться з організму разом із сечею. Якщо концентрація кислоти підвищується до критичного рівня, відбувається кристалізація — утворення уратів. Кристали уратів, що накопичуються в суглобі та навколосуглобових тканинах, спричиняють запалення і біль. Причини подагри:
Несприятливим чинником також є менопауза. Гіпотези, в яких серед причин накопичення сечової кислоти та подагри згадується психосоматика, є безпідставними, оскільки існування її не підтверджено офіційною наукою.
Виділяють три стадії подагри. Своєчасне виявлення хвороби на початковому етапі ускладнюється безсимптомним перебігом. Як правило, захворювання діагностують на другій або третій стадіях.
Стадії подагри | |
Стадія | Особливості |
Гострий подагричний артрит | Найчастіше уражається один суглоб. Захворювання протікає без виражених симптомів. |
Міжнападна (інтервальна) стадія | Гострі напади подагри чергуються з безсимптомними періодами. У міру розвитку хвороби частота нападів збільшується. |
Хронічна форма | Кристали уратів під час подагри утворюють скупчення - тофуси, які локалізуються в суглобах, кістках, хрящах і можуть спричинити пошкодження, деформацію суглобів. |
Тривалість нападів становить від п'яти до семи днів. Періоди ремісії тривають кілька тижнів, місяців або років.
Основний симптом подагри в чоловіків і жінок — раптовий біль у суглобі, що виникає переважно в нічний час доби. Інші симптоми подагри:
Серед ускладнень подагри можна виділити артрит, сечокам'яну хворобу, переломи, защемлення нерва. Якщо не лікувати подагру на великому пальці ноги та на інших ділянках, підвищується сприйнятливість організму до інфекцій, зростає ризик розвитку нефропатії (захворювання нирок, спричиненого високим артеріальним тиском), знижується якість життя.
Під час нападів уражена ділянка збільшується в розмірах і червоніє. На останніх стадіях подагри на руках і ногах добре проглядаються тофуси, потовщення і деформовані суглоби, які повністю змінюють зовнішній вигляд ураженої ділянки. Побачити, який вигляд має подагра, можна на фото.
Загострення подагри виникають через надмірне вживання продуктів, багатих на пурини, перенесені травми, операції. До несприятливих чинників також відносять суворі дієти і зневоднення (подагра «боїться» здорового способу життя).
Діагностика подагри проводиться в рамках консультації травматолога і включає огляд, аналіз скарг, вивчення анамнезу. Обстеження та аналізи при подагрі:
Діагностика може доповнюватися комп'ютерною томографією (візуалізує відкладення уратів). У випадках, коли у пацієнта немає можливості відвідати лікаря для контролю лікування, може проводитися відеоконсультація травматолога онлайн.
Вилікувати подагру назавжди досить складно, оскільки руйнування суглобових тканин є незворотними. Однак правильно підібране лікування дає змогу не допустити зниження якості життя. Лікувальні процедури за подагри допомагають зняти набряк, зменшити біль, запалення та запобігти ускладненням. Лікування подагри:
За подагри також використовують медикаменти, що знижують рівень сечової кислоти в організмі. Для полегшення симптомів можна прикладати до ураженої ділянки лід. Лікування подагри проводиться переважно в домашніх умовах (госпіталізація не потрібна).
Профілактика подагри включає збільшення об'єму споживаної води (для прискорення виведення сечової кислоти), зменшення кількості вживаних продуктів і напоїв з високим вмістом пуринів. Рекомендується відмовитися від алкоголю, за потреби проконсультуватися з дієтологом щодо корекції харчування та надмірної ваги, уникати травм і надмірних навантажень на суглоби.
Раціональне харчування в разі подагри, що доповнює лікувальний курс, сприяє зниженню рівня сечової кислоти і нормалізації маси тіла. Дієта в разі подагри:
Рекомендується доповнювати раціон продуктами, що містять вітамін C (аскорбінову кислоту занесено до переліку вітамінів, які призначають у разі подагри). Також необхідно зменшити розміри порцій і уникати переїдання. Обмеження не є суворими і дають змогу складати різноманітне меню за подагри.
Деякі продукти та напої допомагають знизити рівень сечової кислоти в організмі. Наприклад, за подагри можна вживати каву (від однієї до трьох чашок на день) за відсутності лікарських протипоказань.
Рецепти страв у разі подагри:
Дозовані фізичні навантаження за відсутності лікарських протипоказань благотворно позначаються на перебігу подагри. Фізична активність допомагає зменшити біль і запалення. Фізкультура і спорт протипоказані тільки в разі загострень подагри.
У разі подагри використовують ортопедичні устілки, які підбирають індивідуально, вони допомагають перерозподілити вагу, зменшити тиск на гіперчутливі ділянки, запобігти перевантаженню стопи та порушенню ходи. Довгостроковий ефект від носіння ортопедичних устілок проявляється зниженням частоти та інтенсивності нападів болю.
За подагричних нападів рекомендується утримуватися від масажу, який може посилити симптоматику. За відсутності болю масажні процедури допомагають поліпшити кровообіг і поліпшити рухливість суглобів.
Набряклість виникає через накопичення кристалів уратів, які в більшості випадків концентруються в суглобах ніг. В уражених областях порушується кровообіг, застоюється рідина, що призводить до набряків нижніх кінцівок.
Для зняття запалення можна скористатися нестероїдними протизапальними препаратами. Також у разі подагри до хворобливого суглоба прикладають компреси з льодом.
На симптоматиці подагри може негативно позначитися вживання баранини, свинини, яловичини, червоної риби, що сприяють підвищенню концентрації пуринів у суглобах. Також рекомендується утриматися від спиртних напоїв, шоколаду, бобових (гороху, нуту).
Тривала ходьба при подагрі в періоди загострень може супроводжуватися збільшенням інтенсивності болю. У період ремісії можна займатися повсякденними справами, не обмежуючи себе в ходьбі та руховій активності, але не допускаючи перевтоми.